Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Forum de spiritualitate

Subiecte similare
    Ultimele subiecte
    » Mai este cineva pe aici?
    Alimentatia vegetariana - Pagina 4 EmptyDum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

    » CRESTINI fara denominatiune
    Alimentatia vegetariana - Pagina 4 EmptySam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

    » Cine este in realitate Isus!
    Alimentatia vegetariana - Pagina 4 EmptyDum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

    » NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
    Alimentatia vegetariana - Pagina 4 EmptyDum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

    » Ok
    Alimentatia vegetariana - Pagina 4 EmptyMier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

    » ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
    Alimentatia vegetariana - Pagina 4 EmptyMar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

    » vizitati
    Alimentatia vegetariana - Pagina 4 EmptyLun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

    » REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
    Alimentatia vegetariana - Pagina 4 EmptyJoi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

    » SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
    Alimentatia vegetariana - Pagina 4 EmptyVin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

    » Cenzura istoriei!!!
    Alimentatia vegetariana - Pagina 4 EmptyJoi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

    » Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
    Alimentatia vegetariana - Pagina 4 EmptyMar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

    » Despre crestinismul originar
    Alimentatia vegetariana - Pagina 4 EmptyLun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

    » Dorurile mele
    Alimentatia vegetariana - Pagina 4 EmptySam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

    » VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
    Alimentatia vegetariana - Pagina 4 EmptyMier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

    » MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
    Alimentatia vegetariana - Pagina 4 EmptyMier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

    » APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
    Alimentatia vegetariana - Pagina 4 EmptyDum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

    » RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
    Alimentatia vegetariana - Pagina 4 EmptyMier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

    » Vishnuism-monoteismul hindus
    Alimentatia vegetariana - Pagina 4 EmptyMier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

    » Despre capitalismul salbatic
    Alimentatia vegetariana - Pagina 4 EmptyMar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

    » Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
    Alimentatia vegetariana - Pagina 4 EmptyMar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

    » E Omul urmasul lui Adam?
    Alimentatia vegetariana - Pagina 4 EmptyDum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

    » Bine v-am gasit!
    Alimentatia vegetariana - Pagina 4 EmptyDum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

    » POZE USERI
    Alimentatia vegetariana - Pagina 4 EmptyJoi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

    » Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
    Alimentatia vegetariana - Pagina 4 EmptyMar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

    » Arte martiale
    Alimentatia vegetariana - Pagina 4 EmptyLun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

    » Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
    Alimentatia vegetariana - Pagina 4 EmptyLun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

    Cine este conectat?
    În total sunt 3 utilizatori conectati: 0 Înregistrati, 0 Invizibil si 3 Vizitatori

    Nici unul

    [ Vizualizeaza toata lista ]


    Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
    Căutare
     
     

    Rezultate pe:
     


    Rechercher Cautare avansata


    Nu sunteti conectat. Conectati-vă sau înregistrati-vă

    Alimentatia vegetariana

    +19
    Soimos
    Anton_LaVey
    Eu Unul
    D
    Tudorel666
    Anticristul
    Ignorantul
    SPRS
    Diana
    Sunna
    Dorstor
    Puiu.T
    Yahiya
    Bagherra
    Vlad
    Khaarsha
    Cris
    Eon
    Krmen
    23 participan?i

    Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4

    In jos  Mesaj [Pagina 4 din 4]

    76Alimentatia vegetariana - Pagina 4 Empty Re: Alimentatia vegetariana Vin Iun 05, 2009 8:39 am

    Soimos


    admin

    Anticristul a scris:Ai gasit tu macar un singur text in care Isus sa nu fie de acord cu sacrificiile de la templu?Sti ?Cind a vindecat pe un oarecare ,ia zis ;du te si te arata preotului.Adica ce trebuia sa faca?Sa aduca o jerfulita cit de mica.Cea mai ieftina era 2 pui de turturele.
    Dar tot viata au si ei ca si orice animal.
    Mai da-mi o tara de vreme sa ma documentez!
    Dar oricum faptul ca a dat porunca sa nu ucizi ...faptul ca a inlocuit sacrificiul animalelor cu frangerea painii si bautul vinului ...ce sa insemna daca nu tocmai asta?

    77Alimentatia vegetariana - Pagina 4 Empty Re: Alimentatia vegetariana Vin Iun 05, 2009 3:58 pm

    Anticristul


    eliberat

    Porunca ;Sa nu ucizi vine din Totah,de pe Sinai.Nu are nici o legatura cu Isus.
    Iar fringerea piini era o practica in Israel.
    Sacrificiul animaleleor l-a oprit Titus prin darimarea templului.Iarasi fara legatura cu Isus.

    78Alimentatia vegetariana - Pagina 4 Empty Re: Alimentatia vegetariana Sam Iun 06, 2009 7:27 am

    Soimos


    admin

    Anticristul a scris:Porunca ;Sa nu ucizi vine din Totah,de pe Sinai.Nu are nici o legatura cu Isus.
    Iar fringerea piini era o practica in Israel.
    Sacrificiul animaleleor l-a oprit Titus prin darimarea templului.Iarasi fara legatura cu Isus.
    Bine ... daca o iei in felul acesta .. nici existenta lui Isus nu sa poate dovedi.
    Eu am plecat de la ideea ca in religia crestina sacrificul care se face in altarul crestin ...caci si ei au altar .. este doar mestecerea unei bbucati de paine (corpul lui Isus) si gustatul vinului sangele lui Isus.
    Deci a vorbi la modul real despre obiceiurile alimentare a unei persoane care nu se stie daca a existat ... e doar pedanterie sau aiureala ...adica ceva asemanator cu stilul pocaitilor ... care desi nu l-au cunoscut la modul real pe Dumnezeu ...stiu exact ce vrea si cum gandeste Dumnezeu ...doar pe baza ca citesc un text religios al evreilor ...si din lipsa de cultura generala cred ca e inspirat de Dumnezeu!!!
    Sau sa creada oare ca poporul evreu este trupul si sufletul lui Dumnezeu si noi nu ne-am prins ?
    Incalcite mai sunt coaiele tale ...Doamne!

    79Alimentatia vegetariana - Pagina 4 Empty Re: Alimentatia vegetariana Dum Iun 07, 2009 6:31 pm

    Anticristul


    eliberat

    In Torah este interzis sa bei singe.Or aici este porunca ,si inca singe de om.
    Iata deci saminta canibalismului.

    80Alimentatia vegetariana - Pagina 4 Empty Re: Alimentatia vegetariana Lun Iun 08, 2009 2:43 pm

    Soimos


    admin

    Nu era vazut ca sangele vreunui om, tot asa cum painea nu e simbolul corpului omului!
    Painea simbolizeaza recolta obtinuta prin forta pamantului ...adica a divinitatii numite NATURA, iar sangele lui Dumnezeu este seva
    vitala a pamantului inglobata in sucul fermentat al vitei de vie

    81Alimentatia vegetariana - Pagina 4 Empty Re: Alimentatia vegetariana Lun Iun 08, 2009 7:28 pm

    Anticristul


    eliberat

    La noi in Torah se numeste singele strugurelului si e socotit binecuvintare.Cine-l asemuieste cu singele unui om ,acela pacatuieste fata de Torah.

    82Alimentatia vegetariana - Pagina 4 Empty Re: Alimentatia vegetariana Mar Iun 09, 2009 1:16 pm

    Soimos


    admin

    Anticristul a scris:La noi in Torah se numeste singele strugurelului si e socotit binecuvintare.Cine-l asemuieste cu singele unui om ,acela pacatuieste fata de Torah.

    Pai vezi ca nu poate fi considerat ca ceva de sorginte canibalica ... ptr ca se refera simbolic la sangele naturii ...adica a adevaratei divinitati!

    83Alimentatia vegetariana - Pagina 4 Empty Re: Alimentatia vegetariana Joi Iun 18, 2009 9:24 am

    Alice Bailey

    Alice Bailey
    vrajitor

    Ce ar fi sa deschideti topic separat la religie despre Sfintele taine ori Cina Domnului si sa lasati "Alimentatia vegetariana" in pace? harhar

    84Alimentatia vegetariana - Pagina 4 Empty Re: Alimentatia vegetariana Joi Iun 18, 2009 8:46 pm

    Anticristul


    eliberat

    Ma tem ca se va constata ca in realitate cina Domnului nu a avut loc.Dar eu rog adminul sa deschida acest topic pe numele meu ca eu nu am timp ,dar o sa intru cu raspunsuri in functie de timp.Cu stima.

    85Alimentatia vegetariana - Pagina 4 Empty Re: Alimentatia vegetariana Sam Iun 20, 2009 11:06 am

    Soimos


    admin

    Anticristul a scris:Ma tem ca se va constata ca in realitate cina Domnului nu a avut loc.Dar eu rog adminul sa deschida acest topic pe numele meu ca eu nu am timp ,dar o sa intru cu raspunsuri in functie de timp.Cu stima.
    Pe ce te bazezi cand spui ca acea cina nu a avut loc?

    Cumva pe faptul ca nu se stie nici daca existenta lui Isus a fost reala?

    86Alimentatia vegetariana - Pagina 4 Empty Re: Alimentatia vegetariana Sam Iun 20, 2009 7:03 pm

    Anticristul


    eliberat

    Sint mai multe ncoerente in text.Daca analizam din punct de vedere iudaic,si in contextul vremi de atunci,se vede de la o posta ca cel ce a scris nu cunostea nici regulile,nici sarbatorile,si nici procedura iudaica.Or gasim simbolosmul singelui in religiile vechi,pe fundatia carora a fost plantat crestinismul.

    Continut sponsorizat



    Sus  Mesaj [Pagina 4 din 4]

    Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4

    Subiecte similare

    -

    » Alimentatia sanatoasa

    Permisiunile acestui forum:
    Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum