Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Forum de spiritualitate

Subiecte similare
Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 3 EmptyDum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 3 EmptySam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 3 EmptyDum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 3 EmptyDum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 3 EmptyMier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 3 EmptyMar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 3 EmptyLun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 3 EmptyJoi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 3 EmptyVin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 3 EmptyJoi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 3 EmptyMar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 3 EmptyLun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 3 EmptySam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 3 EmptyMier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 3 EmptyMier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 3 EmptyDum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 3 EmptyMier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 3 EmptyMier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 3 EmptyMar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 3 EmptyMar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 3 EmptyDum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 3 EmptyDum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 3 EmptyJoi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 3 EmptyMar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 3 EmptyLun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism - Pagina 3 EmptyLun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
În total sunt 1 utilizatori conectati: 0 Înregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator :: 1 Motor de căutare

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata


Nu sunteti conectat. Conectati-vă sau înregistrati-vă

Intrebari/Raspunsuri referitor la Iudaism

+5
Simah
Eu Unul
Anticristul
Hades
Alex
9 participan?i

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos  Mesaj [Pagina 3 din 5]

Alex

Alex
djin

Am adresat intrebarea asta mai multor preoti crestini, dar nu am primit un raspuns consistent.
Deci, dc biserica crestina recunoaste pacatul originar, iar in iudaism nu se pune problema pacatului originar,

ms

http://paranoictimes.blogspot.com/

Anticristul


eliberat

Nici nu ai sa primesti vreodata.Caci toata teoria lui Cristos este bazata pe necesitatea stergeri pacatului originar.Fara acesta Cristos nu are sens in crestinism.
Primul adam si al doilea Adam ,acesta este scopul.

Alex

Alex
djin

n`am inteles

http://paranoictimes.blogspot.com/

Anticristul


eliberat

Am spus ,ca n-o sa primesti raspuns ,deoarece baza existentei biserici este tocmai pacatul originar.Daca aceasta teorie se desfiinteza,biserica i si pierde autoritatea.

Alex

Alex
djin

Adica pacatul pe care l`au savarsit Adam si Eva nu se transmite din generatie in generatie? sau cum?

http://paranoictimes.blogspot.com/

Anticristul


eliberat

Urmartile pacatului le suportam si noi dar nu pacatul insusi.Pacatul meu de ex. nu-l vor purta copii mei .Ei i-si vor purta pacatul lor,eventual.Ceea ce eu fac eu platesc .Este scris .Nu vot minca parinti si l i se vor strepezi dinti copiilor.Cine pacatuieste acela plateste.

Alex

Alex
djin

ms mult de raspuns.

e si logic asa.

avea mos stalin o fraza: "fiul nu e responsabil pentru tata"

http://paranoictimes.blogspot.com/

Alex

Alex
djin

Scuze daca bat prea mult la cap, dar iar eu cu o intrebare:
pe ce se bazeaza principiile coserului - dc nu se mananca carne de porc si crustacee. Dc nu se serveste carnea cu lactate ?
Ms

http://paranoictimes.blogspot.com/

Alex

Alex
djin

Am gasit raspunsul:
Dintre mamifere, sunt permise rumegatoarele cu copita nedespicata, dintre animalele acvatice cele care au solzi si aripioare. (de ce?)

In ce priveste zburatoarele, nu sunt autorizate decât pasarile de ograda (porcul, calul, iepurele sunt interzise, ca si scoicile, stridiile). (de ce?)

Torah interzice de asemenea consumarea sângelui, de unde si interdictia de a consuma orice animal ucis prin vânatoare si stabileste reguli speciale pentru taierea animalelor si necesitatea de a sara carnea inainte de taiere.

Alimentele din carne nu au voie sa fie amestecate cu cele din lapte. (doar cu lapte? sau si cu branza/maioneza etc)

http://paranoictimes.blogspot.com/

Anticristul


eliberat

Regula de Kaser este data in deuteronom cap 14 si in Levetic cap 11.Toate animalele care au copita despicata si rumega sint kaser.
Pesti sa aibe solzi si aripi.Cite 2 conditii si la pesti si la animale.Pasarile sint enumerate dar nu stiu pe ce criterii.Cam toate pasarile rapitoare sint nekaser.Amestecul carni cu lapte sau produse lactate se bazeaza pe un alt text .Sa nu fierbi iedul in laptele mamei lui.

Alex

Alex
djin

referitor la pasari s`a luat, probabil, pe principiul ca cele rapitoare si cele de apa au sansa mai mare sa fie infectate cu careva paraziti; la fel ca si crustaceele.
invatam in scola religia (crestin ortodoxa) dar nu ni s`a spus de multe lucruri din VT. se insista mai mult la Pedepsele pentru pacate, la geneza si deja din NT unele chestii

http://paranoictimes.blogspot.com/

Alex

Alex
djin

Incercasem sa gasesc raspuns la asa o intrebare:
inteleg ca "sa nu fierbi melul in laptele mamei" interzicee consumul mamiferelor cu lactate sau nu?

se serveste peste cu lapte? dar gaina cu lapte? (pestele si gaina nu dau lapte)

toda raba

http://paranoictimes.blogspot.com/

Anticristul


eliberat

Pasarile nu sint socotite carne,dar daca s-a facut deja o hotarire pentru vase de carne si lapte.Ca sa nu se produca greseli sa impus si carnea de pasare sa fie despartita de lapte.Uneori se se pregateste pasare cu vita impreuna si pentru a evita anumite greseli e mai bine asa.

Alex

Alex
djin

Nu stiu exact daca intrebarea a mai fost adresata sau nu. daca da dati`mi, va rog, link la raspuns.

Azi la ora de semiotica profa a zis ca persoanele care au stat la baza religiilor monoteiste erau analfabeti. Moise putea (stia) scrie, citi cand a primit cele 10 porunci pe muntele Sinai?
rsp de la ea nu l`am primit. vreau sa intervin cu iste intrebari suplimentare la ora viitoare. voi fi foarte recunoscator daca ma veti sfatui cu niste carti bune.

2. unde pot gasi/ citi mai aprofundat despre semnificatia literei "aleph"

multumesc mult,

cu respect

http://paranoictimes.blogspot.com/

Anticristul


eliberat

Moise a fost invatat la cele mai superioare universitati din vremea sa.Ca era socotit fiul ficei lui Faraon.Era mare arhitect in constructiile din vremea sa.
De ce crezi ca era urmarit de varul sau Ramses?Pentruca era mai superior si Ramses era invidios si caiuta pricina sa-l piarda.
Pina la urma vezi rezultatul.El mergea la palat ca la el acasa.El cunostea toate rinduielile de acolo.
Concluzia este Ca era un mare invatat.

Alex

Alex
djin

asta mi`a scapat.
la moment cand profa zise chestia aia eu mi`am amintit de o imagine din Bublia pentru copii pe care mi`o citise bunica cu vre`o 15 ani in urma si acolo era Moise ce tinea de`asupra capului niste pietre scrise.

oki. ms mult. de aici am pista libera. vad cum si ce argumentez pana luni.

http://paranoictimes.blogspot.com/

Alex

Alex
djin

Am de facut un raport despre numele din perspectiva biblica. Adica de ce Ioan era anume Ioan (Iohan) sau Noe (Noah). Tin minte ca la ora de ivrit atinsesem subiectul asta. Venea de la faptul/calitatea persoanei. De unde ma pot documenta?
Ms mult.

http://paranoictimes.blogspot.com/

Alex

Alex
djin

sau macar unde pot gasi semnificatia numelor? tot va fi un pas inainte.

http://paranoictimes.blogspot.com/

Anticristul


eliberat

Tot pe net cred ca gasesti Semnificatia numelor in ivrit.
Noul Testament insa cred ca le da peste cap.Cu Stefan cu Sila si Nicodim et

Soimos


admin

Poate imi explica si mie cineva cum sta treaba in privinta lui Yahwe:
Si anume ma intereseaza daca in religia mozaica a ramas la fel de sfant cum a fost ...sau a umblat si el pe la femei ca sa le faca copii cum vedem ca spun crestinii?

Cine spune adevarul ... religia Mozaica sau religia crestina ?

Sau iarasi o fi jucand Yahwe la doua capete ...acasa in Sinagoga este cuminte si sfant ...si in biserica se tine de curvarit?

Anticristul


eliberat

Orice pui de sarpe ,de e cit de mic ,cind creste devine sarpe.Si orice fiu de Dumnezeu dupa ce ajunge pe tron , il uzurpa pe Sefu.
Adevaratul Dumnezeu nupermite nici un fel de jocin privinta asta.Vezi Isaia 43,10.
Isus e fiu de dumnezeu,uneori si tot el e si tatal si ala care a vizitat-o pe Maria.
Sa autoinsamintat.Crestini zic ca noi evrei sintem grei de cap si nu putem pricepe ,cum Sf.treime este o unitate.Si tot crestini zic astfel;Fiul nu stie cind va fi venirea.Numai Tatal stie,ca el a pastrat aceste lucruri ascunse,si de Fiul.
Se teme Tatal de ceva ,oare?Sau daca este tot elcam cum or fi pricepind crestini problema?

Artistu


demon

Soimos a scris:Poate imi explica si mie cineva cum sta treaba in privinta lui Yahwe:
Si anume ma intereseaza daca in religia mozaica a ramas la fel de sfant cum a fost ...sau a umblat si el pe la femei ca sa le faca copii cum vedem ca spun crestinii?

Cine spune adevarul ... religia Mozaica sau religia crestina ?

Sau iarasi o fi jucand Yahwe la doua capete ...acasa in Sinagoga este cuminte si sfant ...si in biserica se tine de curvarit?

Cine ti-a zis ca sunt unul si acelasi?

Soimos


admin

Artistu a scris:
Soimos a scris:Poate imi explica si mie cineva cum sta treaba in privinta lui Yahwe:
Si anume ma intereseaza daca in religia mozaica a ramas la fel de sfant cum a fost ...sau a umblat si el pe la femei ca sa le faca copii cum vedem ca spun crestinii?

Cine spune adevarul ... religia Mozaica sau religia crestina ?

Sau iarasi o fi jucand Yahwe la doua capete ...acasa in Sinagoga este cuminte si sfant ...si in biserica se tine de curvarit?

Cine ti-a zis ca sunt unul si acelasi?

Am dedus si eu ...au acelasi nume ...aceleasi povestiri biblice ...aceleasi personaje cu care a discutat ...asa ca am crezut ca e vorba de una si aceasi persoana!

Nu e?

Hai ...mai da-ne te rog niste lamuriri suplimentare ...cine e unul si cine e altul?

Anticristul


eliberat

Dumnezeu este unul fara inceput si fara sfirsit dupa mintea omeneasca.Cristos insa este doar capul crestinismului adica zeul Soaretransferat din generatie in generatie si de la o cultura la alta.Acelasi il gasesti laq egipteni cu 3000 de ani inainte,acelasi il gasesti la iranieni cam in acelasitimp.Doar numele difera putin,dar data nasteri si sacerdotiul ramin neschimbate.

Soimos


admin

Anticristul a scris:Dumnezeu este unul fara inceput si fara sfirsit dupa mintea omeneasca.Cristos insa este doar capul crestinismului adica zeul Soaretransferat din generatie in generatie si de la o cultura la alta.Acelasi il gasesti laq egipteni cu 3000 de ani inainte,acelasi il gasesti la iranieni cam in acelasitimp.Doar numele difera putin,dar data nasteri si sacerdotiul ramin neschimbate.

Dar eu nu la Isus ma refeream ci la Yahwe ...

poate fi unul si acelasi Yahwe daca intr-o religie nu are copii si in alta are?

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 3 din 5]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Subiecte similare

-

» MESIA in Iudaism

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum