Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Forum de spiritualitate

Subiecte similare
Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Despre KARMA EmptyDum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Despre KARMA EmptySam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Despre KARMA EmptyDum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Despre KARMA EmptyDum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Despre KARMA EmptyMier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Despre KARMA EmptyMar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Despre KARMA EmptyLun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Despre KARMA EmptyJoi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Despre KARMA EmptyVin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Despre KARMA EmptyJoi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Despre KARMA EmptyMar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Despre KARMA EmptyLun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Despre KARMA EmptySam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Despre KARMA EmptyMier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Despre KARMA EmptyMier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Despre KARMA EmptyDum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Despre KARMA EmptyMier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Despre KARMA EmptyMier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Despre KARMA EmptyMar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Despre KARMA EmptyMar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Despre KARMA EmptyDum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Despre KARMA EmptyDum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Despre KARMA EmptyJoi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Despre KARMA EmptyMar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Despre KARMA EmptyLun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Despre KARMA EmptyLun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
În total sunt 3 utilizatori conectati: 0 Înregistrati, 0 Invizibil si 3 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata


Nu sunteti conectat. Conectati-vă sau înregistrati-vă

Despre KARMA

+6
Mihai
George1
Bla_1
Cris
Khaarsha
Alice Bailey
10 participan?i

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Despre KARMA Empty Despre KARMA Vin Iun 27, 2008 5:52 pm

Alice Bailey

Alice Bailey
vrajitor

In Yoga Sutra, Patanjali spune:

"Prin practica perseverenta a mediatiei profunde ce se realizeaza simultan cu rostirea(emisia mentala) a MANTRA-ei AUM se ajunge gradat la o stare net superioara de interiorizare extatica[care face cu putinta revelarea aspectelor spirituale ultime ale fiintei si permite chiar atingerea starii de Constiinta Cosmica(Samadhi) si astfel, obstacolele de tot felul [care apar pe calea yoga] sunt rapid si cu usurinta depasite."(Cap I, sutra 29)

In aceasta sutra se reveleaza un mare secret yoghin care ne permite sa ne ardem fara suferinta karma iminenta de suferinta.
Prin LAYA YOGA cu MANTRA AUM, focalizati in centrul subtil de forta AJNA CHAKRA(in zona fruntii-central), ne ardem destul de repede si PENTRU TOTDEAUNA orice fel de karma trecuta sau prezenta( nu si viitoare).(Bineinteles, ca este important sa stim a practica corect LAYA-mediatie pe sunete)

KARMA VIOLENTA, care nu a fost arsa la timp, NU mai poate fi arsa dupa manifestarea ei propriu-zisa.(Ex... Daca ne-a taiat picioarele trenul, nu mai putem spera prosteste ca realizand LAYA cu MANTRA AUM, ne vor creste la loc...)

In cazul iminentei karmice a unei crize care e pe cale sa se declanseze de PARANOIA, SCHIZOFRENIE etc metoda trebuie inceputa imediat si vor continua zilnic, fara sa treaca nici o zi fara sa lucram cel putin 2 ore/zi fara intrerupere pana la vindecare. Cand intuim ca aceasta s-a produs, mai continuam inca 21 de zile acest antrenament(nu diminuat), pentru o marja de siguranta.

Acesta este un mare secret cunoscut de foarte putin yoghini si putini aleg sa il practice pentru a-si arde karma de suferinta.

Exista o alta metoda similara, cu deosebirea ca mantra este alta si concentrarea se face la nivelul lui Sahasrara chakra timp de 1/2 ora/zi min. E bine ca initierea cu mantra respectiva sa fie facuta de un guru.. Sunt multe mantre pe care le gasim prin diverse materiale, numai ca folosite nu au nici un efect, tocmai pentru ca nu am primit initierea in ele de la un maestru competent.
In plus, o mantra divulgata isi pierdea eficacitatea, fiind necesar din nou sa fim initiati...

Lucrul cu fortele cosmice este asemeni o metoda rapida de ardere a karmei, in plus, fiecare forta cosmica adorata ofera adoratorului puteri paranormale specifice ei.



Ultima editare efectuata de catre La Trobe-Bateman in Mar Iul 01, 2008 4:46 am, editata de 1 ori

2Despre KARMA Empty Re: Despre KARMA Vin Iun 27, 2008 6:06 pm

Khaarsha

Khaarsha
muritor de rand

Arderea karmei nu se face prin mantre si tehnici de meditatie asupra chakrelor. Astfel de procedee ii dau celui care practica, iluzia ca obstacolele din calea lui dispar, el nedepunand nici un efort in drumul lui spre iluminare.
Karma instant apare atunci cand individul e dispus sa invete sa ierte si sa iubeasca. Pe masura ce invata, legaturile karmice dispar. Totusi, ele pot reaparea daca cel in cauza se lasa dus de "ispita".
Principiul e cam acelasi cu deschiderea celui de al 3-lea ochi: nu se provoaca, ci se lasa sa apara atunci cand vine vremea.
Sa ne gandim: are rost sa ducem direct la facultate pe cineva care nici macar nu a terminat scoala primara?

3Despre KARMA Empty Re: Despre KARMA Vin Iun 27, 2008 6:19 pm

Alice Bailey

Alice Bailey
vrajitor

Sunt multiple metode... Fiecare le recita pe alea pe care le stie el mai binisor de la guru sau.
Arderea karmei se face si prin ruga si post(doar cu apa).
In plus, mai documenteaza-te! Laya nu inseamna recitare de cuvinte, ca la biserica, ci o metoda de practicare profunda a meditatiei pe un sunet. Se trece prin toate etapele yoga... concentrare, meditatie, apoi Retragerea simturilor si identificare cu sunetul bijei mantre pe centrul subtil de forta Ajna.

Perioadele de emisie alterneaza cu receptia sunetului corespondent din macrocosmos, ca apoi sa ne identificam cu acesta intr-o stare de samadhi.

Exista chiar o metoda Yoga sau o scoala daca vrei, care se numeste KARMA YOGA.
Actiunea detasata si daruirea fructelor lui Dumnezeu face sa nu mai fim inlantuiti de karma. A actiona ca si cum ai darui divinului toate fructele actiunilor tale si nu in scop egoist.

Eu va propun sa incercati sa aplicati metodele si apoi sa comentati rezultatele... Bineinteles, nu e usor sa intri in stare de meditatie laya si sa o practici min 2 ore continuu!... Mai degraba demonstram ca nu-i buna metoda

4Despre KARMA Empty Re: Despre KARMA Vin Iun 27, 2008 7:51 pm

Khaarsha

Khaarsha
muritor de rand

A iti oferi "fructele" lui d-zeu, cu scopul de a-ti arde karma, e un act egoist... A face bine in speranta ca si tie sa ti se faca bine, e tot un act egoist.... Asta e unul dintre motivele pentru care incercarile de a arde Karma prin metodele descrise de tine nu au dat rezultatele dorite.

Cand faci ceva rau cu buna stiinta si apoi vii sa anihilezi efectele, aceasta se numeste TROC KARMIC.

Depinde cum mentalizezi. Atitudinea ta va dezvolta aptitudinea. A darui mereu fructele actiunilor noastre lui Dumnezeu, a actiona fara sa ne insusim roadele actiunilor, sa nu primim laude si sa gandim ca noi suntem cei puternici, ne face sa iesim din lantul karmic.
Ex. Sunt vindecatori care considera ca lor li se cuvine ceva ca au facut bine altora, ca au ei anumite merite... In schimb altii mentalizeaza ca ei nu au nici un merit, ci Dumnezeu actioneaza prin ei. E ca si cum ai dori sa faci Binele, in schimb nu iti impui vointa proprie, ci spui sau traiesti o stare de genul: "Faca-se Voia Ta, Tata!"

Faptele noastre conteaza foarte mult, caci dupa ele vom fi judecati. A face Binele pentru a nu face Raul nu e ceva egoist. In plus, mai adaugam la acest Bine mentalizarea ca Dumenzeu este cel care are meritul ca noi putem face Binele, ca fara el suntem NIMIC.

5Despre KARMA Empty Re: Despre KARMA Dum Iul 20, 2008 8:59 pm

Cris


inger

Kaarsha ,un mesaj corect ,dosebit .te rog sa mai scri.

6Despre KARMA Empty Re: Despre KARMA Dum Iul 27, 2008 10:46 pm

Bla_1

Bla_1
moderator

de fapt ce e "bine" si ce e "rau"?

e o chestie de perceptie ... nu exista lumina fara intuneric...

7Despre KARMA Empty Re: Despre KARMA Dum Iul 27, 2008 11:00 pm

George1



Bla_1 a scris:de fapt ce e "bine" si ce e "rau"?

e o chestie de perceptie ... nu exista lumina fara intuneric...
Nu exista diferenta asadar intre magia alba si neagra?

Raul este ceea ce provoaca suferinta semenului, binele ceea ce il ajuta. Sunt doua "domenii" diferite.

8Despre KARMA Empty Re: Despre KARMA Lun Iul 28, 2008 12:46 am

Bla_1

Bla_1
moderator

Hangiul a scris:
Nu exista diferenta asadar intre magia alba si neagra?
Nu (zic eu): folosirea unui cutit e similara cu magia - cureti cartofi sau omori pe cineva.

Hangiul a scris:
Raul este ceea ce provoaca suferinta semenului, binele ceea ce il ajuta. Sunt doua "domenii" diferite.
Daca faci o vraja asupra cuiva (o vraja care sa te ajute) totodata provocand suferinta acelei persoane in care "domeniu" se clasifica?

9Despre KARMA Empty Re: Despre KARMA Lun Iul 28, 2008 6:00 am

Cris


inger

Daca faci o vraja asupra cuiva tocmai ti-ai atras o "bad karma" ,dar e acelasi lucru si daca urasti ,invidiezi ,blestemi ...
Pe de alta parte un spirit puternic nu poate fi influentat de nici o vraja ,sa fim seriosi .
Cine face "vraji" mai mult ca sigur ca si le face siesi in primul rand,este legea cauzei si efectului .
Unele fenomene pot fi numite "magie",de ex levitatia, hipnoza,mersul pe apa etc dar acestea nu sunt decat stapanirea unor forte necunoscute omului de rand.
Asa zisa magie neagra,sau ura,rautatea,blestemul, nu sunt decat un fel de w.c. spiritual care atrage energii asemenea,pana la urma spiritul respectiv se afunda cu propria manuta in asa ceva ,asta inainte sa infunde pe altii.
In general spiritele evoluate au portile deschise privind lucrul cu energiile ,tocmai datorita elevarii lor(totul se obtine pe merit) ,iar spiritele grosiere sunt limitate tocmai datorita propriei limitari.Cam asta e ,pe scurt cu magia ,nu exista nici o magie ci nivele diferite spirituale mai limitate sau nu .

"Lumina si intunericul" sunt niste metafore ,defapt nu exista lumina si intuneric .
Lumina si intunericul sunt metaforele dualitatii ,aceasta dualitate arata defapt punerea in miscare si ciclicitatea fenomenelor raportate la timp in primul rand,iar acest timp este legat de materie .

10Despre KARMA Empty Re: Despre KARMA Lun Iul 28, 2008 5:46 pm

Bla_1

Bla_1
moderator

Cris a scris:Daca faci o vraja asupra cuiva tocmai ti-ai atras o "bad karma" ,dar e acelasi lucru si daca urasti ,invidiezi ,blestemi ...
"bad karma" = karma "rea"? adica daca faci o vraja pur si simplu e "bad karma"? dar daca prin "vraja" respectiva vindeci pe cineva...



Cris a scris:"Lumina si intunericul" sunt niste metafore ,defapt nu exista lumina si intuneric .
Lumina si intunericul sunt metaforele dualitatii ....
adica vrei sa spui ca lumina si intunericul sint metaforele pentru "bine" si "rau"... ?
lumina exista precum si intunericul, defapt nu exista bine si rau.

(devine off-topic)

11Despre KARMA Empty Re: Despre KARMA Lun Iul 28, 2008 6:53 pm

Cris


inger

Daca faci o vraja si provoci suferinta e " bad karma" ,asa cum tu ai scris ,ma gandeam ca se intelege...

Lumina si intunericul ...daca pleci cu avionul si o tot tii asa spre lumina si alimentezi la timp ai parte doar de lumina,chiar si cand dormi...depinde cum privesti situatia.
da,nu exista bine si rau ,dar poti dezvolta subiectul.

12Despre KARMA Empty Re: Despre KARMA Mier Iul 30, 2008 12:53 am

Mihai


vrajitor

Intotdeauna cand faci o vraja, trebuie sa incepi cu o consacrare a fructelor actiunilor tale divinului, chiar daca e vorba de magie alba. Multi care fac bine altora preiau karma celor pe care ii ajuta, asta deoarece uita ca ei sunt doar niste instrumente prin care Divinul actioneaza...

13Despre KARMA Empty Re: Despre KARMA Mier Iul 30, 2008 8:07 am

Yahiya

Yahiya
zeu

ca sa nu preiei karma poti trimite lumina pentru persoana care vrei sa o ajuti este o metoda reiki.

14Despre KARMA Empty Re: Despre KARMA Mier Iul 30, 2008 8:43 am

Mihai


vrajitor

Yahiya a scris:ca sa nu preiei karma poti trimite lumina pentru persoana care vrei sa o ajuti este o metoda reiki.

Indiferent ca trimiti lumina, ori bolovani, tot preiei, daca te gandesti ca tu ai vreun merit in toata afacerea!

15Despre KARMA Empty Re: Despre KARMA Mier Iul 30, 2008 9:03 am

Yahiya

Yahiya
zeu

nu ai nici un merit esti doar un canal care directioneaza lumina daia nu ii pot intelege pe cei care pretind bani pentru asemenea chestii. as vrea sa stiu in ce fel ii platesc ei lui dumnezeu pentru ceea ce primesc

16Despre KARMA Empty Re: Despre KARMA Mier Iul 30, 2008 9:08 am

Delta

Delta
demon

Yahiya a scris:nu ai nici un merit esti doar un canal care directioneaza lumina daia nu ii pot intelege pe cei care pretind bani pentru asemenea chestii.
Dacă bolnavii împrăștie aiurea lumina, trebuie să plăteasacă pentru serviciul de strâns în mănunchi undele alea...

17Despre KARMA Empty Re: Despre KARMA Mier Iul 30, 2008 10:00 am

Yahiya

Yahiya
zeu

de ce nu ceri guvernului sa puna taxa pe aerul respirat ca doar e pe teritoriul romaniei si tu elimini co2

18Despre KARMA Empty Re: Despre KARMA Mier Iul 30, 2008 10:10 am

Delta

Delta
demon

Yahiya a scris:de ce nu ceri guvernului sa puna taxa pe aerul respirat ca doar e pe teritoriul romaniei si tu elimini co2
Pentru că și eu ar trebui să plătesc acea taxă...

19Despre KARMA Empty Re: Despre KARMA Mier Iul 30, 2008 10:34 am

Yahiya

Yahiya
zeu

so cere taxa ce mai astepti?

20Despre KARMA Empty Re: Despre KARMA Mier Iul 30, 2008 4:01 pm

Cris


inger

Yahiya a scris:nu ai nici un merit esti doar un canal care directioneaza lumina daia nu ii pot intelege pe cei care pretind bani pentru asemenea chestii. as vrea sa stiu in ce fel ii platesc ei lui dumnezeu pentru ceea ce primesc

Cei care trimit lumina cred ca nu sunt aceeasi cu cei care pretind ca trimit lumina.O persoana poate trimite aceasta lumina(iubire) daca a reusit sa atinga macar pragul de jos al inocentei.Acesta ar putea fi un merit personal,faptul ca prin vointa si alegere cineva devine inocenta si urca incontinuu in aceasta inocenta.

21Despre KARMA Empty Re: Despre KARMA Vin Oct 10, 2008 12:54 am

Bagherra

Bagherra
vrajitor

George a scris:
Bla_1 a scris:de fapt ce e "bine" si ce e "rau"?

e o chestie de perceptie ... nu exista lumina fara intuneric...
Nu exista diferenta asadar intre magia alba si neagra?

Raul este ceea ce provoaca suferinta semenului, binele ceea ce il ajuta. Sunt doua "domenii" diferite.
Nu exista nicio diferenta! Cool E doar o pacaleala.Sau necunoastere.

22Despre KARMA Empty Re: Despre KARMA Vin Oct 10, 2008 10:19 am

Tudorel666


eliberat

Bagherra a scris:
George a scris:
Bla_1 a scris:de fapt ce e "bine" si ce e "rau"?

e o chestie de perceptie ... nu exista lumina fara intuneric...
Nu exista diferenta asadar intre magia alba si neagra?

Raul este ceea ce provoaca suferinta semenului, binele ceea ce il ajuta. Sunt doua "domenii" diferite.
Nu exista nicio diferenta! Cool E doar o pacaleala.Sau necunoastere.

Subscriu si eu la ce spune distinsa doamna sau domnisoara, cu observatia ca exista doar o diferenta de cantitate. Ca la farmacie, de exemplu: o doza mica de otrava il face sanatos, o doza ceva mai mare il imbolnaveste si o doza si mai mare ucide omul. In rest...e acelasi medicament, deci nici o diferenta. Laughing

http://lazarmariantudorel.blogsite.ro

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum