Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Forum de spiritualitate

Subiecte similare
    Ultimele subiecte
    » Mai este cineva pe aici?
    Cenzura istoriei!!! - Pagina 2 EmptyDum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

    » CRESTINI fara denominatiune
    Cenzura istoriei!!! - Pagina 2 EmptySam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

    » Cine este in realitate Isus!
    Cenzura istoriei!!! - Pagina 2 EmptyDum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

    » NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
    Cenzura istoriei!!! - Pagina 2 EmptyDum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

    » Ok
    Cenzura istoriei!!! - Pagina 2 EmptyMier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

    » ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
    Cenzura istoriei!!! - Pagina 2 EmptyMar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

    » vizitati
    Cenzura istoriei!!! - Pagina 2 EmptyLun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

    » REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
    Cenzura istoriei!!! - Pagina 2 EmptyJoi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

    » SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
    Cenzura istoriei!!! - Pagina 2 EmptyVin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

    » Cenzura istoriei!!!
    Cenzura istoriei!!! - Pagina 2 EmptyJoi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

    » Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
    Cenzura istoriei!!! - Pagina 2 EmptyMar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

    » Despre crestinismul originar
    Cenzura istoriei!!! - Pagina 2 EmptyLun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

    » Dorurile mele
    Cenzura istoriei!!! - Pagina 2 EmptySam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

    » VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
    Cenzura istoriei!!! - Pagina 2 EmptyMier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

    » MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
    Cenzura istoriei!!! - Pagina 2 EmptyMier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

    » APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
    Cenzura istoriei!!! - Pagina 2 EmptyDum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

    » RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
    Cenzura istoriei!!! - Pagina 2 EmptyMier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

    » Vishnuism-monoteismul hindus
    Cenzura istoriei!!! - Pagina 2 EmptyMier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

    » Despre capitalismul salbatic
    Cenzura istoriei!!! - Pagina 2 EmptyMar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

    » Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
    Cenzura istoriei!!! - Pagina 2 EmptyMar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

    » E Omul urmasul lui Adam?
    Cenzura istoriei!!! - Pagina 2 EmptyDum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

    » Bine v-am gasit!
    Cenzura istoriei!!! - Pagina 2 EmptyDum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

    » POZE USERI
    Cenzura istoriei!!! - Pagina 2 EmptyJoi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

    » Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
    Cenzura istoriei!!! - Pagina 2 EmptyMar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

    » Arte martiale
    Cenzura istoriei!!! - Pagina 2 EmptyLun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

    » Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
    Cenzura istoriei!!! - Pagina 2 EmptyLun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

    Cine este conectat?
    În total sunt 1 utilizatori conectati: 0 Înregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

    Nici unul

    [ Vizualizeaza toata lista ]


    Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
    Căutare
     
     

    Rezultate pe:
     


    Rechercher Cautare avansata


    Nu sunteti conectat. Conectati-vă sau înregistrati-vă

    Cenzura istoriei!!!

    +4
    SAVIN
    SPRS
    Roman
    Remussatala
    8 participan?i

    Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

    In jos  Mesaj [Pagina 2 din 2]

    26Cenzura istoriei!!! - Pagina 2 Empty Re: Cenzura istoriei!!! Vin Iul 04, 2008 8:44 am

    DiogeneDracon

    DiogeneDracon
    muritor de rand

    SPRS a scris:
    SAVIN a scris:OARE O TARA-BORDEL CREAZA OAMENI-BORDEL ?

    Nu Savin,

    Creeaza Curve -Umane, vezi Romania ultimilor 18 ani.

    Sunt adeptul unor critici dure, al unei viziuni raționale, dar Savin este un naționalist evreu, romantic și deformator.

    27Cenzura istoriei!!! - Pagina 2 Empty Re: Cenzura istoriei!!! Vin Iul 04, 2008 10:44 am

    SPRS


    demon

    DiogeneDracon a scris:
    SPRS a scris:
    SAVIN a scris:OARE O TARA-BORDEL CREAZA OAMENI-BORDEL ?

    Nu Savin,

    Creeaza Curve -Umane, vezi Romania ultimilor 18 ani.

    Sunt adeptul unor critici dure, al unei viziuni raționale, dar Savin este un naționalist evreu, romantic și deformator.

    Sunt partial de acord cu afirmatia ta, insa nu vad unde ai infirmat spusele mele?

    28Cenzura istoriei!!! - Pagina 2 Empty Re: Cenzura istoriei!!! Vin Iul 04, 2008 1:00 pm

    DiogeneDracon

    DiogeneDracon
    muritor de rand

    SPRS a scris:
    DiogeneDracon a scris:
    SPRS a scris:
    SAVIN a scris:OARE O TARA-BORDEL CREAZA OAMENI-BORDEL ?

    Nu Savin,

    Creeaza Curve -Umane, vezi Romania ultimilor 18 ani.

    Sunt adeptul unor critici dure, al unei viziuni raționale, dar Savin este un naționalist evreu, romantic și deformator.

    Sunt partial de acord cu afirmatia ta, insa nu vad unde ai infirmat spusele mele?

    Era doar un o constatare că un ungur sau un evreu, lăudăros și mincinos când vorbește de etnia sa, poate avea dreptate când vorbește de alții, în speță de români. În general calomnierea altora este mai rar și mai puțin consecvent practicată decât lauda de sine și cenzurarea aspectelor considerate negative. Și reciproca ar fi valabilă. Adică și evreii și ungurii ar trebui să bage la tărtăcuță ceea ce zic românii.

    29Cenzura istoriei!!! - Pagina 2 Empty Re: Cenzura istoriei!!! Vin Iul 04, 2008 3:28 pm

    SAVIN


    vrajitor

    DIOGENE, intr-un fel imaginea care ti-ai ales, un luptator inarmat pana in dinti, dar cu cea ce apare un ventilator pe cap, se oarecum potriveste interventei tale.
    sa sti insa ca intr-o tara avansata si moderna, pe term legal/moral, cand te intrebuintezi de anumite adjective, care erau adresate mie, ca NATIONALIST EVREU, DEFORMATOR, LAUDAROS, MINCINOS, este subiect de acuzatie de calomie la persoana mea, care daca sant dovedite in curte, te poate saraci bine, ca pedeapsa. Pe internet scapi numai cu spume la gura.
    A discuta persoana si nu ideile, nu arata mare inteligenta, sau cunostinte.
    In plus, expunerea mea nu continea idei personale, dar fapte istorice. Nu poti sa ma acuzi pe mine de minciuna, cand ceea ce am relatat iese direct din literatura istorica predata pe plan international in toate universitatile. . Nu poti sa ma declari nationalist ca nu ma cunosti nici pe de departe, nici pe aproape.
    Nu vad cu ce m-am laudat, pentru ca a te lauda este o forma de exagerare a adevarului.
    Cat despre deformator si mincinos, mai bine explicate cu fapte, sau cereti scuze, daca sti sa fi politicos.
    In fine singurul adevar este ca sant roman- evreu- israelian- canadian. In ordinea asta, exact.

    30Cenzura istoriei!!! - Pagina 2 Empty Re: Cenzura istoriei!!! Vin Iul 04, 2008 4:54 pm

    SPRS


    demon

    DiogeneDracon a scris:
    SPRS a scris:
    DiogeneDracon a scris:
    SPRS a scris:
    SAVIN a scris:OARE O TARA-BORDEL CREAZA OAMENI-BORDEL ?

    Nu Savin,

    Creeaza Curve -Umane, vezi Romania ultimilor 18 ani.

    Sunt adeptul unor critici dure, al unei viziuni raționale, dar Savin este un naționalist evreu, romantic și deformator.

    Sunt partial de acord cu afirmatia ta, insa nu vad unde ai infirmat spusele mele?

    Era doar un o constatare că un ungur sau un evreu, lăudăros și mincinos când vorbește de etnia sa, poate avea dreptate când vorbește de alții, în speță de români. În general calomnierea altora este mai rar și mai puțin consecvent practicată decât lauda de sine și cenzurarea aspectelor considerate negative. Și reciproca ar fi valabilă. Adică și evreii și ungurii ar trebui să bage la tărtăcuță ceea ce zic românii.

    Trebuie sa recunosti ca romanii sunt campioni necontestati exact la acest comportament:
    romania buricul pamantului
    romania leaganul civilizatiilor
    romania cea fara de care se alegea praful de cultura si stiinta universala
    fara romani se inchide microsoft
    amerricanii sunt prosti iar romanii sunt superinteligenti
    evreii sunt imputiti si hoti, romanii sunt corecti, cinstiti si foarte curati
    in vremea impuscatului, cand negrii si arabii veneau la studii, iar fetele noastre se prostituau pe un deodorant,sapun sau o pereche de ciorapi de dama, ambele semintii erau injurate si comentate, pe de alta parte romanii erau mult mai valorosi insa nu aveau sanse.Smile
    etc

    U guys make me sick. :puke

    Este frumos si corect sa-ti vezi si barna din ochi atunci cand te legi de paiul celuilalt.

    PS: Nu te ofensa de remarca, nu-ti este adresata singular. Din pacate sunt prea multi utilizatori pe acest forum care gandesc ca tine insa nu realizeaza ca nu sunt cu nimic mai presus decat cei pe care ii condamna.

    31Cenzura istoriei!!! - Pagina 2 Empty Re: Cenzura istoriei!!! Vin Iul 04, 2008 7:13 pm

    DiogeneDracon

    DiogeneDracon
    muritor de rand

    SPRS a scris:
    evreii sunt imputiti si hoti, romanii sunt corecti, cinstiti si foarte curati
    in vremea impuscatului, cand negrii si arabii veneau la studii, iar fetele noastre se prostituau pe un deodorant,sapun sau o pereche de ciorapi de dama, ambele semintii erau injurate si comentate, pe de alta parte romanii erau mult mai valorosi insa nu aveau sanse.Smile
    etc


    Este frumos si corect sa-ti vezi si barna din ochi atunci cand te legi de paiul celuilalt.

    PS: Nu te ofensa de remarca, nu-ti este adresata singular. Din pacate sunt prea multi utilizatori pe acest forum care gandesc ca tine insa nu realizeaza ca nu sunt cu nimic mai presus decat cei pe care ii condamna.


    Celtul acela din avatar are pe cap un coif pe care stă un corb. Acest coif a fost găsit la Ciumești, județul Satu-Mare. Corbul era evocat de celți pentru că el le mai dădea atenție cadavrelor de pe câmpul de luptă. Există și o legendă romană cum Valerius Corvinus fu ajutat de corb în luptă, prin sudul Galiei (Franței, desigur). Și prin basmele române este ceva asemănător. Adică nu am vrut să fiu așa de fioros. Dacă v-ați speriat, mă retrag.

    Cineva v-a băgat în cap că cei cu Antonescu sunt dacomani, național-comuniști etc. Nu e întodeauna așa. Pentru mine Antonescu a fost cel mai reprezentativ conducător al Europei Centrale, simbolizează drama ei. A fost și iresponsabil în declarații. Poate și năduful lui ilustrează această dramă. "M-ați călcat toți în picioare, ia, uitați, mai pot omorî și eu pe cineva, pe civilii ăștia evrei hăbăuci care au atacat comandamentul militar din Odesa". Propaganda asta din jurul Holocaustului provocat de statul român pute foarte urât. Tot așa îmi displac cei care se tot luptă cu horthiștii. De fapt vor să-și defuleze excendentul de agresivitate. Auzi, domnule i-am omorât bunicii... Să-i scoată pe ucigași din mormânt și să-i spânzure. Și să mă las pe mine în pace.

    Cred ca ma confundați cu cineva. Sau aveti replici pregătite dinainte pe care le postați aiurea, potrivindu-se ca nuca în perete. Vă rog să-mi spuneți dacă mai e voie să postez sau începe cenzura. Chiar mi se fâlfâie.

    32Cenzura istoriei!!! - Pagina 2 Empty Re: Cenzura istoriei!!! Vin Iul 04, 2008 10:30 pm

    SPRS


    demon

    Chiar te rog sa postezi.
    Cu tine macar se poate discuta.
    Imi pare rau ca ai luat mesajul meu ca pe un afront personal. Eu am luat in discutie poe toti cei ce procedeaza la fel, acuzand dar nevazand ca sunt in aceeasi barca, indiferent de culoare politica, rasa, religie sau sex.

    33Cenzura istoriei!!! - Pagina 2 Empty Re: Cenzura istoriei!!! Sam Iul 05, 2008 7:57 pm

    DiogeneDracon

    DiogeneDracon
    muritor de rand

    Chiar îmi place subiectul ăsta cu cenzura.

    Să luăm volulmul al II-lea la Istoriei Românilor editat de Academia Română (2001). Se ocupă cam de perioada 106 - 610. În anul 106 Împăratul roman Traian aduce stăpânirea definitivă în Dacia. La anul 610 moare Împăratul străromân Phocas, grecii preiau conducerea în Imperiul Roman care devine Bizantin. Credeți cumva că tratatul se ocupă de istoria întregii romanități balcanice, a componentei ei dunărene și latinofone? Pardon. Se practică cenzura prin omisiune, prin oculltare.

    Se vobește într-adevăr de colonizarea masivă a Daciei, mai ales cu norico-pannonici. Dar desigur ăștia nu-s studiați la ei acasă, nici în parioada de maximă expansiune romană, nici înainte (în volumul I-îi este vorba de daci și traci). Se scrie în schimb de bordeiele populației "locale" și ale celei "autohtone". Adică se forțează istoria strămoșilor românilor din acea perioadă pe actualulul teritoriu al României, împărțit pe căprării de autori (Dumitru Protase, Alexandur Suceveanu, Dan Gheorghe Teodor, Ion Ioniță etc.). Evident că nimeni nu a luat căprăria Moesiei Inferior (nordul Bulgariei), Moesiei Superior (nord-vestul Bulgariei - fosta Dacie Aureliană, Serbia Centrală), a Panonniei (vestul Serbiei, nordul Croației, vestul Ungariei), a Noricumului (Slovenia și sudul Austriei). Nu contează dovezile romane, contează teritoriul actual. Nu contează ansamblul istoriei și al arheologiei întregii Peninsule Balcanice și ansamblul întregului Bazin al Dunării, contează interpretările tendențioase ale unor vestigii precare, dar de pe teritoriul actual al statului român. Se minte prin omisiune, prin cenzură față de romani. Se falsifică istoria populațiilor germano-romane (goți, gepizi) și slavo-romane (anți), care au sălășluit în frumoasa noastră patrie. Altfel spus: bătaie de joc față de străbunii noștri. Adevărul nu contează, sunt importante rațiunile politice, justificarea ridicolă a actualului "pământ românesc". Foarte bine că e o peroadă relativ cețoasă, mai ales în afara limesului roman - înseamnă că o putem motroși după cum credem noi.

    34Cenzura istoriei!!! - Pagina 2 Empty Re: Cenzura istoriei!!! Sam Iul 12, 2008 7:46 am

    Zyraxes


    demon

    DiogeneDracon nu am inteles de ce esti suparat si unde se falsifica istoria. Fii mai clar!

    35Cenzura istoriei!!! - Pagina 2 Empty Re: Cenzura istoriei!!! Sam Iul 12, 2008 10:59 am

    DiogeneDracon

    DiogeneDracon
    muritor de rand

    Zyraxes a scris:DiogeneDracon nu am inteles de ce esti suparat si unde se falsifica istoria. Fii mai clar!

    Nu ți-i clar dacă sunt cu ungurii sau cu românii? Sau care e probleama ta?

    (a )Istoria trebuie să fie mai puțin patriotică și mai mult interesată pur și simplu de trecutul oamenilor (știu, aici e o jmecherie, uneori "mondial" sau "global" însemană interese foarte spoecfice ale unor mari puteri).
    (b) Și dacă mai este patriotică istoria trebuie să fie în spiritul epocii, educând oamenii să fie solidari unii față de alți, nu față de solul brun-roșcat de pădure al patriei (caz care poate fi privit doar ca particular al celui dintâi).

    M-am plâns la domnii isorici pe un site. Observați cum mi-au fost vandalizate mesajele considerate "nepatriotice". "Înapoiați am fost, înapoiați sunt încă..."
    http://www.medievistica.ro/forum/index.php?topic=5.msg268#new.
    "S-o sîmțît" domnii afectați pentru că îi bag în aceeași oală cu săvăscienii. Dar așa merită.

    Ar fi interesant și din punct de vedere politic de studiat felul cu are loc declinul romanității orientale pe teritoriul de azi al României, undeva între anii 375 - 527 și în secolul a X -lea. Asta dacă tot facem istoria teritoriului, nu a poporului român indiferent pe unde s-ar afla el.

    36Cenzura istoriei!!! - Pagina 2 Empty Re: Cenzura istoriei!!! Mar Iul 15, 2008 6:05 am

    DiogeneDracon

    DiogeneDracon
    muritor de rand

    Mai demult era controlul partidului comunist care i-a forjat intr-un anumit fel, fără respect pentru adevăr, pe oamenii mai în vârstă. Acum există o autonomie a cercetării istorice și arheologice, toți banii se dau pe proiecte aprobate de comisiile de specialitate, formate de aceeași ceaușiști care nu mai pot da înapoi, pentru că ar rămâne fără operă, pentru că pur și simplu s-au anchilozat. Deci, dacă nu critici ideilor domnilor din comisie, obții ceva bani de pâine. Când ajungi și tu în comisie păstrezi cam aceleași tipare, pentru că nici tu nu ai nevoie să fii eclipsat. Prin acest mecanism minciuna teoriei continuității daco-romane are șansă să se perpetueze foarte mult timp. Schimbările vor fi foarte line, morțile oamenilor și praful uitării, nu criticile, ar fi resorturile abandonării ei (exact cum se aștepta moartea liderului comunist pentru o eventuală schimbare). Avem noroc însă cu relațiile cu alte școli de gândire, din vecini sau din mari centre culturale, cu subvențiile din afară. Așa poate apărea critica, concurența și minciunii respective să-i fie accelerat obștescul sfârșit.

    Un bun exemplu pentru ultima tendință va fi tabăra arheologică româno-germano-americană de la Cornești, județul Timiș, anunțată pentru luna august 2008, în căutarea capitalei pierdute al lui Atila, regele sau împăratul hunilor.

    37Cenzura istoriei!!! - Pagina 2 Empty Re: Cenzura istoriei!!! Mar Iul 15, 2008 7:24 am

    Zyraxes


    demon

    Eu nu cred ca regimul comunist a pus sa se scrie o istorie patriotica. Asta e o teorie scoasa de niste tipi care isi spun istorici si care vor sa iasa in evidenta cu orice chip, si de aceea improasca cu noroi istoria rom^nilor. E adevarat ca regimul comunist a falsificat o parte a istoriei, insa in ceea ce priveste partidul comunist, si nici acest fals privind partidul comunist nu poate fi numit istorie patriotica.

    38Cenzura istoriei!!! - Pagina 2 Empty Re: Cenzura istoriei!!! Mar Iul 15, 2008 7:31 am

    Zyraxes


    demon

    DiogeneDracon a scris:
    Un bun exemplu pentru ultima tendință va fi tabăra arheologică româno-germano-americană de la Cornești, județul Timiș, anunțată pentru luna august 2008, în căutarea capitalei pierdute al lui Atila, regele sau împăratul hunilor.

    Hunii care sunt diferiti ca popor de unguri, au fost un popor migrator care s-a bazat pe jafuri si distrugeri, si care in cele din urma a disparut. Cred ca tabara din Timis e o abureala.

    39Cenzura istoriei!!! - Pagina 2 Empty Re: Cenzura istoriei!!! Mar Iul 15, 2008 9:20 am

    DiogeneDracon

    DiogeneDracon
    muritor de rand

    [quote="Zyraxes"]
    DiogeneDracon a scris:
    Cred ca tabara din Timis e o abureala.


    Pe ce dăm pariu că nu-i? Crezi că arheologii ăia din Germania și America vin pe povești, precum ale tale?

    Ai studiat documentele P.C.R. de știi așa bine cum era istoria pe vremea aia? Ești convins că sarcinile date istoricilor erau neutre, să nu mintă și să spună adevărul, așa cum justiției i se cerea ca niciun vinovat să nu rămână nepedepsit și nimeni să să nu fie pedepsit pe nedrept (politizarea justiției se făcea în practică)? Un istoric cu adevărat patriot spune adevărul despre români, nu spune laude autohtoniste, așa cum un brutar patriot bagă făină în pâine, nu bagă bale de lăudăros gureș.

    40Cenzura istoriei!!! - Pagina 2 Empty Re: Cenzura istoriei!!! Mar Iul 15, 2008 9:33 am

    Zyraxes


    demon

    Pai in afara de minciunile bagate de regimul comunist despre partidul comunist, niciun istoric nu a schimbat nimic in cartile de istorie scrise dupa 1989. E aceeasi.

    Unde vezi tu un neadevar in fraza pe care am spuns-o anterior referitoare la huni? Hunii care sunt diferiti ca popor de unguri, au fost un popor migrator care s-a bazat pe jafuri si distrugeri, si care in cele din urma a disparut.

    Arhelologii aia din strainatate incerca si ei sa faca ceva, numai ca sunt pe o pista proasta. Poate chiar stiu asta, sau poate ca nu.

    41Cenzura istoriei!!! - Pagina 2 Empty Re: Cenzura istoriei!!! Mar Iul 15, 2008 9:41 am

    DiogeneDracon

    DiogeneDracon
    muritor de rand

    Zyraxes a scris:
    Arhelologii aia din strainatate incerca si ei sa faca ceva, numai ca sunt pe o pista proasta. Poate chiar stiu asta, sau poate ca nu.

    Scrie-le repede să nu mai cheltuie banii că tu știi totul.

    42Cenzura istoriei!!! - Pagina 2 Empty Re: Cenzura istoriei!!! Joi Iul 17, 2008 9:07 am

    Zyraxes


    demon

    DiogeneDracon a scris:
    Zyraxes a scris:
    Arhelologii aia din strainatate incerca si ei sa faca ceva, numai ca sunt pe o pista proasta. Poate chiar stiu asta, sau poate ca nu.

    Scrie-le repede să nu mai cheltuie banii că tu știi totul.

    Pai ei cauta o capitala a lui Atila ala, cind de fapt Atila a stat in cort!!! Ce sa gaseasca? Cortul lui Atila?

    43Cenzura istoriei!!! - Pagina 2 Empty Re: Cenzura istoriei!!! Joi Iul 17, 2008 9:26 am

    Zyraxes


    demon

    Uite ca am gasit si motivul ptr care se face valva pe acest subiect: e vorba de bani. Un ungur excentric vrea sa il concureze pe Dracula. Un om de afaceri din Ungaria isi propune sa contruiasca un castel care sa reconstituie "palatul" lui Attila. Se pare ca in localitatea Tapioszentmarton. Proiectul e grandios numai ca, spun istoricii, se bazeaza pe o simpla fictiune, relateaza cotidianul Nepszabadsag.

    Omul de afaceri Janos Kocsi ramine convins ca afacerea sa se va dovedi una profitabila. “Daca romanii cistiga bani de pe urma mitului lui Dracula, de ce noi ungurii nu am putea sa ne folosim de legenda lui Attila?.”

    Sursa: http://www.hotnews.ro/stiri-arhiva-1128325-ungur-excentric-vrea-concureze-dracula.htm

    44Cenzura istoriei!!! - Pagina 2 Empty Re: Cenzura istoriei!!! Joi Iun 03, 2010 6:37 pm

    Ancuta

    Ancuta

    Roman a scris:Eu lucrez in domeniul istoriei si vad cu ochii mei cum este cenzurata, nu poti sa spui adevarul in totalitate in public si sa fii crezut, pt ca s-ar face o camoanie in mass media in contra ta, si nu scapi nepedepsit de cei carora le-ai afectat interesele. Istoricii au pumnul in gura si nu-ti vor dezvalui adevarul. In istoria oficiala sunt multe lucruri care sunt ilogice sau se bat cap in cap. Pot spune atat: cum falsificau comunistii istoria, asa o falsifica si democratia, asa ca atentie nu dati crezare la orice!

    Totusi, foarte rare ori, reusim sa mai dam si de cite o cercetare de istorie care sa nu caute a falsifica adevarul:

    EMINESCU SECRETUL POLITIC
    Cenzura istoriei!!! - Pagina 2 Tn_dad252f822f850ccac62fbf18787404f
    http://www.scribd.com/doc/29240066/EMINESCU-SECRETUL-POLITIC-Radu-Mihai-Crisan


    ISTORIA INTERZISA
    Cenzura istoriei!!! - Pagina 2 Tn_ab1a0dc41efffc76d848474f094478e5
    http://www.scribd.com/doc/29240587/HOLOCAUSTUL-MISCAREA-LEGIONARA-Radu-Mihai-Crisan

    CORNELIU ZELEA CODREANU SI ION ANTONESCU
    Cenzura istoriei!!! - Pagina 2 Tn_1e4ef2bee52820b76b8761997902d71c
    http://www.scribd.com/doc/29240765/CORNELIU-ZELEA-CODREANU-SI-ION-ANTONESCU-Radu-Mihai-Crisan

    LEGIONARII MOTA SI MARIN
    Cenzura istoriei!!! - Pagina 2 Tn_9f9d08e8700b417a9b80b6d0edf887c4
    http://www.scribd.com/doc/29241405/LEGIONARII-MOTA-SI-MARIN-Radu-Mihai-Crisan

    NICOLAE IORGA SECRET
    Cenzura istoriei!!! - Pagina 2 Tn_90498e786d7e3b1e193f25f89c11b58a
    http://www.scribd.com/NICOLAE-IORGA-SECRET-Radu-Mihai-Crisan/d/29241207

    ECONOMISTUL MIHAI EMINESCU
    Cenzura istoriei!!! - Pagina 2 Tn_ec146cdb6599fa2da9ce8f1b524ac37c
    http://www.scribd.com/doc/29241052/ECONOMISTUL-MIHAI-EMINESCU-Radu-Mihai-Crisan

    Aceste carti sint publicate cu CopyLIBER (au copierea, traducerea, difuzarea neingradite si gratuite).

    Daca aveti html-ul dezactivat: cu PASTE asezati link-ul in browser si, apoi, apasati ENTER.
    Atasamente
    Cenzura istoriei!!! - Pagina 2 AttachmentEMINESCU INTERZIS. GANDIREA POLITICA (PDF).pdf
    Nu aveti permisiunea sa descarcati atasamente aici.
    (1.9 MB) Descarcat de 0 ori
    Cenzura istoriei!!! - Pagina 2 AttachmentISTORIA INTERZISA (PDF).pdf
    Nu aveti permisiunea sa descarcati atasamente aici.
    (1.2 MB) Descarcat de 4 ori
    Cenzura istoriei!!! - Pagina 2 AttachmentANTONESCU-CODREANU. TESTAMENTELE POLITICE (PDF).pdf
    Nu aveti permisiunea sa descarcati atasamente aici.
    (290 KB) Descarcat de 0 ori

    http://sites.google.com/site/romaniainviata

    Continut sponsorizat



    Sus  Mesaj [Pagina 2 din 2]

    Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

    Permisiunile acestui forum:
    Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum