Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Forum de spiritualitate

Subiecte similare
Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Crestinismul - religie politeista - Pagina 8 EmptyDum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Crestinismul - religie politeista - Pagina 8 EmptySam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Crestinismul - religie politeista - Pagina 8 EmptyDum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Crestinismul - religie politeista - Pagina 8 EmptyDum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Crestinismul - religie politeista - Pagina 8 EmptyMier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Crestinismul - religie politeista - Pagina 8 EmptyMar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Crestinismul - religie politeista - Pagina 8 EmptyLun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Crestinismul - religie politeista - Pagina 8 EmptyJoi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Crestinismul - religie politeista - Pagina 8 EmptyVin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Crestinismul - religie politeista - Pagina 8 EmptyJoi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Crestinismul - religie politeista - Pagina 8 EmptyMar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Crestinismul - religie politeista - Pagina 8 EmptyLun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Crestinismul - religie politeista - Pagina 8 EmptySam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Crestinismul - religie politeista - Pagina 8 EmptyMier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Crestinismul - religie politeista - Pagina 8 EmptyMier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Crestinismul - religie politeista - Pagina 8 EmptyDum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Crestinismul - religie politeista - Pagina 8 EmptyMier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Crestinismul - religie politeista - Pagina 8 EmptyMier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Crestinismul - religie politeista - Pagina 8 EmptyMar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Crestinismul - religie politeista - Pagina 8 EmptyMar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Crestinismul - religie politeista - Pagina 8 EmptyDum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Crestinismul - religie politeista - Pagina 8 EmptyDum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Crestinismul - religie politeista - Pagina 8 EmptyJoi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Crestinismul - religie politeista - Pagina 8 EmptyMar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Crestinismul - religie politeista - Pagina 8 EmptyLun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Crestinismul - religie politeista - Pagina 8 EmptyLun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
În total sunt 2 utilizatori conectati: 0 Înregistrati, 0 Invizibil si 2 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata


Nu sunteti conectat. Conectati-vă sau înregistrati-vă

Crestinismul - religie politeista

+8
Leo Luke
ISIHAST
Soimos
Anton_LaVey
Anticristul
Heruer
Artistu
Alex
12 participan?i

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

Crestinismul este o religie politeista?

Crestinismul - religie politeista - Pagina 8 Vote_lcap64%Crestinismul - religie politeista - Pagina 8 Vote_rcap 64% [ 7 ]
Crestinismul - religie politeista - Pagina 8 Vote_lcap36%Crestinismul - religie politeista - Pagina 8 Vote_rcap 36% [ 4 ]
Crestinismul - religie politeista - Pagina 8 Vote_lcap0%Crestinismul - religie politeista - Pagina 8 Vote_rcap 0% [ 0 ]
Total voturi : 11


In jos  Mesaj [Pagina 8 din 8]

176Crestinismul - religie politeista - Pagina 8 Empty Re: Crestinismul - religie politeista Lun Iun 22, 2009 3:45 pm

Artistu


demon

Soimos a scris:
Hai sa te luminez ...crestinii nu se pot ruga la Dumnezeu pentru ca crestinii NU AU un Dumnezeu !
Sau crezi cumva ca e suficient sa furi "scripturile evreiesti" ca automat si Dumnezeul Evreilor sa renunte la evreii Lui si sa se mute la crestinii ...in a caror biserica esti invatat sa iti bati joc tocmai de acel Dumnezeu al evreilor?

Arabii de ce dumnezeu isi bat joc? Daca isi bat.

177Crestinismul - religie politeista - Pagina 8 Empty Re: Crestinismul - religie politeista Lun Iun 22, 2009 6:42 pm

Soimos


admin

Artistu a scris:
Soimos a scris:
Hai sa te luminez ...crestinii nu se pot ruga la Dumnezeu pentru ca crestinii NU AU un Dumnezeu !
Sau crezi cumva ca e suficient sa furi "scripturile evreiesti" ca automat si Dumnezeul Evreilor sa renunte la evreii Lui si sa se mute la crestinii ...in a caror biserica esti invatat sa iti bati joc tocmai de acel Dumnezeu al evreilor?

Arabii de ce dumnezeu isi bat joc? Daca isi bat.
Bineinteles ca de "dumnezeul" crestinilor ...adica de un "dumnezeu" tata ...care face fii cu o pustoaica ...fiu pe care il sacrifica ca sa salveze viata vacilor si porcilor si berbecilor care erau sacrificati ritual ptr spalarea pacatelor oamenilor!
si ca sa nu ziceti ca bat campii ...iata dovada!

Evrei 9.13. Căci dacă sângele țapilor și al taurilor și cenușa junincii, stropind pe cei spurcați, îi sfințește spre curățirea trupului, 14. Cu cât mai mult sângele lui Hristos,

178Crestinismul - religie politeista - Pagina 8 Empty Re: Crestinismul - religie politeista Lun Iun 22, 2009 8:05 pm

Artistu


demon

Soimos a scris:
Bineinteles ca de "dumnezeul" crestinilor ...adica de un "dumnezeu" tata ...care face fii cu o pustoaica ...fiu pe care il sacrifica ca sa salveze viata vacilor si porcilor si berbecilor care erau sacrificati ritual ptr spalarea pacatelor oamenilor!
si ca sa nu ziceti ca bat campii ...iata dovada!

Evrei 9.13. Căci dacă sângele țapilor și al taurilor și cenușa junincii, stropind pe cei spurcați, îi sfințește spre curățirea trupului, 14. Cu cât mai mult sângele lui Hristos,

Arabii nu cred in Tata si Fiu, cred ca Isus a fost doar un profet ca Mahomed. Bataia de joc a lor e fata de dumnezeul iudaic (care este si al lor) - ca el le promite musulmanilor fecioare iar evreilor le-a promis doar pamant - daca tot vrei sa gasesti nod in papura.
Era sa zic ca "Bineinteles iar imi vei demonstra ca n-ai citit nimic" iar citatul adus ca argument suprem se inscrie in nivelul de intelegere al evreului acelor vremuri. Scris pe limba lui. Sau tu ii crezi pe toti einsteini in orice epoca si orice ti se pare tie bataie de joc acum la adresa vreunuia este si realitatea de atunci?
PS Un citat din Coran era necesar - daca vroiai sa te cred ca afirmatia ta e corecta. Dar n-are functia de "search online" asa ca ne intoarcem la "castravetele e o planta dicotiledonata" a faimoasei scenete cu Florin Piersic.

179Crestinismul - religie politeista - Pagina 8 Empty Re: Crestinismul - religie politeista Lun Iun 22, 2009 9:27 pm

Anticristul


eliberat

Nu era neaparat dat un citat din coran.Arabi insisi nu cunosc coranul ,abia 5 sau 10 la suta ,stiu anumite fragmente.Eu traiesc alaturi de arabi si am multi prieteni cu care discut.
Din casa mea si pina in via unui arab am o distanta de aproximativ 63 de centimetri si poate citva milimetri.Pe bune ,ca azi nu am baut zaibar.

180Crestinismul - religie politeista - Pagina 8 Empty Re: Crestinismul - religie politeista Mar Iun 23, 2009 7:20 am

Soimos


admin

Artistu a scris:
Soimos a scris:
Bineinteles ca de "dumnezeul" crestinilor ...adica de un "dumnezeu" tata ...care face fii cu o pustoaica ...fiu pe care il sacrifica ca sa salveze viata vacilor si porcilor si berbecilor care erau sacrificati ritual ptr spalarea pacatelor oamenilor!
si ca sa nu ziceti ca bat campii ...iata dovada!

Evrei 9.13. Căci dacă sângele țapilor și al taurilor și cenușa junincii, stropind pe cei spurcați, îi sfințește spre curățirea trupului, 14. Cu cât mai mult sângele lui Hristos,

Arabii nu cred in Tata si Fiu, cred ca Isus a fost doar un profet ca Mahomed.
Ei pot sa creada si in floarea soarelui...e libertatea lor ...dar nici ei si nici tu nu sti ca insusi Dumnezeu in Deuteronom ii invata pe evrei sa nu creada in profetii care fac minuni:

Capitolul 13
1. "De se va ridica în mijlocul tău prooroc sau văzător de vise și va face înaintea ta semn și minune,
2. Și se va împlini semnul sau minunea aceea, de care ți-a grăit el, și-ți va zice atunci: Să mergem după alți dumnezei, pe care tu nu-i știi și să le slujim acelora,
3. Să nu asculți cuvintele proorocului aceluia sau ale acelui văzător de vise,
5. Iar pe proorocul acela sau pe văzătorul acela de vise să-l dați morții, pentru că v-a sfătuit să vă abateți de la Domnul Dumnezeul vostru!

Sau te pomenesti ca ceea ce spune Dumnezeu nu are valoare ?


Bataia de joc a lor e fata de dumnezeul iudaic (care este si al lor)
Adica arabii il batjocoresc pe allah (eloh, elohim) ...sau nu am inteles eu bine?

iar citatul adus ca argument suprem se inscrie in nivelul de intelegere al evreului acelor vremuri.
...bineinteles spre deosebire de citatele moderne ale Biblie care sunt scrise in secolul informatiei si al informaticii? .....

PS Un citat din Coran era necesar - daca vroiai sa te cred ca afirmatia ta e corecta.
Citatele din Coran nu au nicio valoare caci si ele sunt nascute din minciuni si alte interese ...sau nu sti ca Copranul a fost "inspirat" de Gavrila care a vazut ca pe pamant au fost modificate scripturile Domnului (adica a aparut Biblia) ...uitand zapacitul de Gabriel si habaucul de Allah ca Tanachul a ramas neschimbat ... deci nu avea sens sa "inspire" alte scripturi!

181Crestinismul - religie politeista - Pagina 8 Empty Re: Crestinismul - religie politeista Mar Iun 23, 2009 2:30 pm

Artistu


demon

Soimos a scris:Sau te pomenesti ca ceea ce spune Dumnezeu nu are valoare ?

Tu nu vrei sa intelegi ca pentru mine dumnezeul biblic/iudaic/musulman este la origine un personaj incropit de evrei pentru a-i face pe evrei sa fie uniti in fata "inamicului comun", vad. Spun incropit pentru ca au altoit pe o sursa de informatii existente tot felul de "adaptari ale personajului la realitatile vremurilor" care au ajuns sa se si contrazica una pe alta.
Si cand realitatile vremurilor s-au schimbat au facut ca si crestinii - au scos ce nu le-a convenit. Ca sa fie clar, e Da. Ceea ce spune n-are valoare decat informationala pentru mine.

La restul postarii nu-ti raspund ca n-am timp acum si nici nu prea vad rostul - in afara de trafic.

182Crestinismul - religie politeista - Pagina 8 Empty Re: Crestinismul - religie politeista Mar Iun 23, 2009 2:35 pm

Artistu


demon

Anticristul a scris:Nu era neaparat dat un citat din coran.Arabi insisi nu cunosc coranul ,abia 5 sau 10 la suta ,stiu anumite fragmente.Eu traiesc alaturi de arabi si am multi prieteni cu care discut.
Din casa mea si pina in via unui arab am o distanta de aproximativ 63 de centimetri si poate citva milimetri.Pe bune ,ca azi nu am baut zaibar.

Cand intreb despre mere nu-mi place sa mi se vorbeasca despre pere - mergand pe principiul ca ambele sunt fructe.

183Crestinismul - religie politeista - Pagina 8 Empty Re: Crestinismul - religie politeista Mar Iun 23, 2009 6:41 pm

Soimos


admin

Artistu a scris:
Soimos a scris:Sau te pomenesti ca ceea ce spune Dumnezeu nu are valoare ?

Tu nu vrei sa intelegi ca pentru mine dumnezeul biblic/iudaic/musulman este la origine un personaj incropit de evrei pentru a-i face pe evrei sa fie uniti in fata "inamicului comun", vad.

Pai daca vezi lucrurile tot asa cum le vad si eu ...de ce ma contrezi?

184Crestinismul - religie politeista - Pagina 8 Empty Re: Crestinismul - religie politeista Mar Iun 23, 2009 7:09 pm

Artistu


demon

Soimos a scris:Pai daca vezi lucrurile tot asa cum le vad si eu ...de ce ma contrezi?

Pentru ca esti cu unii muma si cu altii ciuma - ca sa fie o exprima plastica. Cateodata. Fara argumente.

185Crestinismul - religie politeista - Pagina 8 Empty Re: Crestinismul - religie politeista Mar Iun 23, 2009 9:33 pm

Soimos


admin

Artistu a scris:
Soimos a scris:Pai daca vezi lucrurile tot asa cum le vad si eu ...de ce ma contrezi?

Pentru ca esti cu unii muma si cu altii ciuma - ca sa fie o exprima plastica. Cateodata. Fara argumente.

Pai ce te asteptai sa ma port la fel de frumos cu cei care fac binele ... ca si cu cei care fac doar rau?

Tu esti asa ?

186Crestinismul - religie politeista - Pagina 8 Empty Re: Crestinismul - religie politeista Mier Iun 24, 2009 3:23 pm

Artistu


demon

Soimos a scris:Pai ce te asteptai sa ma port la fel de frumos cu cei care fac binele ... ca si cu cei care fac doar rau?
Tu esti asa ?

Nu exista unii au facut bine si altii au facut rau pentru mine. Sunt identici deci ii tratez egal; au facut si bine si rau in egala masura. Doar scara la nivel mondial e diferita. Sau cel putin pare.

187Crestinismul - religie politeista - Pagina 8 Empty Re: Crestinismul - religie politeista Joi Iun 25, 2009 8:00 pm

Soimos


admin

Artistu a scris:
Soimos a scris:Pai ce te asteptai sa ma port la fel de frumos cu cei care fac binele ... ca si cu cei care fac doar rau?
Tu esti asa ?

Nu exista unii au facut bine si altii au facut rau pentru mine. Sunt identici deci ii tratez egal; au facut si bine si rau in egala masura. Doar scara la nivel mondial e diferita. Sau cel putin pare.
Eu vad lucrurile mai clar nuantate.
Sunt oameni rai care nu concep decat sa fie rai si sa actioneze negativ ... eh ...eu pe astia ii selectez deoparte si ii trec la capitolul "satane".

188Crestinismul - religie politeista - Pagina 8 Empty Re: Crestinismul - religie politeista Joi Iun 25, 2009 8:43 pm

Artistu


demon

Soimos a scris:Eu vad lucrurile mai clar nuantate.
Sunt oameni rai care nu concep decat sa fie rai si sa actioneze negativ ... eh ...eu pe astia ii selectez deoparte si ii trec la capitolul "satane".

Nu-mi plac etichetele. Din simplul motiv ca nu cred in existenta numai a binelui si numai a raului.

189Crestinismul - religie politeista - Pagina 8 Empty Re: Crestinismul - religie politeista Vin Iun 26, 2009 11:51 am

Soimos


admin

Artistu a scris:
Soimos a scris:Eu vad lucrurile mai clar nuantate.
Sunt oameni rai care nu concep decat sa fie rai si sa actioneze negativ ... eh ...eu pe astia ii selectez deoparte si ii trec la capitolul "satane".

Nu-mi plac etichetele. Din simplul motiv ca nu cred in existenta numai a binelui si numai a raului.

Aprecierea se face pe baza faptelor ...etichetele nu sunt decat aprecieri conform faptelor.

Evident ca nu exista oameni perfecti si numai totali pozitivi ... binele si raul coexista in fiecare din noi ...important este sa actinezi pozitivi si sa inveti din greselile comise .... dar oameni rai si total negativi ...adica activisti ai nesimtirii ...sunt chiar foarte multi!

Sau nu ai auzit de "animale masculine" din necunostinta de cauza gresit intutilati "oameni: care isi batjocoresc familiile si sacrifica viitorul copiilor lor ptr viciile lor egoiste ...de ex. alcoolul?

190Crestinismul - religie politeista - Pagina 8 Empty Re: Crestinismul - religie politeista Vin Iun 26, 2009 1:08 pm

Anticristul


eliberat

Alcoolul,este o cauza externa ,care ii face pe oameni iresponsabili.Dar sint oameni care din firea lor nu ar face bine la cineva in ruptul capului.
Si cauta cearta si gilceava din orice si cu oricine.
Cred insa ca si educatia (Cei sapte ani)I-si spune cuvintul.
Si un astfel de om ,daca are copii,il copiaza si acestia vor suferi fara sa fie vinovati.Ca rautatea se revarsa asupra celor ce o practica ,dar ei nu-si dau seama.

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 8 din 8]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum