Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Forum de spiritualitate

Subiecte similare
Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Adam si Eva EmptyDum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Adam si Eva EmptySam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Adam si Eva EmptyDum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Adam si Eva EmptyDum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Adam si Eva EmptyMier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Adam si Eva EmptyMar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Adam si Eva EmptyLun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Adam si Eva EmptyJoi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Adam si Eva EmptyVin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Adam si Eva EmptyJoi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Adam si Eva EmptyMar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Adam si Eva EmptyLun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Adam si Eva EmptySam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Adam si Eva EmptyMier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Adam si Eva EmptyMier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Adam si Eva EmptyDum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Adam si Eva EmptyMier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Adam si Eva EmptyMier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Adam si Eva EmptyMar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Adam si Eva EmptyMar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Adam si Eva EmptyDum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Adam si Eva EmptyDum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Adam si Eva EmptyJoi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Adam si Eva EmptyMar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Adam si Eva EmptyLun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Adam si Eva EmptyLun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
În total sunt 1 utilizatori conectati: 0 Înregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata


Nu sunteti conectat. Conectati-vă sau înregistrati-vă

Adam si Eva

+2
Ignorantul
Der Bedeu
6 participan?i

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Adam si Eva Empty Adam si Eva Dum Aug 17, 2008 8:01 pm

Der Bedeu


zeu

2Adam si Eva Empty Re: Adam si Eva Sam Aug 23, 2008 5:22 am

Ignorantul

Ignorantul
vrajitor

Filmuletul este sugestiv dar are si erori grave! DUMNEZEU este minunat si frumos si foarte stralucitor!Nu este pocitania aia din filmulet?In a cata zi a facut DUMNEZEU pe Adam?

3Adam si Eva Empty Re: Adam si Eva Sam Aug 23, 2008 6:31 am

Der Bedeu


zeu

Eu cred ca pocitania nu reprezinta pe Dumnezeu ca nimeni nu L`a vazut. Probabil ca pocitania reprezinta vr`un inger in slujba Lui ca nu cred ca Dumnezeu se ocupa cu "munca simpla".

4Adam si Eva Empty Re: Adam si Eva Sam Aug 23, 2008 6:36 am

Ignorantul

Ignorantul
vrajitor

Der Bedeu a scris:Eu cred ca pocitania nu reprezinta pe Dumnezeu ca nimeni nu L`a vazut. Probabil ca pocitania reprezinta vr`un inger in slujba Lui ca nu cred ca Dumnezeu se ocupa cu "munca simpla".
Un inger al lui DUMNEZEU nu poate arata ca o pocitanie!Raspunde te rog la intrebare!

5Adam si Eva Empty Re: Adam si Eva Sam Aug 23, 2008 9:20 am

Der Bedeu


zeu

Daca vrei totus sa ma tragi la o discutie despre cum arata Dumnezeu, este clar ca dumneata vezi o finta frumoasa care nu se poate intrece cu ea in superlative pe cand eu nu vad nimic deoarece nu cred in Dumnezeu.
Desigur te vei mira dar nu dumneata si nu eu nu vom putea dovedi ca avem dreptate asa ca mai bine sa vorbim de femei ca la astea s`ar putea ca suntem mai isteti.
In orsice caz, filmuletul este nostim si nu are ca scop sa loveasca in credinta nimanui.
Dumnezeu este celebru la simtul lui de umor si fara gresala a zambit cand a vazut filmuletul ca i-am trimes pe mail si lui.

6Adam si Eva Empty Re: Adam si Eva Sam Aug 23, 2008 12:35 pm

Ignorantul

Ignorantul
vrajitor

Der Bedeu a scris:Daca vrei totus sa ma tragi la o discutie despre cum arata Dumnezeu, este clar ca dumneata vezi o finta frumoasa care nu se poate intrece cu ea in superlative pe cand eu nu vad nimic deoarece nu cred in Dumnezeu.
Desigur te vei mira dar nu dumneata si nu eu nu vom putea dovedi ca avem dreptate asa ca mai bine sa vorbim de femei ca la astea s`ar putea ca suntem mai isteti.
In orsice caz, filmuletul este nostim si nu are ca scop sa loveasca in credinta nimanui.
Dumnezeu este celebru la simtul lui de umor si fara gresala a zambit cand a vazut filmuletul ca i-am trimes pe mail si lui.
Eu nu iau numele lui DUMNEZEU in desert!De ce ai infiintat topicul "Adam si Eva"?

7Adam si Eva Empty Re: Adam si Eva Sam Aug 23, 2008 3:15 pm

Der Bedeu


zeu

Cand am primit pe mail de la un prieten (tocmai crestin credincios) filmuletul acesta nostim, am vrut sa vada si altiica sa zambeasca.
Nimeni nu rade de Dumnezeu(l tau). Si Adam si Eva sunt descrisi acolo cam caraghiosi.
Nu te supara asta?

Nu te supara dar luand credinta ta ca valabila,Dumnezeu este Totputernic. Tot ce se intampla ,este in acord cu asentimentul Lui ca daca nu ar fi vrut sa se intample,nu se intampla.Logica simpla. Asa ca ,linistestete ca El a permis publicarea filmuletului cum este reprezentat.El e mare ,destept si nu isteric.Nu ca eu am hotarat ci asta-i credinta ta.

8Adam si Eva Empty Re: Adam si Eva Sam Aug 23, 2008 5:00 pm

Ignorantul

Ignorantul
vrajitor

Ignorantul a scris:
Der Bedeu a scris:Daca vrei totus sa ma tragi la o discutie despre cum arata Dumnezeu, este clar ca dumneata vezi o finta frumoasa care nu se poate intrece cu ea in superlative pe cand eu nu vad nimic deoarece nu cred in Dumnezeu.
Desigur te vei mira dar nu dumneata si nu eu nu vom putea dovedi ca avem dreptate asa ca mai bine sa vorbim de femei ca la astea s`ar putea ca suntem mai isteti.
In orsice caz, filmuletul este nostim si nu are ca scop sa loveasca in credinta nimanui.
Dumnezeu este celebru la simtul lui de umor si fara gresala a zambit cand a vazut filmuletul ca i-am trimes pe mail si lui.
Eu nu iau numele lui DUMNEZEU in desert!De ce ai infiintat topicul "Adam si Eva"?
Stimabile!Eu am facut doar o remarca asupra unui filmulet care poate provoca un ras isteric unui ateu si o mare durere unui adevarat credincios.Ar trebui sa stii (macar din auzite) ca se poate vorbi despre faptul ca ai credinta adevarata doar daca aceasta credinta este macar cat un graunte de mustar. Credinta mea in DUMNEZEU este mult mai mica decat un graunte de mustar si deci nu m-a isterizat dar am facut o remarca privind un film facut cu siguranta de un ateu isteric.Eu sunt crestin-ortodox!Nu ma inchin la icoane.Daca as avea credinta cat un graunte de mustar in DUMNEZEU nu as fi pe net.Esti budist?

9Adam si Eva Empty Re: Adam si Eva Sam Aug 23, 2008 5:03 pm

Ignorantul

Ignorantul
vrajitor

DUMNEZEU ne-a dat libera alegere si deci permite o vreme sau mai multe vremi rautatile oamenilor dar toate acestea vor fi pana intr-o zi!

10Adam si Eva Empty Re: Adam si Eva Dum Aug 24, 2008 2:09 pm

Der Bedeu


zeu

M`AI ZAPACIT DOMNULE. Nu inteleg cum a ajuns discutia la graunte de mustar.Si dece.
Daca esti crestin ortodox,tu te inchini la toate icoanelw si statuile in biserica si langa ele.Cand treci langa biserica, nu uiti sa-ti faci cruce.
Sa fi sanatos si daca crezi ca-ti ajuta, eu desigur n`am nimic impotriva. Eu nu ma inchin la nimic.Nu la icoane si nu la statui ca asa scrie in cele 10 porunci. Daca voi crede o data in Dumnezeu, voi crede intr`un Dumnezeu care este exact cum a vrut sa fie: fara poza sau statuie ca nimeni nu l`a vazut si voi crede numai in el si nu in alti dumnezei,sfinti fii si duhuri care s`au strecurat in credinta crestinilor din vecinii lor pagani.

11Adam si Eva Empty Re: Adam si Eva Dum Aug 24, 2008 3:22 pm

Ignorantul

Ignorantul
vrajitor

Der Bedeu a scris:M`AI ZAPACIT DOMNULE. Nu inteleg cum a ajuns discutia la graunte de mustar.Si dece.
Daca esti crestin ortodox,tu te inchini la toate icoanelw si statuile in biserica si langa ele.Cand treci langa biserica, nu uiti sa-ti faci cruce.
Sa fi sanatos si daca crezi ca-ti ajuta, eu desigur n`am nimic impotriva. Eu nu ma inchin la nimic.Nu la icoane si nu la statui ca asa scrie in cele 10 porunci. Daca voi crede o data in Dumnezeu, voi crede intr`un Dumnezeu care este exact cum a vrut sa fie: fara poza sau statuie ca nimeni nu l`a vazut si voi crede numai in el si nu in alti dumnezei,sfinti fii si duhuri care s`au strecurat in credinta crestinilor din vecinii lor pagani.
Stimate domn!Eu nu ma duc la biserica cu icoane si nu ma inchin la icoane pentru ca as incalca porunca lui DUMNEZEU.Asa este!Nu trebuie sa ne inchipuim pe DUMNEZEU cu infatisare de batran cu barba alba.DUMNEZEU este Cel ce este si va fi de-a pururi!Eu ma inchin si ma rog in ascuns doar lui DUMNEZEU caci numai EL este Bun si Sfant.Sper ca diferndul dintre noi s-a incheiat.Dar pentru ca topicul este deschis si presupun ca nu doresti sa-l inchizi as dori sa-mi raspunzi la urmatoarele intrebari:
-De ce a fost necesar sa existe oamenii?
-Cum au aparut oamenii?

12Adam si Eva Empty Re: Adam si Eva Dum Aug 24, 2008 8:10 pm

Der Bedeu


zeu

SUNT MULTE LUCRURI IN LUME CARE NU SUNT NECESARE SI TOTUS SUNT. cINE ARE NEVOIE, DE EXEMPLU DE MICROBI CARE PROVOACA TUBERCULOZA?RASPUNS: aCEI MICROBI VOR SA TRAIASCA SI SA SE INMULTEASCA EXACT CA TINE SI CA MINE.
CUM AU APARUT OAMENII? ASTA-I MULT MAI SIMPLU. AI AUZIT DE DARVIN SI TEORIA EVOLUTII A LUI? ASA, VIATA PE PAMANT S`A DEZVOLTAT IN CURSUL SUTE DE MII DE ANI DIN BACTERII CARE AU EVOLUAT PANA LA OAMENII DE AZI SI EVOLUTIA CONTINUA DAR ESTE ASA DE INCEATA CA TREC MII DE ANI PANA SE SCHIMBA CEVA LA OAMENI.

13Adam si Eva Empty Re: Adam si Eva Lun Aug 25, 2008 12:58 am

Remussatala

Remussatala
demon

Evoluție ca evoluție dar oare o primă pereche de oameni o fi existat sau nu?
Sau poate nici nu se știe ce e aia oameni ci suntem doar niște animale la fel ca oricare altele care avem rațiune în loc ge ghiare și colți?

http://win9x.forum-free.org/

14Adam si Eva Empty Re: Adam si Eva Lun Aug 25, 2008 4:21 am

Ignorantul

Ignorantul
vrajitor

Der Bedeu a scris:SUNT MULTE LUCRURI IN LUME CARE NU SUNT NECESARE SI TOTUS SUNT. cINE ARE NEVOIE, DE EXEMPLU DE MICROBI CARE PROVOACA TUBERCULOZA?RASPUNS: aCEI MICROBI VOR SA TRAIASCA SI SA SE INMULTEASCA EXACT CA TINE SI CA MINE.
CUM AU APARUT OAMENII? ASTA-I MULT MAI SIMPLU. AI AUZIT DE DARVIN SI TEORIA EVOLUTII A LUI? ASA, VIATA PE PAMANT S`A DEZVOLTAT IN CURSUL SUTE DE MII DE ANI DIN BACTERII CARE AU EVOLUAT PANA LA OAMENII DE AZI SI EVOLUTIA CONTINUA DAR ESTE ASA DE INCEATA CA TREC MII DE ANI PANA SE SCHIMBA CEVA LA OAMENI.
Vad eu bine ca ma atragi spre evolutie!Accept!
Cand,cum si de ce a aparut prima bacterie in univers?Din ce elemente era formata prima bacterie din univers?Bacteria din ce a evoluat?Daca imi raspunzi la aceste intrebari am sa-ti pun cel putin o intrebare la care tu si evolutionistii nu o sa-mi puteti sa-mi raspundeti nici peste 1000 de miliarde de ani indiferent in ce veti evolua voi.

15Adam si Eva Empty Re: Adam si Eva Vin Aug 29, 2008 3:55 pm

JEREMIAH



Cine a aparut prima data ,oul sau gaina? Laughing

Un ateu cum va raspunde la intrebarea asta .."evolutionista"?

Celula primara cum a aparut din BIG BANG? affraid

16Adam si Eva Empty Re: Adam si Eva Lun Sept 01, 2008 6:30 pm

Ignorantul

Ignorantul
vrajitor

JEREMIAH a scris:Cine a aparut prima data ,oul sau gaina? Laughing

Un ateu cum va raspunde la intrebarea asta .."evolutionista"?

Celula primara cum a aparut din BIG BANG? affraid
Intai a fost Cocosul si apoi gaina si in cele din urma evident oul.
Ce este celula primara?

17Adam si Eva Empty Re: Adam si Eva Lun Sept 01, 2008 7:28 pm

Anticristul


eliberat

A fost o evolutie ,asa declara cartea Genezei.Dar evolutia asta a fost controlata de Creiator ,iar ca incheiere a acestei evolutii a creiat pe Adam si Eva.Deci Creiationism in treptesau evolutie creiata .Cum vreti sa i ziceti .Oricum ,noi existam impreuna cu toata creiatia ,evoluata in involutie.

18Adam si Eva Empty Re: Adam si Eva Sam Sept 20, 2008 11:30 pm

Artistu


demon

Ignorantul a scris:Dar pentru ca topicul este deschis si presupun ca nu doresti sa-l inchizi as dori sa-mi raspunzi la urmatoarele intrebari:
-De ce a fost necesar sa existe oamenii?
-Cum au aparut oamenii?

1. De ce a fost necesar sa existe oameni?
Varianta religioasa:
a. Pentru a-l iubi pe dumnezeu. Din iubirea pentru dumnezeu au fost distruse civilizatii - aka tot oameni - si daca se va intampla ca insasi populatia terrei sa dispara datorita unui cataclism nuclear, tot din dragoste fata de zei va dispare.
b. Pentru a fi stapanii vietuitoarelor etc. In afara de cateva zeci de specii pe care le-a domesticit, tot n-a ajuns stapan. Dimpotriva, a reusit sa extermine specii intreci sau pe altele le-a adus in prag de extinctie, dar recunosc, a inventat altele pentru a-si satisface placerile (ex: rasele de caini - de companion, de paza, de vanatoare etc)
c. Pentru a fi stapanii planeta. N-avem idee ce se intampla in oceanurile si marile care se presupune ca le stapanim iar pamantul il infestam in fiecare zi mai mult.
Dpmdv, varianta religioasa a dat un chix maxim cand a fost trecuta in aplicare. Oare atoatestiutorul n-o stia deja?

Varianta personala:
Nu a fost necesara aparitia oamenilor.

2. Cum au aparut oamenii
Varianta religioasa:
a. creatie
b. rezultat al impreunarii dintre un zeu extraterestru si zeita terestra
varianta atee
a. evolutie

Varianta personala
experimente medicale (include clonarea - aka creatie) + evolutie

19Adam si Eva Empty Re: Adam si Eva Sam Sept 20, 2008 11:33 pm

Artistu


demon

Anticristul a scris:A fost o evolutie ,asa declara cartea Genezei.Dar evolutia asta a fost controlata de Creiator ,iar ca incheiere a acestei evolutii a creiat pe Adam si Eva.Deci Creiationism in treptesau evolutie creiata .Cum vreti sa i ziceti .Oricum ,noi existam impreuna cu toata creiatia ,evoluata in involutie.

Controlarea apare foarte tarziu fata de momentul Adam si se face simtita prin interzicerea mariajului intre rude de gradul 1. Am apreciat cunostintele de genetician ale lui dumnezeu.

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum