Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE EmptyDum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE EmptySam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE EmptyDum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE EmptyDum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE EmptyMier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE EmptyMar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE EmptyLun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE EmptyJoi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE EmptyVin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE EmptyJoi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE EmptyMar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE EmptyLun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE EmptySam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE EmptyMier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE EmptyMier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE EmptyDum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE EmptyMier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE EmptyMier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE EmptyMar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE EmptyMar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE EmptyDum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE EmptyDum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE EmptyJoi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE EmptyMar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE EmptyLun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE EmptyLun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
În total sunt 2 utilizatori conectati: 0 Înregistrati, 0 Invizibil si 2 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata


Nu sunteti conectat. Conectati-vă sau înregistrati-vă

APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE

2 participan?i

Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 2]

Mihai LEONTE

Mihai LEONTE
poet

M i h a i L E O N T E

APOGEUL METAFORIC


Sponsori:

PRIMĂRIA orașului Moldova Nouă
SINDICATUL „ARAMIS” Moldova Nouă
S.C. „PARTENER” S.R.L. Moldova Nouă
S.C. „PRO MARKETING S.R.L. Reșița


M i h a i L E O N T E

MOTTO
„Să aveți credință, nădejde și dragoste”
Biblia – Corinteni – 13 – 13



Dedic scrierile din acest volum soției mele,
Ana LEONTE, care mi-a arătat calea spre fericire.


Moldova Veche
31 mai 2004
APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE 8f38a2cca90203f1ff45533afca83d45

http://mihai419.ning.com/profile/MihaiLEONTE

Mihai LEONTE

Mihai LEONTE
poet

,,Viața e o luptă necurmată: unii sunt fericiți mai devreme, alții mai târziu, iar alții niciodată.''
EURIPIDE; poet grec: 480 – 404 î.e.n.

IUBITUL MEU CITITOR

Când pășești în viață, cu inocență, nu știi niciodată ce îți va rezerva viitorul. Vezi totul în cele mai frumoase culori. Mergând spre viitor, nu mi-am văzut niciodată viitorul în culori sumbre, ci numai în culori frumoase.
Am trecut prin greutăți, dar le-am învins. Aproape totul ce mi-am propus am realizat. Am avut credință și speranța sinceră că nu voi ceda în fața obstacolelor și am reușit să merg înainte pe drumul care Divinul Creator mi l-a hărăzit.
Toți cei care veți citi scrierile mele să aveți în suflet credința curată și nestrămutată, că cineva este întotdeauna lângă voi pentru a vă ocroti și apăra, că nu sunteți singuri. Această credință vă va aduce în suflet optimismul de care aveți atâta necesitate. Astfel veți trece mai ușor peste greutăți. Viața ne-a fost dăruită pentru a fi trăită la cota cea mai înaltă și nu trebuie risipită șansa pe care Ziditorul lumii ne-a dat-o. În jurul nostru sunt atâtea frumuseți încât este păcat să nu le descoperim, și să nu ne bucurăm de ele. Ar fi cea mai mare greșeală săvârșită de noi oamenii.
Dacă cineva m-a nedreptățit sau mi-a luat ceva pe nedrept, DUMNEZEU mi-a dat cu prisosință pe altă parte. Sunt mulțumit sufletește că am ajuns până aici și voi lupta să merg mai departe, cât mai mult. Ai prilejul de a citi gândurile unui om care a ajuns la apogeul vieții. Nu am cucerit Everestul, nu am stabilit recorduri mondiale, am reușit să trec prin viață. Poate pentru mulți pare banal, dar marele Voltaire spunea: „ Numai cei puternici înving valurile vieții”.
Cu sinceră prețuire, al dumneavoastră,
Mihai LEONTE

08 noiembrie 2003

http://mihai419.ning.com/profile/MihaiLEONTE

Mihai LEONTE

Mihai LEONTE
poet

AMINTIRI DESPRE MINE…

( Autobiografie )

Mă numesc LEONTE MIHAI, născut la data de 19 ianuarie 1941, în comuna Bunești, județul Suceava, din părinții Vasile și Elena-Jănița LEONTE, născută CONDURACHE.
Primele 4 clase elementare le-am urmat în satul natal, clasele 5 și 6 în centrul de comună BUNEȘTI, iar clasa a 7-a am absolvit-o la cursurile fără frecvență în 1961 la Zlatna.
Între 1957 și 1961 am urmat cursurile Școlii Profesionale de Mineri Zlatna, regiunea HUNEDOARA.
De la 1 iulie 1961 până la 18 august 1962 am lucrat ca muncitor miner la I.M.Ghe. Doja ZLATNA. Din noiembrie 1962 am lucrat ca miner la E.M. BAIA de ARIEȘ, regiunea CLUJ. În perioada 1963-1966 am urmat cursurile Liceului Seral Baia de Arieș, însă semestrul II al clasei a X-a l-am absolvit la Liceul Seral Valea Călugărească. Liceul l-am absolvit cu diploma de bacalaureat în 1972 la Liceul Real Moldova Nouă, secția Serală.
Din noiembrie 1966 am lucrat la I.M. Moldova Nouă ca miner până în 15 septembrie 1968 când am fost selecționat pentru școala de maiștri pe care am urmat-o și am absolvit-o în iunie 1969.
De la 1 iulie 1969 am lucrat ca maistru miner subteran până la 1 septembrie 1980 când am fost promovat maistru principal minier subteran. Toată această perioadă, până la 1 mai 1990 când m-am pensionat, am lucrat numai în cadrul Întreprinderii Miniere Moldova Nouă.
În anul 1967 m-am căsătorit cu Ana Martinovici cu care avem doi copii:
Leonte Marius Dan născut la 2 aprilie 1968, mecanic miner subteran până în 2006, actualmente lucreză în alt domeniu, căsătorit, și are un copil Ovidiu, născut în 1991.
Leonte Amelia Elena născută la 11 mai 1969, căsătorită, actualmente cetățean al S.U.A., și lucrează la Spitalul Municipal HARTFORD din Connecticut, fiind absolventă a unei facultăți de management.
Pe tot parcursul activității din producție am fost colaborator al Sindicatului Miner, fiind organizator de grupă permanent, și sporadic în conducerea superioară. Am făcut parte în permanență din conducerea Casei deAjutor Reciproc din întreprindere, fiind o perioadă și vicepreședinte.
În permanență, am continuat unele activități extraprofesionale ca: 1963-1965 am frecventat Cenaclul Literar „PAVEL DAN” Turda, unde am debutat cu poezia „Artist în minerit” în ziarul „Turda Nouă”.
Din 1976 am devenit membru al Asociației Filateliștilor din România, Cercul filatelic ,,Danubius” Moldova Nouă, unde am avut diverse funcții de conducere, fiind evidențiat cu Diploma cu rangul; Medalie de Argint de către asociație.
În perioada 1978-1982 am jucat șah prin corespondență la diverse turnee interne printre care și Cupa României.
După ieșirea la pensie în 1990, considerând că e necesar ca bătrânii să-și poată apăra drepturile, am inițiat înființarea Asociației Pensionarilor „Clisura Dunării” și apoi la fondarea Casei de Ajutor Reciproc a Pensionarilor Moldova Nouă. Ambele organizații au fuzionat în ianuarie 1993 având o conducere unică, al cărei președinte am fost ales inițial, și reales până în prezent.
În 1994 cu ambele organizații am aderat la Uniunea Generală a Pensionarilor din România, fiind ales în Consiliul Național în 1994 și reales în 1998.
La alegerile locale din 1992, am fost ales consilier independent al orașului Moldova Nouă, și apoi consilier județean independent pentru județul Caraș-Severin. Actualmente nu fac parte din nici un partid politic. Sunt membru al Alianței pentru Pace din România filiala Caraș-Severin. Colaborator al Asociației Pro-Democrația Club Reșița. Mai sunt membru al Asociației Amatorilor de Știință și Cultură București, unde este președinte profesorul Claudiu VODĂ, cunoscut autor de lucrări științifice pentru tineret.
Ca hobby, am fost și sunt fotograf amator, inițiind și organizând din 1998 la Moldova Nouă Expoziția Fotografică „Bătrânii noștri” care are loc în fiecare an la 1 octombrie cu prilejul Zilei Internaționale a Persoanelor Vârstnice.
Am reușit să-mi tipăresc creațiile începând cu anul 1999 astfel;
• 1999 - a apărut placheta ,,Alb negru’’ (volum de poezii)
• 2000 - a apărut placheta ,,Nostalgii’’ (volum de poezii)
• 2001 - a apărut placheta ,,Valențe medii’’ (volum de poezii)
• 2001 - a apărut placheta ,,Reverii adverse’’ (volum de poezii)
• 2002 - a apărut volumul ,,Meditații admise’’
• 2004 - a apărut volumul ,,Apogeul metaforic’’
• 2006 - a apărut volumul ,,Agate magice’’
• 2006 – a inițiat apariția volumului antologic al poeților de pe NET; Spiralele vieții
• 2007 – a inițiat apariția volumului antologic al poeților de pe NET; Drumurile vieții
- 2008 – selecționat în volumul antologic; Freamăt de dor la Editura 3D.
- 2008 inițiază apariția volumului antologic al poeților de pe NET; Mirajele vieții, care va apare la Suceava.
Începând cu anul 1999 participă la toate edițiile Zilelor Culturii la Moldova Nouă, prezentându-și volumele tipărite publicului larg, dar și invitaților acestor manifestări anuale.
În 08 august 2002, Consiliul Local al comunei Bunești, județul Suceava mi-a acordat titlul de „Cetățean de onoare” al acestei comune.
În februarie 2002 am fost invitat de către regretatul poet Ion CHICHERE, la Cenaclul Semenicul din Reșița, unde am susținut o seară de poezie împreună cu membrii acestui cenaclu.
Am avut diverse colaborări, începând din 1994, la ziarul „TIMPUL” din Reșița, în apărarea intereselor și drepturilor pensionarilor, ca și a tuturor persoanelor defavorizate. De asemenea colaborez și la postul de radio Timișoara, cu realizatorii emisiunii „Vârsta a Treia”.
Am colaborat și la ziarul „POȘTAȘUL” cât și la alte publicații.
Întrând în rândul NET-iștilor, activitatea mea a fost mult ușurată prin răspândirea cu repeziciune a scrierilor personale, dar și încurajarea celorlalți autori tineri, și mai puțin tineri, căutând să le promovez creațiile pe diverse site-uri, dar și prin volumele antologice menționate.

http://mihai419.ning.com/profile/MihaiLEONTE

Mihai LEONTE

Mihai LEONTE
poet

ÎN LUPTĂ CONTINUĂ CU POEZIA

Cine citește poezia lui Mihai LEONTE trebuie să parcurgă cu atenție aceste creații. De ce, vă veți pune întrebarea? Un răspuns scurt ar fi acela că poetul abordează o tematică diversă, ceea ce îl va face pe cititor să se plimbe printr-un vast univers. Venind din copilărie până la anii bătrâneții, din adâncurile minelor prin care a lucrat și până la zenitul infinit al stelelor, din interiorul mistic al sufletului, amestecat cu marele sentiment al iubirii, poezia lui Mihai LEONTE este „plină de poezie”, cum remarca un cititor simplu.
Ce înseamnă această asociere de cuvinte? E greu de răspuns. Totuși voi remarca o trăire intensă a poetului care printr-o simplitate dezarmantă redă în versuri niște imagini care astfel ar trebui descrise în foarte multe pagini. Această dozare a narațiunii este foarte interesantă și devine curioasă, căci este surprinsă de acest autodidact care are încă multe resurse intelectuale și nu va surprinde pe nimeni dacă el va scoate în continuare aceste „cristale literare” în anii care vin, iar dacă va reuși să le și tipărească pentru a fi citite de un public mai larg, va fi și mai bine.
Ideea și imaginea despre lume a celui ce scrie determină forma exprimării. Vezi clar și simți curat, așa vei scrie. Mihai LEONTE nu este preocupat doar de formă, el vrea să scrie pentru a „spune ceva” și de aceea tematica abordată este diversă, deoarece ermetismul, încifrarea uneori, nu este decât aparentă.
Consider că necesitatea, dorința de a crea i-a impus lui Mihai LEONTE să-și limpezească, înainte de a păși în luptă, propriile idei. O poezie confuză, fără claritate și statornicie a ideilor fundamentale, nu poate fi receptată. Creația sa poate fi caracterizată printr-un echilibru stabil, printr-o mlădiere transparentă care este capabilă să exprime fără cazne orice aspect al realității atât de variate.
Ce se întrevede sub pasiunea cu care autorul scrie poezie? Un suflet blând și frământat, un luptător sensibil, un caracter viu, care acumulează detalii din existența zilnică și le încarcă de semnificații. Deși nu mai este la vârsta „primelor iubiri”, dar tânăr și neînfrânt sufletește, Mihai LEONTE găsește puterea de a pune mâna pe condei și, din vârful gândirii sale, reușește să aștearnă pe foaie idei frumos îmbrăcate în metafore.
Probabil, Mihai LEONTE va mai scrie mult, de aceea eu nu pot decât să-i urez să rămână un copac vajnic care, în ciuda anilor, să aibă trunchiul mustind de sevă.

Profesor Camelia STOICEVICI, Școala Generală Nr.3, Moldova Nouă
Licențiată a Universității de Vest TIMIȘOARA.

http://mihai419.ning.com/profile/MihaiLEONTE

Mihai LEONTE

Mihai LEONTE
poet

Mihai LEONTE, publicistul

L-am cunoscut mai întâi ca poet. De curând, însă, am avut prilejul să citesc și o parte dintre scrierile sale în proză, publicate în ziare sau rostite la posturi de radio, ori în reuniuni cu caracter public. Sunt eseuri, pamflete, note culturale și de informare cetățenească, scurte cuvântări. În imensa ei majoritate, proza sa abordează curajos câteva teme de interes local, dar și național:
- viața chinuită, de mizerie materială a multor pensionari care sunt mânați continuu, fără rușine , pe drumul genocidului, de politicieni nevrednici sau imorali;
- starea jalnică a orașului Moldova Nouă și a locuitorilor lui, lipsiți de servicii elementare vieții, precum apa caldă și căldura, dar înzestrați cu clădiri degradate și străzi găunoase;
- realizări și preocupări ale CARP – al cărui președinte este – menite să ofere măcar o geană de protecție și lumină spirituală acelor oropsiți ai vieții contemporane.
Scrierile domnului Mihai LEONTE, adesea patetice, adevărate „strigăte în pustiu” adresate nesimțirii parlamentarilor și autorităților locale – deși nu-mi spuneau nimic nou față de situația generală cunoscută a majorității pensionarilor din toată țara – m-au impresionat prin tragicul realismului cu care sunt iar și iar dezvăluite. Și aceasta, în timp ce „aleșii neamului” își permit o risipă deșănțată; iată doar un singur exemplu: senatul României are mai mulți membri decât al celui mai bogat stat din lume, S.U.A. ! Astfel, Mihai LEONTE este nu doar un poet sensibil, ci, mai ales, un organizator și un luptător lucid, tenace, pe tărâm social, animat de sincer umanism și constructor de fapte concrete, în limita puterilor sale. El militează pentru a ajuta, dar și a trezi interesul celor din jur față de nevoia tot mai imperioasă de a se lua măsuri concrete pentru îmbunătățirea vieții scurte a pensionarilor ACUM!

Profesor Claudiu VODĂ,
Președintele Asociației Amatorilor de Știință și Cultură din România

http://mihai419.ning.com/profile/MihaiLEONTE

Mihai LEONTE

Mihai LEONTE
poet

Colegului pensionar Mihai LEONTE

Sănătos să fii Mihai,
O sută de ani să ai,
Să tot străbați Coșava
Care bate-n Mudava,
Și să nu uiți Dunărea
Și să te mândrești cu ea.
Cu undița să te duci
În Dunăre s-o arunci,
Pentru că ești harnic om
Să se prind-un mare somn.
În ciorbă puni usturoi
Să ne inviți și pe noi.
Să nu uiți Minera ta
Aici ți-ai pus viața,
Să nu uiți nici pe ortaci
Poezii și lor să faci,
Cu ei multe ai făcut
Mult cu ei ai petrecut,
Nu mă uita nici pe mine
Că sunt coleg cu tine.
Ție-ți fac poezie
Știu că asta-ți e mândrie,
Știu că-ți place dreptate
Parcă tu-mi ești frate,
Zile noastre câte-or fi
Să rămânem prieteni.
Acum Mihai te salut,
În viață să ai scut,
Să faci poezii multe,
Să fii poet de frunte.
Dușan IOVANOVICI, Veteran de război, coleg pensionar C A R P Moldova Nouă. Din Moldova Veche Nr. 129 A , jud. Caraș – Severin 27 Ianuarie 2001, Sfântul SAVA

http://mihai419.ning.com/profile/MihaiLEONTE

Mihai LEONTE

Mihai LEONTE
poet

Stimate domnule Mihai Leonte

Deși cu întârziere și cu scuzele necesare țin să vă mulțumesc pentru gestul dumneavoastră de a contribui la premierea elevilor silitori la învățătură din satul dumneavoastră natal, cu cărți ale cărui autor sunteți sau din biblioteca personală.
Din discuțiile purtate cu directorul Școlii Generale din satul PETIA, domnul profesor Nicolai GRĂDINARIU am înțeles că v-a mulțumit în scris pentru gestul dumneavoastră, făcut cu atâta căldură sufletească, și în același timp a îndemnat elevii să vă transmită și ei mulțumirile lor.
Dacă prin voința cetățenilor și cu ajutorul lui DUMNEZEU am ajuns primar al acestei comune, mă alătur și eu celor care v-au mulțumit în sensul de a vă transmite și mulțumirile mele personale pentru gestul făcut, dar în același timp și cu rugămintea ca în cazul în care veți reveni în ținuturile natale să ne faceți plăcerea de a cunoaște personal pe beneficiarii gestului dumneavoastră nobil.
Cu mulțumirile și respectul cuvenit,
Gheorghe BERARU

Primarul comunei BUNEȘTI, județul SUCEAVA

http://mihai419.ning.com/profile/MihaiLEONTE

Mihai LEONTE

Mihai LEONTE
poet

Răspândind revista MAGAZIN ISTORIC

Din Moldova – Veche, județul Caraș-Severin, domnul LEONTE Mihai, ne comunică o atitudine … intransigentă față de erorile apărute în paginile revistei noastre.
Noi cititorii sfertului de veac, trebuie în primul rând să vă mulțumim că ați muncit și v-ați strecurat printre obstacolele vremii.
Aceasta denotă că dumneavoastră și întreg colectivul de redacție sunteți în spiritul poporului român care de asemenea s-a dus pieptiș cu obstacolele și astfel și-a creat o istorie proprie. Magazinul Istoric nu l-am găsit întâmplător la timpul respectiv, i-am așteptat apariția și am răspândit numai cuvinte bune despre această publicație enciclopedică după cum am numit-o.
Nu vreau să insist asupra greutăților ce le-ați întâmpinat pe parcursul celor 25 ani, respectiv a peste 300 luni. Mă gândesc doar la aprobările ce trebuiau să însoțească șpaltul, la articolele ce trebuiau introduse la tipărit. Aici în zonă am inițiat diverse persoane pentru a colecționa revista, i-am ajutat pentru a participa la diferite concursuri Magazin Istoric dintre care unii au și câștigat.
Fiind o persoană mai mult autodidactă, terminând liceul la seral și școala de maiștri la zi mi-a plăcut să citesc mult, cu preponderență istorie și geografie. Aceste două științe sunt tot atât de exacte, precum fizica, mecanica, matematica.
Despre revista dumneavoastră după cum am spus, am totuși o părere foarte bună în general, chiar dacă mai există scăpări, greșeli sau inadvertențe, noi cititorii care suntem în cunoștință de cauză când descoperim ceva ar trebui ca imediat în spiritul colaborării să vă semnalăm acestea. Astfel putem îndrepta ceea ce alții au greșit sau interpretat greșit.
*
Suntem întru totul de acord cu opinia d-lui LEONTE Mihai. De altfel, după cum se poate constata, publicăm cu consecvență, de la începuturile noastre, precizările și rectificările corespondenților noștri, atunci când ne sunt semnalate nedorite greșeli strecurate în unele articole.
Articol apărut în revista „MAGAZIN ISTORIC” nr. 3 Martie 1993
REVISTA MAGAZIN ISTORIC
Cuvinte calde și gesturi concrete – cum este cel făcut de dumneavoastră, pentru pensionarii lipsiți de posibilitatea de a face un abonament la revista noastră – sunt, pentru noi, încurajarea să continuăm această frumoasă aventură a publicării Magazinului Istoric.
Vă mulțumim și așteptăm noi vești de la dumneavoastră.

Secretar general de redacție,
DORIN MATEI

http://mihai419.ning.com/profile/MihaiLEONTE

Mihai LEONTE

Mihai LEONTE
poet

DONAȚIE

Domnul Mihai LEONTE DIN Moldova Veche, jud. Caraș-Severin, ne scrie,
„Am adunat în cei 35 ani de apariție a Magazinului Istoric întreaga colecție, am legat-o în câte două volume pe an, 6 numere , excepție anul 1967, unde e un singur volum.
Consultându-mă cu soția și copii, am hotărât să donăm întreaga colecție astfel aranjată Grupului Școlar Industrial Moldova-Nouă, pentru ca, la conținutul acestei inepuizabile enciclopedii, care este revista Magazin Istoric, să aibă acces cât mai mulți cititori, respectiv elevii. Aduc pe această cale un omagiu deosebit tuturor celor care lucrează în învățământul românesc, cărora, chiar la adânci bătrâneți le datorăm respectul pentru îndrumările primite în școală.
Răspuns apărut la rubrica „Dialog cu cititorii” din Magazin Istoric – martie 2003

http://mihai419.ning.com/profile/MihaiLEONTE

Mihai LEONTE

Mihai LEONTE
poet

01 OCTOMBRIE – ZIUA INTERNAȚIONALĂ A VÂRSTEI A TREIA

În data de 01 octombrie 1998 am fost invitat de un prieten și colaborator al ziarului Timpul la Moldova –Nouă, de către domnul Mihai LEONTE, președintele Casei de Ajutor Reciproc a Pensionarilor din Moldova-Nouă, una din cele mai active C.A.R.P-uri din județ.
Trebuie să vă spun că pe 01 octombrie planeta sărbătorește Ziua Internațională a Vârstnicilor, și pensionarii din Moldova-Nouă, sub aceste auspicii, și-au desfășurat manifestarea în saloanele Hotelului Sucursalei Miniere din localitate.
Trebuie spus de la bun început că n-a fost nici un moment de plictiseală, că pensionarii s-au dovedit încă o dată oameni cu picioarele pe pământ, fiind pe nedrept și prostește excluși din viața de toate zilele și, în cazul nostru, nu s-au sfiit să ia în târbacă puterea locală, cât și cea centrală, vinovată până la urmă de starea de bătaie de joc încare au ajuns la această oră pensionarii români.
Casa de Ajutor reciproc a Pensionarilor a fost înființată în 1991 și până în prezent a avut parte de un Consiliu de Administrație și un președinte, în persoana domnului Mihai LEONTE, deosebit de implicat în viața și nevoile pensionarilor. Dovadă, chiar această manifestare, având ca tematică „Viitorul bătrânilor”, o sintagmă aproape cinică, în condițiile de astăzi, dar până la urmă reprezentând o întrebare îndreptățită adresată puterii de un segment uman, de care ar trebui să fim mândri și nu să-l exterminăm prin neglijare.
Acțiunea a debutat cu vizionarea primei Expoziții Fotografice „Bătrânii Noștri” cu subiecte din lumea vârstei a treia, au fost prezentate cărți ale editurii Timpul din Reșița. S-au acordat diplome de MEMBRU DE ONOARE al C.A.R.P. Moldova-Nouă și la discuțiile propriu-zise pe marginea întrebării dacă la noi bătrânii au sau ba un viitor?

Fragment din articolul „C.A.R.P. Moldova-Nouă – Față în față cu puterea”.
Mircea CAVADIA – Redactor-Șef la ziarul TIMPUL din Reșița 08 octombrie 1998.

http://mihai419.ning.com/profile/MihaiLEONTE

Mihai LEONTE

Mihai LEONTE
poet

Alearga…

Aleargă
și vei prinde,
visul dintâi,
al copilului
inocent.

http://mihai419.ning.com/profile/MihaiLEONTE

Mihai LEONTE

Mihai LEONTE
poet

Diamantul

Diamantul?
Iluzie optică
disimulată,
cenușă pietrificată

http://mihai419.ning.com/profile/MihaiLEONTE

Mihai LEONTE

Mihai LEONTE
poet

MOLDOVA NOUĂ: „PENSIONARII DIN ROMÂNIA TRĂIESC MAI RĂU DECÂT ÎN SCLAVAGISM”
„Redeșteptarea” Lugoj – constatată dl. Mihail Leonte, președinte CARP - 07 – octombrie 1999

Având în vedere continua degradare a vieții pensionarilor, membrii Casei de Ajutor reciproc a Pensionarilor din Moldova Nouă au înaintat, cu prilejul încheierii anului Internațional al Persoanelor Vârstnice, o petiție către Parlamentul României – Senat și camera Deputaților, MMPS, Ministerul Sănătății, Ministerul Justiției și DMPS Caraș-Severin, prin care solicită actualizarea pensiilor în funcție de meseria practicată în activitate, elaborarea urgentă a Legii caselor de Ajutor Reciproc a Pensionarilor, iar în noua lege a pensiilor să existe un capitol distinct despre drepturile pensionarilor. De asemenea, petiționarii solicită ca la nivelul MMPS să ființeze un departament al vârstnicilor, cu corespondențe în fiecare județ, precum și includerea în structurile de conducere ale Casei Naționale de Asigurări pentru Sănătate a reprezentanților pensionarilor, proporțional cu numărul acestora.
În ultimii zece ani, pensiile au scăzut de la câteva sute de dolari în 1990, la numai câteva zeci de dolari astăzi, ne spunea dl. Mihai leonte, președintele CARP Moldova Nouă. „Cred că suntem în urma tuturor coloniilor – ne mărturisea dl Leonte – și mult mai rău decât în sclavagism. Căci, dacă un sclav avea asigurată hrană, locuință, îmbrăcăminte și protecție, noi nu avem azi toate acestea”!
Conform datelor statistice, în județul Caraș-Severin, în mai puțin de doi ani, au dispărut circa 15000 de pensionari, dar nici pe cei 15000 de specialiști nu i-am văzut la față! Bătrânii au fost din totdeauna și vor exista mereu, tocmai de aceea să nu uităm cuvintele lui Emil Cioran: „Rolul nostru este de a întoarce viața pe toate părțile, inspirând o ispită veșnică de a exista”

PAUL SEVER-SMADU

http://mihai419.ning.com/profile/MihaiLEONTE

Mihai LEONTE

Mihai LEONTE
poet

CINE ESTE PROFESORUL CLAUDIU VODĂ?

„Claudiu Mircea VODĂ. Un dascăl cum scrie la carte, sprâncene și mustăți brune, tâmple cărunte, idolatrizat de elevi și … de eleve, puțin adus pe spate, ca orice om prea repede crescut și slab hrănit în anii războiului. Un adevărat pedagog, fără veleități de îndrumător rigid, fără ifose de savant, deși specialist în chimie și pasionat de literatură. Un născocitor de jocuri, animator de cercuri, inițiator de expediții. Un spirit și o vorbă pe care I-o cunoșteau și dascălii de acum douăzeci de ani. Într-un cuvânt un sufletist, cu o rezervă inepuizabillă de uimire și simț aproape medical al răspunderii față de puzderia copiilor care își poartă azi cu atâta spontană siguranță degetele „pe flautul curcubeului”, propunându-și, chiar la start, ținte incomparabile cu ale noastre „ZENITUL” …
Profesorul Claudiu Mircea VODĂ a păstrat până azi și pasiunea drumețiilor și acea contagioasă tinerețe fără bătrânețe din anii de pionerat. O tinerețe de spirit, încrezător în virtuțile înalte ale rațiunii omenești, în stare să cunoască și să schimbe natura din jur, să-și potențeze, odată cu ea, propriile înzestrări. Un spirit deschis la tot ce înseamnă promisiune, speranță artistică. Un ritm de respirație firească. O aspirație mai înaltă decât ambițiile celebrității efemere …
Veronica PORUMBACU
„O zi, un om, un fapt”.
Editura pentru turism, București, 1972.

http://mihai419.ning.com/profile/MihaiLEONTE

Mihai LEONTE

Mihai LEONTE
poet

CU PRIETENIE, DESPRE UN FOST MINER …

Încercând să vorbesc despre Mihai LEONTE, ar trebui spuse foarte multe lucruri. În primul rând trebuie spus că are o vastă experiență de viață. Plecând din satul său natal încă de copil, a trecut prin diverse întreprinderi, șantiere, gostaturi din țară, astfel a ajuns la școala profesională de mineri din Zlatna, unde și-a consolidat pentru început educația. De fapt aici începe să scrie primele versuri.
L-am cunoscut pe Mihai LEONTE la scurt timp după venirea în Moldova-Nouă în 1967 și am considerat că este un personaj cu care ai ce discuta, având un bagaj cultural diversificat, rar întâlnit la oamenii simpli. Niciodată nu s-a dat mare. Și-a păstrat o anumită gradualitate, respectând pe toată lumea și făcându-se respectat prin modestie. Prea puțini știau că scrie versuri și vreodată și le va scoate la lumină.
Din sursele avute la dispoziție am constatat că s-a făcut remarcat încă din băncile școlii profesionale unde scria textele pentru brigada artistică a școlii profesionale. Cred că aici și-a făcut adevărata ucenicie literară.
În anul 1963 fiind admis la Liceul seral din Baia de Arieș, Mihai LEONTE a trecut într-o nouă etapă literară, frecventând cenaclul literar „PAVEL DAN” din Turda, unde își face debutul literar. Dar având o activitate mai intensă fiind remarcat în presa locală. După venirea în Moldova-Nouă s-a făcut remarcat în producție, personal scriind despre această persoană în revista „Semenicul” din 1975.
După ieșirea la pensie în anul 1990, a înființat Asociația Pensionarilor „Clisura Dunării”, inițiind diverse activități pentru pensionari ca: șezători literare, simpozioane, organizând în anul 1998, prima Expoziție Fotografică „Bătrânii Noștri” la Moldova Nouă cu ocazia Zilei Internaționale a Persoanelor Vârstnice, aceasta fiind o acțiune remarcabilă pentru
promovarea imaginii bătrâneții, ca pe un capitol al vieții văzut dintr-un unghi al frumosului și nu al deznădejdii și resemnării.
Personal l-am sprijinit și sfătuit, alături de alte persoane să-și publice prima plachetă de poezii „ALB-NEGRU” în anul 1999, care a fost o mare surpriză pentru mediul cultural din orașul de la Dunăre. Îți doresc prietene Mihai LEONTE, multe succese.

Cu sinceră prietenie,
Mihai COSTRAȘ Contabil
Moldova Veche 08 noiembrie 2003

http://mihai419.ning.com/profile/MihaiLEONTE

Mihai LEONTE

Mihai LEONTE
poet

Omului deosebit poet și scriitor Mihai LEONTE din Moldova-Nouă

Istoria omenirii ne este cunoscută prin perioadele marcate de actele de cultură – momente ajunse la apogeu în zilele noastre. Multe culturi și-au pierdut esența înțelepciunii prin tragedii cunoscute sau necunoscute. Înțelepciunea strămoșilor noștri trăitori în curbura Carpaților s-a pierdut în mare parte prin lipsa unui alfabet propriu, lăsând moștenire totuși, acele desene rupestre sau celebrele tăblițe de la Tartaria ne descifrate nici până în prezent. Pentru Banat, cultura este legată de extragerea și prelucrarea fierului și cuprului, cunoscută sub denumirea de „Cultura Banatului Montan” care începe pentru noi la malul stâng al bătrânului Danubiu și se pierde în aluviunile Timișului și ale Mureșului.
Pe tot acest areal, istoricii scot în evidență urme ale trecutului foarte îndepărtat. Ce știm despre megaliții de fier și cupru de la topitoriile din Moldova-Nouă, Sasca- Montană, Ciclova, Oravița și Dognecea? Cine mai povestește despre idilele de dragoste ale minerilor din antichitate, când poate nu aveau un HOMER, care să le așeze în versuri măiestre trecute din generație în generație pentru a fi redate posterității mai târziu?
Să nu privim prea departe și să coborâm în timpurile noastre. Vechile vetre miniere au rămas în multe cazuri pustii, oamenii au uitat că din acești munți au izvorât râuri de cultură și civilizație, că oamenii simpli își aveau povești și legende proprii, că din sudoarea muncii lor în adâncuri de mină cu ciocane manuale sau mecanice s-a născut cultura montanistică precum pasărea Phoenix din propria cenușă.
În literatura contemporană, un miner din Moldova – Nouă în orele de răgaz, în liniștea nopților târzii sau pe bandajul de brad, obosit după efortul din mină și-a așternut gândurile însăilate în versuri simple dar cu profunde semnificații simbolistice, descriind astfel viața ortacilor săi de muncă grea.
Acest miner deosebit Mihai LEONTE din Moldova – Nouă a făcut cunoscute lumii gândurile sale despre acei care își trăiesc o mare parte din viață în „LUMEA FĂRĂ CER” cum spusese mai demult un alt scriitor, Virgil BIROU – 1903-1968 – despre mineri. Acestui OM minunat, dornic de cultură, avid de învățătură, autodidact, care a reușit să scrie aceste pagini minunate despre anonimii care aduc la suprafață bogățiile civilizației, merită să-i fim aproape și să ne ridicăm pălăria în fața scrierilor sale izvorâte din inimă și suflet, dăruite nouă tuturor, dar mai ales celor care am trecut prin întunericul minei la lumina plăpândei lămpi de carbid.
LA MULȚI ANI, dragul meu prieten, cu împliniri și mulțumire sufletească pentru tot ce scrii pentru ca și alții să știe că minerii sunt oameni deosebiți, puternici care înving greutăți pentru ca lumea să se lumineze și să strălucească, fără a se gândi cine a contribuit la mersul înainte al societății omenești.

Constantin GRUESCU – tehnician geolog – Ocna de Fier, colecționar flori de mină

http://mihai419.ning.com/profile/MihaiLEONTE

Mihai LEONTE

Mihai LEONTE
poet

CREDINȚĂ ȘI POEZIE

Citind cu ceva timp în urmă poeziile colegului mai tânăr Mihai LEONTE mi-a făcut o deosebită plăcere să descopăr unele creații cu caracter religios. Asta mi-a adus aminte când încă fiind în câmpul muncii, neștiind că voi citi astfel de poezii scrise de acest coleg. La o ședință de partid comunist, Mihai LEONTE a declarat în plenul ședinței ce avea ca subiect excluderea din partid a unui maistru care era de credință baptistă „că nu vede de ce trebuie exclus acest cetățean din partidul comunist, numai pentru faptul că citește BIBLIA, carte care în fond, ar trebui să existe în biblioteca oricărui om”. Pentru aceasta, cineva cu epoleți albaștri l-a cercetat mai atent după aceea pe actualul poet.
Credința există în fiecare din noi, totul depinde spre ce se îndreaptă sufletul acelui om. Nimeni nu are dreptul să dirijeze sufletul uman spre o anumită religie. Omul simplu își va alege calea credinței singur, fie că o adoptă pe cea a părinților săi, fie mai târziu în viață va avea o altă opțiune spre un același unic ZIDITOR AL LUMII.
Prin cuvintele emoționante prin care OMUL și poetul Mihai LEONTE cere iertare creatorului, răzbate încrederea pe care o are în El, și îi recunoaște supremația în fața morții cu strigătul de bucurie și izbândă „HRISTOS A ÎNVIAT”.
Cred în unul Dumnezeu” Sunt cuvinte spuse din inimă și care nu pot fi contestate, deoarece sunt scrise, prin aceasta poetul recunoscându-și credința în Divinitate, prin mijloace simple comune tuturor credincioșilor.

RUSU Ștefan – Coleg pensionar, fost maistru principal Miner.

http://mihai419.ning.com/profile/MihaiLEONTE

Mihai LEONTE

Mihai LEONTE
poet

AM ÎNCREDERE ÎN ACEST OM …

„M-am hotărât să-l sprijin pe Mihai LEONTE în tipărirea poeziilor sale încă de la tipărirea primelor plachete pe care le-am prelucrat împreună. Astfel am adus la lumină plachetele „ALB-NEGRU”-1999 - „Nostalgii”-2000 – „Reverii Adverse” și „Valențe medii” – 2001. Un editor trebuie să-și asume anumite riscuri, căci nu știe ce se va întâmpla în viitor. S-ar putea să aibă succes cu cel care îl sprijină, sau poate și pierde. Chiar dacă voi pierde merg în continuare pentru a scoate la lumină creațiile acestui om simplu, ce și-a adus scrierile la lumină dintr-o viață destul de agitată, dar și foarte modestă. Sper că nu voi da greș, sponsorizându-l pe Mihai LEONTE.
Îi doresc multă sănătate și viață lungă, pentru a scrie în continuare.

Marian Cocean Patronul S.C. Partner” Moldova Nouă

http://mihai419.ning.com/profile/MihaiLEONTE

Mihai LEONTE

Mihai LEONTE
poet

STIMATE DOMNULE MIHAI LEONTE,

Primind scrisoarea dumneavoastră, care a fost o frumoasă surpriză din toate punctele de vedere, țin să vă mulțumesc în mod special pentru statornicia și considerațiile pe care le aveți față de persoana mea.
Am onoarea a vă comunica mulțumirile colectivului didactic, al elevilor școlii cât și ale mele personal, pentru gestul deosebit și chiar nesperat, în condițiile dificile prin care trece societatea, cât și fiecare dintre noi.
Premiile acordate de dumneavoastră celor mai merituoși elevi din clasele V – VIII, cât și cele opt mențiuni dedicate altor elevi, au produs o mare emoție în rândul întregului colectiv de cadre didactice al Școlii Generale nr.1 Petia. În continuare vreau să vă comunic elevii ce au beneficiat de atenția dumneavoastră: Paula ANDRIEȘ, Andrei FRANCIUC, Gabriela MAHARIUC, Nicoleta ȘTEFAN, Ancuța CONDURACHE, Anca ȘTEFAN, Mihaela ȚĂRANU și Alina ȚĂRANU, cea mai fidelă cititoare a bibliotecii școlii.
De asemenea vă mulțumesc pentru cărțile donate bibliotecii școlii. În nume propriu vă mulțumesc din suflet pentru tot ce ați făcut pentru școală, pentru donațiile făcute și vă asigur de tot respectul și prețuirea mea.
Mă bucur că sunteți sănătos în prezent și continuați munca de creație, este un lucru excepțional pentru care vă apreciez și vă stimez în mod deosebit.
Sunteți un suflet mereu tânăr, un cutezător, un iubitor de oameni, rugându-vă să rămâneți așa până la sfârșit.
Cu deosebită stimă, prietenie și respect, vă urez să aveți multă sănătate și putere de creație.

Profesor Nicolai GRĂDINARIU
DIRECTOR AL Școlii Generale nr.1 PETIA
20 Iunie 2001

http://mihai419.ning.com/profile/MihaiLEONTE

Soimos


admin

Nene ...dar nu vrei sa mai schimbi cate o ideea cu noi cei de pe forum?

Sau ti-ai propus cumva sa ne dai gata cu ampolarea personalitati matale?

Hai jos langa noi ...ca la varsta matale ar trebui sa stie cum miroase lauda de sine ...nu?
***
Draga Soimos,
Daca mi se impune ce sa scriu nu mai postez nimic.
In aceasta privinta mi-am spus punctul de vedere.
Nu vreau sa scriu ceea ce nu ma pricep.
Ceea ce postez aici e cuprins in volumul respectiv.
Nu ma laud, ci doar prezint.
Sa auzim numai de bine.

Mihai LEONTE

Mihai LEONTE
poet

MODEST, ROMANTIC, VISĂTOR...

Cunoscător al tainelor vieții, încărcat de povara anilor care au trecut, dar pe care nu i-a uitat, ani care s-au schimbat și l-au schimbat, ani trăiți cu neguri și lumini, cu tristeți și bucurii, cu realizări și deziluzii, un vechi talent nativ, MIHAI LEONTE, transpune în versuri cele mai frumoase gânduri, simțuri, sentimente.
Urmărit de umbrele inocentei copilării, cu sufletul încă tânăr, poetul evocă în versurile sale natura, satul natal, casa părintească și, nu în ultimul rând chipul mamei sale, despre care mărturisește: „va trăi veșnic în inima mea!”.
Retrăind intens copilăria, purtând în inimă doruri ascunse, amintindu-și de adolescență și tinerețe, de chipul care l-a fermecat, de primii fiori ai dragostei, de primul sărut, MIHAI LEONTE recunoaște, fără nici un fel de reținere, plenitudinea, sentimentul iubirii de care se simte cuprins, sentiment ce-l transformă într-un romantic visător, într-un „veșnic îndrăgostit” de tot ceea ce înseamnă viață.
Uneori simțindu-se singur, alteori trist, nu se lasă copleșit de acea stare melancolică inevitabilă, ci continuă, așternându-și pe nesfârșitele pagini albe, dăruindu-și sufletul, ne uitând de unde a plecat.
Modest, se prezintă în câteva dintre poeziile sale ca un fost miner, dar nu un miner „oarecare”, ci unul care caută adâncimea „ca pe o hrană necesară”. Învățând să lupte continuu cu vicisitudinile vieții, cu împotrivirile destinului, cu propriul „eu”, să învingă toate greutățile ivite, sprijinit de prieteni și de familie, în special de fiica sa Amelia, adunându-și în suflet amintiri pe care le deapănă, țintește cu arma ideilor undeva sus, pe aripile poeziei, în cele mai înalte sfere.

Profesor RAMONA POPESCU
Grupul Școlar Industrial Moldova Nouă
Licențiată în Litere a Universității de Vest TIMIȘOARA

http://mihai419.ning.com/profile/MihaiLEONTE

Mihai LEONTE

Mihai LEONTE
poet

„Oamenii devin mari prin instituțiile de binefacere pe care le lasă în urma lor”

Napoleon Bonaparte
Împăratul Franței
1804 - 1815


VIAȚA CA O METAFORĂ …

Fiecare dintre noi, prin ceea ce facem, suntem mici creatori, indiferent de locul în care trăim sau ne desfășurăm activitatea. Mihai LEONTE a simțit, mai mult ca oricând, acest moment, în anul 2002, când, prin eforturi financiare deosebite, a adunat într-un volum tot ceea ce așternut pe hârtie în decursul anilor.
Sub titlul „Meditații Admise”, s-au împletit ca într-o cunună gânduri, simțuri, speranțe și crâmpeie de viață. Și nimic nu poate fi mai curat decât momentul în care omul se „dezbracă” de urâciune și își arată frumusețea interioară. Nici un om fără sensibilitate nu ar putea să scrie, să trasmită emoția gândurilor sale și, de ce nu, să se încarce cu emoția semenilor săi.
În Clisura Dunării trăiesc oameni care se luptă, ca de altfel în fiecare loc din lumea asta, cu propria viață. Mihai LEONTE a înțeles că acolo unde-s mulți puterea crește și că povestea vieții lui, poate fi și povestea altuia. De aceea, în 1991, a pus bazele Asociației Pensionarilor „Clisura Dunării” și a Casei de Ajutor Reciproc a Pensionarilor Moldova Nouă militând pentru drepturile pensionarilor și pentru a avea o viață mai bună în perioada aceasta.
Viața poate să fie o metaforă permanentă atunci când o prețuim cu adevărat. Există un început care, vrem nu vrem, culminează cu un sfârșit. De asemenea, primii pași te conduc spre punctul maxim – „Apogeul metaforic”, cartea care include și aceste rânduri reprezintă pentru autor, poate, momentul deplinei maturități și împliniri.

Adriana DOLCIANU
Licențiată a Universității de vest Timișoara,
Specialitatea Jurnalistică
Realizatoarea emisiunii „Vârsta a Treia” la Radio Timișoara

http://mihai419.ning.com/profile/MihaiLEONTE

Mihai LEONTE

Mihai LEONTE
poet

ACOMODAREA VOLUNTARĂ

Există o adevărată teorie a oamenilor „dezrădăcinați” care, din diferite motive, subiective sau obiective, au ajuns pe alte meleaguri decât cele natale, și luptă să se acomodeze și să se integreze într-o comunitate care nu întotdeauna le este prietenoasă. Se pare, însă, că pentru Mihai LEONTE nu au existat problemele acomodării, dimpotrivă, acesta, dincolo de lupta pentru sine, a fost motorul care a dinamizat una dintre cele mai defavorizate categorii din România, aceea a pensionarilor. A dinamiza o categorie considerată debarcată, fără utilitate, doar consumatoare de fonduri, fără a se ține cont că acești pensionari au fost contribuabili o viață, este cu adevărat un lucru remarcabil.
Pe Mihai LEONTE îl cunosc și, în același timp nu-l cunosc, pentru că de câte ori ne-am întâlnit mi-a oferit o altă față surprinzătoare. De la cea de președinte în stare să prezinte rapoarte de activitate, pe categorii, oameni, responsabilități, la cea de bonom, cu povestiri atractive, până la cea de scriitor.
Există momente în care oamenii consideră că trebuie să tragă linie, să socotească binele făcut, reperele importante pe care le lasă în urmă. Un asemenea moment de bilanț provizoriu se dorește a fi și acest „Apogeu metaforic” la care contribui cu gândul neîmplinirii, încă , a unui filmuleț, pe care să-l realizez cu Mihai LEONTE ca personaj povestitor al minunatelor locuri în care acesta viețuiește, creează și este prețuit.

Constantin MĂRĂSCU
Licențiat al facultății de Studii Economice Timișoara
Realizator emisiuni la Televiziunea Română Timișoara.

http://mihai419.ning.com/profile/MihaiLEONTE

Mihai LEONTE

Mihai LEONTE
poet

ZIUA MINUNATĂ

A fost ziua minunată
A întâlnirii noastre,
Erai foarte încântată
Pluteam amândoi prin astre.

Priveam la tine încântat
Și totodată cu aminte,
Te-am cuprins și sărutat
Am rămas în contemplare.

Eram singuri pe Pământ
În jurul nostru un pustiu,
Plecasem pe tărâmul sfânt
Ne-am trezit într-un târziu.

Am revenit la realitate
Cu gândul la altă amintire,
Care era foarte departe
Care ne-a dus la fericire.

Stăm liniștiți mână în mână
Ca doi copii nevinovați,
Dorind ca totul să rămână
Așa cum stăm, îmbrățișați.

Petia 08 noiembrie 1963

http://mihai419.ning.com/profile/MihaiLEONTE

Mihai LEONTE

Mihai LEONTE
poet

AȘTEPTARE

Căutând prin vechile emoții
Nu mai regăsesc primul sărut,
Mă întrebi care sunt sorții
Prin care noi ne-am cunoscut.

Acum nici nu pot să plâng
Lacrimi n-am, am ochii triști,
De durere pumnii strâng
Și mă-ntreb de mai exiști.

Astfel zilele se scurg încet
Cu mersul lor înspre final,
Iubito eu te mai aștept
Până la sfârșitul meu fatal.

Dacă auzi că nu mai exist
Nu veni să vezi un trup inert,
Chiar dacă-ți va fi chipul trist
Am murit cu tine-n piept.

Fălticeni 08 noiembrie 1963

http://mihai419.ning.com/profile/MihaiLEONTE

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 2]

Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum