Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Forum de spiritualitate

Subiecte similare
Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
CALEA SPRE CER ȘI PUTERE EmptyDum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
CALEA SPRE CER ȘI PUTERE EmptySam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
CALEA SPRE CER ȘI PUTERE EmptyDum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
CALEA SPRE CER ȘI PUTERE EmptyDum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
CALEA SPRE CER ȘI PUTERE EmptyMier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
CALEA SPRE CER ȘI PUTERE EmptyMar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
CALEA SPRE CER ȘI PUTERE EmptyLun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
CALEA SPRE CER ȘI PUTERE EmptyJoi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
CALEA SPRE CER ȘI PUTERE EmptyVin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
CALEA SPRE CER ȘI PUTERE EmptyJoi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
CALEA SPRE CER ȘI PUTERE EmptyMar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
CALEA SPRE CER ȘI PUTERE EmptyLun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
CALEA SPRE CER ȘI PUTERE EmptySam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
CALEA SPRE CER ȘI PUTERE EmptyMier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
CALEA SPRE CER ȘI PUTERE EmptyMier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
CALEA SPRE CER ȘI PUTERE EmptyDum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
CALEA SPRE CER ȘI PUTERE EmptyMier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
CALEA SPRE CER ȘI PUTERE EmptyMier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
CALEA SPRE CER ȘI PUTERE EmptyMar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
CALEA SPRE CER ȘI PUTERE EmptyMar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
CALEA SPRE CER ȘI PUTERE EmptyDum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
CALEA SPRE CER ȘI PUTERE EmptyDum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
CALEA SPRE CER ȘI PUTERE EmptyJoi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
CALEA SPRE CER ȘI PUTERE EmptyMar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
CALEA SPRE CER ȘI PUTERE EmptyLun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
CALEA SPRE CER ȘI PUTERE EmptyLun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
În total sunt 3 utilizatori conectati: 0 Înregistrati, 0 Invizibil si 3 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata


Nu sunteti conectat. Conectati-vă sau înregistrati-vă

CALEA SPRE CER ȘI PUTERE

+4
Fay
Vizitator Blue
Der Bedeu
Cocorul
8 participan?i

Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 2]

1CALEA SPRE CER ȘI PUTERE Empty CALEA SPRE CER ȘI PUTERE Lun Sept 08, 2008 9:13 pm

Cocorul

Cocorul
djin

RECENZIE LA CARTEA«CALEA SPRE CER ȘI PUTERE»

După Biblie, cea mai publicată carte din lume este textul atribuit lui Lao Tzu.

În ceea ce privește numărul variantelor de traducere și al edițiilor apărute pe primul loc se află textul atribuit lui Lao Tzu

Tao Te Ching a lui Lao Tzu este cartea cea mai tradusă și una dintre cele mai îndrăgite din lume.

Unică prin luciditatea și conciziunea sa, ea rămâne actuală și este venerată dicolo de barierele culturale pentru înțelepciunea sa fără vârstă.»(TIMES)

«Impactul descoperirii textului fundamental pentru taoism,atribuit lui Lao Tzu,(sec.VI i.e.n.) ,în 1993 într-un mormânt din localitatea Guodian,poate fi comparat în importanță cu găsirea «Manuscriselor de la Marea Moartă».[Washington Post]

«Manuscrisele pe fâșii din bambus găsite în 1993 într-un mormânt descoperit în localitatea Guodian din provincia Hubei(China) reprezintă cea mai veche versiune cunoscută a Tao Te Ching datată în sec 4 î.e.n.» [The Guodian Laozi: Proceedings of the International Conference, Dartmouth College, May 1998]

«CALEA SPRE CER ȘI PUTERE»este o traducere a uimitoarelor documente găsite la Mawangdui[1973] și Guodian[1993] în paralel cu versiunea curentă. Versiunea

curentă se referă la edițiile“Sibu beiyao” (Wang Bi) și“Sibu congkan”(Heshanggong), transmise și utilizate în traducerile de până acum,drept texte de referință pentru

opera lui Lao Zi [se pronunță:«lao țî»;«în l.chineză:老子;lit.:«Bătrânul (lao) maestru (copil) (zi) »; în romanizare pinyin:Lao Zi; în WadeGiles: Lao Tzu ].

Dao De Jing este unul dintre cele mai influente și dintre cele mai larg interpretate texte spirituale din câte au fost scrise vreodată. [ se pronunță:«tao tă țîn»; în l.chineză: 道德經; lit.: ”CARTEA CĂİİ SPRE CER ȘI PUTERE”; în romanizare pinyin:Dao De Jing ; în romanizare WadeGiles(utilizată în majoritatea textelor anglo-saxone) Tao Te Ching]

Prezenta lucrare,care vine la 12 ani după ediția publicată 1993 în colaborare cu prof. Tao Jian Wen și dr.Florin Brătilă(directorul Centrului de Acupunctură și Homeopatie din București),se dorește o ediție definitivă și actualizată a textului lui Lao Tzu și cuprinde:

TRADUCEREA CAPİTOLULUİ ..33..

33.1.Cel ce cunoaște pe alții [lumea exterioară] are erudiție

33.2.Doar cel ce se cunoaște pe Sine (cel ce este conștient de sine) este Iluminat

33.3.Cel ce învinge pe alții are forță ,

33.4. Doar cel ce se învinge pe Sine este cu adevărat puternic [este unit cu forța Spiritului (Shen)].

33.5. Doar cel care cunoaște mulțumirea este cu adevărat bogat ..

33.6. Cel ce are intenție deschide viitorul

[cel ce acționează perseverent, fără să se silească, are energie;cel ce are puterea hotărârii perseverează; cel ce are adevărata stabilitate se pliază după soarta ce i-a fost dată păstrându-și identitatea(interiorul imobil);contrar aceluia posedat de ambiție care se forțează să acționeze ***].

33.7. Cel care nu-și pierde locul[ rămâne așezat(centrat în Tao)], oriunde s-ar duce, dăinuie;

[doar cel ce rămâne așezat la locul său de origine, simplu,natural și care nu-și pierde propria natură(sufletul) obține imortalitatea; moare repede cel ce rătăcește (cel ce caută în afară, se risipește,se îndepărtează de firea sa; cel curios..)]***;

33.8. Cel ce se stinge (moare) fără să piară atinge veșnicia

[cel ce este ca și mort, fără să dispară(intră în transa mistică ); cel ce a renunțat la falsa personalitate devine nemuritor (moartea aparentă sau voluntară deschide accesul la continuitatea conștiinței sau la independența de corp a conștiinței);acela nu încetează să existe după moarte;

Cel ce ține la viață (ce se teme pentru ea) o va pierde];

În antichitate recitarea textului lui Lao Zi era ascultată zilnic pentru virtuțile sale magice și terapeutice;posesorii textului scris beneficiau de protecție atât în viață cât și după moarte ;din cauza folosirii textului scris ca talisman de protecție și pentru călătoria în lumea de dincolo,avem astăzi șansa să găsim vechile variante ale lui Lao Zi în mormintele descoperite la Mawangdui[1973] și Guodian

Un proverb chinez zice: 言乃心之聲«cuvântul este vocea spiritului»;

Caracterul pentru «Suflet»în l.chineză este 心xin¹ sin

R:sân;inimă;minte;gând;sentiment;voință;minte;gând;

inteligență;intenție;spirit;suflet;sentiment;centru;

E: heart, mind, feeling, intentions, centre, middle;
Se știa că în lumea manifestată apa este după chipul și asemănarea lui Tao[vezi capitolul 8]
Un alt proverb chinez zice:

«Apa și Cerul au aceeași culoare»

[水天一色 shui3 tian¹ yi¹ se4 ].

Apa și Cerul au aceleași caracteristici.

Cerul este cel mai aproape de Tao.De multe ori caracterul pentru Cer[天tian¹] ține locul lui Tao[道dao4].Dar apa este izvorul….pentru toate formele de viață …

Acum urmează impactul găsirii celei mai vechi variante a Dao De Jing.

Manuscrisele pe fâșii din bambus de la Guodian conțin un nou text legat de apă, care nu mai apărut în nici o altă variantă ulterioară:

道 生 一 ,一 生 二, 二 生 三 , 三 生 萬 物

dao4 sheng1 yi1,yi1 sheng1 er4, er4 sheng1 san1 , san1 sheng1 wan4 wu4 .

Tao naște Unul, Unul naște Doi, Doi naște Trei, Trei a dat naștere tuturor făpturilor

«Nu doar Egiptul este darul Nilului» ,cum spunea Herodot ,ci și« Viața tuturor făpturilor de pe Terra este darul apei».

Continuând afirmația

太 一 生 水 «Marele Unu a născut apa»,

după seria existentă în capitolul 42

(道 生 一,一生二, 二生三,三生萬物„Tao naște Unul, Unul naște Doi, Doi naște Trei, Trei a dat naștere tuturor făpturilor...”

descoperim că « Viața tuturor făpturilor de pe Terra este darul apei».

Exact la această concluzie au ajuns azi și cercetătorii de pe Terra :



«În fiecare an,zeci de milioane de asteroizi mari [ de peste 150 tone fiecare]de gheață cad pe Pământ din spațiul cosmic.Dacă vom calcula cantitatea de apă pe care o poartă asteroizii,oamenii vor vedea că e foarte posibil ca apa de pe Pământ să își aibă originea în spațiul cosmic.. Cercetători de la Universitatea din Hawai,spun că poate la început nu era apă pe Pământ și că apa a venit din spațiul cosmic.Mulți oameni de știință și cercetători consdera apa un mijloc de transport cosmic pentru viata.»

Într-un interviu dr. Emoto se referea la soarta civilizației de pe Terra:

«Cred că ființele vii sunt însăși apa.Corpul omenesc o haină pe care o poartă apa pe această planetă,dar pe alte planete,hainele pot să apară complet diferite..Apa este răspândită pe întreaga planetă sub haine multiple. Cred că Pământul un fel de rinichi al universului. Pe aceasta planetă a venit foarte multă apă din univers. Aceasta trebuie purificată pentru a se întoarce la alte planete... pentru a purifica acele planete. Acele planete au nevoie de apă purificată.
Apa suntem chiar noi înșine. Noi ființele umane trebuie să ne purificăm pe noi înșine.Motivul pentru care am venit aici din univers... pentru care am coborât aici din Cer este pentru a ne purifica .Apoi trebuie să ne reîntoarcem în univers. Alte planete ne așteaptă.. Ele ne cheamă: “Veniți înapoi! Veniți înapoi! Grăbiți-vă și veniți înapoi!

Dar noi rămânem încă pe acest Pământ și continuăm să ne reîncarnăm.Nu putem să continuăm să ne reîncarnăm așa la nesfârșit...Trebuie să trecem clasa și să ne reîntoarcem acasă. Noi ființele umane suntem chiar ca și apa. Noi trebuie să ne reîntoarcem pe alte planete.

Dacă vom continua să trăim ca până acum planeta Terra va întâlni catastrofe și va ajunge la sfârșit...Dacă nu ne schimbăm cursul(obiceiurile),vom avea un uriaș potop ...ca acela prevestit de Noe .Iisus zicea că« vița care nu mai dă rod este tăiată»..Rodul viței omenești este reîntoarcerea apei purificate la cer...

Cum putem face catastrofele să nu se întâmple?

Este foarte simplu. Prin iubire și recunoștiință, către fiecare persoană către fiecare lucru. Dacă 10% dintre oameni pot face acest lucru,atunci nu va exista o catastrofă.

De ce 10%?

Experimentele au arătat că dacă 10% dintr-o colonie de bacterii sunt bacteri bune, 10% rele și, 80% din acestea sunt neutre, întreaga colonie este bună, iar bacteriile bune vor triumfa. Fiul lui Emoto a adăugat, “Dr. Emoto a făcut un experiment în care a pus două etichete pe același recipient cu apă . Pe o etichetă scria “Mulțumesc!” Alta zicea “ Ești proastă!” Apa a format cristale frumoase… ceea ce a dovedit că“Mulțumesc!” a triumfat asupra “Ești proastă!” De aceea Dr. Emoto se străduiește din toate puterile să găsească pe Pământ 10% oameni cu gânduri drepte. Va fi pace pe Pământ atât timp cât vor mai exista 10% de astfel de oameni.»

Lao Tzu ne cere să urmăm modelul apei :

În universul manifestat

8. Apa este după chipul și asemănarea lui Tao

[Învață de la apă cum trebuie să fii]

Suprema binecuvântare (virtute;putere;Tao)este asemenea apei[fiindcă apa,ca și Tao pătrunde subtil peste tot].

Apa dă viață tuturor făpturilor [萬物;wan wu] fără să aibă un rival pe măsură,

Pentru că ocupă poziția cea mai de jos [cea mai umilă, disprețuită de oameni],

[Apa] este oglindirea lui Tao (este după chipul și asemănarea lui Tao).

De aceea sfântul (înțeleptul),care ia drept model virtuțile apei alege drept supremă poziție [atitudine] josul [umilința; Pământul][ și se întoarce,la fel cum se comportă și apa,în Ocean ( la matca universului,locul central,cel mai stabil,ocupat de Tao)];

[Pentru] inimă (minte;meditație;spirit;gândire;) sfântul (înțeleptul) iubește profunzimea pe care o oferă starea incoloră a apei[vidul;golul;profunzimea; plonjarea în profunzimea liniștii;starea mentală incoloră;];

[În] relația cu semenii [în dăruire, prietenie] sfântul (înțeleptul) prețuiește drept virtute supremă imparțialitatea apei [practică empatia:«apa ia forma vasului în care este turnată ,dar rămâre ea însăși -fără să se identifice cu vasul»; empatia este lipsită de subiectivitatea simpatiei sau a identificării; practică înțelegerea empatică; compasiunea;blândețea; omenia;mila; «ce ție nu-ți place altuia nu face» practică imparțialitatea apei «ca și ploaia să fii o binecuvântare pentru tot ce este viu; ploaia udă în mod egal atât buruienile ,cât și plantele folositoare»].

În vorbire sfântul (înțeleptul) prețuiește transparența apei[fiindcă doar omul sincer realizează continuitatea sau lipsa de fracturare dintre interior și exterior-care deschide accesul la puterea supranaturală de a declanșa împlinirea celor spuse;cultivă sinceritatea dacă dorești încrederea semenilor(primești ceea ce ești în stare să dai)];

În guvernare sfântul (înțeleptul) prețuiește armonia apei [ pacea socială;așezarea în ordine;calmul; liniștea;tăcerea; non-acțiunea (Wu-Wei); legalitatea; justețea];

În datorie[ îndatoriri], prețuiește statornicia apei[este cunoscută perseverența apei care, în timp, depășește orice obstacol (în lirica norvegiană: "învață de la apă să ai statornic drum");flexibilitatea în îndeplinirea statornică ; răbdarea,continuitatea efortului face dintr-o

picătură un ocean;«un drum de o mie de leghe începe cu un pas»;«dacă ai căzut de 99 de ori, ridică-te de 100 de ori»;doar cel ce rămâne ca un copil se ridică după fiecare cădere și nu suferă în caz de eșec,fiindcă nu are o imagine înghețată despre sine [ego];

În acțiune sfântul (înțeleptul) prețuiește capacitatea apei de a folosi momentul oportun [doar cel atent ,care nu-și uită nici o clipă țelul,poate să profite de fisura apărută în obstacolul care trebuie depășit sau poate să sesizeze și să utilizeze clipa prielnică, spărtura dintre norii de gânduri,vidul mental;suplețea, flexibilitatea(care permit adaptarea la situația întâlnită , utilizarea clipei prielnice,acțiunea la momentul oportun sau sesizarea locului vulnerabil) sunt efecte ale prezenței,conștienței sau ale atenției imparțiale; dacă în locul trăirii în prezent(acum și aici),trăim în trecut sau în viitor(lăsându-ne atenția ocupată de dorințe,așteptări;dogme;credințe) se ajunge la înghețarea atenției și la rigidizarea acțiunilor,care devin inadecvate momentului];

Fiindcă sfântul (înțeleptul),care ia drept model apa(Tao) acționează fără să lupte, fără să se identifice cu agresorul[apa ia forma vasului în care este turnată ,doar la periferie, fiindcă în centru ea rămâne imuabilă ,păstrându-și identitatea de apă( nu se identifică cu vasul în care a fost turnată);fiindcă apa preferă să cedeze,nu opune rezistență, și nu generează ostilitate sau opoziție];

In revolutia romana sloganul o fost : „ FARA VIOLENTA „

Rămâne ca și apa neînvins permanent la locul său [rămâne centrat permanent în axul imuabil păstrându-și identitatea; rămâne neînvins ,invulnerabil,fără cusur și nu se confruntă cu imputări,resentimente,indignare sau mânie].

Poporul roman, este asemeni apei, au venit la noi popoare migratoare, invadatori, dar natia dacilor - romani autentici : au ramas permanent in locul lor si numai pastrandu-si identitatea au ramas neinvinsi, invulnerabili .

https://www.youtube.com/watch?v=sZczvMh_phQ

2CALEA SPRE CER ȘI PUTERE Empty Re: CALEA SPRE CER ȘI PUTERE Mar Sept 09, 2008 10:54 am

Der Bedeu


zeu

CULMEA AIURELILOR. UN GHIVECI IN CARE SE POATE GASI DE TOATE:CA SI CUM ARHEOLOGIE,POLITICA, RELIGIE CRESTINA,ISTORIE,FANTEZII FARA CAP SI COADA, TOTUL INMUIAT CU SCRIS CHINEZ CA FACE BUNA IMPRESIE.



Ultima editare efectuata de catre Tudorel666 in Lun Sept 15, 2008 10:57 pm, editata de 1 ori (Motiv : Am aruncat neghina si am dat 5% warn saditorului pentru recidiva.)

3CALEA SPRE CER ȘI PUTERE Empty Re: CALEA SPRE CER ȘI PUTERE Mar Sept 09, 2008 6:02 pm

Cocorul

Cocorul
djin

Nu te obliga nimeni sa intelegi ceva !
Antisemit ?
Ce e aia ?
Chiar nu ma intereseaza, e problema voastra a evreilor cu antisemitismul, nu e problema mea !
Nu prezinta interes pentru mine antisemitismul si alte polologhii de ale voastre !

4CALEA SPRE CER ȘI PUTERE Empty Re: CALEA SPRE CER ȘI PUTERE Mier Sept 10, 2008 7:14 am

Der Bedeu


zeu

Credinciosilor, rugativa la mila Celui de sus ca sfarsitul lumii se apropie!
Cocorule scrie la filosofie.....

5CALEA SPRE CER ȘI PUTERE Empty Re: CALEA SPRE CER ȘI PUTERE Lun Sept 15, 2008 9:57 pm

Vizitator Blue

Vizitator Blue
muritor de rand

Cocorul a scris:Nu te obliga nimeni sa intelegi ceva !
Antisemit ?
Ce e aia ?
Chiar nu ma intereseaza, e problema voastra a evreilor cu antisemitismul, nu e problema mea !
Nu prezinta interes pentru mine antisemitismul si alte polologhii de ale voastre !
[color=cyan][b]***Cocorule,***
eu sunt nou pe aici
fryingpan



Ultima editare efectuata de catre Tudorel666 in Lun Sept 15, 2008 11:04 pm, editata de 1 ori (Motiv : S-a sters limbajul jignitor si amenintarile. Postatorul lor este atentionat ca se va acorda warn pentru orice alta postare asemanatoare.)

6CALEA SPRE CER ȘI PUTERE Empty Re: CALEA SPRE CER ȘI PUTERE Lun Sept 15, 2008 10:20 pm

Fay


vrajitor

Deci Lao Tzu spune

"33.3.Cel ce învinge pe alții are forță ,

33.4. Doar cel ce se învinge pe Sine este cu adevărat puternic [este unit cu forța Spiritului (Shen)]"

Este frumos si inteligent spus...Cine are urechi...

Noi, moldovenii, suntem considerati mai putin "civilizati" ...Ardelenii, in schimb, vestici, de...
"Nu stiu cum e prin alte parti insa, in Ardeal s-a luat gatul unora pentu mult mai putin."
Calea spre cer si putere...trece cu forta, ...prin iad !!!

7CALEA SPRE CER ȘI PUTERE Empty Re: CALEA SPRE CER ȘI PUTERE Lun Sept 15, 2008 11:16 pm

Vizitator Blue

Vizitator Blue
muritor de rand

Noi, moldovenii, suntem considerati mai putin "civilizati" ...Ardelenii, in schimb, vestici, de...
Eu cred ca cei care spun asta nu trebuie luati in seama.

"Nu stiu cum e prin alte parti insa, in Ardeal s-a luat gatul unora pentu mult mai putin."
De ce o rupi din contextul in care a fost scrisa?

Calea spre cer si putere...trece cu forta, ...prin iad !!!
Corect: Drumul spre Rai, trece prin Purgatoriu.
Diferenta e ca, intr-un caz vorbim de pedeapsa, in altul de purificare.

8CALEA SPRE CER ȘI PUTERE Empty Re: CALEA SPRE CER ȘI PUTERE Vin Mai 22, 2009 12:51 pm

D

D
vrajitor

Fay a scris:Deci Lao Tzu spune

"33.3.Cel ce învinge pe alții are forță ,

33.4. Doar cel ce se învinge pe Sine este cu adevărat puternic [este unit cu forța Spiritului (Shen)]"

Este frumos si inteligent spus...Cine are urechi...

Noi, moldovenii, suntem considerati mai putin "civilizati" ...Ardelenii, in schimb, vestici, de...
"Nu stiu cum e prin alte parti insa, in Ardeal s-a luat gatul unora pentu mult mai putin."
Calea spre cer si putere...trece cu forta, ...prin iad !!!
Iata ce spune Iisus Hristos:
Biblia Ortodoxă,Sfânta Evanghelie după Ioan,Capitolul 14
"9. Iisus i-a zis: De atâta vreme sunt cu voi și nu M-ai cunoscut, Filipe? Cel ce M-a văzut pe Mine a văzut pe Tatăl. Cum zici tu: Arată-ne pe Tatăl?
10. Nu crezi tu că Eu sunt întru Tatăl și Tatăl este întru Mine? Cuvintele pe care vi le spun nu le vorbesc de la Mine, ci Tatăl - Care rămâne întru Mine - face lucrările Lui.
11. Credeți Mie că Eu sunt întru Tatăl și Tatăl întru Mine, iar de nu, credeți-Mă pentru lucrările acestea.
12. Adevărat, adevărat zic vouă: cel ce crede în Mine va face și el lucrările pe care le fac Eu și mai mari decât acestea va face, pentru că Eu Mă duc la Tatăl."Aceasta este calea spre cer si putere!
Crezi in Iisus Hristos?

9CALEA SPRE CER ȘI PUTERE Empty Re: CALEA SPRE CER ȘI PUTERE Vin Mai 22, 2009 1:38 pm

Fay


vrajitor

D a scris:
Fay a scris:Deci Lao Tzu spune

"33.3.Cel ce învinge pe alții are forță ,

33.4. Doar cel ce se învinge pe Sine este cu adevărat puternic [este unit cu forța Spiritului (Shen)]"

Este frumos si inteligent spus...Cine are urechi...

Noi, moldovenii, suntem considerati mai putin "civilizati" ...Ardelenii, in schimb, vestici, de...
"Nu stiu cum e prin alte parti insa, in Ardeal s-a luat gatul unora pentu mult mai putin."
Calea spre cer si putere...trece cu forta, ...prin iad !!!
Iata ce spune Iisus Hristos:
Biblia Ortodoxă,Sfânta Evanghelie după Ioan,Capitolul 14
"9. Iisus i-a zis: De atâta vreme sunt cu voi și nu M-ai cunoscut, Filipe? Cel ce M-a văzut pe Mine a văzut pe Tatăl. Cum zici tu: Arată-ne pe Tatăl?
10. Nu crezi tu că Eu sunt întru Tatăl și Tatăl este întru Mine? Cuvintele pe care vi le spun nu le vorbesc de la Mine, ci Tatăl - Care rămâne întru Mine - face lucrările Lui.
11. Credeți Mie că Eu sunt întru Tatăl și Tatăl întru Mine, iar de nu, credeți-Mă pentru lucrările acestea.
12. Adevărat, adevărat zic vouă: cel ce crede în Mine va face și el lucrările pe care le fac Eu și mai mari decât acestea va face, pentru că Eu Mă duc la Tatăl."Aceasta este calea spre cer si putere!
Crezi in Iisus Hristos?

Fara a citi in totalitate citatele date de tine, (care nu ma intereseaza, prefer literatura buna..)eram cat pe ce sa te felicit pentru ca ai reusit sa asterni peste 2 propozitii fara sa ne binecuvantezi cu o intrebare desteapta...
Si uite ca, ajungand la sfarsit, mi-am dat seama ca m-am inselat,
Vai, ce pacat...vorba unui cantec.

10CALEA SPRE CER ȘI PUTERE Empty Re: CALEA SPRE CER ȘI PUTERE Vin Mai 22, 2009 1:42 pm

D

D
vrajitor

Fay a scris:
Fara a citi in totalitate citatele date de tine, (care nu ma intereseaza, prefer literatura buna..)eram cat pe ce sa te felicit pentru ca ai reusit sa asterni peste 2 propozitii fara sa ne binecuvantezi cu o intrebare desteapta...
Si uite ca, ajungand la sfarsit, mi-am dat seama ca m-am inselat,
Vai, ce pacat...vorba unui cantec.
De ce nu vrei sa spui ce credinta ai? study

11CALEA SPRE CER ȘI PUTERE Empty Re: CALEA SPRE CER ȘI PUTERE Vin Mai 22, 2009 1:51 pm

Fay


vrajitor

Trebuie sa fi "extrem de istet" ca sa intelegi din postarile mele ca nu ma inregimentez intr-o credinta!!!!!

Si, ca sa vedem cat iti place: Dar de ce ma intrebi?
Ce importanta are pentru tine ce cred eu? Ca pentru mine e sigur ca nu are importanta ce crezi tu....
Ce credinta ai tu?
De ce crezi in Isus?
Ai dovada invierii lui? ...alta decat din diverse scrieri evanghelice. Eu prefer sa citesc un basm de Petre Ispirescu.
Si daca raspunzi, promit sa revin cu altele....

12CALEA SPRE CER ȘI PUTERE Empty Re: CALEA SPRE CER ȘI PUTERE Vin Mai 22, 2009 2:18 pm

D

D
vrajitor

Fay a scris:Trebuie sa fi "extrem de istet" ca sa intelegi din postarile mele ca nu ma inregimentez intr-o credinta!!!!!

Si, ca sa vedem cat iti place: Dar de ce ma intrebi?
Ce importanta are pentru tine ce cred eu? Ca pentru mine e sigur ca nu are importanta ce crezi tu....
Ce credinta ai tu?
De ce crezi in Isus?
Ai dovada invierii lui? ...alta decat din diverse scrieri evanghelice. Eu prefer sa citesc un basm de Petre Ispirescu.
Si daca raspunzi, promit sa revin cu altele....
Marturisesc ca nu ti-am citit toate cuvantarile tale si deci nu stiu ce credinta ai.Pentru mine are importanta ce credinta are unul sau altul si una sau alta deoarece eu vreau sa conving pe toti ca Dumnezeu exista si vreau sa vad daca este careva care poate sa ma convinga ca nu exista Dumnezeu.Eu m-am nascut din parinti ortodocsi si voi ramane ortodox dar marturisesc ca nu sunt de-acord cu biserica si religia ortodoxa.Eu consider ca biblia contine foarte multe adevaruri si am inceput sa inteleg Cuvantul lui Dumnezeu.Ca sa te lamuresc mai bine eu cred ca Dumnezeu exista si mai cred ca Iisus este fiul lui Dumnezeu cel dintai nascut iar nu facut dar marturisesc din pacate ca nu cred suficient in Dumnezeu si in Iisus Hristos!Eu cred ca Iisus a inviat si s-a dus cu tot cu trup la Dumnezeu.Uite vezi ti-am raspuns acum spune si tu ce credinta ai.Ce credinta ai? fingers

13CALEA SPRE CER ȘI PUTERE Empty Re: CALEA SPRE CER ȘI PUTERE Vin Mai 22, 2009 2:35 pm

Anticristul


eliberat

Aceasta este credinta ta(Doamne D)Stii am zis doamne,ca atunci sigur o brodesc cu sexul.Ca asa i-au zis si lui Isus ;Doamne.Ce-o fi vrind sa zica nu am inteles.Bine ai zis ,ca nu esti de acord cu biserica orto.Stii ,insa Isus nu este chiar atit fiul lui Dumnezeu cit este mai mult fiul Biserici,ca ea l-a nascut.
Ai putea explica insa ce inseamna nascut si nu facut?
Caci daca sa nascut ca dumnezeu abia atunci cu povestea Mariei,el nu poate fi dumnezeu ca este foarte tinar.Iar daca a fost din vesnicii el nu este nascut ci cel mult transformat sau transmutat.

14CALEA SPRE CER ȘI PUTERE Empty Re: CALEA SPRE CER ȘI PUTERE Vin Mai 22, 2009 2:40 pm

D

D
vrajitor

Anticristul a scris:
Ai putea explica insa ce inseamna nascut si nu facut?
Oamenii au suflete?Crezi in reintruparea sufletelor? study

15CALEA SPRE CER ȘI PUTERE Empty Re: CALEA SPRE CER ȘI PUTERE Vin Mai 22, 2009 3:45 pm

Fay


vrajitor

D a scris:
Fay a scris:Trebuie sa fi "extrem de istet" ca sa intelegi din postarile mele ca nu ma inregimentez intr-o credinta!!!!!

Si, ca sa vedem cat iti place: Dar de ce ma intrebi?
Ce importanta are pentru tine ce cred eu? Ca pentru mine e sigur ca nu are importanta ce crezi tu....
Ce credinta ai tu?
De ce crezi in Isus?
Ai dovada invierii lui? ...alta decat din diverse scrieri evanghelice. Eu prefer sa citesc un basm de Petre Ispirescu.
Si daca raspunzi, promit sa revin cu altele....
Marturisesc ca nu ti-am citit toate cuvantarile tale si deci nu stiu ce credinta ai.Pentru mine are importanta ce credinta are unul sau altul si una sau alta deoarece eu vreau sa conving pe toti ca Dumnezeu exista si vreau sa vad daca este careva care poate sa ma convinga ca nu exista Dumnezeu.Eu m-am nascut din parinti ortodocsi si voi ramane ortodox dar marturisesc ca nu sunt de-acord cu biserica si religia ortodoxa.Eu consider ca biblia contine foarte multe adevaruri si am inceput sa inteleg Cuvantul lui Dumnezeu.Ca sa te lamuresc mai bine eu cred ca Dumnezeu exista si mai cred ca Iisus este fiul lui Dumnezeu cel dintai nascut iar nu facut dar marturisesc din pacate ca nu cred suficient in Dumnezeu si in Iisus Hristos!Eu cred ca Iisus a inviat si s-a dus cu tot cu trup la Dumnezeu.Uite vezi ti-am raspuns acum spune si tu ce credinta ai.Ce credinta ai? fingers

FRUMOS.
Incepe prin a ne convinge cu dovezi (nu vorbe..) ca acel Dumnezeu de care biserica spune, exista si ca a mai facut si un fiu (de care spui ca-i cel dintai, atunci care-i cel de-al doilea?).
Apoi, poate, vom incerca macar sa-ti dovedim ca te inseli...
Dar am sa-ti spun ceva, iar acum am sa vorbesc serios,caci recunosc ca pana acum, m-am cam distrat.
Pastreaza-ti credinta pentru tine si fi fericit ca o ai, ca esti suficient de suficient ca sa poti crede fara sa-ti pui tie prea multe intrebari si fara sa-i pui LUI prea multe intrebari.(Nu de alta, dar efectul ar fi dezastruos, ti-ar raspunde ceva mai putin ca noi!Laughing )
Credinta te fereste de multe probleme, te scapa de raspunderi si cel mai important poti muri crezand cu tarie ca dincolo te mai asteapta ceva bun, mai putin bun, dar macar... ceva.
P.S. Eu fac parte dintre nenorocitii aia de nu pot avea credinta pentru ca se apuca precum fraierii sa gandeasca si sa socoteasca prea mult si vad ca lucrurile cam nu se potrivesc. Asta spus simplu.

16CALEA SPRE CER ȘI PUTERE Empty Re: CALEA SPRE CER ȘI PUTERE Vin Mai 22, 2009 5:28 pm

D

D
vrajitor

Fay a scris:
FRUMOS.
Incepe prin a ne convinge cu dovezi (nu vorbe..) ca acel Dumnezeu de care biserica spune, exista si ca a mai facut si un fiu (de care spui ca-i cel dintai, atunci care-i cel de-al doilea?).
Apoi, poate, vom incerca macar sa-ti dovedim ca te inseli...
Dar am sa-ti spun ceva, iar acum am sa vorbesc serios,caci recunosc ca pana acum, m-am cam distrat.
Pastreaza-ti credinta pentru tine si fi fericit ca o ai, ca esti suficient de suficient ca sa poti crede fara sa-ti pui tie prea multe intrebari si fara sa-i pui LUI prea multe intrebari.(Nu de alta, dar efectul ar fi dezastruos, ti-ar raspunde ceva mai putin ca noi!Laughing )
Credinta te fereste de multe probleme, te scapa de raspunderi si cel mai important poti muri crezand cu tarie ca dincolo te mai asteapta ceva bun, mai putin bun, dar macar... ceva.
P.S. Eu fac parte dintre nenorocitii aia de nu pot avea credinta pentru ca se apuca precum fraierii sa gandeasca si sa socoteasca prea mult si vad ca lucrurile cam nu se potrivesc. Asta spus simplu.
Ca sa-ti dau dovezi ar trebui sa-ti mai pun niste intrebari.Crezi ca oamenii au suflete?Eu cred ca Dumnezeu exista asa ca tu convinge-ma ca nu exista. study Eu vreau sa te conving si pe tine si pe ceilalti ca Dumnezeu exista si de aceea te rog raspunde la intrebari.
Nu inteleg esti nenorocit sau nenorocita caci ai spus ca esti mama??!!!??Ce nenorocire ai?Adica cum fraierii gandesc si socotesc?Tu esti fraiera?Care lucruri le-ai vazut tu ca nu se cam potrivesc?Ce inseamna fraier sau fraiera? study

17CALEA SPRE CER ȘI PUTERE Empty Re: CALEA SPRE CER ȘI PUTERE Vin Mai 22, 2009 7:03 pm

Soimos


admin

D a scris:
Ca sa-ti dau dovezi ar trebui sa-ti mai pun niste intrebari.
Cum ar fi sa iti pui intrebarile tie insusti ...ptr ca dupa cate se pare "inghiti totul nerumegat"

Crezi ca oamenii au suflete?
Nu! ... adica nu CREDEM ci STIM !
Stii care este diferenta intre cineva care STIE si cineva care doar CREDE?
Stiutul cere un efort intelectual ...iar ptr a CREDE e suficient sa fi cel mai prost om din lume ...asta ca sa intelegi mai corect cui ii este adresata STINTA ... si cui CREDINTA!

Eu cred ca Dumnezeu exista asa ca tu convinge-ma ca nu exista. study
Pai incearca sa gasesti documentatie stintifica serioasa despre Dumnezeu ...posteaza ne si noua aici pe forum din ea ... si dupa aia hai sa incepem discutia!

18CALEA SPRE CER ȘI PUTERE Empty Re: CALEA SPRE CER ȘI PUTERE Vin Mai 22, 2009 9:09 pm

Fay


vrajitor

Mama imi povestea de vremurile de mai demult cand sambata,in micul orasel de unde era se organizau "chermeze" cu muzica...placi puse la un patefon. Cand le era lumea mai draga, se defecta si incepea sa repete prosteste: foaie, foaie,foaie foaie...
Atitudinea ta, labilitatea (in intelegere) si repetarea necontrolata si absurda a acelorasi intrebari, imi aminteste de acel patefon stricat, domnule D .

19CALEA SPRE CER ȘI PUTERE Empty Re: CALEA SPRE CER ȘI PUTERE Sam Mai 23, 2009 12:19 am

Artistu


demon

Fay a scris:Mama imi povestea de vremurile de mai demult cand sambata,in micul orasel de unde era se organizau "chermeze" cu muzica...placi puse la un patefon. Cand le era lumea mai draga, se defecta si incepea sa repete prosteste: foaie, foaie,foaie foaie...
Atitudinea ta, labilitatea (in intelegere) si repetarea necontrolata si absurda a acelorasi intrebari, imi aminteste de acel patefon stricat, domnule D .

In limbaj "internautic" i se spune Troll.

20CALEA SPRE CER ȘI PUTERE Empty Re: CALEA SPRE CER ȘI PUTERE Sam Mai 23, 2009 3:56 pm

D

D
vrajitor

Soimos a scris:
D a scris:
Ca sa-ti dau dovezi ar trebui sa-ti mai pun niste intrebari.
Cum ar fi sa iti pui intrebarile tie insusti ...ptr ca dupa cate se pare "inghiti totul nerumegat"

Crezi ca oamenii au suflete?
Nu! ... adica nu CREDEM ci STIM !
Stii care este diferenta intre cineva care STIE si cineva care doar CREDE?
Stiutul cere un efort intelectual ...iar ptr a CREDE e suficient sa fi cel mai prost om din lume ...asta ca sa intelegi mai corect cui ii este adresata STINTA ... si cui CREDINTA!

Eu cred ca Dumnezeu exista asa ca tu convinge-ma ca nu exista. study
Pai incearca sa gasesti documentatie stintifica serioasa despre Dumnezeu ...posteaza ne si noua aici pe forum din ea ... si dupa aia hai sa incepem discutia!
Vrei sa spui ca tu inghiti ceea ce a fost rumegat de altii?Eu stiu si pentru ca stiu ce stiu eu cred ca Dumnezeu exista si deci eu stiu si cred dar tu esti limitat la doar a sti si ce stii este gresit pentru ca tu crezi ca stramosul tau este o maimuta. rolf
Intr-adevar a sti presupune un efort dar daca nu-ti este dat sa si intelegi atunci ceea ce stii este degeaba si astfel tu ai o credinta eretica si satanica.Nu exista oameni fara credinta caci si ateismul este o credinta falsa dar este o credinta si cand va veni vremea ai sa fii lamurit de Dumnezeu cum se lamureste aurul si argintul in cuptor.Eu prefer sa fiu prostul lui Dumnezeu decat prostul lui satan. Cool Daca ai raspunde la toate intrebarile mele cu seriozitate si logica atunci ai vedea ca stiinta este limitata in a dezvalui adevarul suprem si stiinta face doar presupuneri si cercetari mai mult sau mai putin benefice pentru om dar din pacate nu poate sa vada pentru ca savantii satanisti (deci nu toti savantii) sunt orbi si nu vad pe Dumnezeul Creator. study

21CALEA SPRE CER ȘI PUTERE Empty Re: CALEA SPRE CER ȘI PUTERE Sam Mai 23, 2009 3:58 pm

D

D
vrajitor

Fay a scris:Mama imi povestea de vremurile de mai demult cand sambata,in micul orasel de unde era se organizau "chermeze" cu muzica...placi puse la un patefon. Cand le era lumea mai draga, se defecta si incepea sa repete prosteste: foaie, foaie,foaie foaie...
Atitudinea ta, labilitatea (in intelegere) si repetarea necontrolata si absurda a acelorasi intrebari, imi aminteste de acel patefon stricat, domnule D .
Mama ta mai traieste doamna Fay?Ce nenorocire ai?Ai cap? raspunde la toate intrebarile daca vrei dovezi tu si ceilalti. Cool

22CALEA SPRE CER ȘI PUTERE Empty Re: CALEA SPRE CER ȘI PUTERE Sam Mai 23, 2009 4:07 pm

D

D
vrajitor

Artistu a scris:
In limbaj "internautic" i se spune Troll.
Degeaba incerc sa te ridic pe tine si pe altii cu "troliul" credintei la conditia de a fi asemenea cu Dumnezeu ca voi stiti una si buna ca aveti credinta unor maimute ai caror urmasi va considerati. Rusinica! rolf study

23CALEA SPRE CER ȘI PUTERE Empty Re: CALEA SPRE CER ȘI PUTERE Sam Mai 23, 2009 5:39 pm

Fay


vrajitor

D a scris:
Fay a scris:Mama imi povestea de vremurile de mai demult cand sambata,in micul orasel de unde era se organizau "chermeze" cu muzica...placi puse la un patefon. Cand le era lumea mai draga, se defecta si incepea sa repete prosteste: foaie, foaie,foaie foaie...
Atitudinea ta, labilitatea (in intelegere) si repetarea necontrolata si absurda a acelorasi intrebari, imi aminteste de acel patefon stricat, domnule D .
Mama ta mai traieste doamna Fay?Ce nenorocire ai?Ai cap? raspunde la toate intrebarile daca vrei dovezi tu si ceilalti. Cool

Trezeste-te !
Nu te-a chemat nimeni si nu te-a pus nimeni sa indrugi intrebari fara cap si fara coada...Forumul este liber, adevarat, dar daca aceasta libertate iti da voie sa intrebi stupiditati, nimeni nu-ti permite sa ne CERI NIMIC. Ori dumneata asta faci de cand te-ai logat, ne ceri cu tupeu raspunsuri si atunci cand ti se arata ca normal si de BUN SIMT este sa raspunzi dumneata intai la ele, treci la "represalii", nu ne mai dai maretele dumitale dovezi, daca noi nu raspundem la chestionar! Laughing
Iaca, nu vrem ...sic! Crying or Very sad

24CALEA SPRE CER ȘI PUTERE Empty Re: CALEA SPRE CER ȘI PUTERE Sam Mai 23, 2009 6:23 pm

Soimos


admin

D a scris:
Artistu a scris:
In limbaj "internautic" i se spune Troll.
Degeaba incerc sa te ridic pe tine si pe altii cu "troliul" credintei la conditia de a fi asemenea cu Dumnezeu ca voi stiti una si buna ca aveti credinta unor maimute ai caror urmasi va considerati. Rusinica! rolf study

Nu te supara ...dar nu am vazut nicio maimuta atat de proasta incat sa creada in Dumnezeu ... si nici caine care sa pretuiasca Cuvantul Domnului ....desi fiecare caine in parte este mai iubitor decat o intrega biserica !

Cat despre faptul ca noi am fi evoluat din maimuta ... este muuuult mai pozitiv decat sa fi creat din lut ca oala de noapte ...si sa nu poti evolua ca nici lutul si nici oala de noapte nu evolueaza!

Deci ai retinut? ... noi nu ne tragem din maimuta ...ci fiecare din parintii nostrii care la randul lor din parintii lor ... dar cum sa priceapa asta cineva care in loc sa judece ... e folosit ca oala!

25CALEA SPRE CER ȘI PUTERE Empty Re: CALEA SPRE CER ȘI PUTERE Sam Mai 23, 2009 9:32 pm

Anticristul


eliberat

Dintr-o caruta de lemn nu poate evolua o masina performanta de fier,dar unul care a reusit sa inventeze o caruta poate merge mai departecu inventia ,pina ajunge la masina.Cam asa ar fi scara evolutiei.Nu din una in alta ci de la una la alta.

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 2]

Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum