Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Forum de spiritualitate

Subiecte similare
Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Ce se intampla daca Adam nu pacatuia?(Suntem singura planeta cazuta in pacat?) EmptyDum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Ce se intampla daca Adam nu pacatuia?(Suntem singura planeta cazuta in pacat?) EmptySam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Ce se intampla daca Adam nu pacatuia?(Suntem singura planeta cazuta in pacat?) EmptyDum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Ce se intampla daca Adam nu pacatuia?(Suntem singura planeta cazuta in pacat?) EmptyDum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Ce se intampla daca Adam nu pacatuia?(Suntem singura planeta cazuta in pacat?) EmptyMier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Ce se intampla daca Adam nu pacatuia?(Suntem singura planeta cazuta in pacat?) EmptyMar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Ce se intampla daca Adam nu pacatuia?(Suntem singura planeta cazuta in pacat?) EmptyLun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Ce se intampla daca Adam nu pacatuia?(Suntem singura planeta cazuta in pacat?) EmptyJoi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Ce se intampla daca Adam nu pacatuia?(Suntem singura planeta cazuta in pacat?) EmptyVin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Ce se intampla daca Adam nu pacatuia?(Suntem singura planeta cazuta in pacat?) EmptyJoi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Ce se intampla daca Adam nu pacatuia?(Suntem singura planeta cazuta in pacat?) EmptyMar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Ce se intampla daca Adam nu pacatuia?(Suntem singura planeta cazuta in pacat?) EmptyLun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Ce se intampla daca Adam nu pacatuia?(Suntem singura planeta cazuta in pacat?) EmptySam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Ce se intampla daca Adam nu pacatuia?(Suntem singura planeta cazuta in pacat?) EmptyMier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Ce se intampla daca Adam nu pacatuia?(Suntem singura planeta cazuta in pacat?) EmptyMier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Ce se intampla daca Adam nu pacatuia?(Suntem singura planeta cazuta in pacat?) EmptyDum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Ce se intampla daca Adam nu pacatuia?(Suntem singura planeta cazuta in pacat?) EmptyMier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Ce se intampla daca Adam nu pacatuia?(Suntem singura planeta cazuta in pacat?) EmptyMier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Ce se intampla daca Adam nu pacatuia?(Suntem singura planeta cazuta in pacat?) EmptyMar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Ce se intampla daca Adam nu pacatuia?(Suntem singura planeta cazuta in pacat?) EmptyMar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Ce se intampla daca Adam nu pacatuia?(Suntem singura planeta cazuta in pacat?) EmptyDum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Ce se intampla daca Adam nu pacatuia?(Suntem singura planeta cazuta in pacat?) EmptyDum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Ce se intampla daca Adam nu pacatuia?(Suntem singura planeta cazuta in pacat?) EmptyJoi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Ce se intampla daca Adam nu pacatuia?(Suntem singura planeta cazuta in pacat?) EmptyMar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Ce se intampla daca Adam nu pacatuia?(Suntem singura planeta cazuta in pacat?) EmptyLun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Ce se intampla daca Adam nu pacatuia?(Suntem singura planeta cazuta in pacat?) EmptyLun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
În total sunt 2 utilizatori conectati: 0 Înregistrati, 0 Invizibil si 2 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata


Nu sunteti conectat. Conectati-vă sau înregistrati-vă

Ce se intampla daca Adam nu pacatuia?(Suntem singura planeta cazuta in pacat?)

+6
Der Bedeu
Azazel
Sunna
ISIHAST
HIRAN
Mihai
10 participan?i

Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 2]

Mihai


vrajitor

" Cand Lucifer si simpatizantii sai au cerut libertatea de a se adresa lumilor cu oferta lor pentru o noua guvernare, acest lucru nu le-a fost negat. Acesta a fost momentul cand ei au inceput sa viziteze planetele locuite in incercarea de a le atrage in revolta lor. Oricare dintre ele ar fi putut sa cedeze acelor propuneri mincinoase, dar singura planeta care a raspuns acestor minciuni a fost planeta noastra, care din acel moment a incetat sa mai fie a noastra.. Ea a devenit sediul noii ordini universale, imparatia in care doreau sa demonstreze superioritatea unei guvernari fara legea lui Dumnezeu.

Daca Adam ar fi rezistat puternicei presiuni a minciunilor lui Satana, el si familia lui ar fi onorat pe Dumnezeu, ar fi descoperit principiile guvernarii divine in fata universului, ar fi dovedit ca a fi partas de natura divina nu este un handicap, ci un privilegiu si o onoare, caci astfel fiintele sunt partase de natura lui Dumnezeu, sunt parte din El. Nu mai era necesar ca Dumnezeu sa ridice un Al Doilea Adam, caci primul ar fi facut cunoscut universului caracterul Tatalui la fel de eficient ca si Cel de-al doilea, iar dupa ce s-ar fi clarificat care este efectul despartirii de izvorul vietii, primul Adam ar fi fost, probabil, invitat pe tronul universului, acolo unde acum sta Al Doilea Adam.

Planul de mantuire, asa cum s-a desfasurat el datorita pacatului lui Adam, este varianta de rezerva, o solutie nedorita si neplanuita de Tatal nostru ceresc.

„Căci întrucât lumea, cu înțelepciunea ei, n-a cunoscut pe Dumnezeu în înțelepciunea lui Dumnezeu, Dumnezeu a găsit cu cale să mântuiască pe credincioși prin nebunia propovăduirii crucii” (1 Cor 1:21).

(Gilli Carstea)

HIRAN


demon

Toate trebuiau sa se intample cum s-au intamplat.
Daca si cu parca se plimbau pe-o barca. "Daca" daca nu era "parca" parca se ineca.

Pomul cunostintei binelui si raului a fost pus in gradina deliberat, deoarece moartea era/este o necesitate.
Mantuirea nu este un plan de rezerva nedorit.
Efeseni 1:4 In El, Dumnezeu ne-a ales inainte de intemeierea lumii, ca sa fim sfinti si fara prihana inaintea Lui, dupa ce, in dragostea Lui,
2 Timotei 1:9 El ne-a mantuit si ne-a dat o chemare sfanta, nu pentru faptele noastre, ci dupa hotararea Lui si dupa harul care ne-a fost dat în Hristos Isus, inainte de vecinicii,
Iata ca sfintii erau in Iisus Hristos inainte de a fi lumea sau Adam (cel din pamant rosu).

Nu planeta este cazuta in pacat, ci noi suntem cazuti si ne aflam aici pentru educare.

ISIHAST

ISIHAST
-

sfintii erau prestiuti dinainte de vremuri de catre Dumnezeu , ei nu au existat inainte de vremuri ... este o diferenta...

Sunna

Sunna
vrajitor

Emanuel a scris:sfintii erau prestiuti dinainte de vremuri de catre Dumnezeu , ei nu au existat inainte de vremuri ... este o diferenta...
Adica ... nu au depus nici un efort sa devina sfinti, aveau deja soarta stabilita? zambaret

HIRAN


demon

Emanuel a scris:sfintii erau prestiuti dinainte de vremuri de catre Dumnezeu , ei nu au existat inainte de vremuri ... este o diferenta...

Ba existau dar nu in aceste trupuri din pamant.


@Sunna

Adica ... nu au depus nici un efort sa devina sfinti, aveau deja soarta stabilita?

Romani 8:28 De alta parte, stim ca toate lucrurile lucreaza impreuna spre binele celor ce iubesc pe Dumnezeu, si anume, spre binele celor ce sunt chemati dupa planul Sau.
29 Caci pe aceia, pe care i-a cunoscut mai dinainte, i-a si hotarat mai dinainte sa fie asemenea chipului Fiului Sau, pentru ca El sa fie cel intai nascut dintre mai multi frati.
30 Si pe aceia pe care i-a hotarat mai dinainte, i-a si chemat; si pe aceia pe care i-a chemat, i-a si socotit neprihaniti; iar pe aceia pe care i-a socotit neprihaniti, i-a si proslavit.

Sunna

Sunna
vrajitor

Hiram, eu prefer sa imi spui pe inteles, adica sa traduci versetele alea! Altfel, plec la topicul de yoga! go

HIRAN


demon

Nu au depus nici un efort .
Nu si-au dorit nici o data nimic, dar au avut parte din belsug de prigoniri, necazuri, ocari, dispret, parasiti de oameni, sau chiar omorati.

ISIHAST

ISIHAST
-

ba da au depus si efort , caci Dumnezeu nu i-a predestinat sa devina sfinti ci numai a prevazut ca cutare sau cutare va face acel efort necesat pentru a deveni sfant ...

ISIHAST

ISIHAST
-

Dumnezeu nu i-a prehotarat pe ei sa devina sfinti asa pur si simplu , ci i-a prestiut ca vor voi cu adevarat sa devina si astfel le-a trimis ajutorul necesar pentru a deveni sfinti ... El nu i-a fortat , dar i-a ajutat stiind dinainte ca ei vor voi sa faca tot ceeea ce este necesar pentru a deveni sfinti ...

HIRAN


demon

Draga Emanuel te rog sa argumentezi ipoteza ta.

Sfintii sunt fii lui Dumnezeu care au existat din totdeauna ca alesi.
Iata mai jos o afirmatie ca indiferent de efortul cuiva, cei care nu au fost scrisi in carte de la intemeierea lumii se vor inchina fiarei.
De aici deduc ca si sfintii din ipoteza ta i se vor inchina. Atunci cum mai sunt ei sfinti ?
Apocalipsa 13:8 Si toti locuitorii pamantului i se vor inchina, toti aceia al caror nume n-a fost scris, de la intemeierea lumii, în cartea vietii Mielului, care a fost jungheat.
Apoi:
Romani 9:16 Asa dar, nu atarna nici de cine vrea, nici de cine alearga, ci de Dumnezeu care are mila.
Romani 9:18 Astfel, El are mila de cine vrea si impietreste pe cine vrea.

Chestia cu prestiinta este o dogma a legalistilor, in general. Din cate cunosc adventistii o propaga cel mai tare.
Dar aceasta dogma aparent rationala nu poate exprima adevarul deoarece conform ei acei sfinti prevazuti de Dumnezeu daca nu ar mai depune nici un efort ar strica prevederile lui Dumnezeu, si astfel ar deveni Dumnezeu mincinos si ei mai tari decat Atotputernicul.
Tot conform ei oamenii s-ar mantui prin eforturile lor si dispare necesitatea unui mantuitor.
Atunci de ce a mai venit Domnul Iisus ? Asa doar ca sa repete ce au spus ingerii prin Moise ?
Galateni 2:21 Nu vreau sa fac zadarnic harul lui Dumnezeu; caci daca neprihanirea se capata prin Lege, degeaba a murit Hristos.

Azazel


demon

NU va mai chinuiti ,cu sfinti predestinati ,este una din contradictiile biblie si nu puteti sa o rezolvati ,pentru ca nu se poate,drept dovada ca nu este nici pe departe inspirata de duhul sfint
In legatura cu ADAM este tot o cacialma,ADAM A PACATUIT PENTRU SIMPLU MOTIV CA ATUNCI CIND LA CREAT DUMNEZEU ERA CA O LEGUMA ,NU CUNOSTEA BINELE SI RAUL,DECI NU ERA CONSTIENT ,NU AVEA DE UNDE SA STIE CA SATANA IL ,FACE SA PACATUIASCA,
SATANA S-A AMESTECAT IN CREATIA LUI DUMNEZEU SI NE-A ADUS PE O TREAPTA SUPERIOARA ,SI NE-A DOTAT CU CONSTIINTA,EL A FACUT TRECEREA DE LA STAREA DE ANIMALE LA OM,CRED CA OMENIREA AR TREBUI SA-I MULTUMEASCA SI LUI SATAN ,CA DE FAPT DATORITA LUI EXISTAM IN FORMA ACTUALA ,CE ZICETI?

Der Bedeu


zeu

Parerea mea este ca crestinismul face mare gresala si nedreptate Bibliei ca se refera la actul sexual ca un pacat.
In Biblie scrie raspicat ca si cum Dumnezeu a dat ordin la omenire: Pru urbu (in ebraica) ,tradus: imperechiati-va si inmultiti-va. Sa fiu sanatosi crestinii, cum au ajuns ei la pacat.... Cat se chinuesc preotii , calugari si calugaritile numai pentru ca s`a pus un debil sa traduca Biblia...

Remussatala

Remussatala
demon

Azazel a scris:NU va mai chinuiti ,cu sfinti predestinati ,este una din contradictiile biblie si nu puteti sa o rezolvati ,pentru ca nu se poate,drept dovada ca nu este nici pe departe inspirata de duhul sfint
In legatura cu ADAM este tot o cacialma,ADAM A PACATUIT PENTRU SIMPLU MOTIV CA ATUNCI CIND LA CREAT DUMNEZEU ERA CA O LEGUMA ,NU CUNOSTEA BINELE SI RAUL,DECI NU ERA CONSTIENT ,NU AVEA DE UNDE SA STIE CA SATANA IL ,FACE SA PACATUIASCA,
SATANA S-A AMESTECAT IN CREATIA LUI DUMNEZEU SI NE-A ADUS PE O TREAPTA SUPERIOARA ,SI NE-A DOTAT CU CONSTIINTA,EL A FACUT TRECEREA DE LA STAREA DE ANIMALE LA OM,CRED CA OMENIREA AR TREBUI SA-I MULTUMEASCA SI LUI SATAN ,CA DE FAPT DATORITA LUI EXISTAM IN FORMA ACTUALA ,CE ZICETI?
Păi cică plata păcatului este moartea. Noi am fost blestemați din pricina păcatului.
Păcatul din câte se dă de înțeles nu inseamnă nimic altceva decât nesupunere.
Un calculator de exemplu de supune ordinelor iar el nu cunoaște binele și răul. Un calculator execută toate comenzile fără niciun fel de ezitare folosindu-și toate puterile pentru asta la nesfârșit și fără să îi pese dacă se întâmplă ceva cu el din cauza acelor comenzi care i se dau. Un calculator este dedicat în totalitate comenzilor care i se dau și caută să le execute fără nici cea mai mică ezitare cu toată puterea pe care o are.

http://win9x.forum-free.org/

ISIHAST

ISIHAST
-

der bedeu , tu ai citi toata biblia sau numai primele cuvinte din ea ... ori iti razi de noi ? caci daca ai fi citit biblia in intregime ai fi vazut de cate ori este infierat pacatul curviei si in noul si in vechiul testament ... la iudei erau omorati cei care cadeau in acest pacat ...

No Name


inger

Der Bedeu a scris:Parerea mea este ca crestinismul face mare gresala si nedreptate Bibliei ca se refera la actul sexual ca un pacat.
In Biblie scrie raspicat ca si cum Dumnezeu a dat ordin la omenire: Pru urbu (in ebraica) ,tradus: imperechiati-va si inmultiti-va. Sa fiu sanatosi crestinii, cum au ajuns ei la pacat.... Cat se chinuesc preotii , calugari si calugaritile numai pentru ca s`a pus un debil sa traduca Biblia...

Eva a pacatuit extraconjugal cu NACHAS (SARPELE)....ASTA ESTE PACATUL ORIGINAR ///SEXUL EXTRACONJUGAL ///nu procreearea fireasca !

Cain este rodul pacatului extraconjugal ...un hibrid ...de aceea era un ucigas!
Mai multe cititi in TAINA DIN GRADINA EDEN !https://spiritliber.forumgratuit.ro/crestinism-f10/taina-din-gradina-eden-t82.htm

HIRAN


demon

Azazel a aratat adevarul, dar putini pot accepta ca Dumnezeu lucreaza mana in mana cu Satana.

Apoi hibridul acela numit Cain a construit primele locuinte (cetatea Enoh) si a inventat uneltele de metal.
De la neamul lui avem acum tehnologia actuala.
Daca toate acestea sunt de la niste ucigasi spurcati, de ce sfintii si inalt prea sfinntii nu locuiesc in pestera si mananca radacini, ci din contra au cele mai opulente vilane si cele mai beton masini, ca de mancat nu mai vorbesc despre preferintele culinare ?

Apoi despre pacatul Evei dragii mei, cred ca suntem la nivelul in care se poate vorbi despre inginerie genetica fara sa ne temem ca nu vom fi intelesi, si sa trebuiasca sa mai folosim explicatiii de genul Eva si-a tras-o cu un extra terestru.
Nu scrie ca a mancat si Adam ? Sau "No name" a uitat sa specifice ca a fost un "menaj a trois" ?

Azazel


demon

Toata creatia lui dumnezeu este plina de acte de cruzime si pacate peste pacate,ma refer la toate vietuitoarele de pe pamint,ucid ca sa traiasca,sa aibe ce minca,le considera cineva pacat asta ,nici chiar noi oameni nu cnsideram ca un peste mare inghite unul mic ca sa traiasca ,un crocodil o caprioara,nu ii condamnam,au loc orgi la imperechere,chiar lupte pentru femela,femele se imperecheaza cu citi mai multi masculi,pentru a procrea urmasi,adulter,nu,au loc asupriri,cel tare face legea,se pare ca si noi oameni functionam dupa aproape aceleasi comportamente,de ce oare,
de ce pentru noi oameni sunt pacate,ca se pare ca el a facut ca animalele si noi oameni sa avem aceste comportamente,de ce ar veni sa ne spuna vezi ca e pacat,s-o faci cu mai multe femei,si dupa legea lui moise chiar ereu omoriti pentru asta,
nu dumnezeu creatorul nu poate sa le considere pacat ,aceste comportamente,deoarece sunt inventate de el,noi le consideram pacate pentru a putea convietui cit decit

Azazel


demon

Pe crocodil cine l-a invatat sa ucida ,SATANA?

Heruer


inger

Intrebarea topic-ului : "Ce se intampla daca Adam nu pacatuia?(Suntem singura planeta cazuta in pacat?)"
Raspunsul meu :
1. Adam nu a pacatuit cu nimic (scrierile despre "pacatul primordial" sunt metafore). Deci se intampla ceea ce se intapla acum.
2. Nu suntem o planeta cazuta in pacat si nici celelalte (planete) nu sunt cazute in nici un pacat. Sansa lor este ca nu exista scriei "metaforice" despre ele (planetele) si pacatele lor (ale planetelor).

ISIHAST

ISIHAST
-

daca adam nu cadea in pacat , nici animalele nu ajungeau sa se ucida intre ele ... caci in rai erau toate blande si nu ucidea nici una ... in rai nu exista nici un fel de rautate , dar prin caderea lui adam si natura s-a denaturat ... adam la cadere nu era o leguma caci avea clar porunca din care pom sa nu manance , deci putea sa evite pacatul daca vroia ... deci a pacatuit in cunostinta de cauza si din propria lui vointa ...

sfintii nu satu in cele mai mari vile ... sfintii sunt smeriti si nu cauta bogatii sau tehnologie ... tehnologia este urmarea caderii , caci daca am fi ramas in rai , noi oamenii , tehnologia nu ar fi existat deloc si nici o stiinta ... ia ganditi-va : Iisus a avut nevoie de vre-o tehnologie sau stiinta pentru a vindeca orice boala ? El putea sa vindece orice si totusi nici carte nu stia deloc , deabia stia sa citeasca ... pe cand tehologia si stiinta chiar si cea de ultima ora nu poate nici pe departe sa vindece orice asa cum o facea Iisus fara nici o stiinta ... deci tehnologia si stiinta sunt un miraj , o cadere , rezultata din caderea lui adam ...

Azazel


demon

Vrei sa spui ca crocodilul in rai minca portocale?

Heruer


inger

Azazel a scris:Vrei sa spui ca crocodilul in rai minca portocale?
Nu Azazel, degeaba incerci sa "fitilezi" un dogmatic. Nu manca nimic. Se ruga ... la sarpe ... sa o corupa pe Eva ... ca sa schimbe si el regimul ... (v. bancul cu regimul prescris de dr. ... Petru Groza ... care circula inainte de '89 (bancul nu dr. P.Groza))

ISIHAST

ISIHAST
-

da vreau sa spun ca in rai nici un animal nu manca alt animal , nu existau omoruri ... toate erau blande si ascultau de om ... nu stiu exact ce manca crocodilul in rai , dar poate ca manca iarba ... de ce te mira ? calul este si el foarte mare si are si putere mare si totusi manaca iarba ... la fel si vaca si altele ... dar prin cadere animalele s-au salbaticit , natura a inceput sa aiba cutremure taifunuri etc , au aparut bolile , omul a inceput sa fie afectat de clima si a devenit muritor etc ...

Azazel


demon

Bine si bolile de unde au aparut,virusi ,bacteriile,si ciupercile care omoara intr-un mod bestial omul,cine le-a creat oare?probabil dumnezeu,gresesc oare?

Azazel


demon

Heruer nu stiu bancul ,dar e tare faza

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 2]

Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum