Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Forum de spiritualitate

Subiecte similare
Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
E Omul urmasul lui Adam? EmptyDum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
E Omul urmasul lui Adam? EmptySam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
E Omul urmasul lui Adam? EmptyDum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
E Omul urmasul lui Adam? EmptyDum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
E Omul urmasul lui Adam? EmptyMier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
E Omul urmasul lui Adam? EmptyMar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
E Omul urmasul lui Adam? EmptyLun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
E Omul urmasul lui Adam? EmptyJoi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
E Omul urmasul lui Adam? EmptyVin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
E Omul urmasul lui Adam? EmptyJoi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
E Omul urmasul lui Adam? EmptyMar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
E Omul urmasul lui Adam? EmptyLun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
E Omul urmasul lui Adam? EmptySam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
E Omul urmasul lui Adam? EmptyMier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
E Omul urmasul lui Adam? EmptyMier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
E Omul urmasul lui Adam? EmptyDum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
E Omul urmasul lui Adam? EmptyMier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
E Omul urmasul lui Adam? EmptyMier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
E Omul urmasul lui Adam? EmptyMar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
E Omul urmasul lui Adam? EmptyMar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
E Omul urmasul lui Adam? EmptyDum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
E Omul urmasul lui Adam? EmptyDum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
E Omul urmasul lui Adam? EmptyJoi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
E Omul urmasul lui Adam? EmptyMar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
E Omul urmasul lui Adam? EmptyLun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
E Omul urmasul lui Adam? EmptyLun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
În total sunt 2 utilizatori conectati: 0 Înregistrati, 0 Invizibil si 2 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata


Nu sunteti conectat. Conectati-vă sau înregistrati-vă

E Omul urmasul lui Adam?

5 participan?i

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1E Omul urmasul lui Adam? Empty E Omul urmasul lui Adam? Joi Iun 25, 2009 4:41 pm

Artistu


demon

Pun intrebarea aici, nu la crestinism. Nu de alta, dar iudaismul este cel care introduce prima data informatia.

Ce stim din diferite surse scriptice (canonice si necanonice, considerate bune de citit de catre plebe si considerate secrete)pana acum?

Din Geneza stim ca Adam (si Eva) este "omul primordial".
Tot de acolo stim ca oamenii mor si numai unul ramane noul generator de oameni - Noe. Toate bune si frumoase. Pana dai peste o alta carte - Cartea lui Enoh - in care afli ca Noe nu prea mai e Om, ci altceva conform spuselor lui Lameh - tatal lui Noe: "Acesta nu e om, acesta este inger din cer, fara indoiala, el nu este din neamul nostru, el nu pare sa fie din mine, mai curand dintr-un inger"

Pareri? Impresii? Opinii?

2E Omul urmasul lui Adam? Empty Re: E Omul urmasul lui Adam? Joi Iun 25, 2009 7:49 pm

Soimos


admin

Artistu a scris:Pun intrebarea aici, nu la crestinism. Nu de alta, dar iudaismul este cel care introduce prima data informatia.

Ce stim din diferite surse scriptice (canonice si necanonice, considerate bune de citit de catre plebe si considerate secrete)pana acum?

Din Geneza stim ca Adam (si Eva) este "omul primordial".
Tot de acolo stim ca oamenii mor si numai unul ramane noul generator de oameni - Noe. Toate bune si frumoase. Pana dai peste o alta carte - Cartea lui Enoh - in care afli ca Noe nu prea mai e Om, ci altceva conform spuselor lui Lameh - tatal lui Noe: "Acesta nu e om, acesta este inger din cer, fara indoiala, el nu este din neamul nostru, el nu pare sa fie din mine, mai curand dintr-un inger"

Pareri? Impresii? Opinii?
Nu e om si ni ci inger nu era ...ci "Fiu de Dumnezeu" ...adica unu care "vazand ca fetele oamenilor sunt frumoase, au intrat la ele si s-au nascut acei "uriasi" .... Noe era unul din ei ...adica unu ca noi!

3E Omul urmasul lui Adam? Empty Re: E Omul urmasul lui Adam? Joi Iun 25, 2009 8:28 pm

Artistu


demon

Soimos a scris:Nu e om si nici inger nu era ...ci "Fiu de Dumnezeu" ...adica unu care "vazand ca fetele oamenilor sunt frumoase, au intrat la ele si s-au nascut acei "uriasi" .... Noe era unul din ei ...adica unu ca noi!

So, Adam era creatie iar Noe fiu. Not bad. Din ce scrie se pare ca nici creatia si nici fii nu-s prea reusiti. Unii. Dar vor plati toti, cum au platit si ceilalti.
Oare cati or fi fost ceilalti? Ca parca umplusera pamantul ...

4E Omul urmasul lui Adam? Empty Re: E Omul urmasul lui Adam? Sam Iun 27, 2009 8:16 pm

Anticristul


eliberat

Pai ia vedeti ce vrea sa spuna in ivrit ,adica original ,prin fii lui Dumnezeu?
Acestia erau bogatasi si cirmuiori lumi.Ei i si luau de neveste pe celemai frunmoase,ca in mina lor era puterea ,si faceau ce vroiau.Ca in mod normal in acele vremi fiecare i-si lua nevasta lui,adica perechea cu care se nastea.

5E Omul urmasul lui Adam? Empty Re: E Omul urmasul lui Adam? Lun Ian 11, 2010 3:06 am

Alex

Alex
djin

Soimos a scris:
Artistu a scris:Pun intrebarea aici, nu la crestinism. Nu de alta, dar iudaismul este cel care introduce prima data informatia.

Ce stim din diferite surse scriptice (canonice si necanonice, considerate bune de citit de catre plebe si considerate secrete)pana acum?

Din Geneza stim ca Adam (si Eva) este "omul primordial".
Tot de acolo stim ca oamenii mor si numai unul ramane noul generator de oameni - Noe. Toate bune si frumoase. Pana dai peste o alta carte - Cartea lui Enoh - in care afli ca Noe nu prea mai e Om, ci altceva conform spuselor lui Lameh - tatal lui Noe: "Acesta nu e om, acesta este inger din cer, fara indoiala, el nu este din neamul nostru, el nu pare sa fie din mine, mai curand dintr-un inger"

Pareri? Impresii? Opinii?
Nu e om si ni ci inger nu era ...ci "Fiu de Dumnezeu" ...adica unu care "vazand ca fetele oamenilor sunt frumoase, au intrat la ele si s-au nascut acei "uriasi" .... Noe era unul din ei ...adica unu ca noi!

și de ce creștinii nu se închină lui Noe în cazul ăsta? că rezultă că e fratele mai mare al lui Isus.

///mde...tâmpită concluzie

http://paranoictimes.blogspot.com/

6E Omul urmasul lui Adam? Empty Re: E Omul urmasul lui Adam? Dum Ian 31, 2010 9:46 pm

Anticristul01



Fiecare persona in parte are "ientitatea" sa proprie,sta pt. sine insasi,deci ce relevanta are al cui urmas este?.
Adam(om) este urmasul lui d-zeu ca gen,si "fructul" Evei(viata) cu saminta in el,dovada, saminta fructului ajunsa inapoi in Originea fructului, Viata FACE SA RODEASCA saminta fructului si da viata altui fruct.Realitatea cotidiana demonstreaza acest ciclu al vieti si incontestabila "ORIGINE" a Vietii,deci daca "acum" este asa si nu altfel,de ce as crede ca la inceputul relatarii bibliei a "fost" altfel?.
Biblia este relatarea patriarhala a originii Vetii,cu imixstitudini Matriarhale,de altfel biblia reprezinta vointa,ideologia masculului zeu,ajuns la Putere in urma inlaturari de la putere a Zeitei Mama si implicit a ideologiei Materne.

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum