Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Forum de spiritualitate

Subiecte similare
Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 5 EmptyDum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 5 EmptySam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 5 EmptyDum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 5 EmptyDum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 5 EmptyMier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 5 EmptyMar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 5 EmptyLun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 5 EmptyJoi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 5 EmptyVin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 5 EmptyJoi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 5 EmptyMar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 5 EmptyLun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 5 EmptySam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 5 EmptyMier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 5 EmptyMier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 5 EmptyDum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 5 EmptyMier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 5 EmptyMier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 5 EmptyMar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 5 EmptyMar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 5 EmptyDum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 5 EmptyDum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 5 EmptyJoi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 5 EmptyMar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 5 EmptyLun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 5 EmptyLun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
În total sunt 3 utilizatori conectati: 0 Înregistrati, 0 Invizibil si 3 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata


Nu sunteti conectat. Conectati-vă sau înregistrati-vă

Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism

+5
Simah
Eu Unul
Anticristul
Hades
Alex
9 participan?i

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5

In jos  Mesaj [Pagina 5 din 5]

101Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 5 Empty Re: Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism Mar Mai 19, 2009 10:59 pm

Artistu


demon

Anticristul a scris:Pai cum sa nu creada in extraterestri,ca altfel sar autoanihila.Ca doar Cristos si el e putin extraterestru.

Dupa parerea ta, Yahve ce e? Ca "terestru" nu era.

102Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 5 Empty Re: Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism Mier Mai 20, 2009 4:13 am

D

D
vrajitor

Artistu a scris:
Anticristul a scris:Pai cum sa nu creada in extraterestri,ca altfel sar autoanihila.Ca doar Cristos si el e putin extraterestru.

Dupa parerea ta, Yahve ce e? Ca "terestru" nu era.
Yahve este Dumnezeul tuturor oamenilor si al tuturor extraterestrilor. Cool

103Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 5 Empty Re: Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism Joi Mai 21, 2009 12:40 am

Artistu


demon

D a scris:Yahve este Dumnezeul tuturor oamenilor si al tuturor extraterestrilor. Cool

Si marmota tricota staniol.

Eu Unul


admin

Anticristus, te rog sa comentezi putin, din punct de vedere iudaic, cap.44 din Isaia. Iti spuneam mai demult, ca acum cativa ani voiam sa devin neo si eram pe cale sa decid daca baptist sau adventist. Cand am fost gata sa devin adventist, s-a intamplat ceva foarte ciudat, am primit un fel de revelatie prin acest cap. 44 din Isaia si nu am mai facut pasul. De fapt, nici nu am mai continuat aprofundarea studiului, m-am oprit la VT. Restul era ...poveste...

Unele chestii de acolo nu le inteleg, ex:

"Caci voi turna ape peste pamintul insetat si riuri pe pamintul uscat; voi turna Duhul Meu peste saminta ta, si binecuvintarea Mea peste odraslele tale,
4 si vor rasari ca firele de iarba intre ape, ca salciile linga piraiele de apa.
5 Unul va zice: Eu sint al Domnului! Altul se va numi cu numele lui Iacov; iar altul va scrie cu mina lui: Al Domnului sint! Si va fi cinstit cu numele lui Israel.


Dar tu poti sa te referi la tot capitolul.
Ex. cum interpretezi?

"18 Ei nu pricep si nu inteleg, caci li s-au lipit ochii, ca sa nu vada, si inima, ca sa nu inteleaga.
19 Niciunul nu intra in sine insus, si n-are nici minte, nici pricepere sa-si zica: Am ars o parte din el in foc, am copt pine pe carbuni, am fript carne si am mincat-o: si sa fac din cealalta parte o scirba? Sa ma inchin inaintea unei bucati de lemn?”
20 El se hraneste cu cenusa, inima lui amagita il duce in ratacire, ca sa nu-si mintuiasca sufletul, si sa nu zica: N-am oare o minciuna in mina?

La ce crezi ca se refera profetul cand spune:"N-am oare in mana o minciuna?" Eu inteleg ca la Biblie. Tu?

Uite aici traducerea Cornilescu
http://www.cartiaudio.com/vechiul-testament/isaia/isaia-44-asculta-acum-iacove/

105Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 5 Empty Re: Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism Mier Iun 24, 2009 8:12 pm

Anticristul


eliberat

Pentru a intelege Isaia 44, si nu numai asta, trebuie, intradevar, sa fii foarte lucid si sa nu ai in cap invataturi crestine.

Textul este expres pentru poporul Israel, robia babiloniana plus galutul roman si promisiunile de viitor aratate apoi si in Ezechiel 37 pina la 47 - cu refacerea tarii, zidirea templuluisi izvorirea riului de sub templu.

Partea cu idolii din lemn este o descriere atit de amanuntita a crestinismului, incit cu greu ai putea crede ca Isaia nu a trait intr-un mediu ortodox sau catolic. Dar Dumnezeu stia ca poporul sau va trai aceste timpuri si la pus in garda dinainte, sa cunoasca si sa stie ca nu este alt Dumnezeu afara de El. Vezi ca spune intr-un verset: "Cind am intins cerurile, Cine era cu mine?" Rezulta clar ca nici chiar Isus nu era cu el. Nu este alt Dumnezeu afara de El.

Deuteronom 13 nu ne da voie sa credem in Cristos si Sma Israel de asemenea. Plus ca Isaia este plina de argumente ca nu este alt Dumnezeu si alt mintuitor afara de El.

Am dat un text pe Sola, la unul Pavelean din Exec 37 ,21 22. Si imi raspunde:"Eu cred ca acolo este vorba despre Isus si Biserica sa." Cind vezi asa aberatii si cit de mult intuneca mintea crestinismul,te intrebi: La ce folos sa mai citeasca Biblia? Ca, oricum,vad in fiecare text numai pe Isus si Biserica.

Am raspuns foarte pe scurt ca e tirziu si sint foarte obosit.Cu stima din Israel.

Artistu


demon

Anticristul a scris:Pentru a intelege Isaia 44, si nu numai asta, trebuie, intradevar, sa fii foarte lucid si sa nu ai in cap invataturi crestine.

Partea cu idolii din lemn este o descriere atit de amanuntita a crestinismului, incit cu greu ai putea crede ca Isaia nu a trait intr-un mediu ortodox sau catolic.

Eh, noroc ca Isaia de fapt traise in perioada lui. Si evreii din perioada lui erau cam politeisti si se inchinau la tot felul de idoli din lemn. Dar e bine sa crezi ca evreul a fost monoteist de cand e lumea. Ca altfel ar fi fost "popor ales" mai pe bucati asa - in functie de cum ajungea zvonul prin asezari.

Si uite asa ajunge Isaia prooroc si zeul un atotstiutor prin inlocuirea a ce stia el cu ce se stie acum despre o perioada mai tarzie si nu se stie acum despre atunci. Sau nu se vrea sa se stie.

Anticristul a scris:Dar Dumnezeu stia ca poporul sau va trai aceste timpuri si la pus in garda dinainte, sa cunoasca si sa stie ca nu este alt Dumnezeu afara de El. Vezi ca spune intr-un verset: "Cind am intins cerurile, Cine era cu mine?" Rezulta clar ca nici chiar Isus nu era cu el. Nu este alt Dumnezeu afara de El

Unde disparusera ingerii, heruvinii etc? Ca parca erau deja acolo cand a facut cerul. Inca o interpretare "ca sa cada cum se vrea la zar"

Si "Noi" unde erau? Si basca "Cel Ales" - cel despre care se spune ca era dinaintea timpurilor?

Soimos


admin

Anticristul a scris:La ce folos sa mai citeasca Biblia?[/b] Ca, oricum,vad in fiecare text numai pe Isus si Biserica.
Asta ptr ca toti crestinii sar intentionat peste porunca Divina din Deuteronom 13.1.

Acel text da sah-mat crestinismului!

Anticristul


eliberat

Si "Noi" unde erau? Si basca "Cel Ales" - cel despre care se spune ca era dinaintea timpurilor?
................................................................................................
Vezi ca in Isaia 44 nu spune noi.Ci zice ;Cind am intins cerurile ,cine era cu mine?
Or in timpul lui Isaia nu erau idoli de lemn , cel mult de piatra ,si asta nu la Israel ci la cei ce i inconjurau.Sigur ca uni se inchinau impreuna cu ei ,ca nu toti aveau de undesa cunoasca adevarul,ca mergeau la Templu de 3 ori pe an ,iar cartile nu erau ca azi.Si internet nu avea toata lumea ca nu era curent numai daca deschideai geamul.Insa in general Dumnezeu era cunoscut in Israel ,pe acea vreme ca era 400 de ani dupa David,si Solomon.

Anticristul


eliberat

Soimos a scris:
Anticristul a scris:La ce folos sa mai citeasca Biblia?[/b] Ca, oricum,vad in fiecare text numai pe Isus si Biserica.
Asta ptr ca toti crestinii sar intentionat peste porunca Divina din Deuteronom 13.1.

Acel text da sah-mat crestinismului!
..........................................................................................
Soimos ,eu am stat de vorba cu multi crestini,dar nici unul nu cunostea acel text pina nu il aratam eu.Si pe urma raminea putin pe ginduri ,apoi incepea sa incropeasca ceva in aparare.
E ca si cu textul din deut 18.;un mare prooroc.Toti merg cu idea formata gata,ca acolo e vorba de Isus.Nici nu citesc textul sa vada ca acolo vorbeste de prooroci obisnuiti in toata vremea.Ca adica dupa Moise pioporul nu va raminea fara profeti,iar ISUS NUMAI PROOROC NU A FOST,NICI MITITEL,DARMITE UNUL MARE ,ADICA CEL MAI MARE.

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 5 din 5]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5

Subiecte similare

-

» MESIA in Iudaism

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum