Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Forum de spiritualitate

Subiecte similare
    Ultimele subiecte
    » Mai este cineva pe aici?
    Alimentatia vegetariana EmptyDum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

    » CRESTINI fara denominatiune
    Alimentatia vegetariana EmptySam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

    » Cine este in realitate Isus!
    Alimentatia vegetariana EmptyDum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

    » NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
    Alimentatia vegetariana EmptyDum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

    » Ok
    Alimentatia vegetariana EmptyMier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

    » ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
    Alimentatia vegetariana EmptyMar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

    » vizitati
    Alimentatia vegetariana EmptyLun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

    » REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
    Alimentatia vegetariana EmptyJoi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

    » SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
    Alimentatia vegetariana EmptyVin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

    » Cenzura istoriei!!!
    Alimentatia vegetariana EmptyJoi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

    » Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
    Alimentatia vegetariana EmptyMar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

    » Despre crestinismul originar
    Alimentatia vegetariana EmptyLun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

    » Dorurile mele
    Alimentatia vegetariana EmptySam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

    » VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
    Alimentatia vegetariana EmptyMier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

    » MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
    Alimentatia vegetariana EmptyMier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

    » APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
    Alimentatia vegetariana EmptyDum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

    » RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
    Alimentatia vegetariana EmptyMier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

    » Vishnuism-monoteismul hindus
    Alimentatia vegetariana EmptyMier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

    » Despre capitalismul salbatic
    Alimentatia vegetariana EmptyMar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

    » Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
    Alimentatia vegetariana EmptyMar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

    » E Omul urmasul lui Adam?
    Alimentatia vegetariana EmptyDum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

    » Bine v-am gasit!
    Alimentatia vegetariana EmptyDum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

    » POZE USERI
    Alimentatia vegetariana EmptyJoi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

    » Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
    Alimentatia vegetariana EmptyMar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

    » Arte martiale
    Alimentatia vegetariana EmptyLun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

    » Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
    Alimentatia vegetariana EmptyLun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

    Cine este conectat?
    În total sunt 1 utilizatori conectati: 0 Înregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

    Nici unul

    [ Vizualizeaza toata lista ]


    Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
    Căutare
     
     

    Rezultate pe:
     


    Rechercher Cautare avansata


    Nu sunteti conectat. Conectati-vă sau înregistrati-vă

    Alimentatia vegetariana

    +19
    Soimos
    Anton_LaVey
    Eu Unul
    D
    Tudorel666
    Anticristul
    Ignorantul
    SPRS
    Diana
    Sunna
    Dorstor
    Puiu.T
    Yahiya
    Bagherra
    Vlad
    Khaarsha
    Cris
    Eon
    Krmen
    23 participan?i

    Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4  Urmatorul

    In jos  Mesaj [Pagina 1 din 4]

    1Alimentatia vegetariana Empty Re: Alimentatia vegetariana Dum Mai 18, 2008 6:42 pm

    Krmen

    Krmen
    moderator

    ...iar despre alimente se pot spune multe...in afara de binecunoscututul "esti ce mananci" ... :pig:
    Very Happy
    se spune ca cei ce consuma produse dulci cu preponderenta, dincolo de faptul ca isi pun in pericol silueta, sunt cei ce nu se simt iubiti si au nevoi de dragoste...

    2Alimentatia vegetariana Empty Re: Alimentatia vegetariana Mier Mai 21, 2008 3:37 pm

    Eon

    Eon
    muritor de rand

    Bun articolul despre lacto-vegetarianism.
    Totusi , trebuie completat.
    Exista 20 de amino-acizi din care se creaza cele aproximativ 100.000 de proteine componente ale bio-fizicului uman. Dar ... 8 dintre acesti amino-acizi sunt blocati printr-un fel de soft electro-magnetic ( blocaj artificial creat ... zic eu ). Astfel , un numar important de proteine nu sunt create , decat daca omul consuma si carne. Cand zic carne nu ma refer la mamifere , ci ma refer la peste. Pestele cu carne rosie in mod special. A pescui implica omorarea , in aceeasi maniera in care o implica "omorarea"/recoltarea plantelor necesare vietii umane. Asta , datorita faptului ca pestii au o constructie genetica prin care , in momentul mortii ei nu resimt nici un fel de frica sau "depresie" ca o sa moara.
    Carnea de peste ar trebui adaugata la alimentatia unui individ ce se hraneste lacto-vegetarian , pana in momentul in care , prin evolutie energetica reuseste sa isi activeze genele blocate.
    Chiar si animalele vegetariene , ingera insecte si alte mici-creaturi atunci cand mananca. ( nu as renunta la peste si pui pentru insecte )
    Datorita lipsei celor 8 amino-acizi , experienta ma facut sa vad in cei strict lacto-vegetarieni sau vegetarieni in mod special , un fel de legume lipsite de putere si sanatate bio-fizica. Pot sa zic chiar , ca inca nu am intalnit nici un lacto-vegetarian sanatos fizic si energetic.

    personal ... mai bag si cate o friptura de pui ... deoarece nu ma pot abtine de la atata mind-control alimentar ...

    3Alimentatia vegetariana Empty Re: Alimentatia vegetariana Sam Mai 31, 2008 7:08 am

    Cris


    inger

    "experienta ma facut sa vad in cei strict lacto-vegetarieni sau vegetarieni in mod special , un fel de legume lipsite de putere si sanatate bio-fizica. Pot sa zic chiar , ca inca nu am intalnit nici un lacto-vegetarian sanatos fizic si energetic."

    Si eu gindesc la fel.
    la aceasta mai adaug si calitatea vegetalelor-vezi si furia dupa soia, care s-a dovedit ulterior modificata genetic ...

    4Alimentatia vegetariana Empty Re: Alimentatia vegetariana Dum Iun 01, 2008 8:37 am

    Khaarsha

    Khaarsha
    muritor de rand

    Nevoia de a consuma diverse alimente este ca efect al starii energetico-fizice. Astfel, cineva care are vibratii energetice inalte va simti nevoia sa consume fructe, legume, lactate, dar ii va displacea un meniu in care abunda grasimile si dulciurile. Totusi, cineva cu vibratii energetice mai joase nu va creste din punct de vedere energetic si spiritual schimbandu-si meniul...ar fi prea usor. Very Happy
    Ce-i drept, e mai comod sa credem ca mancand "sanatos" vom evolua spirtual, in loc sa cautam in noi, sa gasim adevaratele probleme, sa le rezolvam, ca apoi sa apara de la sine nevoia schimbarii de meniu.
    Orice organism stie singur ce-i lipseste si ce are in surplus. Daca am manca ce simtim ca trebuie sa mancam, fara a tine diete si fara a numara caloriile, ar fi OK. Bineinteles, asta nu inseamna sa mancam fara masura...luam exact ce avem nevoie, cand acem nevoie, cat avem nevoie.
    Personal, consum salate, fructe, legume, lactate..dar sunt momente cand simt nevoia sa consum carne, peste, dulciuri. Cand apare aceasta dorinta, mananc atat cat sa satisfac nevoia organismului si totu' e bine.

    5Alimentatia vegetariana Empty Re: Alimentatia vegetariana Dum Iun 01, 2008 12:36 pm

    Eon

    Eon
    muritor de rand

    Constientizez nevoia unei alimentatii sanatoase ... dar sistemul in care traim permite si va permite din ce in ce mai putin accesul la hrana vie plina de nutrientii atat de necesari cresterii noastre.

    In continuare postez un articol ... legat de una dintre multele companii ce fortifica proiectul Noii Ordini Mondiale de a controla si distruge populatia prin intermediul mancarii.

    "

    Pacatele de moarte ale companiei Monsanto
    13.04.2008 19:32:39


    Lansarea unui film vine sa expuna adevarul despre crimele companiei Monsanto si sa-i afecteze sever credibilitatea, aceasta fiind una dintre cele mai mari companii de chimicale din lume si furnizorul a 90% din semintele modificate genetic (MG).

    Text de Gabriel Paun

    Filmul - numit "Lumea vazuta de Monsanto" si regizat de producatoarea franceza Marie-Monique Robin - contureaza, cum nu se putea mai bine, profilul unei companii cu o istorie indelungata de crime impotriva mediului si de scandaluri de sana tate; o companie care nu ezita sa foloseasca tactici murdare pentru a forta comercializarea produselor sale impotriva vointei consumatorilor, a fermierilor si chiar a guvernelor; o com panie care demoleaza agresiv ingrijorarile oamenilor pentru mediu si sanatate fata de OMG.

    Povestea incepe la Casa Alba, unde Monsanto si-a facut deseori intrarea prin exercitarea unei influente disproportionate asupra politicienilor. Deosebit de instructiv este exemplul lui Michael Taylor, fost avocat al Monsanto si care a fost comisar al Administratiei SUA pentru Alimentatie intre 1991 si 1994. In timpul regimului Taylor, autoritatea responsabila cu autorizarea alimentelor a luat decizii cruciale care au dus la autorizarea plantelor si alimentelor MG. Dupa ce a indeplinit misiunea la Administratia SUA pentru Alimentatie, Taylor s-a intors la Monsanto devenind vicepresedinte al companiei pentru politici publice.

    Gratie acestor legaturi intime dintre Monsanto si agentiile guvernamentale, SUA au aprobat plantele si alimentele MG fara testare corespunzatoare, fara a le eticheta, si asta in ciuda unor serioase controverse privind siguranta lor. Nu intamplator, Monsanto produce 90% din semintele MG folosite pe piata SUA.

    Bratul lung al Monsanto s-a intins asa departe ca, la inceputul anilor ’90, Agentia pentru Alimente a SUA a ignorat avertizarile propriilor cercetatori, care semnalau ca plantele MG ar putea cauza efecte negative pentru sanatate. Alte tactici folosite de companie pentru a starpi ingrijorarile fata de produsele sale includ publicitatea inselatoare, mita si ascunderea dovezilor stiintifice.

    Istoricul companiei monsanto

    Monsanto a fost fondata in 1901 ca o companie producatoare de chimicale. Istoria sa este strans legata de producerea si promovarea de chimicale extrem de toxice, cum ar fi Agent Orange (folosit ca arma chimica in razboiul din Vietnam) si PCB (poluanti toxici foarte raspanditi). Filmul dezvaluie ca Monsanto stia de mai multe decenii despre "efectele toxice sistematice" ale PCB, dar si-a instruit vanzatorii sa pastreze secretul deoarece "nu ne permite sa pierdem nici un dolar".

    Mai recent, Monsanto si-a stricat reputatia si pentru promovarea hormonilor de crestere din OMG, cunoscute sub numele de rBGH, pe care compania le vinde in SUA sub numele de Posilac. Monsanto sustine ca "Posilac aduce beneficii consumatorilor". Realitatea este ca hormonii de crestere rGBH au fost interzisi in Europa si Canada dupa ce autoritatile au identificat riscurile pentru sanatate asociate consumului de lapte de vaca tratata cu hormoni rBGH. Modul prin care Monsanto a ales sa rezolve problema a fost sa dea in judecata compania Oakhurst in statul Maine (SUA) pentru a incerca sa o forteze pe aceasta si pe alte companii sa nu mai eticheteze produsele lipsite de OMG "rBGH-free" si "rBST-free".

    Control global

    In ultimul deceniu, Monsanto s-a extins agresiv si a cumparat peste 50 de companii din lume. Semintele sunt sursa tuturor alimentelor. Oricine detine semintele detine alimentele! Ingineria genetica le permite companiilor precum Monsanto sa pretinda drepturi de licenta (patente) asupra semintelor. 90% din toate semintele MG din lume sunt patentate de Monsanto, deci controlate de acestia.

    Patentele pe seminte le ofera companiilor precum Monsanto putere fara precedent. Monsanto le interzice fermierilor sa-si pastreze semintele MG din productie pentru a fi cultivate in sezonul urmator. Pentru a se asigura ca fermierii nu refolosesc semintele, Monsanto a creat propria "politie de gene" si-i incurajeaza pe fermieri sa-si toarne vecinii.

    Nici macar fermierii care nu folosesc seminte MG nu sunt in siguranta. Conform unui raport de investigatii al Centrului pentru Siguranta Alimentelor (CFS), fermierii au fost dati in judecata pentru ca nu au platit drepturile de autor deoarece culturile le-au fost contaminate cu polen sau seminte MG de la culturile invecinate.

    Influenta Monsanto nu se opreste la granita SUA. "Lumea vazuta de Monsanto" documenteaza impactul devastator al practicilor eronate ale companiei peste tot in lume. Printre altele, include povestile din viata reala a fermierilor din India care cultiva bumbac si care sfarsesc tragic prin sinucidere dupa folosirea bumbacului MG, si din cea a unei familii din Paraguay, America de Sud, al carei vis s-a transformat in cosmar dupa ce
    ferma lor a fost inconjurata de culturi de soia MG produse de Monsanto.

    Si pionii Monsanto din Romania trebuie sa fie demascati

    Monsanto nu si-ar dezvalui pacatele in fata doamnei Monique Robin si a publicului larg, in schimb isi face propaganda mincinoasa pe pagina de internet, la rubrica "Monsanto Pledge". Compania Monsanto este vinovata pentru crime impotriva naturii, crime impotriva dreptului fermierilor de a cultiva plante fara modificari genetice si al consumatorilor de a manca alimente fara OMG.

    Cred ca doamna Robin trebuie felicitata pentru dezvaluirea metodelor sinistre ale liderului global in productia de seminte OMG. Filmul sau este alarmant si trebuie sa fie o chemare la actiune pentru Guvernul Romaniei si pentru toti cei carora ne pasa de calitatea mancarii noastre si de un viitor sanatos pentru planeta noastra. Cred inca intr-o Romanie civilizata, in care puterea unei companii care otraveste mediul si oamenii, cum este Monsanto, nu isi va mai gasi suportul politic in viitorul apropiat. Cred intr-o Romanie in care oamenii vor
    trece de la obedienta la actiune.

    "



    PRIMUL FILM PE CARE INSIST SA IL VEDETI DIRECT DE PE VIDEOGOOGLE cu Subtitrare in romana ... este ... THE FUTURE OF FOOD ( Viitorul mancarii ) ...

    http://video.google.com/videosearch?q=monsanto+sub&sitesearch=#


    Al doilea documentar ... este The World According to Monsanto ... despre care s-a vorbit in articol ... http://www.prisonplanet.com/articles/april2008/020408Monsanto.htm

    6Alimentatia vegetariana Empty Re: Alimentatia vegetariana Dum Iun 01, 2008 12:48 pm

    Cris


    inger

    Eon,eu n-am auzit de montsanto,dar efectul exista.Ar trebui numit montsangre...
    Oricum,cred ca m-am intilnit cu acestia sub alte nume cind mi-au propus sa ma sinucid ca orcum mincarea ma va omori.(era vorba despre junk-food ptr caini,dar raspunsul a fost ca acest lucru il maninc si eu,deci mai bine ma sinucid,ca daca nu ,mincarea oricum va va ucide,mi s-a sugerat secta amish)

    7Alimentatia vegetariana Empty Re: Alimentatia vegetariana Dum Iun 01, 2008 2:30 pm

    Vlad


    muritor de rand

    Dragilor,treceti pe hrana cu lumina...Soarele nu vi-l ia nimeni Smile)

    8Alimentatia vegetariana Empty Re: Alimentatia vegetariana Vin Iun 20, 2008 12:41 am

    Bagherra

    Bagherra
    vrajitor

    Daca Dzeu a creat animalele spre a-i servi omului drept ajutor si hrana,inseamna ca a stiut el bine ce si cum.
    Numai ca,omul,nu respecta pe parcursul vietii sale sfaturile date de Dzeu.
    Biblia,spune clar care animale sunt "curate" si care nu.Ele,trebuie sa fie rumegatoare si sa aiba copita nu stiu cum...despicata ori nu.
    Cert este ca nimic nu e mai gustos si mai nesanatos ca o friptura de porc! Cea la care nu putem renunta noi.
    Dieteticienii,au ce au contra carnii,cu precadere a carnii rosii.Gresit...pentru ca vita,este chiar recomandata in diete.
    Pestele,desi se spune ca-i sanatos,nu tot soiul de peste este permis in diete.
    E cu dus si intors.
    Despre animale "curate" si "necurate",biblia mai aminteste:
    "Iata din vietatile care se tarasc pe pamant, cele pe care le veti privi ca necurate: cartita, soarecele si soparla dupa soiul lor; ariciul, broasca, broasca testoasa, melcul si cameleonul" (Lev. 11:29-30). "
    De asemenea,porumbelul nu se maninca fiind considerat sfint,caci el,a adus vestea retragerii apelor.Magarul,la fel...e considerat sfint caci,pe el a intrat in... Ierusalim parca,Isus.Magarii,au chiar o cruce pe spate.Ciudat,nu? Wink
    Despre bautura,la fel suntem sfatuiti sa nu bem numai apa ci,si un pic de vin "din cauza deselor tale imbolnaviri".
    Isus parca,spunea ca nimic din ce maninca nu-l spurca pe om caci,raul,nu-i vine dinafara ci,dinlauntru.Ceea ce maninca omul,"merge in hazna".
    O alimentatie bazata asadar numai pe produse vegetariene nu este si o alimentatie corecta.



    Ultima editare efectuata de catre Bagherra in Vin Iun 20, 2008 12:53 am, editata de 2 ori

    9Alimentatia vegetariana Empty Re: Alimentatia vegetariana Vin Iun 20, 2008 12:51 am

    Yahiya

    Yahiya
    zeu

    era vorba ca apostolii nu se spalau pe maini inainte sa manince si fariseii au intrebat de ce nu se spala nu asa e scris si el a intrebat ce te intineza ce intra sau ce iese din tine. pe chestia asta pavel a cerut pentru crestinii non evrei sa poata manca porc . si a mai avut el si alte rataciri da nu e topicul

    10Alimentatia vegetariana Empty Re: Alimentatia vegetariana Vin Iun 20, 2008 12:57 am

    Bagherra

    Bagherra
    vrajitor

    N-am intilnit in biblia citita de mine treaba cu Pavel,ca ar fi cerut sa manince crestinii non evrei porc. Sad

    11Alimentatia vegetariana Empty Re: Alimentatia vegetariana Vin Iun 20, 2008 1:07 am

    Yahiya

    Yahiya
    zeu

    intreaba un popa o sa iti confirme

    12Alimentatia vegetariana Empty Re: Alimentatia vegetariana Vin Iun 20, 2008 2:15 am

    Bagherra

    Bagherra
    vrajitor

    Un popa? No Popilor,le dau pina si eu lectii...

    13Alimentatia vegetariana Empty Re: Alimentatia vegetariana Vin Iun 20, 2008 5:31 am

    Puiu.T

    Puiu.T
    inger

    nu huli!!!!!!!!!!!!!!
    scrie in cartea sfanta...Very Happy

    14Alimentatia vegetariana Empty Re: Alimentatia vegetariana Sam Iun 21, 2008 8:21 am

    Yahiya

    Yahiya
    zeu

    adevar grait-ai!

    15Alimentatia vegetariana Empty Re: Alimentatia vegetariana Joi Iun 26, 2008 7:22 pm

    Dorstor

    Dorstor
    -

    Nu scrie ca Pavel a cerut ci ca toti sa manace de toate!Lui Pavel i s-a comunicat pt ca facea opozitie!

    16Alimentatia vegetariana Empty Re: Alimentatia vegetariana Joi Iun 26, 2008 8:22 pm

    Sunna

    Sunna
    vrajitor

    Daca alimentatia lacto-vegetariana este completa, suficienta traiului si sanatoasa, ce ne determina sa vehiculam in corpul nostru cadavre animale? Asiaticii sustin ca lumea evoluaza de la stadiul de piatra pana la stadiul de zeu. Prin incarnari succesive, suntem piatra, planta, animal, om .... Cum putem, asadar, sa ne mancam fratii mai putin evoluati? Omul ar trebui sa ajute celelalte vietuitoare sa evolueze, nu sa le distruga.
    Cand se spune "Sa nu ucizi", aceasta implica mult mai mult decat sa fii vegetarian, adica dragostea si nonviolenta..
    O fiinta care este stabilita puternic in nonviolenta(ahimsa), capata puteri paranormale deosebite...

    17Alimentatia vegetariana Empty Re: Alimentatia vegetariana Joi Iun 26, 2008 8:38 pm

    Diana


    inger

    Sunna a scris: Prin incarnari succesive, suntem piatra, planta, animal, om .... Cum putem, asadar, sa ne mancam fratii mai putin evoluati? Omul ar trebui sa ajute celelalte vietuitoare sa evolueze, nu sa le distruga.

    atunci ar trebui sa nu mancam nici plante

    18Alimentatia vegetariana Empty Re: Alimentatia vegetariana Joi Iun 26, 2008 9:14 pm

    Sunna

    Sunna
    vrajitor

    Omul gaseste intotdeauna un contraargument pentru ceea ce nu ii place!
    Nivelul de constiinta este mai ridicat, cu cat vietatea este mai evoluata. Astfel, un bou sau un cal va fi mai evoluat decat o gaina sau un peste si va simti altfel durerea. Pacatul este cu atat mai mare cu cat nivelul de constiinta al animalului sacrificat este mai ridicat.

    Este, intradevar, o mare problema sa ne stapanim simturile! Simtul gustativ, sexul .. ne stapanesc ele pe noi!
    In unele manastiri crestine carnea este interzisa complet in alimentatie.
    De fapt, depinde cum mentalizam! O facem doar pentru sanatate sau si din dragoste pentru vietati, pentru creatie?
    Va recomand celor carora va place gustul carnii sa faceti vizite in abatoare si sa priviti starea animalelor inainte de a fi sacrificate si in timpul sacrificiului. :!:

    19Alimentatia vegetariana Empty Re: Alimentatia vegetariana Joi Iun 26, 2008 9:26 pm

    SPRS


    demon

    Sunna a scris:Daca alimentatia lacto-vegetariana este completa, suficienta traiului si sanatoasa, ce ne determina sa vehiculam in corpul nostru cadavre animale? Asiaticii sustin ca lumea evoluaza de la stadiul de piatra pana la stadiul de zeu. Prin incarnari succesive, suntem piatra, planta, animal, om .... Cum putem, asadar, sa ne mancam fratii mai putin evoluati? Omul ar trebui sa ajute celelalte vietuitoare sa evolueze, nu sa le distruga.
    Cand se spune "Sa nu ucizi", aceasta implica mult mai mult decat sa fii vegetarian, adica dragostea si nonviolenta..
    O fiinta care este stabilita puternic in nonviolenta(ahimsa), capata puteri paranormale deosebite...

    Vegetarian fiind, nu ucizi?
    Ucizi, bineanteles ca ucizi, chiar daca obiectul crimei este doar o planta.
    Pt ca ai adus aminte de filosofia orientala, aceasta spune sa mananci numai produsul, niciodata producatorul.

    20Alimentatia vegetariana Empty Re: Alimentatia vegetariana Joi Iun 26, 2008 9:27 pm

    Diana


    inger

    pentru sunna:
    eu am intrebat pentru ca tu ai scris ca prin incarnari succesive suntem, piatra, planta, animal si om si ai exclus carnea de animal pentru ca nu ar trebui sa ne mancam "fratii nostri mai putin evoluati"
    daca si plantele sunt frati mai putin evoluati de ce nu sunt excluse si plantele din alimntatie? Smile

    21Alimentatia vegetariana Empty Re: Alimentatia vegetariana Joi Iun 26, 2008 9:30 pm

    Sunna

    Sunna
    vrajitor

    Fratii nostri mai putin evoluati sunt animalele. Draga Studenta, tu poti papa ce doresti! lol!

    22Alimentatia vegetariana Empty Re: Alimentatia vegetariana Joi Iun 26, 2008 9:37 pm

    Diana


    inger

    imi pare rau, dar fiindca ai pus si animalele in aceasi enumerare cu plantele am inteles ca te referi la intreg sirul

    23Alimentatia vegetariana Empty Re: Alimentatia vegetariana Vin Iun 27, 2008 6:24 am

    Sunna

    Sunna
    vrajitor

    SPRS a scris:
    Pt ca ai adus aminte de filosofia orientala, aceasta spune sa mananci numai produsul, niciodata producatorul.
    Interesant ceea ce spui! Unde ai citit aceasta?
    Fructul nu este produsul copacului?
    SPRS a scris:
    Vegetarian fiind, nu ucizi?
    Ucizi, bineanteles ca ucizi, chiar daca obiectul crimei este doar o planta.
    Este adevarat ceea ce spui, ca ucizi, dar eu am incercat sa explic, ca fosta yoghina, de ce este mai pacat sa ucizi un animal, decat o planta. Cu cat vietatea este mai evoluata pe scara animala, cu atat are nivelul de constiinta mai ridicat si pacatul de a-l ucide este mai mare.

    Daca as veni cu argumente din Scripturi, poate ar fi pe placul multora, numai ca acest topic se afla in cadrul Spiritualitatii YOGA.

    Am intalnit persoane complet vegetariene, de cand s-au nascut, si erau OK (atat ca fizic, cat si ca intelect). Poate erau chiar peste medie.

    24Alimentatia vegetariana Empty Re: Alimentatia vegetariana Vin Iun 27, 2008 9:23 am

    SPRS


    demon

    Nu ma intelege gresit.
    Nu sunt impotriva unei alimentatii preponderent lacto-vegetariene, insa nu uita ca pt o dezvoltare armonioasa, in special la copii, e nevoie si de carne. Totodata, o alimentatie bogata in grasime animala produce dereglari metabolice.
    Eu prefer principiul lui Buddha, calea de mijloc, echilibrul.
    In alta ordine de idei, pererea mea, referitor la porunca "sa nu ucizi" mesajul este "sa nu ucizi fara rost".

    25Alimentatia vegetariana Empty Re: Alimentatia vegetariana Vin Iun 27, 2008 9:56 am

    Sunna

    Sunna
    vrajitor

    SPRS a scris:Nu ma intelege gresit.
    Nu sunt impotriva unei alimentatii preponderent lacto-vegetariene, insa nu uita ca pt o dezvoltare armonioasa, in special la copii, e nevoie si de carne. Totodata, o alimentatie bogata in grasime animala produce dereglari metabolice.
    Eu prefer principiul lui Buddha, calea de mijloc, echilibrul.
    In alta ordine de idei, pererea mea, referitor la porunca "sa nu ucizi" mesajul este "sa nu ucizi fara rost".

    Aici trebuie facuta o analiza mai "stiintifica" si promit sa vin cu completari daca este sau nu carnea de neinlocuit sau daca proteina animala este absolut necesara dezvoltarii armonioase a omului.
    Gandirea yoga in privinta alimentatiei sustine cam acelasi lucru, adica un yoghin mananca gandind cat de important este alimentul respectiv pentru corpul sau. Exista tabele yoga yin-yang sau impartite pe elemente ori rezonante astrale...in acest sens. Un yoghin este atent cu corpul sau si si-l stapaneste, cautand sa il aduca la perfectiune pe toate planurile...

    Din experienta pot spune ca alimentatia exclusiv lacto-vegetariana imi este benefica...

    In Calea de mijloc sta Virtutea sau Calitatea. De ce? Am mai spus undeva ca un extremist nu face decat sa capete forta pentru a trece in scurt timp la extema opusa, egal departate de un punct "0", unde se afla calea de mijloc si dadeam banalul exemplu dat de Osho cu pendulul.

    Imi amintesc ca studiind diverse conceptii religioase referitoare la poruncile biblice, am intalnit niste comentarii baptiste care sustineau ca Dumnezeu aplica dreptatea prin diverse instrumente(si omenesti). Asta nu inseamna ca oamenii care se fac vinovati de crima vor fi scutiti de judecata, ca fiind instrumente divine. Dimpotriva! Cu ce masura dai, cu aceea vei primi... Supusi raului, aplica dreptatea exact celui care merita, intrand insa intr-o inlantuire de cauze-efecte si primind mai devreme sau mai tarziu acelasi lucru.
    Uneori, suntem instrumente inconstient. Ex. lovim cu masina un om....

    Continut sponsorizat



    Sus  Mesaj [Pagina 1 din 4]

    Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4  Urmatorul

    Subiecte similare

    -

    » Alimentatia sanatoasa

    Permisiunile acestui forum:
    Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum