Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Religia Babilonului de astazi ! EmptyDum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Religia Babilonului de astazi ! EmptySam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Religia Babilonului de astazi ! EmptyDum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Religia Babilonului de astazi ! EmptyDum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Religia Babilonului de astazi ! EmptyMier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Religia Babilonului de astazi ! EmptyMar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Religia Babilonului de astazi ! EmptyLun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Religia Babilonului de astazi ! EmptyJoi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Religia Babilonului de astazi ! EmptyVin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Religia Babilonului de astazi ! EmptyJoi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Religia Babilonului de astazi ! EmptyMar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Religia Babilonului de astazi ! EmptyLun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Religia Babilonului de astazi ! EmptySam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Religia Babilonului de astazi ! EmptyMier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Religia Babilonului de astazi ! EmptyMier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Religia Babilonului de astazi ! EmptyDum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Religia Babilonului de astazi ! EmptyMier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Religia Babilonului de astazi ! EmptyMier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Religia Babilonului de astazi ! EmptyMar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Religia Babilonului de astazi ! EmptyMar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Religia Babilonului de astazi ! EmptyDum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Religia Babilonului de astazi ! EmptyDum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Religia Babilonului de astazi ! EmptyJoi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Religia Babilonului de astazi ! EmptyMar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Religia Babilonului de astazi ! EmptyLun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Religia Babilonului de astazi ! EmptyLun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
În total sunt 1 utilizatori conectati: 0 Înregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata


Nu sunteti conectat. Conectati-vă sau înregistrati-vă

Religia Babilonului de astazi !

+6
Cris
Emil Condor
Teroristul
Leo Luke
HIRAN
No Name
10 participan?i

Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 4]

1Religia Babilonului de astazi ! Empty Religia Babilonului de astazi ! Vin Mai 23, 2008 9:06 pm

No Name


inger

Creștinismul se confrunta cu păgânismul babilonian în diversele lui forme ce se statorniciseră în Imperiul Roman. Primii creștini au refuzat să aibă de a face cu obiceiurile și convingerile lui. De aici au rezultat persecuții intense. Mulți creștini au fost acuzați pe nedrept, aruncați la lei, arși pe rug, torturați și martirizați în diferite moduri.

Apoi au început să fie făcute schimbări mari. Împăratul Romei și-a mărturisit convertirea la creștinism. Ordinele imperiale de încetare a persecuțiilor au străbătut imperiul. Episcopilor li s-au dat onoruri înalte. Biserica a început să primească recunoaștere și putere din partea lumii. Dar pentru toate acestea trebuia să se plătească un mare preț! S-au făcut multe compromisuri cu păgânismul.

În loc ca biserica să fie separată de lume, a devenit parte a acestui sistem lumesc. Împăratul acordând favoruri, a cerut să i se dea un loc de conducere în biserică, deoarece în păgânism se credea că împărații sunt zei. Din acest moment, s-a făcut pe scară mare un amestec de păgânism cu creștinism, în special în Roma
.

2Religia Babilonului de astazi ! Empty Re: Religia Babilonului de astazi ! Vin Mai 23, 2008 10:14 pm

No Name


inger

O idee despre adevratul stadiu și alte forme de bogție controlate de biserica catolica, poate fi da de o remarca a unui membru al Conferinței catolice din New York, și anume acesta biserica se situeaza pe locul doi numai fața de guvernul Statelor Unite, în venitul anual total.Alta declarație, facuta de un preot cuprins în sindicatul național catolic, este poate mai graitoare.Biserica catolica a spus el, este cea mai mare corporație din Statele Unite. Avem câte o ramura peste tot. Veniturile și proprietatile reale trebuie sa le depaseasca pe cele ale Standard Oil , A.T.&T, și U. S. Steel, luate la un loc. Iar lista membrilor care platesc cotizația, e a doua numai dupa registrele de taxa ale guvernului Statelor Unite.

Biserica catolica, odata ce toate bogațiile ei au fost puse la un loc, este cel mai formidabil agent de schimb din lume. Vaticanul, independent de fiecare papa, a fost în mod progresiv orientat spre SUA.The Wall Street Journal a spus ca tranzacțiile financiare ale Vaticanului doar în SUA sunt atât de mari, încât a vândut și a cumparat foarte adesea aur, în mai mult de un milion sau mai multe de dolari în același timp.

Comoara Vaticanului în aur solid a fost estimata de United Nations World Magazine ar ajunge la mai multe bilioane de dolari. O mare parte din aceasta este depozitata în lingouri de aur în Rezerva Bancii Federale, în timp ce bancile din Anglia și Elveția țin restul. Dar aceasta este doar o porțiune mica a bogației Vaticanului, care doar în SUA este mai mare decât aceea a cinci dintre cele mai bogate corporații gigant ale țarii. Când se adauga la aceasta adevarata proprietate, stocuri și profituri din strainatate, atunci acumularea amețitoare de bogație a bisericii catolice, devine atât de formidabila încât sfideaza orice fel de evaluare raționala.
Nimeni nu poate aprecia în mod real cât deține, în termeni de bilioane de dolari.

3Religia Babilonului de astazi ! Empty Re: Religia Babilonului de astazi ! Lun Iul 14, 2008 8:06 pm

HIRAN


demon

Sunt mai multe puteri, si fiecare are partea lui de putere.
Daca partea lor de putere este puterea banului sa o stapaneasca sanatosi.

4Religia Babilonului de astazi ! Empty Re: Religia Babilonului de astazi ! Lun Iul 14, 2008 9:32 pm

Vizitato


Vizitator

Babilonul este biserica. Ierusalimul devine Sodoma și Egipt (Apoc 11:8 ) care sunt echivalente spiritual cu Babilonul, având ca rege pe satan.

5Religia Babilonului de astazi ! Empty Re: Religia Babilonului de astazi ! Mier Iul 16, 2008 11:37 am

Leo Luke

Leo Luke
muritor de rand

Zexelica a scris:Babilonul este biserica. Ierusalimul devine Sodoma și Egipt (Apoc 11:8 ) care sunt echivalente spiritual cu Babilonul, având ca rege pe satan.

...... interpretari cam aiurea....Apocalipsa spune clar.....exista 2 biserici.....
simbolizate de cele 2 femei......una desfranata cealalta curata......sau de
ce-or fi oare 2 mereu si nu doar una ?.....

6Religia Babilonului de astazi ! Empty Re: Religia Babilonului de astazi ! Mier Iul 16, 2008 12:01 pm

Vizitato


Vizitator

Apocalipsa 11:8

8Și trupurile lor moarte vor zăcea în piața cetății celei mari, care, în înțeles duhovnicesc, se cheamă ,,Sodoma`` și ,,Egipt``, unde a fost răstignit și Domnul lor.

Unde a fost răstignit Isus? În Ierusalim, care, spiritual se cheamă Sodoma și Egipt, care, spiritual sunt echivalente cu Babilon unde regele simbolizează pe satan care conduce bisericile (2 Tes 2:4)

Isaia 14

4atunci vei cînta cîntarea aceasta asupra împăratului Babilonului, și vei zice: ,,Iată, asupritorul nu mai este, asuprirea a încetat,

12Cum ai căzut din cer, Luceafăr strălucitor, fiu al zorilor! Cum ai fost doborît la pămînt, tu, biruitorul neamurilor!

13Tu ziceai în inima ta: ,Mă voi sui în cer, îmi voi ridica scaunul de domnie mai pe sus de stelele lui Dumnezeu; voi ședea pe muntele adunării dumnezeilor, la capătul miază-noaptei;

14mă voi sui pe vîrful norilor, voi fi ca Cel Prea Înalt.`

15Dar ai fost aruncat în locuința morților, în adîncimile mormîntului!

sau de ce-or fi oare 2 mereu si nu doar una ?.....
Pt că femeile sunt o ALEGORIE, însă pt a știi asta trebuia să studiezi textul în grecește

Galateni 4

24Lucrurile acestea trebuiesc luate într'alt înțeles: acestea sînt două legăminte: unul depe muntele Sinai naște pentru robie și este Agar, -

25căci Agar este muntele Sinai din Arabia; -și răspunde Ierusalimului de acum, care este în robie împreună cu copiii săi.

26Dar Ierusalimul cel de sus este slobod, și el este mama noastră.


31De aceea, fraților, noi nu sîntem copiii celei roabe, ci ai femeii slobode. Hristos ne -a izbăvit ca să fim slobozi.


Cuvântul din v. 24 este αλληγορουμενα, adică ALEGORIE, însă este tradus prost "într'alt înțeles".

7Religia Babilonului de astazi ! Empty Re: Religia Babilonului de astazi ! Mier Iul 16, 2008 1:05 pm

No Name


inger

Majoritatea învățătorilor Bibliei sunt de aceeași părere și anume, că prin noțiunea „curva cea mare” este vorba despre biserica Romei care șade pe șapte munți și domnește. Dintre toate bisericile care există, numai biserica Romei este un stat pământesc cu teritoriu suveran, o țară independentă cu schimb de ambasadori, așa cum este între națiuni. În felul acesta, Vaticanul are la dispoziție toate canalele diplomatice de legătură cu guvernele lumii. Papa este și «șef de stat» și de aceea el este primit cu onoruri militare la vizitele sale de stat. Toate celelalte biserici au mai multă sau mai puțină însemnătate în unele țări sau regiuni: biserica catolică este prezentă într-o formă sau alta în toată lumea. Acest lucru ne este descris de văzător în vers. 1 și 2:

„Apoi unul din cei șapte îngeri, care țineau cele șapte potire, a venit de a vorbit cu mine, și mi-a zis: ‘Vino să-ți arăt judecata curvei celei mari, care șade pe ape mari. Cu ea au curvit împărații pământului; și locuitorii pământului s-au îmbătat de vinul curviei ei! ’” Nu există o altă instituție bisericească, care să curvească în felul acesta pentru a primi favoarea împăraților și domnitorilor pământ ului. În august 1994, înaintea Conferinței Mondiale pentru populație din septembrie în Cairo, papa s-a adresat guvernelor a 184 de țări căutând sprijinul acestora în special din partea țărilor islamice extremiste, pentru concepția Vaticanului.

Ioan a văzut această instituție așa cum este: „Și m-a dus în Duhul, într-o pustie. și am văzut o femeie, șezând pe o fiară de culoare stacojie, plină cu nume de hulă, și avea șapte capete și zece coarne.” (Apoc. 17, 3). În cap. 12 ne-a fost arătată femeia credincioasă care a primit sămânța dumnezeiască și a născut în consecință. Aici vedem femeia infidelă care a primit sămânță străină. Deși ea este descrisă ca femeie, în exterior este biserică și poartă Numele lui Dumnezeu în gură, întregul sistem este presărat cu nume hulitoare de Dumnezeu.

Simbolul femeii care călărește pe fiară înseamnă clar: puterea religioasă are mâna asupra puterii lumești. Femeia necredincioasă ține frâul în mâini și dirijează puterea lumească pe care călărește. . Pentru o înțelegere mai bună ne servește și următorul verset: „Femeia aceasta era îmbrăcată cu purpură și stacojiu; era împodobită cu aur, cu pietre scumpe și cu mărgăritare. Ținea în mână un potir de aur, plin de spurcăciuni și de necurățiile curviei ei.” Dacă cineva a vizitat vreodată visteriile Vaticanului, atunci știe despre ce se vorbește aici.

8Religia Babilonului de astazi ! Empty Re: Religia Babilonului de astazi ! Mier Iul 16, 2008 2:39 pm

Vizitato


Vizitator

Majoritatea învățătorilor Bibliei sunt de aceeași părere și anume, că prin noțiunea „curva cea mare” este vorba despre biserica Romei care șade pe șapte munți și domnește.
Majritatea învățătorilor folosesc o hermenutică falsă, ei comparând Scriptura cu ce este în lume sau în capul lor, considerând Biblia o lucrare omenească ce trebuie interpretată luând în considerare contextul istoric, așa că ei pot, și zic, MULTE PROSTII.

Scriptura este clară: BISERICA ESTE FEMEIA.

9Religia Babilonului de astazi ! Empty Re: Religia Babilonului de astazi ! Mier Iul 16, 2008 7:45 pm

No Name


inger

Zexelica a scris:
Majoritatea învățătorilor Bibliei sunt de aceeași părere și anume, că prin noțiunea „curva cea mare” este vorba despre biserica Romei care șade pe șapte munți și domnește.
Majritatea învățătorilor folosesc o hermenutică falsă, ei comparând Scriptura cu ce este în lume sau în capul lor, considerând Biblia o lucrare omenească ce trebuie interpretată luând în considerare contextul istoric, așa că ei pot, și zic, MULTE PROSTII.

Scriptura este clară: BISERICA ESTE FEMEIA.
...sigur ca este Femeia ...dar sunt doua ,una Curva cea Mare ..care este Religia organizata si cealalta este Mireasa neatinsa de rastalmaciri si concilii! ulala

10Religia Babilonului de astazi ! Empty Re: Religia Babilonului de astazi ! Mier Iul 16, 2008 8:24 pm

HIRAN


demon

Bine, bine....
La inceput mireasa este roaba in Babilon, de unde este scoasa si salvata.
Dupa ce iese din Babilon (Ap. 18:4) se vorbeste undeva despre ea pana la Ap 19:8 ??? " si i s-a dat sa se imbrace cu in subtire, stralucitor si curat. (Inul subtire sunt faptele neprihanite ale sfintilor.)"
Unde se afla ea ca femeie intre timp ?
Conform Mat. 24:16 si Cant 2:14 ar trebui sa fie ascunsa.
Apoi daca "i s-a dat" sa se imbrace, inseamna ca nu avea acea imbracaminte, pe cand femeia despre care vorbeste Zexelica o avea:
Ap 18:16 si vor zice: Vai! Vai! Cetatea cea mare, care era imbracata cu in foarte subtire, cu purpura si cu stacojiu, care era impodobita cu aur, cu pietre scumpe si cu margaritare !

11Religia Babilonului de astazi ! Empty Re: Religia Babilonului de astazi ! Mier Iul 16, 2008 11:20 pm

Vizitato


Vizitator

No Name a scris: sigur ca este Femeia ...dar sunt doua ,una Curva cea Mare ..care este Religia organizata si cealalta este Mireasa neatinsa de rastalmaciri si concilii! ulala
OK, da, dar în niciun caz nu sunt cei din biserici. Mireasa nu mai este acolo, nici mirele, Hristos.

Apocalipsa 18

23 Lumina lămpii nu va mai lumina în tine, și nu se va mai auzi în tine glasul mirelui și al miresei, -pentrucă negustorii tăi erau mai marii pămîntului, pentrucă toate neamurile au fost amăgite de vrăjitoria ta,

12Religia Babilonului de astazi ! Empty Re: Religia Babilonului de astazi ! Mier Iul 16, 2008 11:24 pm

Vizitato


Vizitator

HIRAN a scris:Apoi daca "i s-a dat" sa se imbrace, inseamna ca nu avea acea imbracaminte, pe cand femeia despre care vorbeste Zexelica o avea:
Ap 18:16 si vor zice: Vai! Vai! Cetatea cea mare, care era imbracata cu in foarte subtire, cu purpura si cu stacojiu, care era impodobita cu aur, cu pietre scumpe si cu margaritare !
Păi, biserica, înainte să fie dată lui satan, avea credincioși în ea. Aceștia primesc poruncă să iasă. Cei nesalvați rămân în biserici.
Sinonime pt salvați sunt toate prezentate în cap. 18, unde se spune că nu vor mai fi niciodată în ea.

13Religia Babilonului de astazi ! Empty Re: Religia Babilonului de astazi ! Joi Iul 17, 2008 5:07 am

Leo Luke

Leo Luke
muritor de rand

Zexelica a scris:
HIRAN a scris:Apoi daca "i s-a dat" sa se imbrace, inseamna ca nu avea acea imbracaminte, pe cand femeia despre care vorbeste Zexelica o avea:
Ap 18:16 si vor zice: Vai! Vai! Cetatea cea mare, care era imbracata cu in foarte subtire, cu purpura si cu stacojiu, care era impodobita cu aur, cu pietre scumpe si cu margaritare !
Păi, biserica, înainte să fie dată lui satan, avea credincioși în ea. Aceștia primesc poruncă să iasă. Cei nesalvați rămân în biserici.
Sinonime pt salvați sunt toate prezentate în cap. 18, unde se spune că nu vor mai fi niciodată în ea.

.......sa iasa pe unde ?.....si pe unde sa si stea ?......prin curtea bisericii ?......sa dea
tarcoale pe la colturile bisericilor ?.......cum fac altii.......adica stim noi cine......asta
ar insemna ca exista doar femeia desfranata in Apocalipsa.......iar Hristos la a
2 a venire de unde mai ia Mireasa ?......daca nu mai exista ...... Crying or Very sad

14Religia Babilonului de astazi ! Empty Re: Religia Babilonului de astazi ! Joi Iul 17, 2008 8:36 am

Vizitato


Vizitator

Dacă coana mare ar fi citit Ieremia, ar fi observat că evreii (reprezentând cei salvați) părăsesc Ierusalimul (biserica) unde Dumnezeu l-a trimis pe regele Babilonului (satan Isaia 14) ca să-i pedepsească pt idolatrie.

Au primit poruncă să iasă din Ierusalim și să meargă în Babilon (lumea de sub autoritatea lui satan) iar acolo să contiunue să planteze, etc... sinonime cu propovăduirea.

Tipul de propovăduire este cum era înainte de Israel: individual, deoarece custodele Bibliei, biserica, a ajuns apostată.
Nu poți înțelege, Lioliuk, pt că te închini la coana mare.

15Religia Babilonului de astazi ! Empty Re: Religia Babilonului de astazi ! Joi Iul 17, 2008 11:59 am

Leo Luke

Leo Luke
muritor de rand

Zexelica a scris:Dacă coana mare ar fi citit Ieremia, ar fi observat că evreii (reprezentând cei salvați) părăsesc Ierusalimul (biserica) unde Dumnezeu l-a trimis pe regele Babilonului (satan Isaia 14) ca să-i pedepsească pt idolatrie.

Au primit poruncă să iasă din Ierusalim și să meargă în Babilon (lumea de sub autoritatea lui satan) iar acolo să contiunue să planteze, etc... sinonime cu propovăduirea.

Tipul de propovăduire este cum era înainte de Israel: individual, deoarece custodele Bibliei, biserica, a ajuns apostată.
Nu poți înțelege, Lioliuk, pt că te închini la coana mare.

......din cate scrie o parte s-au si reintors si au reconstruit Ierusalimul chiar sub asediu....
......la asta cum mai ii potrivesti ,,paralela,, cu crestinismul de azi ?..... serenade
......regula este ...biblia se interpreteaza pe ea insasi.....altfel ies ,,ghiveciuri,, ca ale
tale.....asa si eu pot lua pasaje de unde ma taie capu si sa le interpretez ca sa-mi iasa
,,pasenta,,.....tu chiar nu vezi ce aberatii scrii....... scratch

16Religia Babilonului de astazi ! Empty Re: Religia Babilonului de astazi ! Joi Iul 17, 2008 12:45 pm

No Name


inger

Zexelica a scris:
No Name a scris: sigur ca este Femeia ...dar sunt doua ,una Curva cea Mare ..care este Religia organizata si cealalta este Mireasa neatinsa de rastalmaciri si concilii! ulala
OK, da, dar în niciun caz nu sunt cei din biserici. Mireasa nu mai este acolo, nici mirele, Hristos.

Apocalipsa 18

23 Lumina lămpii nu va mai lumina în tine, și nu se va mai auzi în tine glasul mirelui și al miresei, -pentrucă negustorii tăi erau mai marii pămîntului, pentrucă toate neamurile au fost amăgite de vrăjitoria ta,

bineinteles ...de mult Isus nu mai este in Bisericile organizate pe ierarhii omenesti si dokeisme (pareri omenesti).Apoc 3;20

17Religia Babilonului de astazi ! Empty Re: Religia Babilonului de astazi ! Joi Iul 17, 2008 12:47 pm

No Name


inger

Leo Luke a scris:
Zexelica a scris:
HIRAN a scris:Apoi daca "i s-a dat" sa se imbrace, inseamna ca nu avea acea imbracaminte, pe cand femeia despre care vorbeste Zexelica o avea:
Ap 18:16 si vor zice: Vai! Vai! Cetatea cea mare, care era imbracata cu in foarte subtire, cu purpura si cu stacojiu, care era impodobita cu aur, cu pietre scumpe si cu margaritare !
Păi, biserica, înainte să fie dată lui satan, avea credincioși în ea. Aceștia primesc poruncă să iasă. Cei nesalvați rămân în biserici.
Sinonime pt salvați sunt toate prezentate în cap. 18, unde se spune că nu vor mai fi niciodată în ea.

.......sa iasa pe unde ?.....si pe unde sa si stea ?......prin curtea bisericii ?......sa dea
tarcoale pe la colturile bisericilor ?.......cum fac altii.......adica stim noi cine......asta
ar insemna ca exista doar femeia desfranata in Apocalipsa.......iar Hristos la a
2 a venire de unde mai ia Mireasa ?......daca nu mai exista ...... Crying or Very sad

Sa iasa din ecumenismul religios ,si sa intra in legalitatea Scripturala ...nu dupa Biblia dupa ureche ...si interpretari subiectiviste !

18Religia Babilonului de astazi ! Empty Re: Religia Babilonului de astazi ! Vin Iul 18, 2008 9:50 am

Leo Luke

Leo Luke
muritor de rand

No Name a scris:
Leo Luke a scris:
Zexelica a scris:
HIRAN a scris:Apoi daca "i s-a dat" sa se imbrace, inseamna ca nu avea acea imbracaminte, pe cand femeia despre care vorbeste Zexelica o avea:
Ap 18:16 si vor zice: Vai! Vai! Cetatea cea mare, care era imbracata cu in foarte subtire, cu purpura si cu stacojiu, care era impodobita cu aur, cu pietre scumpe si cu margaritare !
Păi, biserica, înainte să fie dată lui satan, avea credincioși în ea. Aceștia primesc poruncă să iasă. Cei nesalvați rămân în biserici.
Sinonime pt salvați sunt toate prezentate în cap. 18, unde se spune că nu vor mai fi niciodată în ea.

.......sa iasa pe unde ?.....si pe unde sa si stea ?......prin curtea bisericii ?......sa dea
tarcoale pe la colturile bisericilor ?.......cum fac altii.......adica stim noi cine......asta
ar insemna ca exista doar femeia desfranata in Apocalipsa.......iar Hristos la a
2 a venire de unde mai ia Mireasa ?......daca nu mai exista ...... Crying or Very sad

Sa iasa din ecumenismul religios ,si sa intra in legalitatea Scripturala ...nu dupa Biblia dupa ureche ...si interpretari subiectiviste !

......dar interpretarea ta cu privire la botez oare nu e subiectiva ?.....ca de scris vede oricine ca scrie f. clar....
atunci cum de intelegi tu altfel ?.......sau cum respecti tu Sf. Cina ?.....

19Religia Babilonului de astazi ! Empty Re: Religia Babilonului de astazi ! Vin Iul 18, 2008 2:21 pm

Teroristul



Adevărata față a religiei

Un renumit gânditor modern, André Malraux, a afirmat într-un studiu referitor la evoluția societății actuale, că "secolul XXI va fi ori un secol religios ori nu va fi deloc…". Având în vedere situația conflictuală ce există în lume, datorată degradării spiritualității pe întreaga planetă, această afirmație ne apare fiind foarte întemeiată. Prin urmare, în această situație se impune întrebarea dacă omul modern mai este religios și dacă religia actuală (în special creștinismul, în forma în care este promovat de Biserica Catolică - biserică ce are cea mai mare influență în această perioadă) mai este în măsură să ofere o soluție reală pentru situația de criză prin care trece societatea modernă.

În epoca modernă, știința a făcut pași mari către o viziune mai spirituală asupra Universului. Paradoxal însă, Biserica rămâne pe loc, într-o stare de stagnare și rigidizare. Astfel, asistăm la o îndepărtare a omului modern de creștinism, datorită modului dogmatic în care preoții prezintă învățătura lui Iisus, actul rugăciunii, sensul vieții și al morții, modul în care omul poate să se elibereze de păcate și să se mântuiască.

La ora actuală, din păcate, creștinismul a devenit o dogmă care se reduce la a merge în mod formal la biserică. Preoții nu mai au capacitatea să înțeleagă și să simtă că Iisus nu a venit pentru a crea o nouă organizație, pentru a fonda Biserica. Ei nu pot realiza că Iisus a venit pentru a semăna în inimile oamenilor o sămânță invizibilă, din care trebuia să răsară și să crească aspirația spirituală autentică, dorul de Dumnezeu.

Biserica creștină, frumoasa și pura fată de la țară, introdusă dintr-o dată în imensa și complicata lume a Imperiului Roman, a trebuit să treacă prin cele mai grele încercări și numeroase schisme. Când o vom regăsi în secolul IV la Roma, ca mare doamnă respectabilă, ne va fi greu să o recunoaștem: ea va pierde simplitatea sa inițială și se va încărca cu defecte, care vor apăsa greu asupra întregii sale existențe.

De fapt, la o analiză mai atentă a ceea ce a devenit creștinismul acum, se constată că mesajul lui Iisus a fost interpretat după interesele de moment ale conducătorilor Bisericii, care au inclus în doctrina bisericească elemente specifice altor tradiții ce aparțineau popoarelor care au fost creștinate. Doctrina creștină a devenit astfel o combinație între mai multe tradiții, care s-au suprapus peste învățăturile transmise de Iisus prin apostoli.

Evoluția bisericii creștine (în special cea romano-catolică) de-a lungul timpului, comparată cu mesajul textelor biblice, aplicat în perioada de început a creștinismului (perioadă aflată sub influența directă a apostolilor), a permis desprinderea unor concluzii în ceea ce privește devierea treptată de la mesajul adus de Iisus oamenilor.

Un prim aspect ce trebuie adus în discuție, este tendința bisericii romano-catolice de a exagera importanța Fecioarei Maria în doctrina creștină. Astfel, Fecioara Maria a ajuns să fie considerată mai importantă chiar decât Iisus. Fără a contesta câtuși de puțin Sublima Ființă care a fost Fecioara Maria, trebuie să spunem că adorarea ei nu făcea parte din credința creștină originară.

Catolicii sunt învățați că, dacă se roagă Mariei, ea le poate duce cererea la fiul ei Iisus; și întrucât ea este mama Lui, El va răspunde cererii de dragul ei. Un cunoscut scriitor romano-catolic, Alfonsus Liguori, a scris pe larg că rugăciunile adresate Mariei sunt infinit mai eficiente decât cele adresate lui Cristos (Liguori a fost canonizat ca sfânt de către papa Grigorie XIV în 1839 și a fost declarat doctor de către papa Pius IX).

Studii efectuate asupra acestui subiect arată că există urme puține sau deloc ale rugăciunii "Ave Maria" ca formulă devoțională acceptată înainte de anul 1050. Mătăniile complete implică repetarea rugăciunii "Ave Maria" de 53 de ori, iar rugăciunea "Tatăl Nostru" de numai 6 ori. Rugăciunea "Ave Maria" (care este o rugăciune concepută de oameni) este de 9 ori mai mult repetată decât "Tatăl Nostru" (care este o rugăciune revelată chiar de către Iisus).

Această deviere de la filonul autentic al creștinismului este explicată de mai mulți cercetători ca fiind dezvoltată din vechea adorare adusă zeiței-mamă, care apare în foarte multe tradiții străvechi ce au precedat creștinismul. Pentru a converti mai ușor la creștinism popoarele care adorau zeița-mamă, conducătorii bisericii au creat această dogmă, în care Maria (alături de Pruncul Iisus) a fost prezentată ca un substitut pentru zeița-mamă.

Un alt mod în care Biserica romano-catolică a deviat mesajul inițial al creștinismului a fost înlocuirea zeilor din tradiția popoarelor care au fost creștinate cu diferite personalități ale bisericii, cărora le-au fost atribuite puteri deosebite în unele domenii. Oamenii au fost învățați că, dacă se vor ruga acestor "sfinți" vor avea succes în domeniile pe care aceștia le "guvernează". Astfel, Biserica romano-catolică are "sfinți" pentru tot felul de profesii și ocupații, diverse boli, ajungându-se chiar și la domenii cum ar fi: animale domestice (Sf. Anton), televiziune (Sf. Clara), pentru a obține un soț (Sf. Iosif), pentru a găsi lucruri pierdute (Sf. Anton), etc.

Pe măsură ce creștinismul și alte tradiții s-au îmbinat, zeii acelor tradiții s-au "transformat" în sfinți: zeul Cheron în sfântul Ceranos, zeița Artemisa în Sf. Artemidos, zeului Dionysos i s-a dat numele Sf. Dionisus, etc.

Catolicilor li se spune să se închine întâi lui Dumnezeu și apoi să se roage Mariei, sfinților apostoli, sfinților martiri și tuturor sfinților lui Dumnezeu, să-i considere ca prieteni și protectori și să le implore sprijinul la ora necazului, cu speranța că Dumnezeu va acorda sfântului ceea ce El ar putea să-i refuze celui care cere. Această doctrină, opusă învățăturii lui Iisus care Le-a spus oamenilor să se roage direct lui Dumnezeu, nu face decât să separe pe om de Tatăl Ceresc.

Pe lângă multele contradicții cu care sistemul romano-catolic a fost infectat, sunt și papii, care de-a lungul timpului au început să pretindă "infailibilitate" ( ei erau investiți cu puterea de a stabili doctrina pe care trebuia să o aplice Biserica). Cu toate că sensul inițial al infailibilității papale avea de-a face cu lămurirea doctrinelor, oamenii s-au întrebat cum puteau fi papii infailibili în doctrină când unii dintre ei au fost exemple foarte negative de morală și integritate. Chiar dacă papii au fost investiți cu infailibilitate, istoria Bisericii romano-catolice este plină de conflicte între aceștia. Este cunoscut, în acest sens, un caz în care aceste conflicte au ajuns chiar la o formă grotescă: papa Ștefan VI (896-897) l-a adus în fața instanței pe fostul papă Formosus (891-896), care murise cu 8 luni înainte. Cu toate acestea, trupul său a fost dezgropat și a fost așezat pe un tron. Acolo, în fața unui grup de episcopi și cardinali, era fostul papă, îmbrăcat în veșmintele bogate ale papalității, cu o coroană pe craniu și cu sceptrul în degetele înțepenite ale mâinii sale putrezite.

În timp ce se desfășura procesul, duhoarea celui mort a umplut sala de întrunire. Papa Ștefan a început interogatoriul. Bineînțeles că mortul n-a dat răspuns la nici una din acuzațiile aduse, așa că a fost găsit vinovat, hainele i-au fost smulse de pe trup iar degetele folosite pentru acordarea binecuvântării pontificale i-au fost tăiate, trupul aruncat și târât pe străzile Romei iar în cele din urmă aruncat în Tibru.

Având în vedere aceste lucruri, pretenția Papei că este "Vicarul lui Cristos", nu are de fapt nici o bază. Încă din anul 1612 s-a subliniat , așa cum a facut-o Andreas Helwing în cartea lui "Roman Antichrist" (Anticristul roman), că titlul de "Vicar al lui Cristos", este de fapt o acoperire pentru numele lui Anticrist (în latină expresia "Vicarius Filii Dei", are o valoare numerică de 666).

De asemenea, sunt cunoscute cazuri în care papa a servit interesele dușmanilor declarați ai creștinismului - francmasonii. Există informații certe despre faptul că Papa Ioan al XXIII-lea, Papa Paul al VI-lea, Papa Clement al V-lea (care a ridicat interdicția credincioșilor catolici de a fi masoni) erau masoni (ca și mulți alți episcopi, de altfel).

Creștinismul catolic trăiește astăzi pe linia descendentă a evoluției sale. Astăzi, preoții se plâng că audiența slujbelor a diminuat mult. Oamenii se duc din ce în ce mai rar la biserică, iar când o fac, intră ca niște copii care îndeplinesc o datorie, fără a mai avea o convingere sinceră. Să fie acesta oare sfârșitul?

Sectele, cultele pot muri, marile religii însă evoluează.Aceasta se va petrece, sperăm cât mai curând și cu creștinismul, care este cel mai important dintre mijloacele divine care au fost date umanității ca ajutor pentru dezvoltarea sa spirituală, pentru ca acesta să devină religia universală a viitorului.

20Religia Babilonului de astazi ! Empty Re: Religia Babilonului de astazi ! Vin Iul 18, 2008 10:56 pm

Emil Condor

Emil Condor
vrajitor

Terro a scris:Sectele pot muri, marile religii însă evoluează.
Si marile religii sunt tot secte desprinse de adevărata credintă apostolică!
Marile religii au bani si putere, sunt afaceri ce mereu găsesc sustinători printre oamenii slabi.

21Religia Babilonului de astazi ! Empty Re: Religia Babilonului de astazi ! Sam Iul 19, 2008 3:32 pm

Cris


inger

Istoria papalitatii este vast de ...jegoasa moral,ca sa fiu finuta.A fost un papa caruia i s-au scos ochii si i s-au zmuls organele genitale si a fost plimbat pe strazi pana a murit.Dar asta-i nimic pe langa amantii si amantele papilor,pe langa crimele din beciurile intunecate si pe langa violurile acestor spirite intunecate care zgarie istoria si asa amarata.Cartea mea"favorita" despre papi este " torquemada "unde latura(scursura) umana apare la apogeul splendorii sale.
Este mai bine ca aceasta religie sa dispara,a functionat ca o masina perfecta de ucis in numele a ..orice este jegos.Nu mai este nimic de evoluat aici.

Ps: si papa de azi ...este seful inchizitiei papale.

22Religia Babilonului de astazi ! Empty Re: Religia Babilonului de astazi ! Sam Iul 19, 2008 7:35 pm

HIRAN


demon

Daca babilonul de astazi este femeia apostata sau singura femeie in acceptiunea lui Zexelica, femeia descrisa mai jos cine este ?
Ap 12:1 In cer s-a aratat un semn mare: o femeie invaluita in soare, cu luna subt picioare, si cu o cununa de douasprezece stele pe cap.
Dupa cum este relatat in continuare ea naste un copil de parte barbateasca care este rapit la Dumnezeu.
Normal ca se naste si intrebarea: cine este acest copil ?

23Religia Babilonului de astazi ! Empty Re: Religia Babilonului de astazi ! Lun Iul 21, 2008 11:46 am

Vizitato


Vizitator

HIRAN a scris:Daca babilonul de astazi este femeia apostata sau singura femeie in acceptiunea lui Zexelica, femeia descrisa mai jos cine este ?
Ap 12:1 In cer s-a aratat un semn mare: o femeie invaluita in soare, cu luna subt picioare, si cu o cununa de douasprezece stele pe cap.
Dupa cum este relatat in continuare ea naste un copil de parte barbateasca care este rapit la Dumnezeu.
Normal ca se naste si intrebarea: cine este acest copil ?
Dacă susții o doctrină falsă, cea a liberului arbitru, nu ai cum să înțelegi spiritual Scriptura. Ți-am demonstrat cu Daniel 12:12. Nelegiuiții nu pot știi. În sfârșit........

Ceea ce nu știi tu pt că nu ai studiat este că sunt 2 femei. Ți-am dat odată proba din Galateni 4, cu ALEGORIA.
Este femeia iubită (cei salvați) și femeia adulteră (cei nesalvați din biserici, care susțin liberul arbitru și fură din slava lui Dumnezeu pt a se da ei mari).
Aceasta dn urmă este Babilonul, pt că cei salvați deja au ieșit din biserici, mireasa și mirele nu mai sunt (Apoc 18:23).

24Religia Babilonului de astazi ! Empty Re: Religia Babilonului de astazi ! Mar Iul 22, 2008 6:58 am

HIRAN


demon

Zexelica a scris:
HIRAN a scris:Daca babilonul de astazi este femeia apostata sau singura femeie in acceptiunea lui Zexelica, femeia descrisa mai jos cine este ?
Ap 12:1 In cer s-a aratat un semn mare: o femeie invaluita in soare, cu luna subt picioare, si cu o cununa de douasprezece stele pe cap.
Dupa cum este relatat in continuare ea naste un copil de parte barbateasca care este rapit la Dumnezeu.
Normal ca se naste si intrebarea: cine este acest copil ?
1. Dacă susții o doctrină falsă, cea a liberului arbitru, nu ai cum să înțelegi spiritual Scriptura. Ți-am demonstrat cu Daniel 12:12. Nelegiuiții nu pot știi. În sfârșit........

2. Ceea ce nu știi tu pt că nu ai studiat este că sunt 2 femei. Ți-am dat odată proba din Galateni 4, cu ALEGORIA.
Este femeia iubită (cei salvați) și femeia adulteră (cei nesalvați din biserici, care susțin liberul arbitru și fură din slava lui Dumnezeu pt a se da ei mari).
Aceasta dn urmă este Babilonul, pt că cei salvați deja au ieșit din biserici, mireasa și mirele nu mai sunt (Apoc 18:23).

1. Ti-am dat pe unul din topice un raspuns clar la aceasta stringenta problema a ta. Credeam ca ai inteles, dar vad ca faci pe strutul.

2. Aici voiam sa te aduc, ca sa faci aceasta afirmatie, deoarece la inceputul acestui topic o tineai ca este una (femeie), probabil din cauza ca observi doar lucrurile care se vad, fizice. Apoi felul de exprimarea inducea in eroare.
Tu spui fara alte precizari BABILONUL ESTE BISERICA, si apoi ca BISERICA ESTE FEMEIA. Iar oricine citeste gaseste scris ca TRUPUL LUI HRISTOS ESTE BISERICA.

Apoi am postat textul cu intrebarea in speranta ca cineva va observa ca atat aici cat si in cel postat de tine Gal 4:21-31, este precizat ca Biserica celor intai nascuti este localizata in cer. Si este si logic sa fie asa din moment ce capul Iisus Hristos este acolo la dreapta lui Dumnezeu.

25Religia Babilonului de astazi ! Empty Re: Religia Babilonului de astazi ! Mar Iul 22, 2008 7:55 am

Vizitato


Vizitator

Și atunci, după mintea teologilor tăi, "Ierusalimul ce acum este" este orașul din Israel, nu?
rolf

1. Ti-am dat pe unul din topice un raspuns clar la aceasta stringenta problema a ta. Credeam ca ai inteles, dar vad ca faci pe strutul.
Păi, pune aici datele, cu versurile probă pt cele 1335 de zile. Fără vrăjeală sau comentarii. Sec.

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 4]

Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4  Urmatorul

Subiecte similare

-

» Ce nu mi-a placut astazi

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum