Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Forum de spiritualitate

Subiecte similare
Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 4 EmptyDum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 4 EmptySam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 4 EmptyDum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 4 EmptyDum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 4 EmptyMier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 4 EmptyMar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 4 EmptyLun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 4 EmptyJoi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 4 EmptyVin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 4 EmptyJoi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 4 EmptyMar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 4 EmptyLun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 4 EmptySam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 4 EmptyMier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 4 EmptyMier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 4 EmptyDum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 4 EmptyMier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 4 EmptyMier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 4 EmptyMar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 4 EmptyMar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 4 EmptyDum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 4 EmptyDum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 4 EmptyJoi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 4 EmptyMar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 4 EmptyLun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 4 EmptyLun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
În total sunt 2 utilizatori conectati: 0 Înregistrati, 0 Invizibil si 2 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata


Nu sunteti conectat. Conectati-vă sau înregistrati-vă

Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism

+5
Simah
Eu Unul
Anticristul
Hades
Alex
9 participan?i

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos  Mesaj [Pagina 4 din 5]

Anticristul


eliberat

Dumnezeu nu e schimbator ca si crestini,sa treaca de la o religie la alta.Si nu are copiica mostenitori,care sa-l inlocuiasca cind imbatrineste.Isaia 43.10 Este relevant.

Soimos


admin

Multumesc ptr citat ... prin el am mai invatat ceva!

Anticristul


eliberat

Da Soimos,Cristos ,dumnezeul crestinilor nu este fiul lui dumnezeu dumnezeul evreilor.Este fiul luidumnezeu dupa rinduielile zeilor din panteonul grecesc,de aceea se si numeste Cristos si nu Masiah sau altfel.

Artistu


demon

Soimos a scris:Am dedus si eu ...au acelasi nume ...aceleasi povestiri biblice ...aceleasi personaje cu care a discutat ...asa ca am crezut ca e vorba de una si aceasi persoana!

Nu e?

Hai ...mai da-ne te rog niste lamuriri suplimentare ...cine e unul si cine e altul?

Citeste despre gnostici si cum vedeau ei universul, viata, dumnezeul. Exista si o scriere gnostica in care se afirma ca Isus n-a murit pe cruce ci altul i-a luat locul, iar el zambea in barba ca a dejugat planul zeului de rang inferior al evreilor. Interesant si funny totodata sa vezi cum evreii de acum cred ca erau la fel de unitari in gandire si credinta ca acum 2000 de ani.

Artistu


demon

Dumnezeu nu e schimbator ca si crestini,sa treaca de la o religie la alta.Si nu are copiica mostenitori,care sa-l inlocuiasca cind imbatrineste.Isaia 43.10 Este relevant.

Nu e acelasi Dumnezeu. Nu poti avea un dumnezeu razboinic si ucigas in VT si acelasi dumnezeu mantuitor in NT.
Citatul ala cu dumnezeul care promite sa nu mai ucida mi se pare cea mai cinica parte a VT-ului ... Constiinta l-a lovit asa dintr-o data. Sau remuscarea. Sau s-a plictisit cat a trebuit sa astepte pana sa aibe iar temple si oameni care sa-l adore. Mda.

Alex

Alex
djin

acu fac un raport a Counicarea Interculturala referitor la etica si coportamentul in afaceri in Orientu Mijociu.
Am gasit cateva exemple de principii etice din Talmud care tin de afaceri. Imi poate sugera cineva unde sa gasesc mai multe. Ms mult

"Proprietarul magazinului trebuie sa-si curete masurile de doua ori pe zi, greutatile o data pe saptamana si cantarul dupa fiecare cantarire." (Mishna Bava Bathra 5:10)

"Un vanzator nu are voie sa combine produse de calitati diferite in acelasi vas à un vanzator al carui vin a fost diluat cu apa nu are voie sa-l vanda decat daca ii dezvaluie clientului cele intamplate si in nici un caz nu poate sa-l vanda unui alt comerciant, chiar daca ii dezvaluie acestuia calitatea produsului, de teama ca al doilea vanzator isi va pacali clientul." (Mishna Bava Mezia 4:11)

"Daca furi de la un hot, ai si tu parte de o bucatica de hotie." (Talmudul babilonian, Berakhot 5b)

http://paranoictimes.blogspot.com/

Soimos


admin

Cine imi raspunde daca exista Iad si Rai in religia Mozaica ... caci paradis stim ca exista din Facere ... si daca si in Mozaism exista viata vesnica ?

Scuze ptr intrebarile mele atat de naive dar sunt un total necunoscator in domneniu

Anticristul


eliberat

In iudaism exista Gan Edenadica gradina.Paradis este pardes adica Livada.Tot cam acolo.
Rai este tradus putin gresit,probabil intentionat.Nu se intelege nimic din cuvintul raidar el este echivalentul cuvintului gradina.
Referitor la viata vesnica ,sigur ca din iudaism este furata ideia.Este scris ;Dute Daniele ,ca ci te vei scula iarasi etc.

Soimos


admin

Anticristul a scris:In iudaism exista Gan Edenadica gradina.Paradis este pardes adica Livada.Tot cam acolo.
Rai este tradus putin gresit,probabil intentionat.Nu se intelege nimic din cuvintul raidar el este echivalentul cuvintului gradina.
Referitor la viata vesnica ,sigur ca din iudaism este furata ideia.Este scris ;Dute Daniele ,ca ci te vei scula iarasi etc.
Multumesc !

...mi-a prins bine ptr ca acum m-am luminat despre ce e gradina Edenului si Paradisul!

Anticristul


eliberat

Da dar gradinile astea nu prea cresc in cer.Lor le place pamint si apa la radacina.

Soimos


admin

Anticristul a scris:Da dar gradinile astea nu prea cresc in cer.Lor le place pamint si apa la radacina.
Deci raiul paradisul si gradina edenului tot pe pamant au existat!

Daca tinem cont ca asta se intampla tot in teritoriul Irakului de azi ... asta inseamna ca era vorba de niste irakieni pe Dumnezeu doar i-a expulzat!
Ma ce soarta au unele popoare ...tot cauta paradisul ...si sunt expulzati mereu!

Sa fie din cauza ca Dumnezeu cunoscand viitoarea istorie a umanitatii stia ca Irakienii sunt teroristi sau ca se vor inchina lui Bahometh ...adica lui dracu?

Anticristul


eliberat

As vrea sa deschidem un topic despre Unde era gradina raiului.Poate o face Adminul in locul meu ca eu nu am timp.Eu doar raspund si asta uneori presat de timp.

Alex

Alex
djin

Evreii mesianici. Cine sunt astia? Sunt evrei sau crestini? Ca eu nu prea am inteles. astazi unul dintre mesianici m`a invitat la sabat, inainte de asta intreband daca merg la sinagoga. Discut foarte des cu ei si vad ca tzin sarbatorile iudaice, dar si se inchina lui iisus.

http://paranoictimes.blogspot.com/

Eu Unul


admin

Cred ca nu is nici cai nici magari! Very Happy Nici iudei si nici crestini. Iudaismul nu are de a face cu Noul Testament si nu pune un om mai presus de Dumnezeu.

Soimos


admin

Eu Unul a scris:Cred ca nu is nici cai nici magari! Very Happy Nici iudei si nici crestini. Iudaismul nu are de a face cu Noul Testament si nu pune un om mai presus de Dumnezeu.

Vezi daca nu ai habar ...cat de multe prostii poti posta?

Azi intradevar nu are ...dar imediat dupa moartea lui Isus tocmai o secta a iudaismului a fost cea care a scris Evangheliile Apostolilor ... ba chiar din contra ...nici macar o singura evanghelie nu e scrisa de crestini ...ci toate de iudei !
Faptul ca Biserica Romei a confiscat toate scrierile iudeilor si le-a modificat prin minciuni ...ba chiar a interzis secta crestina a religiei iudaice ... nu inseamna decat un singur lucru ... si anume ca in Templul noului Babilon (Roma) ...Mamona lucreaza si azi!

Anticristul


eliberat

Alex,intreaba-i 'Ce este Isus pentru ei?Daca este un fel de dumnezeu ei nu cred pe Isus ,cu atit mai putin pe Dumnezeu.
Daca ei spun Sma Israek ,nu pot avea nimic cu crestinismul.

Soimos


admin

Anticristul a scris:Alex,intreaba-i 'Ce este Isus pentru ei?Daca este un fel de dumnezeu ei nu cred pe Isus ,cu atit mai putin pe Dumnezeu.
Daca ei spun Sma Israek ,nu pot avea nimic cu crestinismul.
Dar de ce sa-i intrebe cineva pe evrei de azi despre Isus?

Isus a fost un sectant al religiei iudaice ...religie total interzisa de Imparatul Constantin iar membrii ei care nu au acceptat "legea noua" au fost ucisi pana la unul!

Asa c a chiar daca Isus este un personaj apartinand total religiei mozaice ...astazi nu mai avem urmasi ai acestei secte ...tot asa cum nu avem nici urmasi ai religiei lui Zamolxes!

Alex

Alex
djin

Anticristul a scris:Alex,intreaba-i 'Ce este Isus pentru ei?Daca este un fel de dumnezeu ei nu cred pe Isus ,cu atit mai putin pe Dumnezeu.
Daca ei spun Sma Israek ,nu pot avea nimic cu crestinismul.

astia pe care ii stiu il recunosc pe Iisus ca pe Mesia, salvator. Chiar ieri am fost cu unul din la un ciai si mi`a dat sa citesc din Apocalipsa cum "bate Iisus la usa".Dupa aia ma intreada daca i-am deschis usa. II zic ca sunt crestin, botezat, a care mi`a replicat ca asta nu e una si acceasi.

Referitor la "Sma Israel" ... paremi`se k-am auzit de la una din ele Sma. Asta e cam nonsens. "Sma Israel, Adunai Eloeinu, Adunai Ahat" (stiu doar fragmentul asta) si se zice ca D-zeu e imparatu, D-zeu e unu. Iisus p`aici nu`i....

Cred ca saptamana viitoare voi merge la adunarea lor. Sa vad ce mai fac pe acolo. Ca nu se aduna in sinagoga (cu toate ca este sinagoga in Chisinau) si in scoala evreiasca.

Ms de raspunsuri

http://paranoictimes.blogspot.com/

D

D
vrajitor

Soimos a scris:
Eu Unul a scris:Cred ca nu is nici cai nici magari! Very Happy Nici iudei si nici crestini. Iudaismul nu are de a face cu Noul Testament si nu pune un om mai presus de Dumnezeu.

Vezi daca nu ai habar ...cat de multe prostii poti posta?

Azi intradevar nu are ...dar imediat dupa moartea lui Isus tocmai o secta a iudaismului a fost cea care a scris Evangheliile Apostolilor ... ba chiar din contra ...nici macar o singura evanghelie nu e scrisa de crestini ...ci toate de iudei !
Faptul ca Biserica Romei a confiscat toate scrierile iudeilor si le-a modificat prin minciuni ...ba chiar a interzis secta crestina a religiei iudaice ... nu inseamna decat un singur lucru ... si anume ca in Templul noului Babilon (Roma) ...Mamona lucreaza si azi!
Unde gasesc in limba romana o Evanghelie care sa nu fi fost modificata?

Soimos


admin

D a scris:
Unde gasesc in limba romana o Evanghelie care sa nu fi fost modificata?

Asa ceva inca nu exista!

Poate o sa poti citi vreuna atunci cand ele vor fi scoase la iveala din pivnitele Vaticanului unde sunt bine dosite!

Dulgherul


djin

Soimos a scris:
D a scris:
Unde gasesc in limba romana o Evanghelie care sa nu fi fost modificata?

Asa ceva inca nu exista!

Poate o sa poti citi vreuna atunci cand ele vor fi scoase la iveala din pivnitele Vaticanului unde sunt bine dosite!

Așa e șoimușule, ai dreptate.
Cînd am afirmat că papa este pericolul 1 mondial, m-ai tras de păr!!!

Soimos


admin

Dulgherul a scris:
Soimos a scris:
D a scris:
Unde gasesc in limba romana o Evanghelie care sa nu fi fost modificata?

Asa ceva inca nu exista!

Poate o sa poti citi vreuna atunci cand ele vor fi scoase la iveala din pivnitele Vaticanului unde sunt bine dosite!

Așa e șoimușule, ai dreptate.
Cînd am afirmat că papa este pericolul 1 mondial, m-ai tras de păr!!!
Ma confunzi!

Eu intotdeauna am afirmat ca biserica crestina este biserica lui Mamon ... iar papa este reprezentantul lui Lucifer pe pamant!

Dulgherul


djin

Soimos a scris:
Dulgherul a scris:
Soimos a scris:
D a scris:
Unde gasesc in limba romana o Evanghelie care sa nu fi fost modificata?

Asa ceva inca nu exista!

Poate o sa poti citi vreuna atunci cand ele vor fi scoase la iveala din pivnitele Vaticanului unde sunt bine dosite!

Așa e șoimușule, ai dreptate.
Cînd am afirmat că papa este pericolul 1 mondial, m-ai tras de păr!!!
Ma confunzi!

Eu intotdeauna am afirmat ca biserica crestina este biserica lui Mamon ... iar papa este reprezentantul lui Lucifer pe pamant!
Nu șoimușule, nu te confund. Nu-i lăudai tu de mama focului pe cei de la vatican că sînt deștepți pentru că cred în...extratereștri?

Anticristul


eliberat

Pai cum sa nu creada in extraterestri,ca altfel sar autoanihila.Ca doar Cristos si el e putin extraterestru.

Soimos


admin

Dulgherul a scris:
Nu șoimușule, nu te confund. Nu-i lăudai tu de mama focului pe cei de la vatican că sînt deștepți pentru că cred în...extratereștri?
Nu laudam pe nimeni si cu atat mai putin pe cei de la Vatican ...chiar daca sunt destepti!

Inteligenta in slujba raului si a minciunii nu este de laudat.

Chiar daca Papa (el insusi absolvent al facultatii de fizica) colaboreaza cu laureati ai premiului Nobel ... bineinteles pentru a gasi minciuna potrivita care sa lege realitaea stintifica de religie!
Astfel in sfarsit accepta si el ceva ceea ce este la mintea cocosului ...si anume ca terestru inseamna totusi pamantean ... si tot ce nu e terestru ...este Extraterestru ...si asta e valabil si ptr Dumnezeu ...atata vreme cat nu locuieste la Broscauti

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 4 din 5]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Subiecte similare

-

» MESIA in Iudaism

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum