Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Banul este zeul lui Momana, politica lor este banul .... EmptyDum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Banul este zeul lui Momana, politica lor este banul .... EmptySam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Banul este zeul lui Momana, politica lor este banul .... EmptyDum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Banul este zeul lui Momana, politica lor este banul .... EmptyDum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Banul este zeul lui Momana, politica lor este banul .... EmptyMier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Banul este zeul lui Momana, politica lor este banul .... EmptyMar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Banul este zeul lui Momana, politica lor este banul .... EmptyLun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Banul este zeul lui Momana, politica lor este banul .... EmptyJoi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Banul este zeul lui Momana, politica lor este banul .... EmptyVin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Banul este zeul lui Momana, politica lor este banul .... EmptyJoi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Banul este zeul lui Momana, politica lor este banul .... EmptyMar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Banul este zeul lui Momana, politica lor este banul .... EmptyLun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Banul este zeul lui Momana, politica lor este banul .... EmptySam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Banul este zeul lui Momana, politica lor este banul .... EmptyMier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Banul este zeul lui Momana, politica lor este banul .... EmptyMier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Banul este zeul lui Momana, politica lor este banul .... EmptyDum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Banul este zeul lui Momana, politica lor este banul .... EmptyMier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Banul este zeul lui Momana, politica lor este banul .... EmptyMier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Banul este zeul lui Momana, politica lor este banul .... EmptyMar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Banul este zeul lui Momana, politica lor este banul .... EmptyMar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Banul este zeul lui Momana, politica lor este banul .... EmptyDum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Banul este zeul lui Momana, politica lor este banul .... EmptyDum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Banul este zeul lui Momana, politica lor este banul .... EmptyJoi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Banul este zeul lui Momana, politica lor este banul .... EmptyMar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Banul este zeul lui Momana, politica lor este banul .... EmptyLun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Banul este zeul lui Momana, politica lor este banul .... EmptyLun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
În total sunt 2 utilizatori conectati: 0 Înregistrati, 0 Invizibil si 2 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata


Nu sunteti conectat. Conectati-vă sau înregistrati-vă

Banul este zeul lui Momana, politica lor este banul ....

+3
Mictlantecuhtli
Tudorel666
Cocorul
7 participan?i

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Cocorul

Cocorul
djin

Articol pentru cei ce se inchina la Zeul Banului !

SLUJITORII LUI MAMONA

Cazul fratelui I. este îngrozitor. Lumea aceasta este dumnezeul lui, el se închină banului. El n-a tinut seamă de avertizarea care i-a fost dată cu ani în urmă, ca să biruiască iubirea de lume în timpul exercitării tuturor facultătilor lui. Banii pe care i-a câstigat de atunci încoace au fost ca tot atâtea funii spre a-i prinde în plasă sufletul si a-l lega de lume. Mărindu-si averea, a devenit lacom după câstig. Toate puterile fiintei lui sunt consacrate unei singure tinte, să facă rost de bani. Aceasta a fost tinta sa, dorinta fierbinte a vietii lui. El si-a îndreptat toate puterile fiintei lui în această unică directie, până când, în mod practic, a devenit un închinător al lui Mamona. În această privintă, este un nesăbuit. Pilda pe care o dă familiei îi face să creadă că averea trebuie pretuită înainte de cer si nemurire. El si-a educat mintea ani de zile spre a dobândi avere. El îsi sacrifică interesul vesnic pentru comorile acestui pământ. Crede adevărul, iubeste principiile adevărului si îi place să-i vadă pe altii propăsind în adevăr; dar el s-a făcut rob atât de constiincios al lui Mamona, încât se simte legat să-i slujească stăpânului lui cât timp va trăi. Dar cu cât trăieste mai mult, cu atât mai devotat va deveni fată de iubirea lui de câstig, dacă nu se îndepărtează de acest zeu teribil, banii. …

www." target="_blank" rel="nofollow">http://209.85.129.104/search?q=cache:sIQauO00j0cJ:www.

azsromania.org/MarVol2/17SlujitoriiLuiMamona.htm+banii%2

Bmamona&hl=ro&ct=clnk&cd=6&gl=ro


Arghirofilia

desemneaza in mod general iubirea fata de bani, ca si fata de diferite alte forme de bogatie materiala. Aceasta iubire se manifesta prin placerea de a avea bani, prin grija de a-i pastra, prin greutatea de a te desparti de ei si prin neplacerea resimtita atunci cand ii dai.
In ceea ce priveste pleonexia, ea consta in vointa de a dobandi bunuri noi si de a avea cat mai multe. In timp ce, in mod obisnuit, cuvantul se traduce prin "zgarcenie" notiunea trebuie inteleasa intr-un sens mai larg: "aviditate", "cupiditate", "lacomie de bani"
Cu toate ca reprezinta doua stari patimase diferite, iubirea de bani si lacomia dupa averi pot fi puse laolalta, pentru ca amandoua sunt zamislite de una si aceeasi pofta de bunuri materiale si, in fapt, ele chiar merg mana in mana.
Nu banii sau bunurile materiale intra in discutie atunci cand vorbim despre aceste patimi ci atitudinea perversa a omului fata de ele. Rostul banilor si al bunurilor materiale este de a fi folositi pentru traiul zilnic de zi cu zi. Cel lacom ca si cel zgarcit nu respecta acest rol al lor, privindu-le in mod patologic, ca valori in sine, placandu-le mai curand sa aiba bogatii, decat sa se foloseasca de ele. Patima se naste din reaua folosire a puterilor sufletului, in cazul nostru a puterii poftitoare. Sf. Maxim: " nu banii sunt rai, ci iubirea de bani" Nimic nu e rau din cele ce sunt, decat din reaua intrebuintare, care vine din negrija mintii de a cultiva cele firesti.
Caracterul patologic al argirofiliei si al pleonexiei este dat, deci, de reaua folosire a puterii poftitoare, dar si a tuturor celorlalte puteri pe care acestea le implica.
Dar aceasta rea folosire nu se defineste doar in raport cu bunurile materiale. Fundamental, ea se raporteaza la Dumnezeu si priveste, de asemenea, relatiile omului cu semenii sai si chiar cu sine insusi.
(Terap. Bolilor Spirituale - J-C Larchet)
_________________
„ Cel incet la manie este bogat in intelepciune, iar cel ce se manie degraba isi da pe fata nebunia" – Pilde ….

http://209.85.129.104/search?q=cache:KJrjTuzotWwJ:forum.schituldarvari.ro/viewtopic.php%3Ft%3D1737+banii%2Bmamona&hl=ro&ct=clnk&cd=19&gl=ro


Semnele timpului

de Cuv. Paisie Aghioratul

Sfantul Evanghelist Ioan stia ce va face diavolul, precum si proorocii au proorocit ca-L vor vinde pe Hristos pentru "treizeci de arginti" (Zaharia 11, 1-13;), ca-L vor adapa cu otet (Ps. 68, 22), ca-I vor imparti hainele (Ps. 21, 19). Cu 2000 de ani in urma s-a scris in Apocalipsa ca oamenii se vor pecetlui cu numarul 666. "Cine are pricepere sa socoteasca numarul fiarei; caci este numar de om. si numarul ei este sase sute saizeci si sase" (Apoc. 13,18). Pentru evrei numarul 666 este simbolul economiei. Evreii, precum se arata in Vechiul Testament, au pus impozit concret neamurilor pe care le-au supus in diferite razboaie. Impozitul anual era de 666 talanti de aur (3 Regi 10,14 si 2; Par. 9,13). Acum, ca sa supuna toata lumea, pun iarasi acest numar de impozit vechi, care se leaga de trecutul lor slavit. De aceea nu vor sa-l inlocuiasca cu alt numar. Adica 666 este simbolul lui mamona. L-au luat de la greutatea aurului - nu stiau aceasta ce o spune Sfantul Ioan in Apocalipsa - dar nu inceteaza sa fie mamona. Evanghelia insa spune: "sau Hristos sau mamona". "Nu puteti sluji lui Dumnezeu si lui mamona" (Mt. 6,24).

www." target="_blank" rel="nofollow">http://209.85.129.104/search?q=cache:_HpvHzKDkBgJ:www.

razboiulnevazut.org/articol.php%3Fart%3D17+banii%2Bmamona&hl=ro&ct=clnk&cd=49&gl=ro

Mai exista o sansa

Întoarcerea lui Zaheu

În casa vamesului s-a petrecut minunea convertirii, când Zaheu decide: “jumătate din averea mea o dau săracilor si, dacă am năpăstuit pe cineva cu ceva, întorc împătrit”.

http://209.85.129.104/search?q=cache:xQiBOUSyOWAJ:orad

Cocorul

Cocorul
djin

Mi se pare corect .

Tudorel666


eliberat

Cocorul a scris:Articol pentru cei ce se inchina la Zeul Banului !

SLUJITORII LUI MAMONA

Cazul fratelui I. este îngrozitor. Lumea aceasta este dumnezeul lui, el se închină banului. El n-a tinut seamă de avertizarea care i-a fost dată cu ani în urmă, ca să biruiască iubirea de lume în timpul exercitării tuturor facultătilor lui. Banii pe care i-a câstigat de atunci încoace au fost ca tot atâtea funii spre a-i prinde în plasă sufletul si a-l lega de lume. Mărindu-si averea, a devenit lacom după câstig. Toate puterile fiintei lui sunt consacrate unei singure tinte, să facă rost de bani. Aceasta a fost tinta sa, dorinta fierbinte a vietii lui. El si-a îndreptat toate puterile fiintei lui în această unică directie, până când, în mod practic, a devenit un închinător al lui Mamona. În această privintă, este un nesăbuit. Pilda pe care o dă familiei îi face să creadă că averea trebuie pretuită înainte de cer si nemurire. El si-a educat mintea ani de zile spre a dobândi avere. El îsi sacrifică interesul vesnic pentru comorile acestui pământ. Crede adevărul, iubeste principiile adevărului si îi place să-i vadă pe altii propăsind în adevăr; dar el s-a făcut rob atât de constiincios al lui Mamona, încât se simte legat să-i slujească stăpânului lui cât timp va trăi. Dar cu cât trăieste mai mult, cu atât mai devotat va deveni fată de iubirea lui de câstig, dacă nu se îndepărtează de acest zeu teribil, banii. …

www." target="_blank" rel="nofollow">http://209.85.129.104/search?q=cache:sIQauO00j0cJ:www.

azsromania.org/MarVol2/17SlujitoriiLuiMamona.htm+banii%2

Bmamona&hl=ro&ct=clnk&cd=6&gl=ro


Arghirofilia

desemneaza in mod general iubirea fata de bani, ca si fata de diferite alte forme de bogatie materiala. Aceasta iubire se manifesta prin placerea de a avea bani, prin grija de a-i pastra, prin greutatea de a te desparti de ei si prin neplacerea resimtita atunci cand ii dai.
In ceea ce priveste pleonexia, ea consta in vointa de a dobandi bunuri noi si de a avea cat mai multe. In timp ce, in mod obisnuit, cuvantul se traduce prin "zgarcenie" notiunea trebuie inteleasa intr-un sens mai larg: "aviditate", "cupiditate", "lacomie de bani"
Cu toate ca reprezinta doua stari patimase diferite, iubirea de bani si lacomia dupa averi pot fi puse laolalta, pentru ca amandoua sunt zamislite de una si aceeasi pofta de bunuri materiale si, in fapt, ele chiar merg mana in mana.
Nu banii sau bunurile materiale intra in discutie atunci cand vorbim despre aceste patimi ci atitudinea perversa a omului fata de ele. Rostul banilor si al bunurilor materiale este de a fi folositi pentru traiul zilnic de zi cu zi. Cel lacom ca si cel zgarcit nu respecta acest rol al lor, privindu-le in mod patologic, ca valori in sine, placandu-le mai curand sa aiba bogatii, decat sa se foloseasca de ele. Patima se naste din reaua folosire a puterilor sufletului, in cazul nostru a puterii poftitoare. Sf. Maxim: " nu banii sunt rai, ci iubirea de bani" Nimic nu e rau din cele ce sunt, decat din reaua intrebuintare, care vine din negrija mintii de a cultiva cele firesti.
Caracterul patologic al argirofiliei si al pleonexiei este dat, deci, de reaua folosire a puterii poftitoare, dar si a tuturor celorlalte puteri pe care acestea le implica.
Dar aceasta rea folosire nu se defineste doar in raport cu bunurile materiale. Fundamental, ea se raporteaza la Dumnezeu si priveste, de asemenea, relatiile omului cu semenii sai si chiar cu sine insusi.
(Terap. Bolilor Spirituale - J-C Larchet)
_________________
„ Cel incet la manie este bogat in intelepciune, iar cel ce se manie degraba isi da pe fata nebunia" – Pilde ….

http://209.85.129.104/search?q=cache:KJrjTuzotWwJ:forum.schituldarvari.ro/viewtopic.php%3Ft%3D1737+banii%2Bmamona&hl=ro&ct=clnk&cd=19&gl=ro


Semnele timpului

de Cuv. Paisie Aghioratul

Sfantul Evanghelist Ioan stia ce va face diavolul, precum si proorocii au proorocit ca-L vor vinde pe Hristos pentru "treizeci de arginti" (Zaharia 11, 1-13;), ca-L vor adapa cu otet (Ps. 68, 22), ca-I vor imparti hainele (Ps. 21, 19). Cu 2000 de ani in urma s-a scris in Apocalipsa ca oamenii se vor pecetlui cu numarul 666. "Cine are pricepere sa socoteasca numarul fiarei; caci este numar de om. si numarul ei este sase sute saizeci si sase" (Apoc. 13,18). Pentru evrei numarul 666 este simbolul economiei. Evreii, precum se arata in Vechiul Testament, au pus impozit concret neamurilor pe care le-au supus in diferite razboaie. Impozitul anual era de 666 talanti de aur (3 Regi 10,14 si 2; Par. 9,13). Acum, ca sa supuna toata lumea, pun iarasi acest numar de impozit vechi, care se leaga de trecutul lor slavit. De aceea nu vor sa-l inlocuiasca cu alt numar. Adica 666 este simbolul lui mamona. L-au luat de la greutatea aurului - nu stiau aceasta ce o spune Sfantul Ioan in Apocalipsa - dar nu inceteaza sa fie mamona. Evanghelia insa spune: "sau Hristos sau mamona". "Nu puteti sluji lui Dumnezeu si lui mamona" (Mt. 6,24).

www." target="_blank" rel="nofollow">http://209.85.129.104/search?q=cache:_HpvHzKDkBgJ:www.

razboiulnevazut.org/articol.php%3Fart%3D17+banii%2Bmamona&hl=ro&ct=clnk&cd=49&gl=ro

Mai exista o sansa

Întoarcerea lui Zaheu

În casa vamesului s-a petrecut minunea convertirii, când Zaheu decide: “jumătate din averea mea o dau săracilor si, dacă am năpăstuit pe cineva cu ceva, întorc împătrit”.

http://209.85.129.104/search?q=cache:xQiBOUSyOWAJ:orad


Mie imi place banul. Cele scrise mai sus au doar o aparenta de intelepciune, in rest sunt porcarii. Nimeni nu crede in ele, nici ultimul calugar cersetor!

http://lazarmariantudorel.blogsite.ro

Cocorul

Cocorul
djin

De unde nu e, nici Dumnezeu nu cere !

Tudorel666


eliberat

Cocorul a scris:De unde nu e, nici Dumnezeu nu cere !

Hristos a alungat vanzatorii si schimbatorii de bani din Templu, dar numai din Templu!
In rest, a zis clar ca "fii acestei lumi", adica pacatosii iubitori de bani, sunt mai intelepti decat fii luminii. Si tot el a zis ca mai bine sa-ti dai talantii la camatari, daca nu esti in stare sa inmultesti banii, decat sa ramai cinstit si cu banii ingropati!
Banul trebuie sa circule. Daca pentru asta, nu este alta solutie decat sa iubesti sa-l aduni, atunci este mai bine asa decat in fundul gol in gradina raiului, mancand banane si privind la furnici!

http://lazarmariantudorel.blogsite.ro

Mictlantecuhtli


muritor de rand

Tudorel666 a scris:
Cocorul a scris:De unde nu e, nici Dumnezeu nu cere !

Hristos a alungat vanzatorii si schimbatorii de bani din Templu, dar numai din Templu!
In rest, a zis clar ca "fii acestei lumi", adica pacatosii iubitori de bani, sunt mai intelepti decat fii luminii. Si tot el a zis ca mai bine sa-ti dai talantii la camatari, daca nu esti in stare sa inmultesti banii, decat sa ramai cinstit si cu banii ingropati!
Banul trebuie sa circule. Daca pentru asta, nu este alta solutie decat sa iubesti sa-l aduni, atunci este mai bine asa decat in fundul gol in gradina raiului, mancand banane si privind la furnici!

Tudorel exista niste legi universale divine, iar tu acum ai facut referire la una dintre ele. Multi credinciosi cred ca tre sa stea asa cu mana in san, asteptand sa le pice din Cer. Ba unii, dand vina pe Sabat sau alta zi, o intind o jumatate de saptamana. Ori spunand ca e bine sa renunti la cele lumesti, de fapt renunta sa mai munceasca. Munca este o datorie si cei care zic ca il asteapta pe Isus, ar trebui sa se gandeasca precum ca Isus sa ii gaseasca muncind si nu cersind ori cantand pe la colturi!

Tudorel666


eliberat

Mictlantecuhtli a scris: Tudorel exista niste legi universale divine, iar tu acum ai facut referire la una dintre ele. Multi credinciosi cred ca tre sa stea asa cu mana in san, asteptand sa le pice din Cer. Ba unii, dand vina pe Sabat sau alta zi, o intind o jumatate de saptamana. Ori spunand ca e bine sa renunti la cele lumesti, de fapt renunta sa mai munceasca. Munca este o datorie si cei care zic ca il asteapta pe Isus, ar trebui sa se gandeasca precum ca Isus sa ii gaseasca muncind si nu cersind ori cantand pe la colturi!

Muncind, da, dar ca Maria, nu ca Marta!

http://lazarmariantudorel.blogsite.ro

Heruer


inger

Tudorel666 a scris:... Mie imi place banul. Cele scrise mai sus au doar o aparenta de intelepciune, in rest sunt porcarii. Nimeni nu crede in ele, nici ultimul calugar cersetor!
Banul, ca mijloc, nu constituie nici o problema si nici o piedica in drumul spre spiritualizare sau mantuire.
Banul ca scop este profund daunator.
(pentru detalii v. S.N. Lazarev - ciclul de carti "Diagnosticarea karmei")

Vizitato


Vizitator

Tudorel666 a scris:Muncind, da, dar ca Maria, nu ca Marta!
Da' Marta cum a muncit?

Tudorel666


eliberat

Zexelica a scris:
Tudorel666 a scris:Muncind, da, dar ca Maria, nu ca Marta!
Da' Marta cum a muncit?

Punea munca inaintea cunoasterii.

http://lazarmariantudorel.blogsite.ro

Fresh


muritor de rand

Tudorel666 a scris:
Zexelica a scris:
Tudorel666 a scris:Muncind, da, dar ca Maria, nu ca Marta!
Da' Marta cum a muncit?

Punea munca inaintea cunoasterii.

In functie de nivelul spiritual al omului exista mai multe tipuri de munca. Munca doar fizica este cea mai de jos. Exista persoane care doar cu mintea realizeza un lucru, adica planifica, gandesc, gasesc solutiile ideale. Acesta nu este un proces cognoscibil? Insotit si de rugaciune, devine rapid cu putinta, daca el ne este permis, adica este in acord cu vointa divina.

Anticristul


eliberat

Credeti ca Maria nu trebuia sa mince?Mai sint chiulangii pe lumea asta nu numai ea.Si multi au luat exemplu si exploateaza pe alti.Cunosc o persoana,are 4 copii si vai si amar de viata lor.Nu munceste nimic ,numai citeste brosuri si asteaota sa vina Isus.Oricite argumente ii aduci ,nu vrea nici sa auda,dar barbatu sau are voie sa munceasca de abia stau hainele pe el.Sa muncesti ,este porunca din Tora dar sa stai si sa nu faci nimic nu este.

Mictlantecuhtli


muritor de rand

Anticristul a scris:Credeti ca Maria nu trebuia sa mince?Mai sint chiulangii pe lumea asta nu numai ea.Si multi au luat exemplu si exploateaza pe alti.Cunosc o persoana,are 4 copii si vai si amar de viata lor.Nu munceste nimic ,numai citeste brosuri si asteaota sa vina Isus.Oricite argumente ii aduci ,nu vrea nici sa auda,dar barbatu sau are voie sa munceasca de abia stau hainele pe el.Sa muncesti ,este porunca din Tora dar sa stai si sa nu faci nimic nu este.

Un barbat trebuie sa intretina familia nu ca la Romania unde isi cauta nevasta in portofel Laughing

Tudorel666


eliberat

Fairy a scris:
In functie de nivelul spiritual al omului exista mai multe tipuri de munca. Munca doar fizica este cea mai de jos. Exista persoane care doar cu mintea realizeza un lucru, adica planifica, gandesc, gasesc solutiile ideale. Acesta nu este un proces cognoscibil? Insotit si de rugaciune, devine rapid cu putinta, daca el ne este permis, adica este in acord cu vointa divina.

Eu nu as clasifica munca fizica drept munca de jos. Este doar o alta munca.
Iar un om care munceste numai intelectual nu este in acord cu vointa divina, caci lipsa de exercitiu fizic darama si imbolnaveste organismul, care este templu al duhului sfant.
Omul trebuie sa munceasca atat fizic cat si psihic.
Problema este insa ca in alegerea muncii pe care o faci nu trebuie sa primeze banul, adica salariul, ci simtul tai interior. Trebuie ca munca pe care o faci sa-ti bucure sufletul, fara a deveni totusi un viciu.
Si, despre cum poate deveni munca un viciu, cred ca multi pot intelege fara sa le mai explic.

http://lazarmariantudorel.blogsite.ro

Tudorel666


eliberat

Anticristul a scris:Credeti ca Maria nu trebuia sa mince?Mai sint chiulangii pe lumea asta nu numai ea.Si multi au luat exemplu si exploateaza pe alti.Cunosc o persoana,are 4 copii si vai si amar de viata lor.Nu munceste nimic ,numai citeste brosuri si asteaota sa vina Isus.Oricite argumente ii aduci ,nu vrea nici sa auda,dar barbatu sau are voie sa munceasca de abia stau hainele pe el.Sa muncesti ,este porunca din Tora dar sa stai si sa nu faci nimic nu este.

Sunt convins ca si Maria muncea. Dar cand ai o Marta langa tine, care se zbate toata ziua facand din munca un idol, chiar ca nu-ti mai arde sa mai faci nimic. Si stii de ce? Pentru ca oricat ai ajuta-o pe Marta, ea tot va gasi alte munci in plus si nu se va odihni, ruinandu-si sanatatea.

http://lazarmariantudorel.blogsite.ro

Tudorel666


eliberat

Mictlantecuhtli a scris:
Anticristul a scris:Credeti ca Maria nu trebuia sa mince?Mai sint chiulangii pe lumea asta nu numai ea.Si multi au luat exemplu si exploateaza pe alti.Cunosc o persoana,are 4 copii si vai si amar de viata lor.Nu munceste nimic ,numai citeste brosuri si asteaota sa vina Isus.Oricite argumente ii aduci ,nu vrea nici sa auda,dar barbatu sau are voie sa munceasca de abia stau hainele pe el.Sa muncesti ,este porunca din Tora dar sa stai si sa nu faci nimic nu este.

Un barbat trebuie sa intretina familia nu ca la Romania unde isi cauta nevasta in portofel Laughing

Da, trebuie sa o intretina, dar si nevasta trebuie sa-si stie locul si sa-si faca treburile. La noi in Romania insa, ca si in alte tari dealtfel, nevasta numai nevasta nu e!

http://lazarmariantudorel.blogsite.ro

Fresh


muritor de rand

Tudorel666 a scris:Eu nu as clasifica munca fizica drept munca de jos. Este doar o alta munca.
Iar un om care munceste numai intelectual nu este in acord cu vointa divina, caci lipsa de exercitiu fizic darama si imbolnaveste organismul, care este templu al duhului sfant.
Omul trebuie sa munceasca atat fizic cat si psihic.
Problema este insa ca in alegerea muncii pe care o faci nu trebuie sa primeze banul, adica salariul, ci simtul tai interior. Trebuie ca munca pe care o faci sa-ti bucure sufletul, fara a deveni totusi un viciu.
Si, despre cum poate deveni munca un viciu, cred ca multi pot intelege fara sa le mai explic.

M-am exprimat oarecum gresit. Ma refeream la faptul ca, atunci cand doresti sa realizezi ceva, trebuie intai sa vrei, apoi sa ceri permisiunea divina. Dupa aceea sa planifici in minte si apoi sa sustii cu munca etc

Uneori castigul banilor nu mai necesita munca fizica spre exemplu, ci e suficienta "planificarea" mentala, unde ii plasezi sau altele.

Cat despre dependenta de o anume munca, e foarte grav. Ex sunt multi dependenti de computer, asta le ddistruge trupul, coloana, ochii si restul, relatiile cu oamenii, devin deficitari in ceea ce au de realizat constructiv pentru ei insisi... Chiar daca realizeaza ca gresesc, uita sau nu pot sa e sustraga...Oare, ce e de facut? Embarassed

Dar, Tudorel, poti fi foarte bine dependent si de Biblie, pierzandu-l pe Dumnezeu. Sunt unii care iubesc mai mult misionariatul, dar uita ca scopul este Dumnezeu. Se slavesc pe ei, crezandu-se indispensabili. Sunt sute de astfel de persoane. Relatia adanca cu noi insine si cu Dumnezeu trebuie pastrata mereu. Asa... patim ca si cei care l-au pierdut pe Dumnezeu in Templu... Ce spui de cei care pun mai presus de Dumnezeu cartea, invatatura oamenilor? In ce masura Biblia poate deveni un Idol, invatatura si versetele pot deveni Idoli, puse mai presus de Dumnezeu Insusi?

Ce parere ai despre comunicarea cu Dumnezeu? Poate deschidem un topic separat, unde sa dezbatem cum comunicam noi cu Dumnezeu, cum crede fiecare ca Dumnezeu ii vorbeste...Exemplu, mie imi vorbeste in procesul Rugaciunii si am o metoda specifica de a comunica cu Dumnezeu.

Bla_1

Bla_1
moderator

Fairy a scris:
Ce parere ai despre comunicarea cu Dumnezeu? Poate deschidem un topic separat, unde sa dezbatem cum comunicam noi cu Dumnezeu, cum crede fiecare ca Dumnezeu ii vorbeste...Exemplu, mie imi vorbeste in procesul Rugaciunii si am o metoda specifica de a comunica cu Dumnezeu.

ce metoda specifica folosesti... de cele mai multe ori rugaciunea e un monolog...

Tudorel666


eliberat

Fairy a scris:
Tudorel666 a scris:Eu nu as clasifica munca fizica drept munca de jos. Este doar o alta munca.
Iar un om care munceste numai intelectual nu este in acord cu vointa divina, caci lipsa de exercitiu fizic darama si imbolnaveste organismul, care este templu al duhului sfant.
Omul trebuie sa munceasca atat fizic cat si psihic.
Problema este insa ca in alegerea muncii pe care o faci nu trebuie sa primeze banul, adica salariul, ci simtul tai interior. Trebuie ca munca pe care o faci sa-ti bucure sufletul, fara a deveni totusi un viciu.
Si, despre cum poate deveni munca un viciu, cred ca multi pot intelege fara sa le mai explic.

M-am exprimat oarecum gresit. Ma refeream la faptul ca, atunci cand doresti sa realizezi ceva, trebuie intai sa vrei, apoi sa ceri permisiunea divina. Dupa aceea sa planifici in minte si apoi sa sustii cu munca etc

Uneori castigul banilor nu mai necesita munca fizica spre exemplu, ci e suficienta "planificarea" mentala, unde ii plasezi sau altele.

Cat despre dependenta de o anume munca, e foarte grav. Ex sunt multi dependenti de computer, asta le ddistruge trupul, coloana, ochii si restul, relatiile cu oamenii, devin deficitari in ceea ce au de realizat constructiv pentru ei insisi... Chiar daca realizeaza ca gresesc, uita sau nu pot sa e sustraga...Oare, ce e de facut? Embarassed

Dar, Tudorel, poti fi foarte bine dependent si de Biblie, pierzandu-l pe Dumnezeu. Sunt unii care iubesc mai mult misionariatul, dar uita ca scopul este Dumnezeu. Se slavesc pe ei, crezandu-se indispensabili. Sunt sute de astfel de persoane. Relatia adanca cu noi insine si cu Dumnezeu trebuie pastrata mereu. Asa... patim ca si cei care l-au pierdut pe Dumnezeu in Templu... Ce spui de cei care pun mai presus de Dumnezeu cartea, invatatura oamenilor? In ce masura Biblia poate deveni un Idol, invatatura si versetele pot deveni Idoli, puse mai presus de Dumnezeu Insusi?

Ce parere ai despre comunicarea cu Dumnezeu? Poate deschidem un topic separat, unde sa dezbatem cum comunicam noi cu Dumnezeu, cum crede fiecare ca Dumnezeu ii vorbeste...Exemplu, mie imi vorbeste in procesul Rugaciunii si am o metoda specifica de a comunica cu Dumnezeu.

De multe ori imi pun problema ca tot ceea ce am facut pe forumuri este doar ca urmare a ingamfarii si prostiei mele. Totusi, chiar si asa de ar fi, si tot cred ca unii s-au folosit de aceste defecte ale mele.
Am simtit nevoia sa fac asta si am facut. Poate am gresit, poate nu. Adevarul este ca nu stiu.
Acum insa imi pun tot mai des problema utilitatii mele ca invatator si indrumator, chiar daca stiu ca am acumulat destule cunostinte biblice si religioase, precum si istorice sau de alta natura.
Din cauza aceasta imi doresc tot mai mult sa tac si sa fac ceva mai mult de atat: sa capat niste puteri reale fizice si psihice.
Cand voi rezolva problema aceasta, s-ar putea sa tac definitiv.
Deocamdata insa, nu pot tacea. Inca mai cred ca sunt util, desi sunt dependent de aceste forumuri, drept este insa ca mult, mult mai putin ca in trecut.

http://lazarmariantudorel.blogsite.ro

Tudorel666


eliberat

Bla_1 a scris:
Fairy a scris:
Ce parere ai despre comunicarea cu Dumnezeu? Poate deschidem un topic separat, unde sa dezbatem cum comunicam noi cu Dumnezeu, cum crede fiecare ca Dumnezeu ii vorbeste...Exemplu, mie imi vorbeste in procesul Rugaciunii si am o metoda specifica de a comunica cu Dumnezeu.

ce metoda specifica folosesti... de cele mai multe ori rugaciunea e un monolog...

Asa credeam si eu candva, apoi am realizat ca niciodata nu a fost un monolog, ca Dumnezeu mi-a raspuns mereu, dar eu nu am crezut in aceste raspunsuri si din cauza asta nu le-am bagat in seama.

http://lazarmariantudorel.blogsite.ro

Fresh


muritor de rand

Tudorel666 a scris:
De multe ori imi pun problema ca tot ceea ce am facut pe forumuri este doar ca urmare a ingamfarii si prostiei mele. Totusi, chiar si asa de ar fi, si tot cred ca unii s-au folosit de aceste defecte ale mele.
Am simtit nevoia sa fac asta si am facut. Poate am gresit, poate nu. Adevarul este ca nu stiu.
Acum insa imi pun tot mai des problema utilitatii mele ca invatator si indrumator, chiar daca stiu ca am acumulat destule cunostinte biblice si religioase, precum si istorice sau de alta natura.
Din cauza aceasta imi doresc tot mai mult sa tac si sa fac ceva mai mult de atat: sa capat niste puteri reale fizice si psihice.
Cand voi rezolva problema aceasta, s-ar putea sa tac definitiv.
Deocamdata insa, nu pot tacea. Inca mai cred ca sunt util, desi sunt dependent de aceste forumuri, drept este insa ca mult, mult mai putin ca in trecut.

Nu era vorba despre tine(Stie cineva in realitate cine e Tudorel666 de pe Net?), ci i-am avut in vedere pe cei care sunt pastori, in special. Apar in public, pozeaza de persoane in slujba Binelui, vor ca numele lor sa fie cunoscut si respectat, isi controleaza dictia... Sunt atat de plini de ei! Si te intrebi daca nu cumva, incercand sa cucereasca Ierihonul, sunt infranti la Ai, adica de firea pamanteasca...

Putem sa pierdem din vedere scopul in procesul muncii, sa fim atasati mai mult de munca in sine decat de ceea ce avem de realizat. Aceasta se poate realiza si in cazul celor care predica Biblia, in mod inconstient, desi sunt bine intentionati. Si acest fapt l-am avut in vedere cand am sustinut ce am sustinut.

Intrebarea e daca Biblia poate deveni sau nu Idol si cum invatatura poate sa aiba prioritate asupra scopului, care este Dumnezeu insusi?
Tudorel666 a scris:
Bla_1 a scris:
Fairy a scris:
Ce parere ai despre comunicarea cu Dumnezeu? Poate deschidem un topic separat, unde sa dezbatem cum comunicam noi cu Dumnezeu, cum crede fiecare ca Dumnezeu ii vorbeste...Exemplu, mie imi vorbeste in procesul Rugaciunii si am o metoda specifica de a comunica cu Dumnezeu.

ce metoda specifica folosesti... de cele mai multe ori rugaciunea e un monolog...

Asa credeam si eu candva, apoi am realizat ca niciodata nu a fost un monolog, ca Dumnezeu mi-a raspuns mereu, dar eu nu am crezut in aceste raspunsuri si din cauza asta nu le-am bagat in seama.

Referitor la raspuns si metoda, o sa scriu mai mult alta data... Mi-ar place sa aud si de la altii cum comunica si cum primesc raspunsuri... Rugaciunea nu este un monolog si insirat cuvinte goale, ci o legatura directa si profunda cu Dumnezeu, uneori fara cuvinte... Cand ceri sau intrebi, ai convingerea cum trebuie sa faci sau ca ai si primit raspunsul. Nu ai cum te indoi de acest raspuns ca vine de la Dumnezeu. Chiar daca ti se pare ciudat pe moment, faptele iti vor demonstra ca aceea era solutia ideala sau calea pe care trebuia sa o urmezi...



Ultima editare efectuata de catre Fairy in Dum Aug 17, 2008 8:58 pm, editata de 1 ori

Heruer


inger

Tudorel si Fairy, atat subiectul comunicarii cu Dumnezeu cat si cel al "resorturilor care ne preseaza" sa scriem pe forum sunt deosebit de interesante si as dori sa particip la acest dialog. Este necesar, insa, un nou topic, pentru ca este clar ca suntem offtopic. Cine dintre voi sparge gheata ? (dintre voi pentru ca voi ati initiat aceste subiecte)
Tudorel666 a scris:De multe ori imi pun problema ca tot ceea ce am facut pe forumuri este doar ca urmare a ingamfarii si prostiei mele. Totusi, chiar si asa de ar fi, si tot cred ca unii s-au folosit de aceste defecte ale mele.
Am simtit nevoia sa fac asta si am facut. Poate am gresit, poate nu. Adevarul este ca nu stiu.
Acum insa imi pun tot mai des problema utilitatii mele ca invatator si indrumator, chiar daca stiu ca am acumulat destule cunostinte biblice si religioase, precum si istorice sau de alta natura.
Din cauza aceasta imi doresc tot mai mult sa tac si sa fac ceva mai mult de atat: sa capat niste puteri reale fizice si psihice....
si
Fairy a scris:Referitor la raspuns si metoda, o sa scriu mai mult alta data... Mi-ar place sa aud si de la altii cum comunica si cum primesc raspunsuri... Rugaciunea nu este un monolog si insirat cuvinte goale, ci o legatura directa si profunda cu Dumnezeu, uneori fara cuvinte...

P.S. Tudorel666 : Ganduri asemanatoare spre identice am avut si am si eu si simt acut lipsa unor interlocutori.

P.S. Fairy : Problema dialogului cu Dumnezeu mi-am pus-o de multa vreme, dar a devenit o tema omniprezenta in viata mea, dupa ce l-am citit pe Neale Donald Walsch - trilogia "Conversatii cu Dumnezeu" + "Comuniune cu Dumnezeu" si "Prietenie cu Dumnezeu".

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum