Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Forum de spiritualitate

Subiecte similare
Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Cine este in realitate Isus! - Pagina 18 EmptyDum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Cine este in realitate Isus! - Pagina 18 EmptySam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Cine este in realitate Isus! - Pagina 18 EmptyDum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Cine este in realitate Isus! - Pagina 18 EmptyDum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Cine este in realitate Isus! - Pagina 18 EmptyMier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Cine este in realitate Isus! - Pagina 18 EmptyMar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Cine este in realitate Isus! - Pagina 18 EmptyLun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Cine este in realitate Isus! - Pagina 18 EmptyJoi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Cine este in realitate Isus! - Pagina 18 EmptyVin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Cine este in realitate Isus! - Pagina 18 EmptyJoi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Cine este in realitate Isus! - Pagina 18 EmptyMar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Cine este in realitate Isus! - Pagina 18 EmptyLun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Cine este in realitate Isus! - Pagina 18 EmptySam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Cine este in realitate Isus! - Pagina 18 EmptyMier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Cine este in realitate Isus! - Pagina 18 EmptyMier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Cine este in realitate Isus! - Pagina 18 EmptyDum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Cine este in realitate Isus! - Pagina 18 EmptyMier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Cine este in realitate Isus! - Pagina 18 EmptyMier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Cine este in realitate Isus! - Pagina 18 EmptyMar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Cine este in realitate Isus! - Pagina 18 EmptyMar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Cine este in realitate Isus! - Pagina 18 EmptyDum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Cine este in realitate Isus! - Pagina 18 EmptyDum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Cine este in realitate Isus! - Pagina 18 EmptyJoi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Cine este in realitate Isus! - Pagina 18 EmptyMar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Cine este in realitate Isus! - Pagina 18 EmptyLun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Cine este in realitate Isus! - Pagina 18 EmptyLun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
În total sunt 2 utilizatori conectati: 0 Înregistrati, 0 Invizibil si 2 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata


Nu sunteti conectat. Conectati-vă sau înregistrati-vă

Cine este in realitate Isus!

+31
Alex
Mihai
Soimos
Anton_LaVey
Raluca
Cristip
Dulgherul
Fay
Garrybaldi
Bulache
Artistu
Tudorel666
XXI
Delta
NiceGame
Yahiya
Emil Condor
Cris
Remussatala
Lupu
HIRAN
Anticristul
Cactus
Heruer
Azazel
Der Bedeu
ISIHAST
Tok`Ra
Someone
Leo Luke
No Name
35 participan?i

Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 10 ... 17, 18, 19  Urmatorul

In jos  Mesaj [Pagina 18 din 19]

426Cine este in realitate Isus! - Pagina 18 Empty Re: Cine este in realitate Isus! Dum Mai 03, 2009 8:42 pm

Anticristul


eliberat

Era un text prea cunoscut,nu ma gindeam la asta .Scuze.Uite ca artistul tot artist ramine.Cu stima.

427Cine este in realitate Isus! - Pagina 18 Empty Re: Cine este in realitate Isus! Sam Mai 09, 2009 9:07 pm

Soimos


admin

Hai sa prezint si eu pe scurt unul din aspectele lui Isus ...ca sa stim cine este!

Isus, cel care afirma ca Templul lui Dumnezeu este corpul omului animat de Duhul Sfant... propovaduia iubirea intre semeni dar si pentru toate fiintele vi!
In acest context el i-a invatat si pe ucenicii sai sa renunte sa consume produse animale si i-a invatat sa consume produse vegetale.
Cu atat mai intrigat era Isus de cazul animalelor care erau sacrificate pe altar pentru "spalarea pacatelor" sau "imbunarea" lui Dumnezeu.

Astfel el a inceput sa propovaduiasca o miscare pentru a interzice aceste sacrificii rituale si chiar pentru zilele de sarbatoarea a cerut inlocuirea sacrificarii animalelor cu ritualul frangerii painii(caci painea e binecuvantarea dumnezeieasca a rodului bogat) ... ...si a gustarii de vin ca si putere in cinstea divinitatii.

Acest lucru s-a intamplat cu mult inainte de a fi rastignit ... deci Isus nu si-a dat pe cruce viata ca sa ne salveze pe noi de pacat ...ci a inlocuit "iertarea pacatelor" oamenilor prin sacrificarea animalelor ... cu iertarea pacatelor prin frangerea painii ... ATAT!

Deci asta este "sacrificiul lui Isus" ... nu suferinta pe cruce ..

428Cine este in realitate Isus! - Pagina 18 Empty Re: Cine este in realitate Isus! Dum Mai 10, 2009 3:58 pm

Anton_LaVey

Anton_LaVey
vrajitor

Soimos a scris:Hai sa prezint si eu pe scurt unul din aspectele lui Isus ...ca sa stim cine este!

Isus, cel care afirma ca Templul lui Dumnezeu este corpul omului animat de Duhul Sfant... propovaduia iubirea intre semeni dar si pentru toate fiintele vi!
In acest context el i-a invatat si pe ucenicii sai sa renunte sa consume produse animale si i-a invatat sa consume produse vegetale.
Cu atat mai intrigat era Isus de cazul animalelor care erau sacrificate pe altar pentru "spalarea pacatelor" sau "imbunarea" lui Dumnezeu.

Astfel el a inceput sa propovaduiasca o miscare pentru a interzice aceste sacrificii rituale si chiar pentru zilele de sarbatoarea a cerut inlocuirea sacrificarii animalelor cu ritualul frangerii painii(caci painea e binecuvantarea dumnezeieasca a rodului bogat) ... ...si a gustarii de vin ca si putere in cinstea divinitatii.

Acest lucru s-a intamplat cu mult inainte de a fi rastignit ... deci Isus nu si-a dat pe cruce viata ca sa ne salveze pe noi de pacat ...ci a inlocuit "iertarea pacatelor" oamenilor prin sacrificarea animalelor ... cu iertarea pacatelor prin frangerea painii ... ATAT!

Deci asta este "sacrificiul lui Isus" ... nu suferinta pe cruce ..

Poate Isus ala saracu' o fi emis teoria de care zici, da treaba e... ca altii au MODIFICAT tot! ..... EVIL

http://www.churchofsatan.com

429Cine este in realitate Isus! - Pagina 18 Empty Re: Cine este in realitate Isus! Dum Mai 10, 2009 4:03 pm

Cactus

Cactus
inger

Anton_LaVey a scris:[Poate Isus ala saracu' o fi emis teoria de care zici, da treaba e... ca altii au MODIFICAT tot! ..... EVIL

Din pacate; daca nu modificau, poate eram mai cashtigatzi..

430Cine este in realitate Isus! - Pagina 18 Empty Re: Cine este in realitate Isus! Lun Mai 11, 2009 7:35 pm

Soimos


admin

Anton_LaVey a scris:
Soimos a scris:Hai sa prezint si eu pe scurt unul din aspectele lui Isus ...ca sa stim cine este!

Isus, cel care afirma ca Templul lui Dumnezeu este corpul omului animat de Duhul Sfant... propovaduia iubirea intre semeni dar si pentru toate fiintele vi!
In acest context el i-a invatat si pe ucenicii sai sa renunte sa consume produse animale si i-a invatat sa consume produse vegetale.
Cu atat mai intrigat era Isus de cazul animalelor care erau sacrificate pe altar pentru "spalarea pacatelor" sau "imbunarea" lui Dumnezeu.

Astfel el a inceput sa propovaduiasca o miscare pentru a interzice aceste sacrificii rituale si chiar pentru zilele de sarbatoarea a cerut inlocuirea sacrificarii animalelor cu ritualul frangerii painii(caci painea e binecuvantarea dumnezeieasca a rodului bogat) ... ...si a gustarii de vin ca si putere in cinstea divinitatii.

Acest lucru s-a intamplat cu mult inainte de a fi rastignit ... deci Isus nu si-a dat pe cruce viata ca sa ne salveze pe noi de pacat ...ci a inlocuit "iertarea pacatelor" oamenilor prin sacrificarea animalelor ... cu iertarea pacatelor prin frangerea painii ... ATAT!

Deci asta este "sacrificiul lui Isus" ... nu suferinta pe cruce ..

Poate Isus ala saracu' o fi emis teoria de care zici, da treaba e... ca altii au MODIFICAT tot! ..... EVIL
Evident!
Religia cea noua ...a falsului dumnezeu ... trebuia sa modifice multe astfel incat o minciuna dodoloata sa devina adevar consistent ... ca sa se nasca ca Dogma ptr prostirea belirea si manipularea oamenilor!

431Cine este in realitate Isus! - Pagina 18 Empty Re: Cine este in realitate Isus! Mar Mai 12, 2009 1:46 pm

Artistu


demon

Cactus a scris:Din pacate; daca nu modificau, poate eram mai cashtigatzi..

Poate da, poate nu. Un singur lucru e cert. Majoritatea zdrobitoare a oamenilor privesc religiile pasional. Traiesc renegarea sau aprobarea lor cu patima demna de o cauza mai buna. Eu le privesc ca pe niste abecedare comportamentale iar omenirea inca nu e capabila sa treaca examenul la sfarsit de an. Tot ceea ce invata ele in esenta, nu se aplica. E mai importanta lupta absurda gen "al meu are copertile de piele, e mai bun decat al tau, sac sac sac" decat mesajul lor. Iar mesajul a fost si este traiti in armonie cu natura si cu cei ca voi - bipezi cu sange cald de pe terra. Asa ca, "castigul" de care zici e doar ipotetic. Cu sanse de realizare spre 0,0000000000000000000001

432Cine este in realitate Isus! - Pagina 18 Empty Re: Cine este in realitate Isus! Mar Mai 12, 2009 6:09 pm

Cactus

Cactus
inger

cam asa... trist

433Cine este in realitate Isus! - Pagina 18 Empty Re: Cine este in realitate Isus! Mar Mai 12, 2009 7:22 pm

Anticristul


eliberat

Acuma Papa e la noi.A venit sa pape ceva.La noi e totul Caser.Ii place mult.Numai ca a fost nevoit sa vada victimele holocaustului si sa declare ca a fost si el putin prin armata SS.Dar noi ii iertam aceasta,ca face alte alte fapte de penitenta.

434Cine este in realitate Isus! - Pagina 18 Empty Re: Cine este in realitate Isus! Dum Mai 17, 2009 4:34 am

Cactus

Cactus
inger

revenind la titlul topicului...

Iisus n-a avut servitori, si totusi I se spunea Stapan. N-a avut diploma, si totusi I se spunea Invatator. N-a avut medicamente, si totusi I se spunea Vindecator. N- a avut armata, si totusi se temeau de EL. N-a castigat nici un razboi, si totusi a cucerit lumea. N-a comis nici o crima si totusi l-au rastignit. A fost inmormantat, si totusi traieste si azi. Ma simt onorat sa slujesc un conducator care ne iubeste. Daca ai credinta in Dumneseu si in Isus Hristos Fiul Sau.. trimite acest mesaj tuturor din lista ta. Daca nu ignora-l. Daca il ignori, adu-ti aminte ca Isus a spus: “Daca nu ma recunosti in fata oamenilor, nici eu nu va voi recunoaste in fata Tatalui."

435Cine este in realitate Isus! - Pagina 18 Empty Re: Cine este in realitate Isus! Dum Mai 17, 2009 6:34 pm

Anton_LaVey

Anton_LaVey
vrajitor

Cactus a scris:revenind la titlul topicului...

Iisus n-a avut servitori, si totusi I se spunea Stapan. N-a avut diploma, si totusi I se spunea Invatator. N-a avut medicamente, si totusi I se spunea Vindecator. N- a avut armata, si totusi se temeau de EL. N-a castigat nici un razboi, si totusi a cucerit lumea. N-a comis nici o crima si totusi l-au rastignit. A fost inmormantat, si totusi traieste si azi. Ma simt onorat sa slujesc un conducator care ne iubeste. Daca ai credinta in Dumneseu si in Isus Hristos Fiul Sau.. trimite acest mesaj tuturor din lista ta. Daca nu ignora-l. Daca il ignori, adu-ti aminte ca Isus a spus: “Daca nu ma recunosti in fata oamenilor, nici eu nu va voi recunoaste in fata Tatalui."

Un mesaj de asta am primit si io pe mess!

http://www.churchofsatan.com

436Cine este in realitate Isus! - Pagina 18 Empty Re: Cine este in realitate Isus! Dum Mai 17, 2009 7:19 pm

Dulgherul


djin

Anton_LaVey a scris:
Cactus a scris:revenind la titlul topicului...

Iisus n-a avut servitori, si totusi I se spunea Stapan. N-a avut diploma, si totusi I se spunea Invatator. N-a avut medicamente, si totusi I se spunea Vindecator. N- a avut armata, si totusi se temeau de EL. N-a castigat nici un razboi, si totusi a cucerit lumea. N-a comis nici o crima si totusi l-au rastignit. A fost inmormantat, si totusi traieste si azi. Ma simt onorat sa slujesc un conducator care ne iubeste. Daca ai credinta in Dumneseu si in Isus Hristos Fiul Sau.. trimite acest mesaj tuturor din lista ta. Daca nu ignora-l. Daca il ignori, adu-ti aminte ca Isus a spus: “Daca nu ma recunosti in fata oamenilor, nici eu nu va voi recunoaste in fata Tatalui."

Un mesaj de asta am primit si io pe mess!
Poi vezi!! Te caută. Oare de ce?!! Laughing

437Cine este in realitate Isus! - Pagina 18 Empty Re: Cine este in realitate Isus! Lun Mai 18, 2009 12:57 pm

Soimos


admin

Cactus a scris:r...., adu-ti aminte ca Isus a spus: “Daca nu ma recunosti in fata oamenilor, nici eu nu va voi recunoaste in fata Tatalui."

Oh yeh ...asta este ca lumea ... si sunt gata sa multumesc pentru favoarea pe care mi se va face ...cea de a nu fi pomenit in fata tatalui ...mincinii si sarlataniei .... si asta este OK!

438Cine este in realitate Isus! - Pagina 18 Empty Re: Cine este in realitate Isus! Lun Mai 18, 2009 3:40 pm

Anton_LaVey

Anton_LaVey
vrajitor

Dulgherul a scris: Poi vezi!! Te caută. Oare de ce?!! Laughing

Cine ma cauta? ...... Smile NU de altceva, da' macar sa dau si adresa......

http://www.churchofsatan.com

439Cine este in realitate Isus! - Pagina 18 Empty Re: Cine este in realitate Isus! Lun Mai 18, 2009 5:29 pm

Anticristul


eliberat

Cactus a scris:revenind la titlul topicului...

Iisus n-a avut servitori, si totusi I se spunea Stapan. N-a avut diploma, si totusi I se spunea Invatator. N-a avut medicamente, si totusi I se spunea Vindecator. N- a avut armata, si totusi se temeau de EL. N-a castigat nici un razboi, si totusi a cucerit lumea. N-a comis nici o crima si totusi l-au rastignit. A fost inmormantat, si totusi traieste si azi. Ma simt onorat sa slujesc un conducator care ne iubeste. Daca ai credinta in Dumneseu si in Isus Hristos Fiul Sau.. trimite acest mesaj tuturor din lista ta. Daca nu ignora-l. Daca il ignori, adu-ti aminte ca Isus a spus: “Daca nu ma recunosti in fata oamenilor, nici eu nu va voi recunoaste in fata Tatalui."

............................................................
Cum nu a avut Isus servitpri?Cei 12 sau cei 70 ce erau?Oare nu ei ii ziceau "Adoni?
Cum nu a avut diploma?I se spunea Rabi.Daca nu ar fi fost, ar fi spus sa, ca sa nu le de a prilej sa minta.
Sau ce crezi ca a facut de la 13 ani cind si a luat bar-mitva?Unde crezi ca a stat aproape 20 de ani?Ori in Egipt Ca nu degeaba ii spuneau de Zeul mustelor(Bel Zvuv)ori prin India asa cum atesta multa documente.
De vindecat au vindecat si alti fara medicamente,insusi Isus recunoaste in Mat 12 unde zice"Fii vostri cu cine scot draci?Iata ca nu era ceva deosebit in Israel.
Isus nu a cucerit lumea,a cucerit-o imperiul Roman prin constantin ,ca era prevazut de proorocul Daniel, in numele zeului Soare,care sa nascut pe 25 decembrie.Isus sanascut prin luna mai daca credeti pe apostolul Luca, si nu pe apostolul Constantin.
Nu a comis crime ,nu pentru crima a fost rastignit.Vina lui a fost pusa pe cruce.Au vrut sa-l faca imparat-cel putin ,asa gindeau autoritatile romane.A te ridica impotriva autoritatilor niciodata nu a fost simplu.
Ca a fost inmormintat este adevarat,dar ca a murit nu a fost documentat niciodata.Cit despre faptul ca traieste sau nu asta este o alta poveste.
Iar daca ai credinta in dumnezeu ,nu mai trebuie sa ai si in Isus.Trebuie doar sa crezi ce a spus el- adica Lui Dumnezeu inchina te si numai lui sa-i slujesti.
Daca slujesti lui Dumnezeu nu mai trebuie ca cineva sa te recomande in fata Tatalui ,el are atita putere si cunostinta sa te inscrie in cartea vieti.Vezi apoc 20 ,la judecata lui Dumnezeu Isus nu este acolo si tyotusi Dumnezeu stie pe cei ce sint ai lui.
Cu stima din Israel.

440Cine este in realitate Isus! - Pagina 18 Empty Re: Cine este in realitate Isus! Mar Mai 19, 2009 5:01 pm

Soimos


admin

Anticristul a scris:................
Unde crezi ca a stat aproape 20 de ani?Ori in Egipt Ca nu degeaba ii spuneau de Zeul mustelor(Bel Zvuv)ori prin India asa cum atesta multa documente.
De vindecat au vindecat si alti fara medicamente,insusi Isus recunoaste in Mat 12 unde zice"Fii vostri cu cine scot draci?Iata ca nu era ceva deosebit in Israel.
................
Eu stiam ca Zeul Mustelor era Baal zebub, adica zeul caruia i se cerea ajutor impotriva acestor insecte).

441Cine este in realitate Isus! - Pagina 18 Empty Re: Cine este in realitate Isus! Mar Mai 19, 2009 11:16 pm

Artistu


demon

Anticristul a scris:
Ca a fost inmormintat este adevarat,dar ca a murit nu a fost documentat niciodata.Cit despre faptul ca traieste sau nu asta este o alta poveste.

Ca anticrist ce esti, cum de afirmi asta?
In loc sa citesc: Ca a murit e adevarat, iar de inviat nici vorba. Era om, evreu de-al nostru. Ce citesc?
Nu esti convins 100%? Pai se poate?

442Cine este in realitate Isus! - Pagina 18 Empty Re: Cine este in realitate Isus! Mier Mai 20, 2009 4:10 am

D

D
vrajitor

Anticristul a scris:
Daca slujesti lui Dumnezeu nu mai trebuie ca cineva sa te recomande in fata Tatalui ,el are atita putere si cunostinta sa te inscrie in cartea vieti.Vezi apoc 20 ,la judecata lui Dumnezeu Isus nu este acolo si tyotusi Dumnezeu stie pe cei ce sint ai lui.
Cu stima din Israel.
Eu cred ca toti si toate suntem ai lui Dumnezeu.Concret!Cine zici tu ca este este Iisus?Toti oamenii sunt Dumnezei? study
Cu stima din Nord!

443Cine este in realitate Isus! - Pagina 18 Empty Re: Cine este in realitate Isus! Mier Mai 20, 2009 7:41 pm

Anticristul


eliberat

Nu oameni nu sint dumnezei asa cum nici Isus nu este.Oameni pot fi dumnezei cind fac anumite lucruri ,si pentru anumite momente.Nu trebuie insa confundat termenul acesta cu adevaratul Dumnezeu.Isus insa a fost un evreu evlavios pe care Biserica Catolica la indumnezeitsi l-a imbracat cu o haina cam mare pentru el,numita Cristos.Nu stiu daca stii sau nu Isus nu stia ce este aceasta 'Cristos.Acest termen a fost infiintat mai tirziuprin Roma si Isus cum nu a calcat pe acolo....

444Cine este in realitate Isus! - Pagina 18 Empty Re: Cine este in realitate Isus! Mier Mai 20, 2009 7:46 pm

Anticristul


eliberat

Artistu a scris:
Anticristul a scris:
Ca a fost inmormintat este adevarat,dar ca a murit nu a fost documentat niciodata.Cit despre faptul ca traieste sau nu asta este o alta poveste.

Ca anticrist ce esti, cum de afirmi asta?
In loc sa citesc: Ca a murit e adevarat, iar de inviat nici vorba. Era om, evreu de-al nostru. Ce citesc?
Nu esti convins 100%? Pai se poate?
..............................................................................
Ca a fost inmormintat am zis ,este adevarat,dar se pare ca doarl-au dus in eroare pe Pilat.
Caci multe cazuri de rastignire au fost in Israel ,dar nici unuia nu ia fost dat cu mirodenii pe la nas ,sa-l ameteasca si sa-l coboare de pe cruce asa repede.
Ca a murit el mai tirziu de moarte naturala nu ma indoiesc,ma refeream doar la momentul acela.Si ca anticrist eu stiu ce zic dar si ca prieten a lui Isus ,ca nu degeaba sint eu avocat pentru el.

445Cine este in realitate Isus! - Pagina 18 Empty Re: Cine este in realitate Isus! Mier Mai 20, 2009 10:43 pm

Artistu


demon

Anticristul a scris:
..............................................................................
Ca a fost inmormintat am zis ,este adevarat,dar se pare ca doarl-au dus in eroare pe Pilat.
Caci multe cazuri de rastignire au fost in Israel ,dar nici unuia nu ia fost dat cu mirodenii pe la nas ,sa-l ameteasca si sa-l coboare de pe cruce asa repede.
Ca a murit el mai tirziu de moarte naturala nu ma indoiesc,ma refeream doar la momentul acela.Si ca anticrist eu stiu ce zic dar si ca prieten a lui Isus ,ca nu degeaba sint eu avocat pentru el.

Anti, nu imi spuneai tu pe nu stiu cate pagini ca nu a existat rastignirea aka crucificarea in Israel pe vremea aia? Hai macar consecventa sa fie, te rog.

446Cine este in realitate Isus! - Pagina 18 Empty Re: Cine este in realitate Isus! Joi Mai 21, 2009 8:02 pm

Anticristul


eliberat

Rastignire ,adica atirnare pe lemn ,nu am negat niciodata ca era ,ca asta era metoda romanilor de-a pedepsi pe raufacatori.Dar crucea ca obiect de inchinare ,nu vine de la rastignirea lui Isus.

447Cine este in realitate Isus! - Pagina 18 Empty Re: Cine este in realitate Isus! Joi Mai 21, 2009 9:31 pm

Artistu


demon

Anticristul a scris:Rastignire ,adica atirnare pe lemn ,nu am negat niciodata ca era ,ca asta era metoda romanilor de-a pedepsi pe raufacatori.Dar crucea ca obiect de inchinare ,nu vine de la rastignirea lui Isus.

Bine, nu conteaza daca era cruce sau par dpmdv.
Dar, hai sa vezi neconcordantele in continuare:
1. Tot incerci sa-ti cladesti argumentatia pe informatiile de sorginte "crestina", inventand chiar "inducerea in eroare a lui Pilat" in loc sa afirmi oblu: N-a fost rastignit, dupa toate informatiile detinute de noi. Nici macar nu stim daca a existat.
2. Daca Pilat era cine era, s-au gasit jmecherii care sa-l duca de nas ca sa le faca jocul "crestinilor"(de dupa) zici tu. Pai daca era asa de usor de manipulat Pilat, de ce au tot incercat sa rastoarne ocupatia romana cand castigau mai mult din a avea o marioneta in frunte? Si-au dat foc la istorie (la propriu) de fraieri. Iti dai seama ce insemna acum Statul Israel cu o vechime de 2000 de ani si?

PS Asa capital de speculat (de Isus vorbesc), e pacat sa spulberi, nu-i asa?

448Cine este in realitate Isus! - Pagina 18 Empty Re: Cine este in realitate Isus! Vin Mai 22, 2009 6:25 am

Soimos


admin

Artistu a scris: Pai daca era asa de usor de manipulat Pilat, de ce au tot incercat sa rastoarne ocupatia romana cand castigau mai mult din a avea o marioneta in frunte? Si-au dat foc la istorie (la propriu) de fraieri. Iti dai seama ce insemna acum Statul Israel cu o vechime de 2000 de ani si?

PS Asa capital de speculat (de Isus vorbesc), e pacat sa spulberi, nu-i asa?
Informatiile de "sorginte crestina" referitoare la Pilat, intradevar nu sunt credibile!
Evrei se ridicau mereu impotriva ocupatiei romane ...iar cazul lui Isus nu a fost un caz singular.
Prezentarea lui Pilat ca find un guvernator tolerant iar evreii adevaratii vinovati ptr moartea lui Isus, nu este decat o minciuna prin care se putea transfera religia crestina si mitul lui Isus in lumea romana si a o impune ca religie de stat in biserica Romei.

449Cine este in realitate Isus! - Pagina 18 Empty Re: Cine este in realitate Isus! Vin Mai 22, 2009 11:05 am

Artistu


demon

Soimos a scris:Prezentarea lui Pilat ca find un guvernator tolerant iar evreii adevaratii vinovati ptr moartea lui Isus, nu este decat o minciuna prin care se putea transfera religia crestina si mitul lui Isus in lumea romana si a o impune ca religie de stat in biserica Romei.

Eu citesc replici pe aici care in loc sa combata ideea asta incearca s-o scalde. Ba ca a fost Pilat dus de nas, ba ca har ba ca mar. Mda. Raman la parerea din PS, sau pe scurt: Rau cu Isus, dar mai rau fara.

450Cine este in realitate Isus! - Pagina 18 Empty Re: Cine este in realitate Isus! Vin Mai 22, 2009 2:49 pm

Anticristul


eliberat

Artistule,hai sa fim seriosi.Uite care e problemaNu putem nega o rastignire a unui isus asa cum nu o putem confirma.Vorbim doar dupa sursele crestine,singure existente.
Dar pune ti intrebarea,Pilat daca dadea un ordin ,el mergea personal sa vada cum se pune in aplicare?Ofiteri nu aveau si ei oameni de legatura printre evrei? Dar daca lucrurile sau intimplat ,am mai zis ca nu este cunoscut ca vreunui rastignit sa i se dea mirodenii ,la un anumit semnal,si care ar fi fost scopul ,din moment ce omul trebuia sa moara de sete ,in general?se stie insa cit era de tolerant ,dupa felul cum amesteca jerfele cu carnea celor ce le aduceau.Erau unsa situatii cind nu putea controla totul.
Si daca te uiti in urma cit a fost de bine 2000 de ani cu Isus ,sa fii sigur ca de ar mai fi 2000 fara el ,sint sigur ca ae fi mai bine.

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 18 din 19]

Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 10 ... 17, 18, 19  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum