Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE EmptyDum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE EmptySam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE EmptyDum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE EmptyDum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE EmptyMier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE EmptyMar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE EmptyLun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE EmptyJoi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE EmptyVin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE EmptyJoi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE EmptyMar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE EmptyLun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE EmptySam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE EmptyMier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE EmptyMier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE EmptyDum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE EmptyMier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE EmptyMier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE EmptyMar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE EmptyMar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE EmptyDum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE EmptyDum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE EmptyJoi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE EmptyMar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE EmptyLun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE EmptyLun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
În total sunt 1 utilizatori conectati: 0 Înregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata


Nu sunteti conectat. Conectati-vă sau înregistrati-vă

ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE Empty ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE Sam Mai 08, 2010 4:51 am

Mihai LEONTE

Mihai LEONTE
poet

ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE C8QDS

ARMONII MAJORE 2010 autor Mihai LEONTE

Volumul ARMONII MAJORE 2010 cuprinde creații inedite nepublicate în alte volume, versuri și proză. Parte dintre ele au fost postate pe NET pe diverse forumuri sau rețele literare.
Volumul cuprinde și proză care a fost primită de cititorii NET-iști cu multe aprecieri pozitive. Am cules mesaje de pe NET de la diverși cititori prin care se relevă unele aspecte văzute de acești utilizatori ai netului despre creația lui Mihai LEONTE.
De asemenea ca și în volumul anterior va cuprinde eseuri ale autorului despre alți colegi condeieri incluse ca prezentări de carte în volume tipărite.
***
Doritorilor le pot trimite formatul electronic al volumului ARMONII MAJORE 2010

http://en.calameo.com/books/000136769faa740fcc5a3

http://mihaileonte.spruz.com/

http://mihai419.ning.com/profile/MihaiLEONTE

2ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE Empty Iubite cititorule...autor Mihai LEONTE Sam Mai 08, 2010 4:53 am

Mihai LEONTE

Mihai LEONTE
poet

ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE C8QDS

Mihai LEONTE

ARMONII MAJORE

Versuri și scrieri trăite



http://en.calameo.com/read/000136769faa740fcc5a3

http://en.calameo.com/read/000136769faa740fcc5a3?editLinks=1

Moldova Nouă 2010

© 2010, Editura „Neutrino”
Titlul: Armoni majore
Autor: Mihai Leonte
I.S.B.N. 978-973-8916-78-4


Sponsorii acestui volum:

Primăria orașului MOLDOVA NOUĂ Sponsor principal
S.C. BĂLEANU SERVCOM S.R.L Moldova Nouă
Costică Doru ANDRONIC, Patron Moldova Nouă
S.C. Partener Moldova Nouă patron Marian COCEAN


Descrierea CIP a Bibliotecii Naționale a României
LEONTE, MIHAI
Armoni majore / Mihai Leonte. - Reșița : Neutrino, 2010
ISBN 978-973-8916-78-4
821.135.1-1
821.135.1-32


© 2010, Editura „Neutrino”
Toate drepturile rezervate
Mobil: 0741017700
www.neutrino.ro
E-mail: editura@neutrino.ro

Mihai LEONTE


,,Nu face altuia ceea ce nu ai vrea să ți se facă ție”
Confucius - filosof chinez (551 – 478 î.H.)


ARMONII MAJORE

Versuri și scrieri trăite


Prin aceste creații doresc să aduc un omagiu cetățenilor din Moldova Nouă și Clisura Dunării.



EU, Mihai LEONTE,
MULȚUMESC PENTRU GENEROZITATE CELOR CARE
M-AU SPRIJINIT ÎN EDITAREA ACESTUI VOLUM

http://mihai419.ning.com/profile/MihaiLEONTE

3ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE Empty Iubite cititorule...autor Mihai LEONTE Dum Mai 09, 2010 7:02 am

Mihai LEONTE

Mihai LEONTE
poet

IUBITE CITITORULE,

Cel care scrie încearcă să-și deschidă sufletul pentru a spune lumii ce gândește, ce a învățat, ce știe cât de cât. De fapt, încearcă să împărtășească din experiența sa. Scrisul este un fel de avere ascunsă și cel care scrie are dorința să știe și alții ce a fost și cum a fost în vremea când a trăit. Desigur că nu toți au un har deosebit, dar încercările nu trebuie evitate. Umblând prin lume, am încercat să-mi țin un jurnal intim, când aveam doar 15-16 ani. Atunci am scris totul cu o sinceritate dezarmantă. Un profesor din școala profesională m-a pus să-l citesc colegilor de clasă, apoi mi l-a cerut și nu l-am mai primit înapoi. Ce o fi văzut interesant în el nu știu și nici ce a făcut cu acel caiet de vreo 200 pagini scrise pe când lucrasem la șantierele din Ploiești și la Gostatul din Valea Călugărească, în special în anul 1957.
Am plecat de acasă la o vârstă fragedă și am ținut legătura cu cei de acasă, cu colegi, cu alte cunoștințe. În 1966, când am plecat din Baia de Arieș, am lăsat unui coleg o ladă metalică care cuprindea peste 600 de scrisori. Nu am reușit să mai recuperez din ele nimic, toate pierzându-se. Desigur, ar fi interesant azi să recitesc ce am scris sau ce mi s-a scris, deoarece în mare parte partenerii de corespondență erau persoane feminine, nu cred că e cazul să le nominalizez. Din această corespondență am învățat multe lucruri folositoare, care m-au ajutat în etapele superioare ale vieții, oferindu-mi acel imbold de autoperfecționare și autodepășire. Sigur că pe atunci nu puteai să-ți exprimi deschis tot ce ai fi vrut să spui și să ai unele păreri personale, printr-o gândire liberă, căci nu știai cine poate citi ce ai scris și puteai repede ajunge acolo unde nu te așteptai. Am învățat asta de la foștii mei colegi ai ,,facultății de drept comun’’ cum i se spunea coloniei de deținuți din Almașul Mare, că e bine să-ți ascunzi gândurile, ceea ce am făcut mulți ani, și poate, dacă nu s-ar fi schimbat regimul din România, nu aș fi reușit să scriu azi aceste rânduri. Chiar dacă îmi manifestam uneori dezacordul față de unele probleme ce mă nemulțumeau, am avut de suferit unele repercusiuni, care însă nu m-au marcat și nici nu m-au făcut să tac în alte ocazii.
De-a lungul vremii am corespondat cu foarte multe persoane, căci în anul 1961 am avut adresa publicată în revista ,,Tineretul Lumii’’ și astfel am corespondat cu o fată din Ungaria aproape un an de zile, bineînțeles fiecare în limba sa maternă. Nu m-am liniștit și în anul 1963 mi s-a publicat adresa în revista „Flacăra”, o revistă foarte citită la acea vreme, dar și de o calitate deosebită. Bineînțeles că mi-au scris multe fete, căci eu m-am recomandat pur și simplu miner, ceea ce pentru acel timp însemna ceva. Din acea corespondență, așa cum am afirmat, am învățat foarte multe lucruri interesante și utile în același timp. M-a impresionat o fată din Brăila care colecționa tăieturi din ziare cu accidente și catastrofe miniere. Respectiva fată nu avea nicio legătură cu mineritul și totuși o pasionau acele evenimente din domeniul meseriei mele.
Despre corespondență și alte lucruri mai speciale discutam cu unchiul meu Ioan LEONTE (moș Nicuță) din Turda, care îmi dezvăluia multe aspecte pe care eu nu aveam de unde să le știu. Dumnealui a avut mașină de scris care i-a fost luată de miliție, după ce a fost exclus din PMR, datorită faptului că n-a acceptat o anumită funcție. Pentru asta, a tras la lopată până ce s-a pensionat. În 1966, după venirea lui Ceaușescu la conducerea partidului, a fost reabilitat, dar pe parcurs și-a pierdut încrederea și în acest nou conducător, ajungând până la urmă să regrete pasul făcut, dar trebuia să facă asta pentru că avea copii ce trebuiau să meargă înainte prin viață. Moș Nicuță era și dumnealui un visător, pot spune ca și mine. Am regretat că nu am stat mai mult lângă dumnealui pentru a mai învăța câte ceva. În perioada cât am lucrat și am învățat la Baia de Arieș, am scris multe poezii, dar și ceva proză despre anumite stări sufletești, cuprinse în câteva caiete, care mi-au rămas la diferite persoane și nu le-am mai recuperat niciodată. Nu știu dacă au fost interesante sau nu, dar am certitudinea că aveau ceva în ele care ar fi interesat până la urmă pe cineva. Baia de Arieș a fost pentru mine un adevărat mediu de unde am avut multe de învățat și am câștigat o mare experiență de viață. Liceul din această localitate avea o pleiadă de profesori cu experiență, completată cu tineri dornici de afirmare. Aici puteai învăța carte, dacă voiai. Așa că multe din acumulările mele anterioare s-au cristalizat, devenind certitudini mai târziu. Am regretat plecarea din acest orășel transilvan, căci am pierdut un tempo în cultura mea , dar a trebuit să fac acest pas din alte puncte de vedere.
În anii de liceu am citit multă literatură, dar și multe reviste literare ale vremii cum ar fi: Tribuna și Steaua din Cluj, Luceafărul și Gazeta Literară din București, fiind abonat la cel puțin 10 publicații ale vremii, ceea ce însemna destul de mult pentru vremea respectivă. Când m-am transferat la liceul seral din Valea Călugărească, profesoara de limba română a fost foarte surprinsă că un muncitor cu sapa din viile gostatului vorbea despre anumiți scriitori cu libertate și destindere. Așa se face că am trecut clasa a zecea cu note destul de bune la materiile umaniste. Printre muncitorii gostatului, colegii mei de muncă, aveam reputația unui exilat, precum anticul Ovidiu la Pontul Euxin. Mirarea lor era și mai mare când auzeau că sunt miner și se mirau cum de stau la gostat pe bani așa puțini. Dar și această etapă din viața mea și-a avut rolul ei, care m-a ajutat să trec peste anumite probleme, pe care a trebuit să le rezolv în acele momente ale vieții. Din creația mea poetică din acea vreme se poate deduce că am avut o viață destul de tumultuoasă, în foarte multe privințe.
La gostatul din Valea Călugărească am avut fericitul prilej să cunosc oameni deosebiți, care știau să prețuiască omul după muncă, dar și pentru setea de a se autodepăși. Așa se face că nu am întâmpinat niciun fel de piedici pentru a frecventa liceul, așa cum aveam să întâmpin piedici când am ajuns la Moldova Nouă, cu toate că cei de sus spuneau că s-au creat condiții, dar în teren era cu totul altceva. Totuși, în anul de grație 1972, cu toate că aveam familie și copiii mei erau mici, am reușit să-mi termin liceul cu diplomă de bacalaureat. Cel mai mare sprijin l-am primit din partea soției mele care în acel an școlar mi-a fost mereu aproape, încurajându-mi eforturile și să trec peste piedicile puse de alții. Numai trecând prin astfel de experiențe, poți să vezi ce mult înseamnă familia și să ai pe cineva care să te încurajeze și să te sprijine.

Cu cea mai sinceră prețuire,
Mihai LEONTE

http://mihai419.ning.com/profile/MihaiLEONTE

Mihai LEONTE

Mihai LEONTE
poet

Mihai LEONTE poetul armoniei și al optimismului

Indiferent dacă se adresează profesiei pe care a îmbrățișat-o toată viața – mineritul și ortacilor, clădiți - ca și el - din granit, sau universului copilăriei și familiei, ori femeii și naturii în toată splendoarea și gingășia lor sau abordează întrebări existențiale și aspecte cotidiene, poeziile domnului Mihai LEONTE sunt străbătute de un optimism debordant, de vitalitatea și energia unui om integru, care - pe parcursul întregii vieți - a pus mai presus de orice Iubirea: iubirea pentru profesia aleasă, iubirea pentru spațiul natal și familie, iubirea de semeni, iubirea pentru frumusețile acestei lumi și – în sfârșit – iubirea de cuvânt, de Poezie.
Cu deosebită sensibilitate și dragoste de viață se apleacă asupra omului simplu – minerul, ortacul lui, un adevărat rege al muntelui, al adâncului necunoscut și puțin exploatat. De aceea poeziile leontiene sunt ca un „lămpaș” al minerului care scormonește în măruntaiele muntelui, sunt un firicel de lumină în cotidianul actual, ros de întrebări fără răspuns, de îndoieli și deziluzii. Lumina, ultima speranță a minerului, apare dulce în poezia Treptele vremii, ca un far călăuzitor prin labirintul întunecos al minei:
Am iubit ca și astăzi dulcea lumină,
În adâncuri o aveam de la lampa de carbid,
Cu ea m-am călăuzit mulți ani prin mină,
Răzbătând prin acel întuneric perfid.
Mihai LEONTE elogiază munca minerului plină de trudă și sacrificii, dar materializată – atât de frumos și ingenios – în bijuterii:
Pașii mei, imprimați în minereu,
Se regăsesc în frumoase bijuterii
sau:
Port în plămâni fire de aur
De care nu pot fi prădat...
( Pașii minerului )
Aurul, metalul nemuritor, atât de râvnit și căutat de toată lumea, apare ca un cântec al perforatorului, iar poetul ne îndeamnă ca - atunci când purtăm un inel – să ne amintim că:
Prin el a trecut
Și viață, și moarte. (Aur)
În cromatica poeziilor despre minerit auriul strălucește orbitor alături de negru: aur și cărbune, frumusețe și căldură:
Tu ai fost vreodată-n mină
Să scoți aur și cărbune
Care ne aduc lumină?
Atunci nu știi ce-i pe lume! ( Ai fost?)
Acest aur se transferă în frunzele toamnei, anotimp iubit de poet și datorită cromaticii. Așa cum e legat indestructibil de măruntaiele muntelui care l-au călit, transferându-i din măreția și puterea lor, tot așa, prin fire nevăzute, comunică cu natura, cu întreg Universul. Născut din duritatea stâncilor și a munților, format la școala aspră a vieții, poetul ne descoperă un suflet iubitor de frumos, plin de candoare în fața frumuseților naturii, în general și a florilor, în special. Trandafirul, simbolul etern al iubirii, este floarea preferată:
Câmpuri largi de trandafiri
Să fie viața noastră.
Amintirile, ca niște flori de mină luminoase, copleșesc sufletul poetului: Veniți amintiri, aici să v-adun / În căușul palmelor bătrâne, purtându-l într-un trecut îndepărtat, dar drag, pe pământul natal, în satul copilăriei, pe malul pârâului Ciofu, cu lutul îmbrăcându-i, protector, picioarele:
Auzeam melodii din ale Ciofului izvoare
Trilurile graurilor din vechii nuci,
Umblam bogat, cu glodul pe picioare,
Timpul a trecut, ce mult e de atunci!
(Lut arzând)
Dragostea pentru mama, pierdută la o vârstă fragedă, trece peste vremi și bate la ușa sufletului nostru într-un mod înduioșător:
Mamă, tu mi-ai fost dragostea dintâi
Și mâna-ți caldă – primul căpătâi.
( Dragostea mamei )
Iubirea este pentru poet o oază de liniște sau vatră de cărbuni arzând... o iubire mereu vie, în legătură permanentă cu Universul, o iubire eternă:
Oare ce-mi trebuie, doamnă,
Pentru veșnicie a te iubi?
sau
Să mă pierd cu tine în neant...
(Vreau să fiu vântul Zefir)
Iubirea simplă, decentă pentru soție, îl determină să exclame, la fel de simplu și direct:
Tu nu ești Venus din Millo
Dar pentru mine ești o stea,
Cândva îți spuneam: copilo!
Și astăzi te strig tot așa.
( Draga mea )
În centrul universului poetic leontian femeia apare în diverse ipostaze: iubită, soție, mamă, fiind o stea, cântec și refren, flacără vie, a vieții regină, tezaur, bulgăre de aur. Dorul poetului este nemăsurat:
De tine sunt mereu flămând,
Oricât te-aș bea, îmi e tot sete.
( Mereu flămând )
Optimismul și omenia care-l caracterizează, încrederea într-un viitor mai bun, îl determină pe poet să-și aplece, grijuliu, privirea asupra ființelor care-i sunt alături, pe care dorește să le protejeze, insuflându-le curaj în fața greutăților inerente ale vieții:
Nu vreau tristețe să strângi
Nici inima să-ți frângi...
......................................
Deci, fii tare și te luptă!
( Alungă-ți tristețea! )
Este acea filozofie simplă, întâlnită și în poezia lui George COȘBUC, potrivit căreia viața ți-a fost dată s-o trăiești luptând împotriva tuturor obstacolelor, cu scopul – vădit – de a te înălța spiritual. În ciuda problemelor de sănătate cu care se confruntă, optimismul poetului sfidează chiar și moartea:
Tu mă cauți, Albă Mireasă,
Să mă-mbrățișezi frigidă,
Nu am frică de-a ta coasă,
De nemurirea ta rigidă.
( Albă Mireasă )
Dincolo de optimismul lui debordant, la fel cu omul de rând, obișnuit, poetul e frământat – permanent – de întrebări existențiale:
Doamne, după ce voi muri
Voi fi mai celebru ca acum?
( Când voi pleca ) sau:
Doamne, mă întreb pe mine...
Unde este rău și unde este bine
În lumea asta?
( Culoarea vieții )
Poetul este un luptător tenace și perseverent, care nu se apleacă în fața intemperiilor vieții, găsind permanent tăria de a merge mai departe:
Să ajung unde sunt acum
Nu am șovăit din mers,
Cu un optimist parfum
Greutățile le-am șters.
( Parfum optimist )sau:
Oricâtă suferință strâng
Nu vreau să plâng, nu vreau să cad.
(Tu crezi?)
Titlul acestui volum, ARMONII MAJORE, cred că nu este întâmplător, deoarece poeziile cuprinse în el transmit cititorului seninătate, armonie, împăcarea poetului cu sine însuși și cu lumea înconjurătoare, cu întreg Universul.
Mă bucur alături de omul și poetul Mihai LEONTE pentru această realizare.
Cu deosebită stimă,
profesor Bombonica CURELCIUC,
Suceava

http://mihai419.ning.com/profile/MihaiLEONTE

Mihai LEONTE

Mihai LEONTE
poet

Miner prin adâncurile cuvântului...
Duminică, 14 Februarie 2010...

Încerc să dăruiesc acestui OM, miner prin adâncurile cuvântului și al Munților Apuseni, o parte din sufletul meu! O parte din Viața mea rătăcită prin galeriile minelor, cele fără de sfârșit ale Apusenilor, acolo unde ochii mei au văzut Aurul veritabil și Argintul viu al tuturor vânzărilor, acolo unde mâinile mele au purtat pulberea lor și o mai poartă încă... Baia de Arieș! Orașul dintre Munți! Timp de 12 ani am trăit, am scris și am visat alături de pruncii mei în pridvoarele înserărilor și dimineților lui! DA, ARMONII MAJORE!
Îmi plec genunchii în fața Gândului dintre coperțile acestui volum! Mihai LEONTE! Fost miner în orașul meu de suflet. Câtă gingășie, câtă puritate în privirile acestui Copil! Doamne, fă-i Copilăria neterminată!
Am citit din cartea aceasta ARMONII MAJORE cât pentru o Duminică întreagă... Aproape în fiecare vers e o Ană zidită, soția cea dragă...O aripă neînfrântă acolo, pentru zborul așteptat...Un DOR de-a pururi nevindecat pentru sălașul inimii de român, trecut prin Munții Apuseni, munții Craiului veșnic neuitat; AVRAM IANCU... Frunze risipite pe aleile Timpului din noi întru mereu aceeași primăvară... Peste toate plaiurile aceleași neprihănite aduceri aminte... Aceleași rugăciuni smerite în fața pietrei făcătoare de minuni ale Munților Apuseni, în fața acelui râu mare, cu nume de Arieș, pe care poetul l-a trecut cu picioarele simțindu-i acuratețea...
O Patrie întreagă freamătă prin pădurile lui Mihai LEONTE, cu toate tulnicele și fluierele care le va transmite viitorului, înlăcrimate, cum le doresc cei care nu au călcat pământul plin de istorie al Munților Apuseni...
Ce dulce, binecuvântată boare de vânt!

Cu prețuirea cuvenită,
Nicolae NICOARĂ- Horia din Munții Apuseni

http://mihai419.ning.com/profile/MihaiLEONTE

Mihai LEONTE

Mihai LEONTE
poet

ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE 6bkui
***
DISTINSE DOMNULE Mihai LEONTE

Văd: ,,Lacul codrilor albastru,Nuferi galbeni îl încarcă”.
Spun; Mihai EMINESCU
Aud; ,,Pupăza din tei” spun Ion CREANGĂ, și-mi amintește de Humulești.
Citesc; ,,În valea largă de pe Groapă, /Pe unde curge Șipoțelul” sau; Prin pâraie pline de răchită, Pe unde cânta cândva Lican”, spun Mihai LEONTE și văd în fața ochilor satul natal Petia, și neamul din care mă trag; căci Lican era fratele tatălui meu Gheorghe BERARU.
Omul este roua, creația este o veșnicie. Mai repede sau mai târziu și omul și cartea ajung pe un raft; omul pe raftul cavoului, cartea pe raftul bibliotecii. Și atunci mă întreb; ce trebuie prețuit mai mult? Ființa sau materia?
Ferice de tine ținut strămoșesc al Petiei, că din lutul Ciofului a fost creată o ființă numită Mihai LEONTE, o ființă care a făcut ca numele Petia să fie cunoscută în întreaga Românie, și în lume. Numele Mihai LEONTE va deveni sinonim cu Petia.
Cu tot respectul,

Gheorghiță BERARU
Primarul comunei Bunești, județul Suceava

http://mihai419.ning.com/profile/MihaiLEONTE

7ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE Empty SAPTEZECI...autor Mihai LEONTE Lun Mai 17, 2010 4:53 am

Mihai LEONTE

Mihai LEONTE
poet

ȘAPTEZECI

Soției mele Ana LEONTE

De ce să pun noi ajurate perdele,
Să nu te văd frumoasă în întregime?
Pe tine care te-am cules dintre stele,
Să-mi fii călăuză cu drepturi depline.

Lumină ai răspândit peste mine,
Prin toamne cu frunze aurite,
M-ai purtat prin ceruri senine,
Fiindu-ne visele noastre împlinite.

Am sădit în grădina vieții noastre,
Copacii frumoși care au dat rod,
Călăuzindu-i spre zările albastre,
Să aibă zborul cât mai slobod.

Am dat sufletului eterna iubire,
Care chiar și la greu ne-a însoțit,
Curgând spre veșnica nemurire,
Primind sensul vieții de noi dorit.

Ai reușit cu bine să treci,
Pragul treptei șaptezeci
Urcând așa an după an,
Să ajungi la centenar.

Moldova Veche 24 noiembrie 2009

http://mihai419.ning.com/profile/MihaiLEONTE

8ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE Empty O noua aniversare...autor Mihai LEONTE Vin Mai 21, 2010 5:44 am

Mihai LEONTE

Mihai LEONTE
poet

O NOUĂ ANIVERSARE

aniversare la 69 ani

Interesant am zis! Mai e o aniversare!
Voi trece peste ea, de ce să am emoții?
Viața îmi spune; LA MAI MARE!
Dar până unde mă vor duce sorții?

Va veni și vremea plecării mele,
Să mă odihnesc tăcut în veșnicie,
Dar până atunci gânduri rebele,
Preferă lumea în mișcare, vie!

E poate frumos acolo în Eden,
În care sigur nu voi avea un loc,
Credeți că voi auzi al îngerilor refren
Sau voi fi păzit de al pietrei bloc!?!

Moldova Nouă 19 ianuarie 2010

http://mihai419.ning.com/profile/MihaiLEONTE

9ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE Empty Am pornit...autor Mihai LEONTE Dum Mai 23, 2010 5:03 am

Mihai LEONTE

Mihai LEONTE
poet

AM PORNIT

poezie aniversară

Am fost eu vântul care fuge,
Trecând neobservat prin lume?
Am fost eu râul care curge,
Fără să fi lăsat mici urme?

La început am fost un izvoraș,
Căutând o cale spre un râu,
Cu chipul blând de copilaș,
Devenit cu duritate mai târziu.

Am pornit ca simplă adiere,
Cu timiditate viața s-o prefir,
Prinzând din ce în ce putere,
Transformată în vajnicul Zefir.

Am fost un firicel de iarbă,
Prinzând noi rădăcini adânci,
Din ani mi-am făcut o salbă,
Urcând pe ale timpului stânci.

19 ianuarie 2009
De Ziua Mea

http://mihai419.ning.com/profile/MihaiLEONTE

10ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE Empty Am venit 2009...autor Mihai LEONTE Mar Mai 25, 2010 3:06 am

Mihai LEONTE

Mihai LEONTE
poet

AM VENIT 2009

Sunt anul două mii nouă,
Unii spun că vin cu rele,
Vă aduc belșugul vouă,
Am să vă scap de belele!

Am venit, v-am cunoscut,
Sunteți minunați cu toții,
Anul acesta-l stau, nu mult!
Din viață luați-vă noi porții.

În viață ca să exiști,
Ține răul la distanță,
Ca să fiți mai optimiști,
Vă las sacii cu speranță.

http://mihai419.ning.com/profile/MihaiLEONTE

11ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE Empty An nou, sperante noi...autor Mihai LEONTE Mar Mai 25, 2010 3:06 am

Mihai LEONTE

Mihai LEONTE
poet

AN NOU, SPERANȚE NOI

În suflete păstrăm doar puritatea,
Tot ce a fost rău nu mai rămâne,
Senini vom înfrunta realitatea,
Ce cu Noul An va veni de mâine!

Zilele vor naște noile antreprize,
Create din sufletele optimiste,
Vom ignora ale vieții grele crize,
Fluturând ale păcii albe batiste!

http://mihai419.ning.com/profile/MihaiLEONTE

12ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE Empty Trec secunde I...autor Mihai LEONTE Mier Mai 26, 2010 6:21 pm

Mihai LEONTE

Mihai LEONTE
poet

TREC SECUNDE I

Secundele curg în clepsidre,
Se joacă în nepăsare intens,
Ca prin apă simpatice hidre,
În trupul Timpului imens.

Anii cei trecuți prin viață,
S-au adunat în amintiri,
Cu privirea lor semeață,
Vor naște noile trăiri.

31 decembrie 2008

http://mihai419.ning.com/profile/MihaiLEONTE

Mihai LEONTE

Mihai LEONTE
poet

1 IUNIE, ZIUA COPILĂRIEI

La întâi de Cireșar,
E un început de lună,
Aducem copiilor în dar,
O lume mult mai bună.

Alergați, iubiți copii,
Prin pajiști cu stele,
Realizați din păpădii
Acele magice inele.

Venim să mai visăm,
Cu inimi inocente,
Împreună să plecăm,
Spre lumile perfecte.

http://mihai419.ning.com/profile/MihaiLEONTE

14ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE Empty Acel Pegas...autor Mihai LEONTE Sam Mai 29, 2010 4:35 am

Mihai LEONTE

Mihai LEONTE
poet

ACEL PEGAS

Acel Pegas cunoscut,
Ca fiind și Carul Mare,
Se rotește neîntrerupt,
În îndepărtata zare.

Nu am făcut un clasament,
Ca să-ți aleg o cântare,
Dar ca simplu eveniment,
Pentru mine ești CEA MARE.

Nu-ți fac statuie din aur,
Nici cioplită în granit,
Vei rămâne al iubirii faur,
Mergând cu mine în Infinit.

Împreună pe același drum,
Sprijină-te pe al meu braț,
Lasă-mi al tău parfum,
Să-l absorb cu nesaț.

http://mihai419.ning.com/profile/MihaiLEONTE

15ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE Empty Aduceri aminte...autor Mihai LEONTE Sam Mai 29, 2010 4:36 am

Mihai LEONTE

Mihai LEONTE
poet

ADUCERI-AMINTE

Tu nici nu știi cât mi-e de dor
De mângâierea ta atât de tandră,
Gândindu-mă acum mă înfior
Și-mi amintesc privirea-ți caldă.

Mă trezesc în miez de noapte,
Năpădit de îndepărtate amintiri,
Reascultând ale tale simple șoapte,
Mirosul buchetului de trandafiri.

Cât de departe sunt acum
Neuitatele îmbrățișări fierbinți!
Săruturile ultimului drum,
Când trebuia să stăm cuminți.

Aștept să ne reîntâlnim
Să retrăim ce-a fost frumos,
Unul spre altul să venim
Chiar de ar trebui venit pe jos.

http://mihai419.ning.com/profile/MihaiLEONTE

16ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE Empty Ai fost?...autor Mihai LEONTE Dum Iun 06, 2010 4:12 am

Mihai LEONTE

Mihai LEONTE
poet

AI FOST?

Tu ai fost vreodată-n mină
Să scoți aur și cărbune
Care ne aduc lumină?
Atunci nu știi ce e pe lume!

Ai mâncat tu mămăligă
Din făină de porumb?
Poate de-aia îți e frică,
Și ai în picioare plumb!

Ai băut vreodată apă ,
Din izvorul cu țârău?
Apă bună, apă plată,
N-ai băut? Să-ți pară rău!

http://mihai419.ning.com/profile/MihaiLEONTE

17ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE Empty Poesía rumana de autor: Mihai Leonte Mar Iun 15, 2010 3:42 am

Mihai LEONTE

Mihai LEONTE
poet

Ressenya:
LITERATURA DEL MAÑANA©


Amb la col•laboració d':
Àngel Brichs©
Escriptor i crític literari
www.escriptors.com


Publicat en aquest bloc amb l'aprovació prèvia del seu autor:
www.literaturadart.blogspot.com

http://literaturadart.blogspot.com/2010/06/poesia-rumana-de-autor-mihai-leonte.html

Poesía rumana de autor: Mihai Leonte

,,Armonii Majore" es el nuevo libro del escritor y poeta rumano, Mihai Leonte. Éste, claro ejemplo de esa literatura que abrió sus puertas al término del hito de la vieja Nomenklatura, se nos muestra, a día de hoy, como un biopic personal que entraña esa sensación de vacío causada por la nostalgia de una sociedad, en este caso la rumana, que en poco más de diez años ha visto levantarse, caer y volver a desplomarse algunas de las dictaduras y democracias populares que, de una forma u otra, han protagonizado el compás político de la mayoría de los países del este de Europa durante los últimos años. Una forma, a la par objetiva y compleja que Leonte desmenuza mediante su poesía. Una poesía que, tal como se atestigua en los numerosos artículos, entrevistas e imágenes de publicaciones en prensa que aparecen en el libro, resultó ser, durante un tiempo, un álter ego de esa Rumanía de las masas, de un pueblo que vivió bajo el sino del comunismo.
Editado en este 2010 por la rumana "Editora Neutrino", en este libro se ha publicado una parte importante de la antología literaria de Leonte.

Aunque nos hubiese gustado traducirles al castellano o al inglés los poemas que publicamos a continuación, hecho que no descartamos en un fu... próximo, esperamos que aprecien su significado en la lengua original en los que fueron escritos, algo que, a modo de introducción, hemos querido hacerles más próximos mediante la reseña y nota bioblibliográfica del autor, que sí están en castellano.


AM VENIT 2009

Sunt anul două mii nouă,
Unii spun că vin cu rele,
Vă aduc belșugul vouă,
Am să vă scap de belele!

Am venit, v-am cunoscut,
Sunteți minunați cu toții,
Anul acesta-l stau, nu mult!
Din viață luați-vă noi porții.

În viață ca să exiști,
Ține răul la distanță,
Ca să fiți mai optimiști,
Vă las sacii cu speranță.

AN NOU, SPERANȚE NOI

În suflete păstrăm doar puritatea,
Tot ce a fost rău nu mai rămâne,
Senini vom înfrunta realitatea,
Ce cu Noul An va veni de mâine!

Zilele vor naște noile antreprize,
Create din sufletele optimiste,
Vom ignora ale vieții grele crize,
Fluturând ale păcii albe batiste!

TREC SECUNDE

Secundele curg în clepsidre,
Se joacă în nepăsare intens,
Ca prin apă simpatice hidre,
În trupul Timpului imens.

Anii cei trecuți prin viață,
S-au adunat în amintiri,
Cu privirea lor semeață,
Vor naște noile trăiri.

31 decembrie 2008



ACEL PEGAS

Acel Pegas cunoscut,
Ca fiind și Carul Mare,
Se rotește neîntrerupt,
În îndepărtata zare.

Nu am făcut un clasament,
Ca să-ți aleg o cântare,
Dar ca simplu eveniment,
Pentru mine ești CEA MARE.

Nu-ți fac statuie din aur,
Nici cioplită în granit,
Vei rămâne al iubirii faur,
Mergând cu mine în Infinit.

Împreună pe același drum,
Sprijină-te pe al meu braț,
Lasă-mi al tău parfum,
Să-l absorb cu nesaț.


CREZI CĂ VIAȚA?

- Filosofule care gândești profund,
Crezi că viața este complicată?
Consideri că nu se mai ascund
Enigme nedezlegate vreodată?

- Dragul meu, pe Pământ truditor,
Îmi port gândul în adâncul străfund,
Voi rămâne un filosof gânditor,
Dar sincer, nu pot să-ți răspund!

- Viața existentă e foarte complicată,
Cunoști tu asta, desigur foarte bine,
Problema va rămâne nerezolvată,
Nu aștepta răspunsul de la mine!

DE UNDE?

De unde pui atâta soare?
De unde ai luat culoarea,
Cu nuanță de bujor?
Zâmbetul deschis ca floarea,
Primind o nouă mângâiere,
De unde ai tu oare?
De la zei din alte ere,
Sau din plaiuri pământene
Cu Ilene Consânzene?


EXISTĂ ALT DRUM?

Uită-te la stele din cer,
Și vezi că îți trimit pe ele,
Toate visurile mele,
Care sigur nici nu pier.

Dispar pentru un timp,
Doar în sensul relativ,
Dar se naște mai activ,
Alt vis, și nu mai plâng.

Tu nu considera pierdut,
Visul care pe mine se baza,
Iubește-mă așa cum sunt,
Numai o clipă, un minut!

Iar dacă voi încerca,
Pentru o clipă să te uit,
Ar fi pentru mine prea mult,
Pentru iubirea de cândva.

De ce ar trebui să șterg,
Cu nepăsare un gând senin,
Să încerc să mai revin,
N-am altă cale să merg?

Turda, 1964

Algunas notas sobre el autor...

Mihai Leonte nació en la comuna Bunești (1941). Durante los años 1963-1965, fechas en las que frecuentó el cenáculo literario "PAVEL DAN", debutó con su poesía "Artista en Minoría", en el certámen de "Turda Nouă”. Entre algunos de sus poemarios publicados, podríamos destacar "Alb negru’’ (1999), "Nostalgii’’ (2000), "Valențe medii’’ (2001), "Apogeul metaforic’’ (2004), entre otras muchas antologías y obras colectivas en las que se le reconoce su autoría. En el presente año 2010, se le ha publicado su último libro, "Armonii Majore", el cual hemos reseñado hoy aquí.
El apunte




Título: Armonii majore
Género: Antología poética
Autor: Mihai Leonte
Prólogo a cargo de Nicolae NICOARĂ

246 páginas aprox.
I.S.B.N. 978-973-8916-78-4

http://www.neutrino.ro

E-mail:editura@neutrino.ro
_________________________________
Copyright:

Poemas, fuente para la biografía e imagen:
Mihai Leonte©

Introducción y reseña:
LITERATURA DEL MAÑANA©
http://literaturadart.blogspot.com/2010/06/poesia-rumana-de-autor-mihai-leonte.html

http://mihai419.ning.com/profile/MihaiLEONTE

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum