Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Forum de spiritualitate

Subiecte similare
Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
ISUS - O ENIGMA ??!! EmptyDum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
ISUS - O ENIGMA ??!! EmptySam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
ISUS - O ENIGMA ??!! EmptyDum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
ISUS - O ENIGMA ??!! EmptyDum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
ISUS - O ENIGMA ??!! EmptyMier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
ISUS - O ENIGMA ??!! EmptyMar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
ISUS - O ENIGMA ??!! EmptyLun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
ISUS - O ENIGMA ??!! EmptyJoi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
ISUS - O ENIGMA ??!! EmptyVin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
ISUS - O ENIGMA ??!! EmptyJoi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
ISUS - O ENIGMA ??!! EmptyMar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
ISUS - O ENIGMA ??!! EmptyLun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
ISUS - O ENIGMA ??!! EmptySam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
ISUS - O ENIGMA ??!! EmptyMier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
ISUS - O ENIGMA ??!! EmptyMier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
ISUS - O ENIGMA ??!! EmptyDum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
ISUS - O ENIGMA ??!! EmptyMier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
ISUS - O ENIGMA ??!! EmptyMier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
ISUS - O ENIGMA ??!! EmptyMar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
ISUS - O ENIGMA ??!! EmptyMar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
ISUS - O ENIGMA ??!! EmptyDum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
ISUS - O ENIGMA ??!! EmptyDum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
ISUS - O ENIGMA ??!! EmptyJoi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
ISUS - O ENIGMA ??!! EmptyMar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
ISUS - O ENIGMA ??!! EmptyLun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
ISUS - O ENIGMA ??!! EmptyLun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
În total sunt 2 utilizatori conectati: 0 Înregistrati, 0 Invizibil si 2 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata


Nu sunteti conectat. Conectati-vă sau înregistrati-vă

ISUS - O ENIGMA ??!!

+14
SPRS
Daniela6
Leo Luke
HaymHerman
Heruer
Alice Bailey
Ada_Pal
Azazel
Anticristul
Emil Condor
No Name
Dorstor
ISIHAST
SAVIN
18 participan?i

Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 3]

1ISUS - O ENIGMA ??!! Empty ISUS - O ENIGMA ??!! Dum Iun 22, 2008 4:46 am

SAVIN


vrajitor

2ISUS - O ENIGMA ??!! Empty Re: ISUS - O ENIGMA ??!! Dum Iun 22, 2008 11:22 am

ISIHAST

ISIHAST
-

minciuni ...

3ISUS - O ENIGMA ??!! Empty Re: ISUS - O ENIGMA ??!! Dum Iun 22, 2008 12:03 pm

Dorstor

Dorstor
-

intradevar minciuni de ingheata apele!

4ISUS - O ENIGMA ??!! Empty Re: ISUS - O ENIGMA ??!! Dum Iun 22, 2008 12:06 pm

No Name


inger

3. Și ce are a face dacă unii n-au crezut? Necredința lor va nimici ea credincioșia lui Dumnezeu?
4. Nicidecum! Dimpotrivă, Dumnezeu să fie găsit adevărat și toți oamenii să fie găsiți mincinoși, după cum este scris: „Ca să fii găsit neprihănit în cuvintele Tale, și să ieși biruitor când vei fi judecat.”

5ISUS - O ENIGMA ??!! Empty Re: ISUS - O ENIGMA ??!! Dum Iun 22, 2008 3:26 pm

Emil Condor

Emil Condor
vrajitor

Dorstor a scris:intradevar minciuni de ingheata apele!
Pentru unii, Dumnezeu este o enigmă datorită întunericului în care zac.
Dar... Isus (Dumnezeu) poate fi văzut IN TOATE.

6ISUS - O ENIGMA ??!! Empty Re: ISUS - O ENIGMA ??!! Lun Iun 23, 2008 8:00 pm

Anticristul


eliberat

Dumnezeu) poate fi văzut IN TOATE.
..............................................................................................
Dumnezeu da dar nu Isus .Nu e tot una.


_________________

7ISUS - O ENIGMA ??!! Empty Re: ISUS - O ENIGMA ??!! Mar Iun 24, 2008 6:48 am

SAVIN


vrajitor

dumnezeu mai intai a stiut, si pe urma a creat.
este clar ca creatia a fost o capodopera complicata, care cerea cunostinte in toate.
un dumnexzeu care stie, nu cere nimanui sa creada,
a credea, inseamna ca nu stim.
daca nu stiu exact daca va ploa, voi zice "cred ca va ploa". dar daca stiu, voi zice "va ploa".
evrei nu au nevoie sa-si piarda timpul cu CREDINTE. evrei NU CRED in dumnezeu, pentru ca ei STIU DUMNEZEU.
judaismul nu contine credinte oarbe.
judaismul contine cunostinte.STIM CA DUMNEZEU EXISTA, CA EL A FACUT PARTE INTEGRALA DIN ISTORIA NOASTRA.CUNOSTEM legile sale si dorintele sale.
de altfel, caracterul evreiescd nu ar permite credinte fara cunostinte.
interesant ca in ivrit un religios este DATI, si DATI, vine de la verbul LA DAAT, adica sa sti. deci un dati este cineva care stie.stie, si nu are nevoie sa creada.
deci, logic vorbint, credinta devine necesara cand lipsesc cunostinte.
deci eu in locul vostru, nu as fi asa de mandru ca santeti credinciosi, ca asta denota lipsa de cunostinte.

8ISUS - O ENIGMA ??!! Empty Re: ISUS - O ENIGMA ??!! Mar Iun 24, 2008 10:59 am

Azazel


demon

SAVIM daca evrei STIU DUMNEZEU de ce nu l-au ascultat niciodata?
De ce a trebuit sa se razbune de atitea ori pe voi evrei poporul lui,pentru ca acesta s-a indepartat de EL,ciudat paradox nu ti se pare?

9ISUS - O ENIGMA ??!! Empty Re: ISUS - O ENIGMA ??!! Mar Iun 24, 2008 12:30 pm

Dorstor

Dorstor
-

daca evreii l-ar fi ascultat pr Dumnezeu,noi ceilalti am fi fost niste rebuturi.Neascultarea evreilor a dus la posibilitate de mantuire pt toti.vreii sunt un fel de jerfa de curatire a lumii intregi.Si lui Dumnezeu se jertfeste ce-i mai bun.Cel mai bun a fost poporul ales!

10ISUS - O ENIGMA ??!! Empty Re: ISUS - O ENIGMA ??!! Mar Iun 24, 2008 12:42 pm

No Name


inger

SAVIN a scris:dumnezeu mai intai a stiut, si pe urma a creat.
este clar ca creatia a fost o capodopera complicata, care cerea cunostinte in toate.
un dumnexzeu care stie, nu cere nimanui sa creada,
a credea, inseamna ca nu stim.
daca nu stiu exact daca va ploa, voi zice "cred ca va ploa". dar daca stiu, voi zice "va ploa".
evrei nu au nevoie sa-si piarda timpul cu CREDINTE. evrei NU CRED in dumnezeu, pentru ca ei STIU DUMNEZEU.
judaismul nu contine credinte oarbe.
judaismul contine cunostinte.STIM CA DUMNEZEU EXISTA, CA EL A FACUT PARTE INTEGRALA DIN ISTORIA NOASTRA.CUNOSTEM legile sale si dorintele sale.
de altfel, caracterul evreiescd nu ar permite credinte fara cunostinte.
interesant ca in ivrit un religios este DATI, si DATI, vine de la verbul LA DAAT, adica sa sti. deci un dati este cineva care stie.stie, si nu are nevoie sa creada.
deci, logic vorbint, credinta devine necesara cand lipsesc cunostinte.
deci eu in locul vostru, nu as fi asa de mandru ca santeti credinciosi, ca asta denota lipsa de cunostinte.

curios ....si totusi cei mai multi dintre evreii sunt atei! Laughing

11ISUS - O ENIGMA ??!! Empty Re: ISUS - O ENIGMA ??!! Mar Iun 24, 2008 12:43 pm

Ada_Pal


inger



Din miracolele lui Messia -Isus vorbeste inca din fasa mamei sale si oamenilor carora li se pare pacatoasa nasterea lui ...

12ISUS - O ENIGMA ??!! Empty Re: ISUS - O ENIGMA ??!! Mar Iun 24, 2008 12:45 pm

Azazel


demon

Ne traduci si noua ce ai vrut sa spui

13ISUS - O ENIGMA ??!! Empty Re: ISUS - O ENIGMA ??!! Mar Iun 24, 2008 12:52 pm

Ada_Pal


inger

14ISUS - O ENIGMA ??!! Empty Re: ISUS - O ENIGMA ??!! Mar Iun 24, 2008 7:12 pm

SAVIN


vrajitor

ne lovim de concepti diferite aicea.
in conceptia crestina, daca nu crezi in isus, nu esti valabil ca crestin. pentru ca baza crestinismului este CREDINTA IN ISUS.
in judaism, esti evreu pentru ca mama este evreica, si pentru ca, ca barbat, ai fost circumscris (taiat imprejur, un term gresit, ca nu se taie nimic ), la varsta de 8 zile dupa nastere.
ca evreu, noi avem 613 de obligati a urma. aceste obligati, sau MITZVOT, in ivrit, reprezinta instructiunile date de dumnezeu. aceste MITZVOT , daca sant urmate precis, da nastere la o viata evreiasca , cea ce diferentiaza evreul de toti alti.
pare snob chestia asta, dar toate reclamatile sa le trimiteti lui dumnezeu, nu mie.
am spus ca cuvantul religios in intelesul roman a termenului nu exista in ivrit.DATI, adica un om religios inseamna unul care cunoaste. CUNOASTE CE ??
unul care cunoaste si aplica o mare parte sau toate obligatile, sau MITZVOT.un DATI stie ca sant 248 de legi pozitive( adica sa "sa faci"), si 365 de legi negative(sa "NU faci" ), pentru un total de 613 legi de urmat.
sant legi care se aplica o data pe viata , ca circumzitia, alta lege se aplica saptamanal, de 52 de ori pe an, ca legea de sabath.
un HILONI, este un evreu nereligios, deci LO DATI, adica unul care nu stie. nu stie exac legile , le stie din auzite, partial sau chiar daca le cunoaste, nu le aplica, or le aplica partial.
de exemplu, UN HILONI, nu va tine legea de casher de loc, sau o va tine partial. de exemplu, partial, va manca intr-o casa necasher sau intrun restaurant salata sau peste, dar nu carne.
dar, sa fie clar, ca in judaisam, nu exista termi ca EVREI ADEVARATI, asa cum uni se exprima fata de anumiti crestini.
in judaism toti evrei sant egali,toti sant ADEVARATI, numai ca uni traiesc exact dupa legea avand o viata evreiasca 100%, alti nu.
am observat ca crestini de pe acest sit si-au luat libertatea de a judeca pe evrei. ce tupeu. fara sa intelegeti judaismul, evrei, filozofia lor de viata, istoria lor, crestini, utilizant standarte crestine, critica evrei. asta este circ.
inainte de incepeti sa criticati, invatati subiectul, studiatil, ca judaismul este radacina, fara care crestinismul nu sa-r fi nascut.
sa va fie clar, ca isus, a urmarit cele 613 obligati evreiesti. nascut de o mama evreica, el era evreu.nu exista atuncea termul NERELIGIOS.
el a fost circumzit, el a urmarit sarbatorile, cunostea torah si talmudul, motiv pentru care repeta ca TOTUL ESTE SCRIS, cea ce insemna ca nimic nu trebuie reinventat.isus a vizitat templu, asa cum era obligatia evreilor sa o faca la anumite sarbatori. cea ce crestini numesc botez, este de fapt obligatia de a se curata corpul in apa, in cea ce se numeste in judaism MIKVEH.aceasta obligatie a salvat evrei de multe boli, ca si obligatia de as spala mainile inainte de se atinge de mancare.
in sfarsit, cea ce crestinismul numeste ULTIMA CINA, era de fapt SEDER DE PESAH, masa de pastele evreiesc.
este de asemenea ciudat ca sant crestini care zic ca isus nu putea sa fie evreu, pentru ca era dumnezeu. de parca una nu merge cu alta. sa nu mai vorbim de faptul ca IDEIA ca isus este dumnezeu a fost hotarata de oameni la NISEIA. un amanunt istoric.

15ISUS - O ENIGMA ??!! Empty Re: ISUS - O ENIGMA ??!! Sam Iun 28, 2008 10:33 pm

Alice Bailey

Alice Bailey
vrajitor

Un document apocrif despre Procesul lui Iisus preluat de pe http://www.francmasoneria.ro

"Prin amabilitatea domnului Marcel Shapira, Suveran Mare Comandor Ad Vitam al Supremului Consiliu Masonic Român, s-a intrat în posesia textului sentinței de condamnare a lui Iisus, reprodusă în lucrarea “Amintiri despre Badea Cârțan”, semnată de Stroe Stroescu.

Documentul acesta face parte din literatura apocrifă legată de viața Mântuitorului. El este important mai ales pentru că arată frustrarea pe care a resimțit-o umanitatea în legătură cu lipsa înscrisurilor istorice privindu-l pe IIsus Hristos, despre Care cunoaștem numai ceea ce este relatat de Noul Testament, în câteva texte ale Părinților apostoli și în Talmud. Să privim, așadar, acest document ca pe o tentativă de reconstituire a unui act roman - tentativă care folosește aproape toate informațiile disponibile în momentul de față.

Totuși, e de observat că inscripția de pe cruce era următoarea: Iisus Nazariteanul, regele iudeilor, iar nu cea menționată în documentul reconstituit de Stroe Stroescu. De asemenea, data nu este deloc certă; Iisus fiind condamnat și răstignit fie în anul 30, fie în anul 33 (singurii ani plauzibili când vinerea Paștilor a căzut în 14 Nisan).

Radu Comănescu

ISUS - O ENIGMA ??!! Christ10

Nicolaus Tzafouris - Iisus purtându-și crucea, 1489



SENTINȚA DE CONDAMNARE A LUI IISUS




Pentru VOI cei uitați, mă voi îndrepta și eu tot cătră Dumnezeu, rugându-L să-mi ajute;

Cititorule, vino cu mine, în Mânăstirea Simancas, găsim acolo cea mai stralucită bibliotecă și arhivă spaniolă.

Drumul azi nu mai este anevoios, trenul ne duce până la Valladolid.

Azi – și de vreo sută de ani încoace – putem și noi profanii cerceta acea bibliotecă, multă vreme folosită numai de Frații Jezuiți, care au întemeiat-o.

Între giuvaierurile ei, iată un pergament păstrat cu multă îngrijire, sub geam gros.

“Notița” ne spune despre el că a fost găsit printre ruinele unui Templu din Aquille, din țara și munții Abruzzilor tăinuit și apoi uitat într-un sul de fier. Carol Quintul, ca să-l capete, a plătit mulți arginți grei și l-a adus aci, în biblioteca mult iubită și mult înzestrată de el.

E greu de citit textul acesta, un amestec Chaldeo-Ebraic, dar s-au găsit alții mai pricepuți ca noi; iată: e o traducere în care putem citi sentința de condamnare a Domnului nostru Isus Cristos.
ISUS - O ENIGMA ??!! Metmus10



Placă de la mijlocul secolului al X-lea,

Muzeul Metropolitan





VERDICTUL lui

Pontius Pilatus loc-țiitor în

Țeara Galileei-de-jos

cu așa cuprins:

În anul al XVIII al lui

Tiberius Caesar

Împărat Roman și Monarh neînvins al Universului

În Olimpiada CXXI

și

în anul dela creația Lumii, după calculele Ovreilor

MMMMDLXXXVIII,

După Imperiul Roman

LXXIII

și

după captivitatea Babyloniei

CDXVII



Pontificiul Roman Lucius Pesinus

Mucius Sanricus. Proconsul al neînvinsului

Valerius Palestinus, Guvernatorul Iudeei, fiind Consuli,

și

Flavius Quartus, fiind Regent și Guvernator

al

orașului Ierusalim;

Pontius Pilatus fiind Guvernator

al

Galileei-de-Jos

Ana și Caiafa Patriarhi și Mari Preoți

Aleo Maclus fiind pazitor al Templului

și

Quintus Cornelius Sublimus

și

Sextus Pompilius Rufus fiind centurioni ai Consulilor romani

La XV Mart

EU, Pilatius Pontius, reprezentantul

Imperiului Roman

în acest palat Larchii,

rezidența noastră ca Pretor

judec și condamn

la pedeapsa cu moarte pe

Jesus, numit Chrestus Nazarenus,

din

țeara Galileia, om de lege Mozaică, sedițios contra

Marelui Împarat Tiberius Caezar

și, în urma mărturisirilor mari și ponderoase ale poporului

DECID

ca el să moară pe cruce


ca culpabil de a fi adunat oameni bogați și săraci

de a fi provocat tumulte în toată Galileia,

dându-se în mod fals:

drept fiu al lui Dumnezeu (IEHOVAH)și

în mod fals ca

Rege al Ierusalimului (al lui IZRAEL)

amenințând cu ruina

Ierusalimul și Imperiul Sacru,

refuzând tributul lui Cezar

îndrăznind să intre în Triumf

urmat de mulțime


care purta în mâini dafini,

întocmai ca un Prinț


în orașul și în

Templul Divin




Pentru aceste cuvinte

ORDON

centurionului meu Quintus Cornelius de a plimba prin orasul Ierusalim, împreună cu doi omorâtori, pe Iesus Chrestus, legat și îmbrăcat cu purpură și cu o coroană de spini, ducându-și crucea în spinare, pentru ca să slujească de exemplu răufăcătorilor.

Toată această ceremonie va eși pe poarta numită Antonina și va merge până la muntele Calvarius unde după ce va fi răsticnit pe cruce înțepenit între doi ucigași, corpul său va rămâne expus ca spectacol.

Se va scrie pe cruce următoarea inscripțiune în limbile ebree, greacă și latină

În ebree: Aloi Olisidu

În greaca: Iesos nazarenos și

În latină: Jesus Nazarenus



De asemenea ORDONĂM

La tot poporul bogaților și săracilor, să nu îndrăsnească să se opună acestei sentențe sub pedeapsa de a fi judecat ca răzvrătitor contra IMPERIULUI.

Au confirmat această sentență

Pentru cele XII triburi ale lui Izrael:

Daniel Robani, fariseu

Iohannes Zorobabel

Lean

Rafael Robani

Izabec

Precidam



Pentru Imperiul Roman:

Lucilius Sextilius

și

Amostrus Silius

Pentru gentiles (oamenii streini):

Montan

Elias Kopel, cărturar (= grefier-scriitor)

Trimițându-se o astfel de Lespede

Celor XII triburi.



Da, așa grăește acea “sentență”, că a răzvrătit bogați și săraci, că a refuzat tributul lui Caesar, că a intrat în Ierusalim în triumf ca un Prinț (călare pe un biet măgar).

Și câte altele.

Ast-fel de sentințe ridică și cinstesc pe cei condamnați, la culmi nemăsurat de înalte, cum nu ar putea-o face cea mai strălucită achitare."

(Palatul de Justiție, nr.)

16ISUS - O ENIGMA ??!! Empty Re: ISUS - O ENIGMA ??!! Dum Iun 29, 2008 1:48 pm

Heruer


inger

Cata dreptate are acest om (din prezentarea video). Primitivi si aroganti, plini de autosuficienta si violenta, intoleranti, plini de venin si incapabili de dialog.
Savin, sincer iti multumesc pentru acest link. sunt cuvinte pe care le-am citi in carti de diverse orientari si tratand diverse subiecte si le-am auzit in diverse "anturaje". In acest link sunt prezentate cu vadita dorinta de obiectivitate, cu modestie si bun simt. Inca o data iti multumesc.

17ISUS - O ENIGMA ??!! Empty partea a doua, in engleza. Dum Iun 29, 2008 2:35 pm

SAVIN


vrajitor

18ISUS - O ENIGMA ??!! Empty Re: ISUS - O ENIGMA ??!! Joi Iul 03, 2008 6:23 pm

ISIHAST

ISIHAST
-

cazul tipic de catolic eretic care s-a razvratit fata de ereziile catolice , insa din nefericire nu a ajuns sa preia din ortodoxie tot adevarul ci numai unele idei , dupa care s-a ratacit in interpretari ale mintii lui si a ajuns un mare .. ratacit ... asta se poate vedea al adresa de mai sus ... un om ratacit care din eretic a ajuns pagan ... singurul lucru bun care l-a preluat din ortodoxie a fost ideea ca noi trebuie sa il imitam pe Iisus si sa devenim dumnezei prin har ... deasemenea si ideea ca toti crestiniii trebuie sa faca minuni ca si Iisus este preluata tot din ortodoxie , insa bietul de el in loc sa faca EL minuni s-a smintit de majoritatea crestinilor care nu sunt in stare de asa ceva , si smintindu-se de slabiciunea crestinilor a devenit pagan ... iata unde duce judecarea , la cadere ...
se poate face o co,paratie aproape perfecta intre ideile acestui om cu ideile masoneriei ... oare este un mason ? sau un simplu ratacit ? oricum nu conteaza ... tot ratacit ramane ... afirmatia lui ca ortodoxia nu cere de la crestin sa il imite pe Iisus este total falsa , de unde si tot restul de concluzii ratacite pe care le-a tras ... insa sa se stie ca ortodoxia este cu mult mai implicata in imitarea lui Iisus decat acel ratacit ... el habar nu stie de fapt ce a adus NOU crestinismul pe pamant ... conceptia unui Dumnezeu in Sfanta Treime probabil ca pe el nu l-a impresionat , insa sa se stie ca aceasta invatatura sau mai bine zis revelatie este absolut noua in istoria religiilor si este ceea ce deosebeste crestinismul de toate celelalte religii , inclusiv de budism , despre care credea el in mod mincinos ca se aseamana crestinismul ... cat despre interpretarea crucii pe care o da este total necrestina , mai bine ar ma citi noul testament unde pavel scrie ca cuvantul crucii este pentu cei ce traiesc viata , iar pentru cei morti este moarte ... noi nu cinstim crucea ca instrument al torturii cum a afirmat ereticul de mai sus , ci ca simbol al rabdarii mai presus de om ... cat despre oarecarele asemanari ale crestinismului cu celelalte religii nu ma mira , deoarece era si normal ca geniul uman a lui budha sau krisna sa descopere anumite adevaruri ... insa numai crestinismul este religia completa deoarece nu provine numai dintr-un geniu uman ca budismul , sau dintr-o revelatie partiala a lui Dumnezeu catre moise cum este iudaismul , ci este descoperirea insasi a lui Dumnezeu coborat pe pamant si care in mod sigur nu avea nevoie de nici o initiere in egipt sau in india ...

19ISUS - O ENIGMA ??!! Empty Re: ISUS - O ENIGMA ??!! Vin Iul 04, 2008 4:52 am

Heruer


inger

Emanuel a scris:cazul tipic de catolic eretic care s-a razvratit fata de ereziile catolice , insa din nefericire nu a ajuns sa preia din ortodoxie tot adevarul ci numai unele idei , dupa care s-a ratacit in interpretari ale mintii lui si a ajuns un mare .. ratacit ... asta se poate vedea al adresa de mai sus ... un om ratacit care din eretic a ajuns pagan ... singurul lucru bun care l-a preluat din ortodoxie a fost ideea ca noi trebuie sa il imitam pe Iisus si sa devenim dumnezei prin har ... deasemenea si ideea ca toti crestiniii trebuie sa faca minuni ca si Iisus este preluata tot din ortodoxie , insa bietul de el in loc sa faca EL minuni s-a smintit de majoritatea crestinilor care nu sunt in stare de asa ceva , si smintindu-se de slabiciunea crestinilor a devenit pagan ... iata unde duce judecarea , la cadere ...
se poate face o co,paratie aproape perfecta intre ideile acestui om cu ideile masoneriei ... oare este un mason ? sau un simplu ratacit ? oricum nu conteaza ... tot ratacit ramane ... afirmatia lui ca ortodoxia nu cere de la crestin sa il imite pe Iisus este total falsa , de unde si tot restul de concluzii ratacite pe care le-a tras ... insa sa se stie ca ortodoxia este cu mult mai implicata in imitarea lui Iisus decat acel ratacit ... el habar nu stie de fapt ce a adus NOU crestinismul pe pamant ... conceptia unui Dumnezeu in Sfanta Treime probabil ca pe el nu l-a impresionat , insa sa se stie ca aceasta invatatura sau mai bine zis revelatie este absolut noua in istoria religiilor si este ceea ce deosebeste crestinismul de toate celelalte religii , inclusiv de budism , despre care credea el in mod mincinos ca se aseamana crestinismul ... cat despre interpretarea crucii pe care o da este total necrestina , mai bine ar ma citi noul testament unde pavel scrie ca cuvantul crucii este pentu cei ce traiesc viata , iar pentru cei morti este moarte ... noi nu cinstim crucea ca instrument al torturii cum a afirmat ereticul de mai sus , ci ca simbol al rabdarii mai presus de om ... cat despre oarecarele asemanari ale crestinismului cu celelalte religii nu ma mira , deoarece era si normal ca geniul uman a lui budha sau krisna sa descopere anumite adevaruri ... insa numai crestinismul este religia completa deoarece nu provine numai dintr-un geniu uman ca budismul , sau dintr-o revelatie partiala a lui Dumnezeu catre moise cum este iudaismul , ci este descoperirea insasi a lui Dumnezeu coborat pe pamant si care in mod sigur nu avea nevoie de nici o initiere in egipt sau in india ...
Mai trebuia sa faci o singura precizare ... de bun simt zic eu... si ti-as fi apreciat in totalitate expunerea :...
"acesta este punctul meu de vedere"...
asa tot textul tau ramane vorbarie, papagaliceala pe care nici tu nu o intelegi, tot asa cum placa de gramofon nu intelege melodia de pe ea si o repeta pana i se destinde tot arcul.
Nu stiu de ce nu inteleg unii forumisti ca important, pentru noi, este punctul lor de vedere si nu copy-paste (pentru ca participand la un forum am facut dovada ca stim sa scriem si maiales stim sa citim si noi)

20ISUS - O ENIGMA ??!! Empty Re: ISUS - O ENIGMA ??!! Vin Iul 04, 2008 5:23 am

HaymHerman


vrajitor

Ce cruce frumoasa ,pentru Isus.Cred ca era mai mare placerea sa porti asaceva in spate.
Si ce sentinta de condamnare ,prelucrata.Ma mir ca cineva poate credeasa ceva.Pai de unde stia Pilat sa zica Iesus numit Crestus?Ca aceasta denumire aoare numai la citeva zeci de ani dupa condamnarea sa?Si inca multe aberatii ce se gasesc in aceasta condamnare.De ce se mai si murdareste pagina forumului cu astfel de lucruri false?

21ISUS - O ENIGMA ??!! Empty Re: ISUS - O ENIGMA ??!! Vin Iul 04, 2008 5:27 am

HaymHerman


vrajitor

Cu cit se aduc mai multe dovezi false in sprijinul teoriei Cristos.Ca de ex
Omorirea pruncilor,Steaua din Betleem ,Chemarea din Egipt ,Visul sotiei lui Pilat etc etc ,cu atit se dovedeste mai mult ca mitul Cristos e doar mit si se cauta autentificarea lui fortata.

22ISUS - O ENIGMA ??!! Empty Re: ISUS - O ENIGMA ??!! Vin Iul 04, 2008 5:38 am

Leo Luke

Leo Luke
muritor de rand

HaymHerman a scris:Cu cit se aduc mai multe dovezi false in sprijinul teoriei Cristos.Ca de ex
Omorirea pruncilor,Steaua din Betleem ,Chemarea din Egipt ,Visul sotiei lui Pilat etc etc ,cu atit se dovedeste mai mult ca mitul Cristos e doar mit si se cauta autentificarea lui fortata.

........si daca nu e un mit.......ce te faci ?.......la varianta asta te-ai gandit ?.......

23ISUS - O ENIGMA ??!! Empty Re: ISUS - O ENIGMA ??!! Vin Iul 04, 2008 5:40 am

Heruer


inger

HaymHerman a scris:Cu cit se aduc mai multe dovezi false in sprijinul teoriei Cristos.Ca de ex
Omorirea pruncilor,Steaua din Betleem ,Chemarea din Egipt ,Visul sotiei lui Pilat etc etc ,cu atit se dovedeste mai mult ca mitul Cristos e doar mit si se cauta autentificarea lui fortata.
D.p.m.d.v si citind si alte surse (v. B. Spalding - Invataturile Maestrilor din extremul orient) Christ (Cristos) exista ca stare in evolutia spirituala a omului, stare pe care Isus se pare ca a atins-o.
Omul Isus si existenta lui sunt probate si de alte scrieri decat biblia (v. Dr. Barbara Thiering - trilogia despre Isus)

24ISUS - O ENIGMA ??!! Empty Re: ISUS - O ENIGMA ??!! Vin Iul 04, 2008 11:56 am

ISIHAST

ISIHAST
-

ai uitat sa spui " asta este parerea mea " mai heruer ... chiar mai heruer , cum iti explici tu ca Dumnezeu intrupat are nevoie de meditatii de la initiati pagani ca cei ai indiei ? si in ce fel vezi tu ca invatatura budista poate cuprinde invatatura crestina ... ca eu nu pot sa vad una ca asta ...

25ISUS - O ENIGMA ??!! Empty Re: ISUS - O ENIGMA ??!! Sam Iul 05, 2008 3:48 am

Heruer


inger

Emanuel a scris:ai uitat sa spui " asta este parerea mea " mai heruer ... chiar mai heruer , cum iti explici tu ca Dumnezeu intrupat are nevoie de meditatii de la initiati pagani ca cei ai indiei ? si in ce fel vezi tu ca invatatura budista poate cuprinde invatatura crestina ... ca eu nu pot sa vad una ca asta ...
1. d.p.m.d.v = din punctul meu de vedere (echivalent perfect cu "asta este parerea mea")
2. nu simt nevoia sa arat cuiva, care vede numai ceea ce vrea sa vada, ce cred eu despre un dumnezeu intrupat sau nu. Doresti sa dialogam ? Bine. Eu am citit biblia, asa cum m-am priceput. Citeste si tu cel putin cartile pe care le invoc in ultima postare, asa cum te pricepi tu, dar citeste-le, cap-coada, si apoi discutam. Asa ... imi "racesc gura de pomana" pentru ca orice as spune tu revii cu argumente din biblia, ca sa argumentezi ce scrie in biblie (tautologie parca se numeste asta).

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 3]

Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum