Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Forum de spiritualitate

Subiecte similare
Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Sistemul de invatamant romanesc EmptyDum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sistemul de invatamant romanesc EmptySam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Sistemul de invatamant romanesc EmptyDum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Sistemul de invatamant romanesc EmptyDum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Sistemul de invatamant romanesc EmptyMier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Sistemul de invatamant romanesc EmptyMar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Sistemul de invatamant romanesc EmptyLun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Sistemul de invatamant romanesc EmptyJoi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Sistemul de invatamant romanesc EmptyVin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Sistemul de invatamant romanesc EmptyJoi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Sistemul de invatamant romanesc EmptyMar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Sistemul de invatamant romanesc EmptyLun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sistemul de invatamant romanesc EmptySam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Sistemul de invatamant romanesc EmptyMier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Sistemul de invatamant romanesc EmptyMier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Sistemul de invatamant romanesc EmptyDum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Sistemul de invatamant romanesc EmptyMier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Sistemul de invatamant romanesc EmptyMier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Sistemul de invatamant romanesc EmptyMar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Sistemul de invatamant romanesc EmptyMar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Sistemul de invatamant romanesc EmptyDum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Sistemul de invatamant romanesc EmptyDum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Sistemul de invatamant romanesc EmptyJoi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Sistemul de invatamant romanesc EmptyMar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Sistemul de invatamant romanesc EmptyLun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Sistemul de invatamant romanesc EmptyLun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
În total sunt 1 utilizatori conectati: 0 Înregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata


Nu sunteti conectat. Conectati-vă sau înregistrati-vă

Sistemul de invatamant romanesc

+5
Res
Rhea
Puiu.T
Diana
Andi_
9 participan?i

Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 2]

1Sistemul de invatamant romanesc Empty Sistemul de invatamant romanesc Mar Iul 01, 2008 6:14 am

Andi_

Andi_
muritor de rand

Sa presupunem ca ajungeti ministrul invatamantului....ce modificari ati dori sa faceti in sistemul de invatamant romanesc? Astept propunerile dumneavoastra pe aceasta tema.

2Sistemul de invatamant romanesc Empty Re: Sistemul de invatamant romanesc Mar Iul 01, 2008 7:36 am

Andi_

Andi_
muritor de rand

Eu as propune :
1.micsorarea nr de ore
2.desfiitarea manualelor alternative
3.reintroducerea studiului operelor de valoare la limba si literatura romana

3Sistemul de invatamant romanesc Empty Re: Sistemul de invatamant romanesc Mar Iul 01, 2008 9:50 am

Andi_

Andi_
muritor de rand

Pe langa eliminarea coruptiei ,prostiei si imoralitatii din sistemul de invatamant....ar trebui ca profesorii sa stie sa isi atraga elevii la materiile lor,sa le descopere calitatile,aptitudinile si ceea ce le place elevilor...si sa fie indrumati spre materii si cariere inca de mici .....daca un profesor descopera de exemplu ca un elev are mult talent la limba si literatura romana.....si ar dori sa devina scriitor sau poet.....acest elev ar trebui indrumat ca atare..nu sa i se toarne pe gat cu forta matematica,fizica,chimie..........


Doar eu am idei despre cum ar trebui sa arate sistemul de invatamant romanesc? Mai spuneti si voi ceva....poate veti avea copii si veti dori ca acesti sa aiba parte de o educatie sanatoasa , de calitate......

4Sistemul de invatamant romanesc Empty Re: Sistemul de invatamant romanesc Mar Iul 01, 2008 11:35 am

Diana


inger

repararea scolilor, de ex. acolo unde cade iti cade tavanul in cap
mai putine materii, nu 17 cum aveam eu Sad
mai multa practica decat teorie ( ma refer la fizica, chimie, biologie)
implicarea mai mult a parintilor in scoli

5Sistemul de invatamant romanesc Empty Re: Sistemul de invatamant romanesc Mar Iul 01, 2008 6:21 pm

Puiu.T

Puiu.T
inger

17?????????????
bre...da esti savanta nu gluma Laughing

6Sistemul de invatamant romanesc Empty Re: Sistemul de invatamant romanesc Mier Iul 02, 2008 12:41 pm

Andi_

Andi_
muritor de rand

Daca numai pe mine ma intereseaza sistemul de invatamant romanesc atunci mai adaog urmatoarele:
- as propune introducerea de cursuri despre : medicina naturista si alternativa,vise si calatorii in astral, gandirea pozitiva si programarea mentala pozitiva,psihologie aplicata, legile universale si aplicarea lor practica,filosofie (cursuri unde elevii si copiii sa fie liberi sa gandeasca si sa isi puna intrebari existentiale despre viata,Dumnezeu,E.T si altele)


Mai propuneti si voi..........eu raman fara idei..........

7Sistemul de invatamant romanesc Empty Re: Sistemul de invatamant romanesc Mier Iul 02, 2008 12:57 pm

Diana


inger

vise si calatorii in astral? cred ca sunt un pic exagerate pentru predarea in scoli Laughing , astfel de informatii nu tin de cultura generala a copilului, e destul ca sunt mult prea multe cursuri...eventual ca si optionale, dar si optionalele sunt alese tot de profesori...
cred ca in primul rand trebuie modernizate scolile in special cele de la sate...

8Sistemul de invatamant romanesc Empty Re: Sistemul de invatamant romanesc Mier Iul 02, 2008 3:04 pm

Andi_

Andi_
muritor de rand

Se pot elimina multe materii inutile .....si inlocui cu altele mai noi ,mai originale....sunt sigur ca multi ar dori cursuri despre vise si calatorii in astral.....chiar si daca ar fi optionale........si ar fi indicat ca specializarile sa se faca din primele clase.....si sa nu se mai aglomereze orarul cu materii inutile care nu tin de specialitate......de ex: daca elevul este pasionat de chimie....at sa urmeze doar cursuri de chimie.....si eventual 2-3 materii optionale....

Dar la noi prea se pune accent pe prea multe materii........prea multe cunostinte generale....si prea putina specializare .si practica.

9Sistemul de invatamant romanesc Empty Re: Sistemul de invatamant romanesc Sam Iul 12, 2008 12:05 am

Rhea

Rhea
muritor de rand

Multe ar fi de schimbat si nu nuami in sistemul romanesc,ci european.
Cred ca nu ar trebui ca parintii sa pretinda ca scoala sa-i educe pe copii,scoala doar sa-i instruieasca,educatia se poate face numai si numai in familie.
Un program unic european ,cu respectarea traditiilor ,sistemlui si specificul fiecarei tari.
Un schimb intercultural REAL interscolar ,chiar din primii ani de scoala,o integrare fara descriminari si mai ales toleranta interetnica.
In programa scolara ,un tip de studiu bazat mai mult pe tema facuta in clasa ,acasa mai multa lectura ,manualitate .O complicitate parinte-dascal pentru stimularea lecturii,care sa nu para obligatorie ,ci propusa ca ceva care sa trezeasca curiozitatea copilului,vesnic o carte "uitata" in ...calea copilului !
Introducerea uniformelor,n in sensul rigid blugi si tricou,obligativitatea rezumarii la 2 culori , interzicerea a unul,doua,cinci celulare /copil ... la scoala.
introducerea studiului bunelor maniere...uita-te de mult.....si mai ales stimlarea comnicarii...care lipseste cu desavarsire la noua generatie.

10Sistemul de invatamant romanesc Empty Re: Sistemul de invatamant romanesc Vin Iul 25, 2008 7:38 am

Res

Res
muritor de rand

in primul rand as sc himba finalitatea invatamantului de la obtinerea de subordonati prin instructie si impunere , la cultivarea gandirii prin convingere cu argumente reale
pentru a realiza ascest lucru as face schimbari esentiale mai ales in structurile si institutiile sistemului de invatamant , ca:
- desfintarea tuturor institutiilor de "indrumare si control" ( ISJuri, CCDuri, ARACIPuri, departamente ministeriale , ..... ) si le-as inlocui cu altele de AJUTOR, mult reduse ca numar de personal
- schimbarea metodologiei de la cea de educare prin impunere si instructie, la cea de convingere cu argumente
- materiile de invatamant le-as numi aplicatii, deoarece scopul lor ar fi de a aplica in practica ceea ce invata elevul , nu doar de a-l informa pentru a-l discipliniza (a executa mecanic ordinul primit)
- as desfinta examenele de bac si tezele nationale , sau eventual le-as inlocui cu unele formale sustinute in cadru festiv , unde ierarhizarea excesiva ca finalitate a unu ciclu de unvatamant sa fie diminuata la maxim
- as sustine incurajarea alegerii de catre elevi pentru a studia aplicatiile care le face placere in ore mai multe alocate , iar celelalte obligatorii sa fie reduse ca numar de ore si continut . ( de exemplu in cele 30 de ore pe saptamana , unuia care-i place mai mult sportul poate face pana ;a 15 ore de sport, restul de 15 fiind alocate celorlalte aplicatii)
- as incuraja atitudinea democratica a dascalilor si as descuraja atitudinea autoritara tip "magister dixit"
- ............

11Sistemul de invatamant romanesc Empty Re: Sistemul de invatamant romanesc Vin Iul 25, 2008 8:05 am

Delta

Delta
demon

Așa, res, "bagă" din capitolul ăla cu principii!
Apropo, așa-i că "sistemul" este de vină, nu oamenii?
Și.... normal: fă abstracție la faptul că "sistemul" este format din oameni... Laughing

12Sistemul de invatamant romanesc Empty Re: Sistemul de invatamant romanesc Vin Iul 25, 2008 9:01 am

SPRS


demon

Andi_ a scris:Daca numai pe mine ma intereseaza sistemul de invatamant romanesc atunci mai adaog urmatoarele:
- as propune introducerea de cursuri despre : medicina naturista si alternativa,vise si calatorii in astral, gandirea pozitiva si programarea mentala pozitiva,psihologie aplicata, legile universale si aplicarea lor practica,filosofie (cursuri unde elevii si copiii sa fie liberi sa gandeasca si sa isi puna intrebari existentiale despre viata,Dumnezeu,E.T si altele)


Mai propuneti si voi..........eu raman fara idei..........

Ca un copil sa poata intelege ceeace propui tu aici, trebuie sa aiba o buna educatie de baza, care printre altele include : matematica, fizica , chimie si mai ales manuale alternative , deh ca sa inteleaga ce inseamna alternativ.

13Sistemul de invatamant romanesc Empty Re: Sistemul de invatamant romanesc Vin Iul 25, 2008 2:41 pm

Res

Res
muritor de rand

Delta a scris:Așa, res, "bagă" din capitolul ăla cu principii!
Apropo, așa-i că "sistemul" este de vină, nu oamenii?
Și.... normal: fă abstracție la faptul că "sistemul" este format din oameni... Laughing
ai exact atutudinea unui sef care se teme ca subordonatii sa gandeasca deoarece in acest caz nu-i mai poate manipula asa usor harhar
Oamenii din sistem doar se adapteaza sistemului . Daca exista de exemplu multa coruptie inseamna ca sisstemul favorizeaza asta Prin sistem inteleg, finalitati, metode, legi, structuri si institutii . Daca de exemplu finalitatea unui sistem este subordonarea , oamenii din sistem se vor adapta si se vor bate intre ei pentru suprematie . Faptul ca in aceasta lupta folosesc faultul, mita, furtul, minciuna, atacul la persoana are o mai mica importanta daca finalitatea actiunii lor este ocuparea unui loc cat mai sus in ierarhie , deoarece aceasta e considerata cea mai importanta .
Faptul ca se da vina selectiv pe oamenii din sistem pentru a gasi tapi ispasitori demonstreaza faptul ca discriminarea este finalitatea acestuia . Normal, intr-un astfel de sistem , gandirea este impiedicata , deoarece este mai greu sa controlezi si sa manipulezi un om care gandeste harhar

14Sistemul de invatamant romanesc Empty Re: Sistemul de invatamant romanesc Vin Iul 25, 2008 8:38 pm

SPRS


demon

Res a scris:
Delta a scris:Așa, res, "bagă" din capitolul ăla cu principii!
Apropo, așa-i că "sistemul" este de vină, nu oamenii?
Și.... normal: fă abstracție la faptul că "sistemul" este format din oameni... Laughing
ai exact atutudinea unui sef care se teme ca subordonatii sa gandeasca deoarece in acest caz nu-i mai poate manipula asa usor harhar
Oamenii din sistem doar se adapteaza sistemului . Daca exista de exemplu multa coruptie inseamna ca sisstemul favorizeaza asta Prin sistem inteleg, finalitati, metode, legi, structuri si institutii . Daca de exemplu finalitatea unui sistem este subordonarea , oamenii din sistem se vor adapta si se vor bate intre ei pentru suprematie . Faptul ca in aceasta lupta folosesc faultul, mita, furtul, minciuna, atacul la persoana are o mai mica importanta daca finalitatea actiunii lor este ocuparea unui loc cat mai sus in ierarhie , deoarece aceasta e considerata cea mai importanta .
Faptul ca se da vina selectiv pe oamenii din sistem pentru a gasi tapi ispasitori demonstreaza faptul ca discriminarea este finalitatea acestuia . Normal, intr-un astfel de sistem , gandirea este impiedicata , deoarece este mai greu sa controlezi si sa manipulezi un om care gandeste harhar

Tu gandesti?

15Sistemul de invatamant romanesc Empty Re: Sistemul de invatamant romanesc Vin Iul 25, 2008 8:57 pm

Res

Res
muritor de rand

SPRS a scris:[...]Tu gandesti?
eu asa cred din moment ce ma ghidez dupa niste principii Embarassed
Dar de ce intrebi? affraid E cumva considerat rusinos sa gandesti si sa iesi din tipare ? (adica din turma?) Wink

16Sistemul de invatamant romanesc Empty Re: Sistemul de invatamant romanesc Vin Iul 25, 2008 11:34 pm

SPRS


demon

Tu nu esti inafara turmei, incerci doar timid sa fi lider de opinie, din pacate fredonezi refrenuri ieftine si arhicunoscute, populiste, dar fara continut si suport in practica.
Ca sa iesi din turma trebuie sa fi original, ceeace nu prea esti.
Cu parere de rau te informezi ca nu esti decat copist, asiduu ce e drept dar numai un copist.

17Sistemul de invatamant romanesc Empty Re: Sistemul de invatamant romanesc Sam Iul 26, 2008 6:12 am

Res

Res
muritor de rand

SPRS a scris:Tu nu esti inafara turmei, incerci doar timid sa fi lider de opinie, din pacate fredonezi refrenuri ieftine si arhicunoscute, populiste, dar fara continut si suport in practica.
Ca sa iesi din turma trebuie sa fi original, ceeace nu prea esti.
Cu parere de rau te informezi ca nu esti decat copist, asiduu ce e drept dar numai un copist.
pe ce te bazezi cand spui asta ? Nu ma cunosti nici in realitate si nici virtual ca n-ai cum dintr-un singur mesaj . Sa tragi astfel de concluzii din asa de putine date arata multa superficialitate . De fapt nici daca ai avea mai multe dovezi n-ai putea sa judeci pe cineva , ci doar sa-ti spui parerea , deoarece orice pozitie sociala vei avea , interpretezi lucrurile din sistemul tau de referinta si al proriilor interese Wink

18Sistemul de invatamant romanesc Empty Re: Sistemul de invatamant romanesc Sam Iul 26, 2008 6:41 am

Delta

Delta
demon

Res a scris:
SPRS a scris:[...]Tu gandesti?
eu asa cred din moment ce ma ghidez dupa niste principii Embarassed
Crezi că gândești? Era mai bine să știi... Laughing
Și în principiu după ce principii te ghidezi? Shok

19Sistemul de invatamant romanesc Empty Re: Sistemul de invatamant romanesc Sam Iul 26, 2008 6:43 am

Delta

Delta
demon

Res a scris:
SPRS a scris:Tu nu esti inafara turmei, incerci doar timid sa fi lider de opinie, din pacate fredonezi refrenuri ieftine si arhicunoscute, populiste, dar fara continut si suport in practica.
Ca sa iesi din turma trebuie sa fi original, ceeace nu prea esti.
Cu parere de rau te informezi ca nu esti decat copist, asiduu ce e drept dar numai un copist.
pe ce te bazezi cand spui asta ?
Are fler... rolf
Res a scris:De fapt nici daca ai avea mai multe dovezi n-ai putea sa judeci pe cineva , ci doar sa-ti spui parerea, deoarece orice pozitie sociala vei avea , interpretezi lucrurile din sistemul tau de referinta si al proriilor interese Wink
Exact asta făcea SPRS... Laughing

20Sistemul de invatamant romanesc Empty Re: Sistemul de invatamant romanesc Sam Iul 26, 2008 8:33 am

Res

Res
muritor de rand

Delta a scris:
Res a scris:
SPRS a scris:[...]Tu gandesti?
eu asa cred din moment ce ma ghidez dupa niste principii Embarassed
Crezi că gândești? Era mai bine să știi... Laughing
Și în principiu după ce principii te ghidezi? Shok
principiile sunt "stalpii" gandirii . Exista cateva principii majore si apoi mai multe principii secundare, asta in functie de prioritatile fiecaruia .
de exemplu eu am ca principii majore : respectul , libertatea, egalitatea, adevarul, gandirea pozitiva , iar ca principii secundare ; rabdarea, asertivitatea, toleranta, efortul minim, ........
Desigur, orice poate fi luat si in bascalie daca asta se vrea Wink In ceea ce ma priveste , nu-mi place sa rad DE cineva , ci CU cineva .

21Sistemul de invatamant romanesc Empty Re: Sistemul de invatamant romanesc Sam Iul 26, 2008 9:16 am

Delta

Delta
demon

Res a scris:de exemplu eu am ca principii majore : respectul , libertatea, egalitatea, adevarul, gandirea pozitiva , iar ca principii secundare ; rabdarea, asertivitatea, toleranta, efortul minim, ........
Dar principii minore? Ai? Sau pe acelea nu le ai? Sad

22Sistemul de invatamant romanesc Empty Re: Sistemul de invatamant romanesc Sam Iul 26, 2008 3:42 pm

Res

Res
muritor de rand

Delta a scris:
Res a scris:de exemplu eu am ca principii majore : respectul , libertatea, egalitatea, adevarul, gandirea pozitiva , iar ca principii secundare ; rabdarea, asertivitatea, toleranta, efortul minim, ........
Dar principii minore? Ai? Sau pe acelea nu le ai? Sad
eu le-am numit secundare .

PS. nu-mi place o astfel de discutie de bascaleala . Daca ai alte pareri ti le spui si le argumentezi, sau daca nu esti de acord cu parerile mele , aduci argumente si spui de ce ai alta parere . Eu consider ca este josnic sa-ti bati joc de parerile altuia . Nimeni nu este Dumnezeu ca sa aiba doar el dreptate harhar

23Sistemul de invatamant romanesc Empty Re: Sistemul de invatamant romanesc Vin Aug 15, 2008 10:50 am

Res

Res
muritor de rand

si totusi, aici e vorba de sistemul de invatamant romanesc caruia i se recunoaste totusi declinul, dar nu sunt acceptate cauzele care au provocat asta

24Sistemul de invatamant romanesc Empty Re: Sistemul de invatamant romanesc Lun Aug 25, 2008 8:02 pm

Azumix

Azumix
muritor de rand

Cea mai mare problema a invatzamantului romanesc, este cea a infractionalitatii care se instaureaza inca de pe bancile scolii si care arata gradul de ,,putrefactie,, a societatii in care traim.
Scoala e locul in care copilul incepe sa asimileze un model benefic de comportament care sa-i faciliteze implinirea scopurilor .Mda,doar teoretic practic..lucrurile stau cu totul altfel.
Notele au devenit o marfa,se cumpara.Profesorii sunt o marfa...se cumpara...Cinstea si corectitudinea se cumpara...Discriminarea la nivel de invatamant ..se realizeaza tot datorita faptului ca unii au "fara numar"...
Aceasta mentalitatea este rodul unei "munci" asidue..de multi ..multi ani ...Shpaga a devenit o chestiune atat de fireeasca incat nu stii la un moment dat daca e bine ca dai sau...Asta e...si totul incepe de pe bancile scolii.
Acum hai sa fac un traseu scurt in viata unui cetatean de rand:
1.Prescolar - parintii dau spaga sa fie primit la o gradinita
2.Scoala- ciclul primar - parintii dau spaga sa intre intr-o clasa buna
3.Scoala- ciclul gimanzial- parintii dau spaga sa aiba o/un diriginte bun. o clasa buna
4.Scoala-ciclul liceeal- parintii dau spaga la capacitate ca odrasla lor sa intre iarisi intr-o clasa buna(bilingv de regula ca da ca puisorul nu-i la bilingv automat e de rasul blocului - fiind prostu' blocului)
- parinti dau spaga la bac pt ca puisorul trebuie sa intre la o facultate cu pretentii
5.Faculatea - desigur unii invata altii nu dar la urma urmei tot dau spaga cel putin o data in facultate...ca sa nu mai spun ca daca merge intr-un centru universitar si trebuie camin...
6.Absovirea facultatii - examen de licenta - "aualeu' coane Fanica" - aici se da spaga de te doare capu'
7.Obtinerea unui loc de munca - iarasi spaga daca nu vrei sa ai faculate si sa speli pe jos in Mall(cunosc situatii)
8.Avansarea in locul de munca - cu siguranta se face doar pe competente - adica cu spaga
9.Iesirea la pensie - trebuie doara dat ceva la doamna de la casa de pensii sa nu se trezesca omul cu SURPIRZE-SURPRIZE.

Un exemplu mai mult decat elocvent,in reprezinta examenul de Bacalaureat.
Bacalaureatul a devenit examenul de promovare a abilitatilor de: shmen,mita,furt calificat,influenta,abuz etc,etc.
Modul concret de fraudare acopera o paleta larga,incepand cu examinarea dintr-un bilet cu continut cunoscut,superficialitate in timpul examinarii,eliminarea biletelor considerate dificile,permisiunea alegerii unui al treilea bilet,falsificari grosolane ale notelor etc.
Aici trebuie mentionat ca,data fiind natura subiectiva a examinarii orale,se intalneste uneori si fenomenul notarii voit in defavoarea elevului,din diverse ratiuni:o razbunare pentru o presupusa -sau reala-comportare similara a altui cadru,in alt an sau in alt centru,intermedierea unor razbunari personale etc.
In aceasta etapa a desfasurarii bacalaureatului sunt vizibile deja efectele dezastruoase, inumane,ale acestor acte:rasturnari evidente a scarii valorii elevilor,cu incalcarea celor mai elementare principii deontologice.

Ce s-ar putea face pentru stoparea acestui gen de activitati?

-Blamarea celor ce sunt implicati in strangerea de fonduri banesti ilegale
-Atentionarea elevilor si parintilor asupra articolelor din metodologie ce interzic acest act
-Refuzarea mitei de orice natura
-Abordarea cu seriozitate de catre supraveghetori a sarcinilor de serviciu,dat fiind faptul ca,in tot acest mers al neregulilor,profesorul supravefhetor este veriga de baza,el avand puterea sa blocheze multe din initiativele infractionale
-Atentionarea colegiala a celor ce gresesc
-Semnalarea cu curaj a faptelor infractionale
-Controale inopinate efectuate in centrele de examen de catre persoane cu inalta probitate morala,rezultatele controalelor fiind consemnate imediat intr-un proces verbal
-Instalarea pe parcursul probelor a unor dispozitive electronice de bruiere a telefoanelor mobile,cu un orar de functionare adecvat,pentru a le asigura eficienta (de exemplu,cele 3 ore ale probei respective,plus o ora inainte,o ora dupa
-Colaborarea cu sindicatele pentru inlaturarea neregulilor
-Asigurarea obligatorie de fonduri pentru apa minerala si mici gustari destinate celor implicati in bacalaureat.

25Sistemul de invatamant romanesc Empty Re: Sistemul de invatamant romanesc Lun Aug 25, 2008 9:02 pm

Res

Res
muritor de rand

Azumix a scris:[....]Un exemplu mai mult decat elocvent,in reprezinta examenul de Bacalaureat.
Bacalaureatul a devenit examenul de promovare a abilitatilor de: shmen,mita,furt calificat,influenta,abuz etc,etc.[....]
nu se poate culege altceva decat ai semanat harhar

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 2]

Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum