Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Forum de spiritualitate

Subiecte similare
Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Cine este in realitate Isus! - Pagina 19 EmptyDum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Cine este in realitate Isus! - Pagina 19 EmptySam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Cine este in realitate Isus! - Pagina 19 EmptyDum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Cine este in realitate Isus! - Pagina 19 EmptyDum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Cine este in realitate Isus! - Pagina 19 EmptyMier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Cine este in realitate Isus! - Pagina 19 EmptyMar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Cine este in realitate Isus! - Pagina 19 EmptyLun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Cine este in realitate Isus! - Pagina 19 EmptyJoi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Cine este in realitate Isus! - Pagina 19 EmptyVin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Cine este in realitate Isus! - Pagina 19 EmptyJoi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Cine este in realitate Isus! - Pagina 19 EmptyMar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Cine este in realitate Isus! - Pagina 19 EmptyLun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Cine este in realitate Isus! - Pagina 19 EmptySam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Cine este in realitate Isus! - Pagina 19 EmptyMier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Cine este in realitate Isus! - Pagina 19 EmptyMier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Cine este in realitate Isus! - Pagina 19 EmptyDum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Cine este in realitate Isus! - Pagina 19 EmptyMier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Cine este in realitate Isus! - Pagina 19 EmptyMier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Cine este in realitate Isus! - Pagina 19 EmptyMar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Cine este in realitate Isus! - Pagina 19 EmptyMar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Cine este in realitate Isus! - Pagina 19 EmptyDum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Cine este in realitate Isus! - Pagina 19 EmptyDum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Cine este in realitate Isus! - Pagina 19 EmptyJoi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Cine este in realitate Isus! - Pagina 19 EmptyMar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Cine este in realitate Isus! - Pagina 19 EmptyLun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Cine este in realitate Isus! - Pagina 19 EmptyLun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
În total sunt 1 utilizatori conectati: 0 Înregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata


Nu sunteti conectat. Conectati-vă sau înregistrati-vă

Cine este in realitate Isus!

+31
Alex
Mihai
Soimos
Anton_LaVey
Raluca
Cristip
Dulgherul
Fay
Garrybaldi
Bulache
Artistu
Tudorel666
XXI
Delta
NiceGame
Yahiya
Emil Condor
Cris
Remussatala
Lupu
HIRAN
Anticristul
Cactus
Heruer
Azazel
Der Bedeu
ISIHAST
Tok`Ra
Someone
Leo Luke
No Name
35 participan?i

Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 11 ... 17, 18, 19

In jos  Mesaj [Pagina 19 din 19]

451Cine este in realitate Isus! - Pagina 19 Empty Re: Cine este in realitate Isus! Vin Mai 22, 2009 7:08 pm

Soimos


admin

Artistu a scris: Raman la parerea din PS, sau pe scurt: Rau cu Isus, dar mai rau fara.
Si care este marele avantaj ca l-am avut pe Isus?
Cumva faptul ca Biserica lui a intarziat evolutia spirituala a Europei cu min. 1000 de ani?

452Cine este in realitate Isus! - Pagina 19 Empty Re: Cine este in realitate Isus! Sam Mai 23, 2009 12:02 am

Artistu


demon

Anticristul a scris:Artistule,hai sa fim seriosi.Uite care e problemaNu putem nega o rastignire a unui isus asa cum nu o putem confirma.Vorbim doar dupa sursele crestine,singure existente.
Dar pune ti intrebarea,Pilat daca dadea un ordin ,el mergea personal sa vada cum se pune in aplicare?Ofiteri nu aveau si ei oameni de legatura printre evrei? Dar daca lucrurile sau intimplat ,am mai zis ca nu este cunoscut ca vreunui rastignit sa i se dea mirodenii ,la un anumit semnal,si care ar fi fost scopul ,din moment ce omul trebuia sa moara de sete ,in general?se stie insa cit era de tolerant ,dupa felul cum amesteca jerfele cu carnea celor ce le aduceau.Erau unsa situatii cind nu putea controla totul.
Si daca te uiti in urma cit a fost de bine 2000 de ani cu Isus ,sa fii sigur ca de ar mai fi 2000 fara el ,sint sigur ca ae fi mai bine.

1. Anticristule, aplici acelasi rationament si lui Yahve? Singura sursa a unicitatii lui este ... iudaismul. Si atat.
2. Puneti si tu intrebarea urmatoare: Daca Pilat dadea ordin de executie intr-o perioada foarte sensibila dpdv a fragilitatii autoritatii, tu crezi ca lasa locul fara paza? Si fara sa stie ce se intampla in locul in care oricand putea sa se aprinda o razmeritza?
3. E de discutat prea mult pe subiect si e valabil pentru tot ce tine de religii. E ca si cum ai da vina pe abecedar ca au invatat oamenii sa scrie injuraturi. Mai bine pui abecedarul la locul lui si te apuci sa faci fraze inteligibile care sa te ajute pe tine.

453Cine este in realitate Isus! - Pagina 19 Empty Re: Cine este in realitate Isus! Sam Mai 23, 2009 8:12 pm

Anticristul


eliberat

Sursa autenticitati si unicitati lui Dumnezeu nu este iudaismul ci Torah.Or daca discutam desprre tyorah ,nu putem discuta in citeva cuvinte,ca ea nu este scrisa asa cum citesti tu simplu Vechiul Testament in traducere.Caci numai despre primul cuvint din Torah ,se chinuie multe mii de de invatati sa i prinda sensul intreg si inca nu au resit.Toti parinti biserici care au comentat acest text recunosc ca inca nu sa gasit o formula corecta de traducere a cuvintului Bereshit.
Ce facem dupa ce inaintam in text mai departe.

454Cine este in realitate Isus! - Pagina 19 Empty Re: Cine este in realitate Isus! Sam Mai 23, 2009 10:29 pm

Artistu


demon

Anticristul a scris:Sursa autenticitati si unicitati lui Dumnezeu nu este iudaismul ci Torah.Or daca discutam desprre tyorah ,nu putem discuta in citeva cuvinte,ca ea nu este scrisa asa cum citesti tu simplu Vechiul Testament in traducere.Caci numai despre primul cuvint din Torah ,se chinuie multe mii de de invatati sa i prinda sensul intreg si inca nu au resit.Toti parinti biserici care au comentat acest text recunosc ca inca nu sa gasit o formula corecta de traducere a cuvintului Bereshit.
Ce facem dupa ce inaintam in text mai departe.

Semantica. NU EXISTA DECAT O SURSA. Pe care, desi are lacune in exprimarea realitatii mesajului, o consideri 100% ADEVARATA. De cealalta parte - existenta/rastignirea lui Isus sau nu - desi exista o singura sursa ii atribui 50% sanse sa fie adevarata, si 50% nu.
Din punctul meu de vedere nu folosesti aceeasi masura.

455Cine este in realitate Isus! - Pagina 19 Empty Re: Cine este in realitate Isus! Dum Mai 24, 2009 6:44 pm

Anticristul


eliberat

Artistule ,tu stii legenda Kazarilor?Regele Kazarilor a fost ispitit sa se converteasca la una din religiile din imperiul sau.Musulkmani l au rugat sa se faca musulman,Crestini o tineau pe a lor ca ei au dreptate.Evrei taceau ca ei nu fac propaganda.Intreaba el pe musulman ,care din cele 3 carti este adevarata,kORANUL ,nOUL tESTAMENT SAU tORAH?mUSULMANUL A RASPUNS CA tORAH SI kORANUL SINT ADEVARATE.cRESTINUL LA RINDUL SAU A RASPUINS CA tORAH SI nOUL tESTAMENT SINT ADEVARATE..Evreul la rindul lui a spus ca Tora este adevarata.Asadar ,despre Torah toti marturisesc ca e adevarata.Eu ce pot sa zic?Dar rastignirea lui Isus ,chiar daca ar fi adevarata(eu am spus ca n-o neg si n-o pot confirma)scopul cu care sa facut ,a fost falsificat ,cit si autori.Daca vei citi cu atentie N T vei constata ca daca a fost rastignit ,a fost rastignit de pilat ca rasculator impotriva ordini romane.
Mai tirziu ,asa ca si Iliescu cu revolutia,au deturnat-o in folosul conducatorilor.
Pe Pilat l-au descris intr-un mod cit se poate de docil si milos,iar evrei care au vrut sa-l scape ,au devenit calai.

456Cine este in realitate Isus! - Pagina 19 Empty Re: Cine este in realitate Isus! Lun Mai 25, 2009 6:51 am

Dulgherul


djin

Anticristul a scris:Artistule ,tu stii legenda Kazarilor?Regele Kazarilor a fost ispitit sa se converteasca la una din religiile din imperiul sau.Musulkmani l au rugat sa se faca musulman,Crestini o tineau pe a lor ca ei au dreptate.Evrei taceau ca ei nu fac propaganda.Intreaba el pe musulman ,care din cele 3 carti este adevarata,kORANUL ,nOUL tESTAMENT SAU tORAH?mUSULMANUL A RASPUNS CA tORAH SI kORANUL SINT ADEVARATE.cRESTINUL LA RINDUL SAU A RASPUINS CA tORAH SI nOUL tESTAMENT SINT ADEVARATE..Evreul la rindul lui a spus ca Tora este adevarata.Asadar ,despre Torah toti marturisesc ca e adevarata.Eu ce pot sa zic?Dar rastignirea lui Isus ,chiar daca ar fi adevarata(eu am spus ca n-o neg si n-o pot confirma)scopul cu care sa facut ,a fost falsificat ,cit si autori.Daca vei citi cu atentie N T vei constata ca daca a fost rastignit ,a fost rastignit de pilat ca rasculator impotriva ordini romane.
Mai tirziu ,asa ca si Iliescu cu revolutia,au deturnat-o in folosul conducatorilor.
Pe Pilat l-au descris intr-un mod cit se poate de docil si milos,iar evrei care au vrut sa-l scape ,au devenit calai.
Desigur, fiecare trage focul sub oala lui.
În expunerea dumitale regăsesc părerea primului procuror general al Israielului, după reînfințare, la cererea OFICIALĂ a unor țări, privind arestarea și "procesul" lui Iisus. Acesta ca răspuns a scris o carte , în care evrei erau lacrimă și cînt. Nici o vină. Habar nu aveau cine era Iisus. L-au apărat de mama focului cu încurajarea RăstigneșteL, asta după ce cu o săptămînă înainte L-au primit cu flori și urări de bine. Jalnică fățărnicia asta.

457Cine este in realitate Isus! - Pagina 19 Empty Re: Cine este in realitate Isus! Lun Mai 25, 2009 3:28 pm

Artistu


demon

Anticristul a scris:Artistule ,tu stii legenda Kazarilor?Regele Kazarilor a fost ispitit sa se converteasca la una din religiile din imperiul sau.Musulkmani l au rugat sa se faca musulman,Crestini o tineau pe a lor ca ei au dreptate.Evrei taceau ca ei nu fac propaganda.Intreaba el pe musulman ,care din cele 3 carti este adevarata,kORANUL ,nOUL tESTAMENT SAU tORAH?mUSULMANUL A RASPUNS CA tORAH SI kORANUL SINT ADEVARATE.cRESTINUL LA RINDUL SAU A RASPUINS CA tORAH SI nOUL tESTAMENT SINT ADEVARATE..Evreul la rindul lui a spus ca Tora este adevarata.Asadar ,despre Torah toti marturisesc ca e adevarata.Eu ce pot sa zic?Dar rastignirea lui Isus ,chiar daca ar fi adevarata(eu am spus ca n-o neg si n-o pot confirma)scopul cu care sa facut ,a fost falsificat ,cit si autori.Daca vei citi cu atentie N T vei constata ca daca a fost rastignit ,a fost rastignit de pilat ca rasculator impotriva ordini romane.
Mai tirziu ,asa ca si Iliescu cu revolutia,au deturnat-o in folosul conducatorilor.
Pe Pilat l-au descris intr-un mod cit se poate de docil si milos,iar evrei care au vrut sa-l scape ,au devenit calai.

Stiu povestea, n-are nici o legatura cu spuneam. Da-mi 3 surse independente care spun acelasi lucru si o sa cred ca Torah e adevarata. Nu aceeasi sursa preluata de 3 religii care-si sprijina doctrina pe sursa.

458Cine este in realitate Isus! - Pagina 19 Empty Re: Cine este in realitate Isus! Lun Mai 25, 2009 8:16 pm

Anticristul


eliberat

Dulgherul a scris:
Anticristul a scris:Artistule ,tu stii legenda Kazarilor?Regele Kazarilor a fost ispitit sa se converteasca la una din religiile din imperiul sau.Musulkmani l au rugat sa se faca musulman,Crestini o tineau pe a lor ca ei au dreptate.Evrei taceau ca ei nu fac propaganda.Intreaba el pe musulman ,care din cele 3 carti este adevarata,kORANUL ,nOUL tESTAMENT SAU tORAH?mUSULMANUL A RASPUNS CA tORAH SI kORANUL SINT ADEVARATE.cRESTINUL LA RINDUL SAU A RASPUINS CA tORAH SI nOUL tESTAMENT SINT ADEVARATE..Evreul la rindul lui a spus ca Tora este adevarata.Asadar ,despre Torah toti marturisesc ca e adevarata.Eu ce pot sa zic?Dar rastignirea lui Isus ,chiar daca ar fi adevarata(eu am spus ca n-o neg si n-o pot confirma)scopul cu care sa facut ,a fost falsificat ,cit si autori.Daca vei citi cu atentie N T vei constata ca daca a fost rastignit ,a fost rastignit de pilat ca rasculator impotriva ordini romane.
Mai tirziu ,asa ca si Iliescu cu revolutia,au deturnat-o in folosul conducatorilor.
Pe Pilat l-au descris intr-un mod cit se poate de docil si milos,iar evrei care au vrut sa-l scape ,au devenit calai.
Desigur, fiecare trage focul sub oala lui.
În expunerea dumitale regăsesc părerea primului procuror general al Israielului, după reînfințare, la cererea OFICIALĂ a unor țări, privind arestarea și "procesul" lui Iisus. Acesta ca răspuns a scris o carte , în care evrei erau lacrimă și cînt. Nici o vină. Habar nu aveau cine era Iisus. L-au apărat de mama focului cu încurajarea RăstigneșteL, asta după ce cu o săptămînă înainte L-au primit cu flori și urări de bine. Jalnică fățărnicia asta.


..........................................................................................
Tu crezi ca lui Pilat trebuia sa i strige sa-l rastigneasca?
Chiar daca ar fi strigat sa-i dea drumul, nu iar fi ascultat.
Poti sa i gasesti vre-o vina fostului procuror general ,care a scris acea carte?Lui ii pasa prea putin cine a fost persoana.Pe el la interesat daca cazul sa judecat corect sau nu.Ai avea mult de cistigat daca ai fi impartial.Si daca vei fi atent vei gasi fatarnicia de partea celor ce laudau stapinirea.Doar comunismul nu a disparut de mulkt.Asa de repede ai uitat cum se petreceau lucrurile?

459Cine este in realitate Isus! - Pagina 19 Empty Re: Cine este in realitate Isus! Lun Mai 25, 2009 8:20 pm

Anticristul


eliberat

Artistu a scris:
Anticristul a scris:Artistule ,tu stii legenda Kazarilor?Regele Kazarilor a fost ispitit sa se converteasca la una din religiile din imperiul sau.Musulkmani l au rugat sa se faca musulman,Crestini o tineau pe a lor ca ei au dreptate.Evrei taceau ca ei nu fac propaganda.Intreaba el pe musulman ,care din cele 3 carti este adevarata,kORANUL ,nOUL tESTAMENT SAU tORAH?mUSULMANUL A RASPUNS CA tORAH SI kORANUL SINT ADEVARATE.cRESTINUL LA RINDUL SAU A RASPUINS CA tORAH SI nOUL tESTAMENT SINT ADEVARATE..Evreul la rindul lui a spus ca Tora este adevarata.Asadar ,despre Torah toti marturisesc ca e adevarata.Eu ce pot sa zic?Dar rastignirea lui Isus ,chiar daca ar fi adevarata(eu am spus ca n-o neg si n-o pot confirma)scopul cu care sa facut ,a fost falsificat ,cit si autori.Daca vei citi cu atentie N T vei constata ca daca a fost rastignit ,a fost rastignit de pilat ca rasculator impotriva ordini romane.
Mai tirziu ,asa ca si Iliescu cu revolutia,au deturnat-o in folosul conducatorilor.
Pe Pilat l-au descris intr-un mod cit se poate de docil si milos,iar evrei care au vrut sa-l scape ,au devenit calai.

Stiu povestea, n-are nici o legatura cu spuneam. Da-mi 3 surse independente care spun acelasi lucru si o sa cred ca Torah e adevarata. Nu aceeasi sursa preluata de 3 religii care-si sprijina doctrina pe sursa.


.......................................................................
Pe mine prea putin ma intereseaza daca crezi sau nu ca Torah e adevarata.Dar daca tora nu e adevarata,crestinismul nu poate exista nici o clipa.
Adevarul Torei il revendica obligatoriu atit crestinismul cit siIslamul.Aceste 2 religii au nevoie de adevarul torei ,ca de aerul respiratiei.

460Cine este in realitate Isus! - Pagina 19 Empty Re: Cine este in realitate Isus! Lun Mai 25, 2009 9:27 pm

Artistu


demon

Anticristul a scris:
.......................................................................
Dar daca tora nu e adevarata,crestinismul nu poate exista nici o clipa.

Nici una din religiile care se bazeaza pe ea. Asta ca sa fim in acord cu realitatea.
In rest, ramane cum am stabilit. Multi oameni au doua unitati de masura: una pentru ce cred si alta pentru restul.

461Cine este in realitate Isus! - Pagina 19 Empty Re: Cine este in realitate Isus! Sam Mai 30, 2009 9:05 pm

Soimos


admin

Dulgherul a scris:
Desigur, fiecare trage focul sub oala lui.
În expunerea dumitale regăsesc părerea primului procuror general al Israielului, după reînfințare, la cererea OFICIALĂ a unor țări, privind arestarea și "procesul" lui Iisus. Acesta ca răspuns a scris o carte , în care evrei erau lacrimă și cînt. Nici o vină.
Ce vina sa fi avut avut evrei ca romani l-au arestat si ucis pe Isus ... dupa care tot romanii au prigonit si ucis pe credinciosii care ii urmau calea, apoi dupa ce secta EVREIASCA a crestinilor a ajuns la Roma ...tot romanii au fost cei care i-au aruncat la lei i-au urmarit si vanat ca pe animale si pentru ca acesti evrei tot nu s-au lasat intimidati ... tot romanii au pus la punct cea mai cumplita marsavie a istoriei universale ...au permis iudeilor din secta crestina sa isi urmeze religia ...apoi au modificat-o in intereseul lor interzicand scrierile religioase care nu le conveneau (citeste evangheliile Adevarate ...adica cele ale Apostolilor reali) si iarasi au continuat cu uciderea tuturor care nu acceptau noua inventie romana care se referea in mod mincinos la propriile lor personaje mitologice!

Jalnică fățărnicia asta.
Prea putin spus!

Este culmea sarlataniei si a diabolicitatii !

462Cine este in realitate Isus! - Pagina 19 Empty Re: Cine este in realitate Isus! Vin Iun 05, 2009 4:15 pm

Anticristul


eliberat

Asa sa instalat Satana in fruntea crestinismului.

463Cine este in realitate Isus! - Pagina 19 Empty Re: Cine este in realitate Isus! Sam Iun 06, 2009 7:23 am

Soimos


admin

Anticristul a scris:Asa sa instalat Satana in fruntea crestinismului.
Si crestinismul a devenit real-satanism ... pe dn afara vorbe mieroase ... iar in interior cel mai cumplit diavol ... norocul planetei a fost ca francmasonii si iluminati au reusit sa-i smulga acestei bestii coltii hidosi ...si astazi este vizibila doar fatza mincinoasa ... desi in inima ei mocneste focul satanic al iadului.

464Cine este in realitate Isus! - Pagina 19 Empty Re: Cine este in realitate Isus! Sam Iun 06, 2009 6:15 pm

Dulgherul


djin

Soimos a scris:
Ce vina sa fi avut avut evrei ca romani l-au arestat si ucis pe Isus ... (citeste evangheliile Adevarate ...adica cele ale Apostolilor reali)

Desigur că evreii nu au nici o vină.
Ei doar la-u învățat bîza, de la Ana la Caiafa. Ăștea doi erau din Chile și erau doar în trecere prin Ierusalim.
Pilat era un roman rău, care nu l-a înțeles pe Irod cînd îi explica (,) că Iisus nu face loby pt. firma de turism Paradis, ci doar este un flăcău din popor și umblă să
taie coada la unu...dracu. Pilat a cerut părerea evreilor în privința lui Iisus și ei au strigat în cor: decoreazăl, decoreazăl. Dar Pilat, miștocar cum era, la decorat cu ordinul clasa întîi, în formă de cruce...Rex iudaicus.
Hai mă. Ce treabă aveau romani cu Iisus. Astea-s povești evreiești să iasă ei basma curată.

Care Evanghelii sînt cele adevărate, scrise de Apostoli reali?
Erau și Apostoli ireali? Laughing

465Cine este in realitate Isus! - Pagina 19 Empty Re: Cine este in realitate Isus! Sam Iun 06, 2009 8:21 pm

Anticristul


eliberat

Da,asta e intrebarea ,daca au fost apostoli reali.Evangheliile sint scrise numai de oameni care nu au vazut cu ochi lor nici una din lucrurile pe care le-au scris.Ex.Luca a facut cercetari ,asa ca a scris din auzite.Despre Marcu se spune ca ar fi fost un insotitor a lui Petru.De ce nu a scris Petru?Pentru ca el nu putea sa minta.Matei este o inventie tirzie ,un cos de adunaturi unde au adaugat in timp toate pretinsele minuni.Ioan este o evanghelie atit de tirzie incit cu greu i sa putut gasi un autor.Scrisa prin secolul 2 ,in mijlocul scolilor filozofice .Te mai miri de ce nu se potriveste cu una din celelalte?Acolo este prezentat un Isus care nu are nici in clin nici in mineca cu cel al .lui Matei sau Luca.
Acum cautati apostoli reali si dovediti cam ce au scris.

466Cine este in realitate Isus! - Pagina 19 Empty Re: Cine este in realitate Isus! Mar Iun 09, 2009 5:31 pm

Dulgherul


djin

Anticristul a scris:
Acum cautati apostoli reali si dovediti cam ce au scris.
Nu crezi că e cam tîrziu, totuși.
Important a fost mesajul, care a ajuns unde trebuia!

467Cine este in realitate Isus! - Pagina 19 Empty Re: Cine este in realitate Isus! Mier Iun 10, 2009 6:17 am

Soimos


admin

Dulgherul a scris:
Anticristul a scris:
Acum cautati apostoli reali si dovediti cam ce au scris.
Nu crezi că e cam tîrziu, totuși.
Important a fost mesajul, care a ajuns unde trebuia!

O fi ...ca prea o zici cu foc!
Pacat ca mesajul asta diabolic nu a fost starpit inca de la inceput ... pentru ca as putea face pariu ca bietul invatator cu carisma ....adica Isus... daca ar fi stiut ce mizerii imense si cata moarte si suferinte aduce el omenirii ....in mod sigur ca si-ar fi facut harakiri cu un cutit de lemn ... evident ca pe cand avea inca onoare ....adica nu s-a crestinat!

468Cine este in realitate Isus! - Pagina 19 Empty Re: Cine este in realitate Isus! Mier Iun 10, 2009 8:53 pm

Anticristul


eliberat

Vedeam cind eram in Romania,cind era cite o inmormintare mai cu bani asa.Vedeam mesajul direct.Scotea preotul cite 12 prapore sau chiar mai multe.Toate legiunile romaneerau insirate si saraci credinciosi plingeau si suspinau ca nu intelegeau mesajul.Si nici cine l-a trimis.

469Cine este in realitate Isus! - Pagina 19 Empty Re: Cine este in realitate Isus! Joi Iun 11, 2009 7:29 am

Soimos


admin

Anticristul a scris:Vedeam cind eram in Romania,cind era cite o inmormintare mai cu bani asa.Vedeam mesajul direct.Scotea preotul cite 12 prapore sau chiar mai multe.Toate legiunile romaneerau insirate si saraci credinciosi plingeau si suspinau ca nu intelegeau mesajul.Si nici cine l-a trimis.
Deh ...chestie de cultura!
Mai grav este ca mai cred Biblia ca fiind "cuvantul lui dumnezeu" desi se vede clar ca este un text furat si marsavit ...adica inspirat de Dracu!

470Cine este in realitate Isus! - Pagina 19 Empty Re: Cine este in realitate Isus! Lun Iul 02, 2012 3:46 pm

Res

Res
muritor de rand

oare cum s-ar descurca Iisus cu un telefon mobil? Wink

471Cine este in realitate Isus! - Pagina 19 Empty Re: Cine este in realitate Isus! Dum Iul 08, 2012 2:11 pm

Fairy

Fairy
muritor de rand

Res a scris:oare cum s-ar descurca Iisus cu un telefon mobil? Wink

Ce o mai face Soimos? Cred ca tot reprofilat pe capacit crestinii e!

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 19 din 19]

Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 11 ... 17, 18, 19

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum