Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Forum de spiritualitate

Subiecte similare
Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Cum arata Isus? - Pagina 2 EmptyDum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Cum arata Isus? - Pagina 2 EmptySam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Cum arata Isus? - Pagina 2 EmptyDum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Cum arata Isus? - Pagina 2 EmptyDum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Cum arata Isus? - Pagina 2 EmptyMier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Cum arata Isus? - Pagina 2 EmptyMar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Cum arata Isus? - Pagina 2 EmptyLun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Cum arata Isus? - Pagina 2 EmptyJoi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Cum arata Isus? - Pagina 2 EmptyVin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Cum arata Isus? - Pagina 2 EmptyJoi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Cum arata Isus? - Pagina 2 EmptyMar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Cum arata Isus? - Pagina 2 EmptyLun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Cum arata Isus? - Pagina 2 EmptySam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Cum arata Isus? - Pagina 2 EmptyMier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Cum arata Isus? - Pagina 2 EmptyMier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Cum arata Isus? - Pagina 2 EmptyDum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Cum arata Isus? - Pagina 2 EmptyMier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Cum arata Isus? - Pagina 2 EmptyMier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Cum arata Isus? - Pagina 2 EmptyMar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Cum arata Isus? - Pagina 2 EmptyMar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Cum arata Isus? - Pagina 2 EmptyDum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Cum arata Isus? - Pagina 2 EmptyDum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Cum arata Isus? - Pagina 2 EmptyJoi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Cum arata Isus? - Pagina 2 EmptyMar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Cum arata Isus? - Pagina 2 EmptyLun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Cum arata Isus? - Pagina 2 EmptyLun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
În total sunt 3 utilizatori conectati: 0 Înregistrati, 0 Invizibil si 3 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata


Nu sunteti conectat. Conectati-vă sau înregistrati-vă

Cum arata Isus?

+7
Cactus
Dulgherul
Anticristul
Artistu
Eu Unul
Soimos
ABIF
11 participan?i

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

In jos  Mesaj [Pagina 2 din 3]

26Cum arata Isus? - Pagina 2 Empty Re: Cum arata Isus? Joi Mar 26, 2009 2:57 am

Soimos


admin

Dulgherul a scris:
Soimos a scris:

Eu iti intind o mana sa te scot din smarc ...si iti aduc ptr asta argumente pe care le pot sustine caci tin de domeniul realitatii ... !
Bravo măi sika și ...mulțam.
Știu și eu tactica asta:

"Dacă nu-i poți cuceri...abureștei!!"
Pai ar trebui sa o cam uiti!
Nu de alta dar 2000 de ani de tactici mincinoase au fost mai mult decat suficiente ...si ce e mai grav este ca au distrus sute de milioane de vieti

27Cum arata Isus? - Pagina 2 Empty Re: Cum arata Isus? Joi Mar 26, 2009 7:50 pm

Dulgherul


djin

Soimos a scris:
Pai ar trebui sa o cam uiti!
Am scris că o știu , de folosit am alta care am îvățat-o de la Iisus care la rîndul Lui a auzit-o de la un chinez!

"Lupta este cel mai primitiv mod de a duce un război. Măiestria supremă constă în a îvinge adversarul, fără a fi nevoie de ...luptă!" uta

28Cum arata Isus? - Pagina 2 Empty Re: Cum arata Isus? Joi Mar 26, 2009 8:58 pm

Artistu


demon

Dulgherul a scris:Am scris că o știu , de folosit am alta care am îvățat-o de la Iisus care la rîndul Lui a auzit-o de la un chinez!

"Lupta este cel mai primitiv mod de a duce un război. Măiestria supremă constă în a îvinge adversarul, fără a fi nevoie de ...luptă!" uta

Neah, tu esti imaginea vie a dictonului : "civilizatia incepe cu prima injuratura".

29Cum arata Isus? - Pagina 2 Empty Re: Cum arata Isus? Joi Mar 26, 2009 9:14 pm

Dulgherul


djin

Artistu a scris:

Neah, tu esti imaginea vie a dictonului : "civilizatia incepe cu prima injuratura".
Ți-am adresat vreun "epitet" pe undeva.
Hai...Ușurel...Cu grație!!!

30Cum arata Isus? - Pagina 2 Empty Re: Cum arata Isus? Joi Mai 14, 2009 4:18 pm

Anton_LaVey

Anton_LaVey
vrajitor

Soimos a scris: ... dar singur recunoaste ca e asemanator la chip si infatisare cu omul ...adica 98% maimuta !

Adica vrei sa spui ca isus si restu' suntem maimute? Evil or Very Mad Multumim de "compliment"!

http://www.churchofsatan.com

31Cum arata Isus? - Pagina 2 Empty Re: Cum arata Isus? Joi Mai 14, 2009 5:06 pm

Soimos


admin

Anton_LaVey a scris:
Soimos a scris: ... dar singur recunoaste ca e asemanator la chip si infatisare cu omul ...adica 98% maimuta !

Adica vrei sa spui ca isus si restu' suntem maimute? Evil or Very Mad Multumim de "compliment"!
Nu o spun eu ...ci o spune Stiinta ...sau nu stiai ca hominidele din care face parte si omul ... sunt o specie de maimute primate ... intrebarea este cum o fi aratand dumnezeul care seamana cu o primata 98% ...sa fie ca si King Kong?

32Cum arata Isus? - Pagina 2 Empty Re: Cum arata Isus? Joi Mai 14, 2009 6:04 pm

Anton_LaVey

Anton_LaVey
vrajitor

Soimos a scris:... intrebarea este cum o fi aratand dumnezeul care seamana cu o primata 98% ...sa fie ca si King Kong?

Isus si King-Kong... rolf ...poate doar sa semene a ,mai stiu io ce, maimutica "capuccin", adica o specie mica de maimuta, cam dragalasa ce-i drept! rolf

http://www.churchofsatan.com

33Cum arata Isus? - Pagina 2 Empty Re: Cum arata Isus? Vin Mai 15, 2009 7:38 am

Soimos


admin

Anton_LaVey a scris:
Soimos a scris:... intrebarea este cum o fi aratand dumnezeul care seamana cu o primata 98% ...sa fie ca si King Kong?

Isus si King-Kong... rolf ...poate doar sa semene a ,mai stiu io ce, maimutica "capuccin", adica o specie mica de maimuta, cam dragalasa ce-i drept! rolf

Dumnezeu ...nu poate fi mic si dragalas ca o maimuta capucin ...ca el e Mare ... adica tot ca si King Kong!

34Cum arata Isus? - Pagina 2 Empty Re: Cum arata Isus? Sam Mai 16, 2009 8:53 pm

Anton_LaVey

Anton_LaVey
vrajitor

Soimos a scris:
Dumnezeu ...nu poate fi mic si dragalas ca o maimuta capucin ...ca el e Mare ... adica tot ca si King Kong!

Nu ma contrazic..... poate tu l-ai vazut....... fingers

http://www.churchofsatan.com

35Cum arata Isus? - Pagina 2 Empty Re: Cum arata Isus? Dum Mai 17, 2009 5:38 am

D

D
vrajitor

Mare este ratacirea multora dintre voi.Cum arata Dumnezeu?Cum arata Iisus?Cum arat un om?Cum arata satan? Cool

36Cum arata Isus? - Pagina 2 Empty Re: Cum arata Isus? Lun Mai 18, 2009 1:03 pm

Soimos


admin

D a scris:Mare este ratacirea multora dintre voi.Cum arata Dumnezeu?Cum arata Iisus?Cum arat un om?Cum arata satan? Cool
Mai rataciti sunt aceia lipsiti de logica!]

Noi cei care intelegem sa facem asocieri corecte ...nu facem decat sa scoatem in evidenta imensele rataciri ale religiei!

Exemplu: Cu cine seamna Dumnezeu?
Religia ne invata ca omul e facut dupa chipul si asemanarea Sa iar stinta ne arata ca omul se aseamana 98% cu o maimuta !
Deci cu cine seamana Dumnezeu ? ...Manastire intr-un picior ...ghici ciuperca ce-i!

37Cum arata Isus? - Pagina 2 Empty Re: Cum arata Isus? Lun Mai 18, 2009 5:31 pm

Anticristul


eliberat

Omul este coroana creatiuni.Pina si o furnica se aseamana cu omul.Si cite taine inca ascunde un musuroi de furnici.

38Cum arata Isus? - Pagina 2 Empty Re: Cum arata Isus? Mar Mai 19, 2009 2:48 am

Anton_LaVey

Anton_LaVey
vrajitor

D a scris:Mare este ratacirea multora dintre voi.Cum arata Dumnezeu?Cum arata Iisus?Cum arat un om?Cum arata satan? Cool

Satan se scrie cu "S" mare, ca e nume propriu! Evil or Very Mad Cu cine ai facut gramatica la scoala????......

http://www.churchofsatan.com

39Cum arata Isus? - Pagina 2 Empty Re: Cum arata Isus? Mar Mai 19, 2009 6:51 am

Vasile Barsan

Vasile Barsan
vrajitor

Anticristul a scris:Omul este coroana creatiuni.Pina si o furnica se aseamana cu omul.Si cite taine inca ascunde un musuroi de furnici.

Omul este CURUL creatiunii. tease
Pana si o maimuta este mai ceva decat el.

bomb

40Cum arata Isus? - Pagina 2 Empty Re: Cum arata Isus? Mar Mai 19, 2009 3:30 pm

Artistu


demon

Vasile Barsan a scris:
Omul este CURUL creatiunii. tease
Pana si o maimuta este mai ceva decat el.
bomb

Asa se explica brainfarturile pe care le postezi.

41Cum arata Isus? - Pagina 2 Empty Re: Cum arata Isus? Mier Mai 20, 2009 4:52 am

D

D
vrajitor

Anticristul a scris:Omul este coroana creatiuni.Pina si o furnica se aseamana cu omul.Si cite taine inca ascunde un musuroi de furnici.
Nu!Furnica nu se aseamana cu omul dar omul este dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu.Totul este o taina si ferice de cel caruia Dumnezeu ii dezvaluie cate o taina?Care este cea mai mare taina care ai vrea sa ti-o dezvaluie Dumnezeu?

42Cum arata Isus? - Pagina 2 Empty Re: Cum arata Isus? Mier Mai 20, 2009 8:54 am

Soimos


admin

[quote="D"]
Anticristul a scris:Care este cea mai mare taina care ai vrea sa ti-o dezvaluie Dumnezeu?
Una pe care nu are curajiul sa o faca!
Si anume cea de a se arata oamenilor dezbracat ...ca sa i se vada bine coarnele si coada ...ba chiar dintii manjiti de sange in cei 2000 de ani de bestialitati "crestine"!

43Cum arata Isus? - Pagina 2 Empty Re: Cum arata Isus? Mier Mai 20, 2009 8:58 am

Cactus

Cactus
inger

[quote="Soimos"]
D a scris:
Anticristul a scris:Care este cea mai mare taina care ai vrea sa ti-o dezvaluie Dumnezeu?
Una pe care nu are curajiul sa o faca!
Si anume cea de a se arata oamenilor dezbracat ...ca sa i se vada bine coarnele si coada ...ba chiar dintii manjiti de sange in cei 2000 de ani de bestialitati "crestine"!

Monoteismul e mai vechi de 2000 de ani... yes Cool rolf

44Cum arata Isus? - Pagina 2 Empty Re: Cum arata Isus? Mier Mai 20, 2009 9:07 am

Soimos


admin

Cactus a scris:
Monoteismul e mai vechi de 2000 de ani... yes Cool rolf
Evident !
Deja in iudaism are cca 3500 de ani ...si cand te gandesti ca Moise a importat idea din Egipt de la religia unui faraon numit Ecknathon!

45Cum arata Isus? - Pagina 2 Empty Re: Cum arata Isus? Sam Mai 23, 2009 8:53 pm

Anticristul


eliberat

Cum i ti explici aparitia monoteismului la un singur Faraon,si nici inainte si nici dupa el nu a mai continuat.Stii in ce vreme a trait exact?Uni presupun ca ar fi fost Iosif fiul lui Iacov.
Nu evrei sustin asta. Ai mai auzit despre varianta asta?

46Cum arata Isus? - Pagina 2 Empty Re: Cum arata Isus? Mier Mai 27, 2009 1:42 am

Artistu


demon

Anticristul a scris:Cum i ti explici aparitia monoteismului la un singur Faraon,si nici inainte si nici dupa el nu a mai continuat.Stii in ce vreme a trait exact?Uni presupun ca ar fi fost Iosif fiul lui Iacov.
Nu evrei sustin asta. Ai mai auzit despre varianta asta?

Stai linistit, ca ultimele informatii sustin ca egiptenii aveau o religie monoteista de fapt. Un singur Zeu Suprem iar panteonul de zei erau formele lui de manifestare.

Apropos, ca mi-am adus aminte. Daca atunci cand spui Om = 2 (1barbat+1femeie) si afirmi ca au fost facuti dupa chipul si asemanarea zeului, atunci cand spui Zeu de ce spui 1? Ca asa e conventia? Cine e "noi"-ul din Geneza 1/26? Pluralul Majestatii?
Ar avea sens "Elohim"-ul - forma plurala folosit la singular - utilizat conventional exact pentru a impinge monoteismul in fata, desi realitatea era alta.

47Cum arata Isus? - Pagina 2 Empty Re: Cum arata Isus? Mier Mai 27, 2009 7:21 pm

Anticristul


eliberat

Tu crezi ca inainte de om dumnezeu nu a mai creiat nimic?El se numeste Du,mnezeul ostirilor.
Or ostirile astea nu au fost creiate in urma omului.
Dumnezeu o fi avind si el acolo o garda de onoare,si ministri si consilieri.Crezi ca nu avea cui sa spuna noi?Dar numai el era Dumnezeu,sia facut pe om dupa chipul sau si nu dupa chipul lor.Si un director cind hotaraste ceva ,spune noi ,dar numai el singur e director.

48Cum arata Isus? - Pagina 2 Empty Re: Cum arata Isus? Mier Mai 27, 2009 10:16 pm

Artistu


demon

Anticristul a scris:Tu crezi ca inainte de om dumnezeu nu a mai creiat nimic?El se numeste Du,mnezeul ostirilor.
Or ostirile astea nu au fost creiate in urma omului.
Dumnezeu o fi avind si el acolo o garda de onoare,si ministri si consilieri.Crezi ca nu avea cui sa spuna noi?Dar numai el era Dumnezeu,sia facut pe om dupa chipul sau si nu dupa chipul lor.Si un director cind hotaraste ceva ,spune noi ,dar numai el singur e director.

Frumos o rotesti, nu zic nu. Oamenii au fost ultimii creeati - asa o afirma inclusiv cartea lui Enoh. "Noi" nu putea sa le spuna fiilor/consilierilor/ingerilor pentru ca textul pe care il considera credinciosul ca fiind "dovada" unicitatii Zeului creator nu accepta o coproductie Zeu&Co - fie si la nivel decizional, nu-i asa?
Tu incerci sa-mi sugerezi asta de fapt - nu vrei s-o spui ca e mai simplu sa nu formulezi un raspuns care sa afecteze ideologia religiei:
Omul a fost creeat in baza unei decizii comune (a mai multora) de catre unul/singurul care detinea materialul (genetic) suficient si necesar pentru obtinerea a 2 sexe capabile de reproducere in conditiile terestre . Incepe sa sune bine... in acord cu piesele puzzle-ului.

PS Pe de alta parte, cum ramane cu "dumnezeu nu intra in tiparele mintii omenesti"? Nu de alta, dar mi-l asemui cu un director ca sa-ti susti punctul de vedere.

49Cum arata Isus? - Pagina 2 Empty Re: Cum arata Isus? Dum Mai 31, 2009 7:38 am

Soimos


admin

D a scris:Care este cea mai mare taina care ai vrea sa ti-o dezvaluie Dumnezeu?
Fotografie cu El insusi!

tie nu ti-ar place sa vezi cum arata un King Kong cu coarne ...ca de coada nu mai vorbesc ptr ca e ceva normal la o maimuta care seamana 98% cu Omul!

50Cum arata Isus? - Pagina 2 Empty Re: Cum arata Isus? Lun Iun 01, 2009 4:13 pm

Bulache

Bulache
demon

Ei fratilor.Pai s-a gasit veriga lipsa intre vom si maimuta.Acum se discuta ca evolutionismul lui Darwin ar fi corect.Daca tot vorbiti de Dumnezeu,cine l-a creat pe el.Ca pe director masa si tats-0. Laughing crazy

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 2 din 3]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum