Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Forum de spiritualitate

Subiecte similare
Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
"Cele mai influente 100 personaje ale istoriei"-Mohammad no. 1 EmptyDum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
"Cele mai influente 100 personaje ale istoriei"-Mohammad no. 1 EmptySam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
"Cele mai influente 100 personaje ale istoriei"-Mohammad no. 1 EmptyDum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
"Cele mai influente 100 personaje ale istoriei"-Mohammad no. 1 EmptyDum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
"Cele mai influente 100 personaje ale istoriei"-Mohammad no. 1 EmptyMier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
"Cele mai influente 100 personaje ale istoriei"-Mohammad no. 1 EmptyMar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
"Cele mai influente 100 personaje ale istoriei"-Mohammad no. 1 EmptyLun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
"Cele mai influente 100 personaje ale istoriei"-Mohammad no. 1 EmptyJoi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
"Cele mai influente 100 personaje ale istoriei"-Mohammad no. 1 EmptyVin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
"Cele mai influente 100 personaje ale istoriei"-Mohammad no. 1 EmptyJoi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
"Cele mai influente 100 personaje ale istoriei"-Mohammad no. 1 EmptyMar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
"Cele mai influente 100 personaje ale istoriei"-Mohammad no. 1 EmptyLun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
"Cele mai influente 100 personaje ale istoriei"-Mohammad no. 1 EmptySam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
"Cele mai influente 100 personaje ale istoriei"-Mohammad no. 1 EmptyMier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
"Cele mai influente 100 personaje ale istoriei"-Mohammad no. 1 EmptyMier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
"Cele mai influente 100 personaje ale istoriei"-Mohammad no. 1 EmptyDum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
"Cele mai influente 100 personaje ale istoriei"-Mohammad no. 1 EmptyMier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
"Cele mai influente 100 personaje ale istoriei"-Mohammad no. 1 EmptyMier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
"Cele mai influente 100 personaje ale istoriei"-Mohammad no. 1 EmptyMar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
"Cele mai influente 100 personaje ale istoriei"-Mohammad no. 1 EmptyMar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
"Cele mai influente 100 personaje ale istoriei"-Mohammad no. 1 EmptyDum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
"Cele mai influente 100 personaje ale istoriei"-Mohammad no. 1 EmptyDum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
"Cele mai influente 100 personaje ale istoriei"-Mohammad no. 1 EmptyJoi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
"Cele mai influente 100 personaje ale istoriei"-Mohammad no. 1 EmptyMar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
"Cele mai influente 100 personaje ale istoriei"-Mohammad no. 1 EmptyLun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
"Cele mai influente 100 personaje ale istoriei"-Mohammad no. 1 EmptyLun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
În total sunt 2 utilizatori conectati: 0 Înregistrati, 0 Invizibil si 2 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata


Nu sunteti conectat. Conectati-vă sau înregistrati-vă

"Cele mai influente 100 personaje ale istoriei"-Mohammad no. 1

+2
Hello
Ada_Pal
6 participan?i

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Ada_Pal


inger

Urmatoarea lista prezinta cele mai influente 100 personaje in intreaga istorie notate in cartea lui Michael H. Hart ,"The 100: A Ranking of the Most Influential Persons in History ".

http://www.adherents.com/adh_influ.html

O scurta biografie a fiecarui individ si motivele ordinii ocupate de fiecare ca influenta politica,religioasa,stiintifica.....asupra omenirii in site-ul de mai sus.

Rank Name Religious Affiliation Influence


1 Muhammad Islam Prophet of Islam;

conqueror of Arabia;
Hart recognized that ranking Muhammad first might be controversial, but felt that, from a secular historian's perspective, this was the correct choice because Muhammad is the only man to have been both a founder of a major world religion and a major military/political leader. .....



(Sper ca cei ce vor ataca de aci inainte profetul Islamului sa se gindeasca de 2 ori inainte s-o faca)

Hello


muritor de rand

Ce tare se aseamana bibliografia lui cu cea a lui HItler

Ada_Pal


inger

Hello a scris:Ce tare se aseamana bibliografia lui cu cea a lui HItler

Uneori vocea celor care defaimeaza un om recunoscut de-a lungul a sute de ani ca ELITA UMANA este asemeni unui firicel de nisip in Oceanul Planetar.

Marmar



Hello a scris:Ce tare se aseamana bibliografia lui cu cea a lui HItler

cu ce???
mai degraba cu a lui david, si el cuceritor si psalmist.... doar ca david n-a fost si intemeietor de religie..

Yahiya

Yahiya
zeu

ee la intemeietori de religii poti sa il bagi pe constantin a creat crestinismul in forma lui actuala

Amina

Amina
muritor de rand

un clip despre profetul nostru Mohammed saws,este bine sa il vizualizati

Ada_Pal


inger

DIN TRASATURILE CARACTERISTICE ALE PROFETULUI MOHAMMAD (PAL)

Iertarea

O alta mare calitate a lui Muhammad(saws) a fost aceea ca el niciodata nu s-a razbunat pe nimeni din motive personale si intodeauna i-a iertat chiar si pe dusmanii sai fermi. Sotia sa A'ishah a relatat ca Mesagerul lui Allah(saws) nu era indecent ori obscen in limbajul sau, nici nu vorbea tare pe strada, nici nu respingea raul cu rau, ci el ierta si scuza. Oamenii din Quraysh l-au criticat, l-au batjocorit si si-au batut joc de el, l-au batut si abuzat. Ei au incercat sa-l omoare si cand el(saws) a emigrat in Medina ei au purtat multe razboaie impotriva lui. Iar cand el(saws) a intrat victorios in Makkah cu o armata de 10000 oameni nu s-a razbunat pe nimeni. El i-a iertat pe toti. Chiar si inamicul sau cel mai invederat, Abu Sufyan, care a purtat foarte multe batalii impotriva lui, a fost iertat, precum a fost oricine a stat in casa sa.

Deasemenea Muhammad(saws) i-a iertat pe liderii din Ta'if, care au angajat huligani sa-l atace cu pietre cand el a vizitat acel oras pentru a-i chema la Islam.

Abdullah ibn Ubayy, liderul ipocritilor din Medina, a uneltit toata viata sa impotriva lui Muhammad(saws) si a Islamului si nu a lasat nici o piatra neintoarsa in incercarea de a infrange misiunea sa. El si-a retras cei 300 de sustinatori in Batalia de la Uhud, care aproape au distrus coloana vertebrala a musulmanilor. El s-a angajat in intrigi si acte ostile impotriva Profetului Islamului(saws) si a Musulmanilor. El a incercat sa-l discrediteze pe Profetul lui Allah(saws) prin raspandirea minciunii despre sotia sa A'ishah. Despre acest incident Allah Cel Atotputernic spune:
Cei care au venit cu minciuna sunt un grup dintre voi. Nu o socotiti a fi un rau pentru voi, ci mai degraba ea este un bine pentru voi! Fiecare om dintre ei are pacatul ce si l-a agonisit, iar aceluia caruia ii revine cea mai mare parte din ea va avea parte de mare pedeapsa.“ (An-Nur: 11).
Iar Muhammad(saws) l-a iertat si i-a oferit rugaciunea sa de inmormantare si s-a rugat lui Allah sa-l ierte pe Abdullah. Dar mai tarziu, Allah a revelat:
Si nu te ruga (O Muhammad) nicicand pentru vreunul dintre ei care moare si nu sta in picioare langa mormantul lui! Ei nu au crezut in Allah si in Trimisul Sau si s-au savarsit nelegiuti.“(At-Tawbah: 84)

Un sclav abisinian ce a ucis pe Hamzah, unchiul cel iubit al lui Muhammad(saws), in batalia de la Uhud a fost deasemenea iertat atunci cand el a imbratisat Islamul dupa victoria Makkah-i. Sotia lui Abu Sufyan, care a deschis pieptul lui Hamzah si i-a facut in bucati ficatul si inima in batalia de la Uhud, a venit in tacere la Profet(saws) si a acceptat Islamul. El a recunoscut-o dar nu a spus nimic. Ea a fost atat de impresionata de marinimia si statura lui ca a spus: “ O Mesager al lui Allah, nici un cort nu era mai pustiu in ochii mei decat al tau; dar astazi nici un cort nu este mai iubit in ochii mei decat al tau.„
Habar ibn Al-Aswad a fost un alt dusman vicios al lui Muhammad(saws) si al Islamului. El a cauzat o rana cumplita lui Zaynab, fiica Profetului(saws). Ea era insarcinata cand ea a emigrat de la Makkah la Medina. Politeistii din Makkah au blocat-o iar Habar ibn al-Aswad a aruncat-o intentionat de pe camila. Ea a fost grav ranita si prin urmare a pierdut sarcina. Habar a comis deasemenea multe alte crime. El a vrut sa fuga in Persia dar atunci el a venit la Muhammad(saws), care l-a iertat.

Muhammad(saws) a fost in totalitate pentru iertare si nici o crima sau agresiune impotriva lui nu era prea mare pentru a nu fi iertata de el. El(saws) a fost exemplul complet de iertare si bunatate, cum este mentionat in urmatorul vers din Coran:
Fii cu iertare (O Muhammad), porunceste ceea ce este bun si indeparteaza-te de nestiutori!“ (Al-A'raf: 199)

Intodeauna el(saws) a respins raul cu bine, pentru ca, in viziunea lui, un antidot este mai bun decat otrava. El(saws) a crezut si a practicat preceptul ca dragostea poate impiedica ura iar agresiunea poate fi castigata prin iertare. El(saws) a invins ignoranta oamenilor cu intelepciunea Islamului, iar prostia si raul oamenilor cu bunatatea si iertarea sa. Cu iertarea sa, el(saws) a eliberat oamenii din robia pacatului si crimei, si i-a facut deasemenea mari prieteni ai Islamului. El(saws) a fost o imagine exacta a urmatorului vers din Coran:
Nu este fapta cea buna deopotriva cu fapta cea rea . Respinge fapta cea rea cu cea care este mai buna si iata-l pe acela care a fost intre tine si el dusmanie ca si cum ar fi un prieten apropiat.“ (Fussilat: 34)

Dorstor

Dorstor
-

Mai popular ca Mahomed pot fi considerati mai multi la nivel mondial,unul ar fi ptintul Sidhatra.

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum