Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Forum de spiritualitate

Subiecte similare
Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Sarbatorile la Crestini EmptyDum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sarbatorile la Crestini EmptySam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Sarbatorile la Crestini EmptyDum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Sarbatorile la Crestini EmptyDum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Sarbatorile la Crestini EmptyMier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Sarbatorile la Crestini EmptyMar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Sarbatorile la Crestini EmptyLun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Sarbatorile la Crestini EmptyJoi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Sarbatorile la Crestini EmptyVin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Sarbatorile la Crestini EmptyJoi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Sarbatorile la Crestini EmptyMar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Sarbatorile la Crestini EmptyLun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sarbatorile la Crestini EmptySam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Sarbatorile la Crestini EmptyMier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Sarbatorile la Crestini EmptyMier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Sarbatorile la Crestini EmptyDum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Sarbatorile la Crestini EmptyMier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Sarbatorile la Crestini EmptyMier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Sarbatorile la Crestini EmptyMar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Sarbatorile la Crestini EmptyMar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Sarbatorile la Crestini EmptyDum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Sarbatorile la Crestini EmptyDum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Sarbatorile la Crestini EmptyJoi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Sarbatorile la Crestini EmptyMar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Sarbatorile la Crestini EmptyLun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Sarbatorile la Crestini EmptyLun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
În total sunt 3 utilizatori conectati: 0 Înregistrati, 0 Invizibil si 3 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata


Nu sunteti conectat. Conectati-vă sau înregistrati-vă

Sarbatorile la Crestini

+17
Artistu
Ruben121
Heruer
Alice Bailey
Diana
Azazel
Leo Luke
Silva
Delta
HaymHerman
Cris
MariaB
Emil Condor
No Name
Anticristul
HIRAN
Der Bedeu
21 participan?i

Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 10]

1Sarbatorile la Crestini Empty Sarbatorile la Crestini Lun Iun 09, 2008 7:19 am

Der Bedeu


zeu


1.Paștile sunt cea mai mare dintre toate sărbătorile creștine, „împărăteasă și doamnă, praznic al praznicelor și sărbătoare a sărbătorilor”. Pătimirea, moartea și învierea din morți a Mântuitorului Iisus Hristos sunt punctul culminant atât al existenței Sale pământești cât și al trăirii spirituale a tuturor celor care cred în numele Lui.
Paștile sunt o sărbătoare cu dată mobilă. Pentru Bisericile de tradiție bizantină, de data celebrării Paștilor depinde un ciclu de sărbătoriri care – începând cu timpul Triodului (zece săptămâni înainte) și încheindu-se cu Duminica Tuturor Sfinților (opt săptămâni după Paști) – acoperă mai bine de o treime din durata anului. Ceea ce înseamnă că de data sărbătoririi Paștilor depinde o parte importantă din calendarul liturgic al Bisericii, așa cum se prezintă el în configurația actuală. Calcularea datei Paștilor, din antichitate și până în prezent, a constituit o întreagă „epopee” atât în lumea ebraică (unde își are sorgintea sărbătoarea) cât și în Bisericile creștine. Diferențele în calculul pascal sunt în mare măsură de origine calendaristică, astronomică, țin de modul în care se socotea timpul în diferitele perioade și culturi, și prea puțin de natură teologică.
Pentru evrei Paștile erau memorialul ieșirii din robia egipteană și a traversării miraculoase a Mării Roșii. După calendarul introdus de Moise (calendar solar) Paștile erau sărbătorite în prima lună a anului, luna Aviv: „Să păzești luna Aviv și să prăznuiești Paștile Domnului Dumnezeului tău, pentru că în luna Aviv te-a scos Domnul Dumnezeul tău din Egipt noaptea” (Deuteronomul 16, 1). Numele principal al sărbătorii era Pesah – Paștile, dar se mai numea și „sărbătoarea azimilor” pentru că pe durata zilelor sărbătorii se foloseau numai pâini nedospite, în amintirea grabei cu care poporul evreu a ieșit din țara robiei. Sărbătoarea începea în ziua de 14 a acestei luni și dura șapte zile, până pe 21 Aviv: „începând din seara zilei a paisprezecea a lunii întâi și până în seara zilei a douăzecișiuna…” (Ieșirea 12, 1Sarbatorile la Crestini Icon_cool. Seara zilei era considerată a fi deja prima parte a zilei succesive. Pentru că anul ebraic începea întotdeauna sâmbăta, 15 Aviv era întotdeauna sâmbăta și zi de mare sărbătoare: „în ziua întâi a sărbătorilor să aveți adunare sfântă și nici o muncă să nu faceți” (Leviticul 23, 7). După distrugerea Ierusalimului de către Nabucodonosor și după robia babiloniană, evreii au pierdut calendarul solar al lui Moise și au adoptat calendarul babilonian (lunaro-solar). Anul începea cu prima lună nouă a lunii întâi, iar sărbătoarea Pesah era sărbătorită la prima lună plină a acestei luni, prima lună plină a primăverii, 15 Nissan (nume babilonian). Ca urmare, Paștile nu mai cădeau întotdeauna sâmbăta și nu mai erau cu exactitate a 15-a zi după echinocțiul de primăvară. Astfel, evreii sărbătoreau Paștile și în alte zile ale săptămânii însă, din motive istorice, niciodată lunea, miercurea și vinerea. Dacă Paștile cădeau într-una din aceste zile, erau sărbătorite în ziua imediat următoare.
Mântuitorul Iisus Hristos a fost rătignit și a murit pe cruce într-o zi de vineri, 14 Nissan (7 aprilie a anului 30 d.C – data cea mai probabilă, chiar dacă nu absolută). Pentru aceea, în primele secole unii creștini celebrau Paștile Răstignirii pe 14 Nissan împreună cu evreii iar Paștile Învierii două zile mai târziu (așa-numiții „quatrodecimani”) iar alții pe 15 Nissan („quintodecimani”), considerând că seara zilei de 14 aparținea, deja, de fapt zilei de 15. Ambele „tabere”, chiar dacă erau adverse aveau puncte comune: erau strâns legate de obiceiurile ebraice și nu dădeau o deosebită importanță dacă Paștile Învierii cădeau în zi de duminică. Din păcate, printre primele inform ații istorice pe care le avem despre creștini sunt acelea că între ei existau dezacorduri în ceea ce privea sărbătorirea Paștilor. Sfântul episcop Policarp al Smirnei îl vizitează la Roma pe papa Anicet (155-166) în vederea rezolvării disensiunilor pascale. În ciuda faptului că nu au ajuns la un acord, s-au despărțit în pace, hotărând cu înțelepciune ca fiecare Biserică să celebreze Paștile conform tradiției locale. Unitatea Bisericii era mai presus de obiceiurile proprii, particulare. Din păcate această poziție moderată nu a durat mult timp: numai patruzeci de ani mai târziu, papa Victor I (189-199) a excomunicat pe episcopul Efesului Policrat în disensiunea pascală care s-a acutizat între Scaunul Romei și Bisericile din Asia Mică. Primul Sinod Ecumenic i-a condamnat pe quatrodecimani „ca pe unii care au răstălmăcit tradiția creștină și nu așteaptă Duminica Învierii”.
Întâiul Sinod Ecumenic întrunit în Niceea Bitiniei în anul 325 d.C. a hotărât ca Paștile să fie sărbătorite „în prima duminică după luna plină care urmează echinocțiului de primăvară”. A mai hotărât ca, dacă prima luna plină cade în zi de duminică, Paștile creștine să se sărbătorească în duminica succesivă, pentru a nu coincide cu Paștile ebraice. Hotărârea sinodală are trei puncte importante: Paștile Învierii se sărbătoresc numai duminica; se ia drept bază de calcul calendarul iulian și data echinocțiului de primăvară din 325, adică 21 martie; se evită concelebrarea cu evreii. Biserica Alexandriei (important centru științific a acelei vremi) a fost însărcinată să calculeze și să anunțe întregii oecumene creștine data Paștilor. Dacă alexandrinii calculau Paștile pe baza ciclului lunar de 19 ani a astronomului antic Meton Atenianul, în occident Victor al Acquitaniei a descoperit în secolul al V-lea că din combinația ciclului lunar cu cel solar de 28 de ani rezultă „marea perioadă pascală” de 532 de ani (19 x 2Sarbatorile la Crestini Icon_cool care se mai numește și „perioada victoriană”. La acest interval datele Paștilor se repetă identic, cu precizie matematică.
Și după sinodul niceean data Paștilor a continuat să fie motiv de tensiune între Bisericile creștine pe de o parte pentru că nu toate i-au acceptat în același fel hotărârile iar pe de altă parte pentru că dezvoltarea studiilor astronomice a condus la sesizarea imperfecțiunilor calendarului în uz. Anul iulian era mai mare cu 11 minute și 14 secunde decât cel astronomic. Dacă la început diferența putea fi nesemnificativă, cu trecerea anilor ea a devenit simțită: la fiecare 128 de ani decalajul dintre data calendaristică iuliană și realitatea astronomică se mărea cu o zi. Faptul a fost sesizat deja de către savantul bizantin Nichifor Grigoras (1295-1359) care a alcătuit un plan de îndreptare a calendarului și a calculelor pascale, plan care, însă, nu a fost pus în practică.
Cel care a reformat calendarul a fost papa Grigore al XIII-lea (1572-1585) bazat pe studiile a trei iluștri savanți ai vremii sale: Christofor Clavius, Ignatio Danti și Luigi Lilio, prin bula Inter gravissimas din 24 februarie 1582. În cinstea papei reformator, noul calendar se numește „gregorian”. Distanța dintre realitate și ceea ce calendarul indica se făcuse de 10 zile. Astfel, după 4 octombrie 1582 a urmat direct 15 octombrie. O coincidență: era chiar ziua morții Sfintei Tereza din Avila. Reforma calendarului a dus la o re-calculare a datelor Paștilor, ceea ce dă actuala diferență între sărbătorirea acestora în Bisericile de tradiție apuseană și cele de tradiție răsăriteană. Canoanele pascale niceene au rămas în vigoare, ceea ce s-a suprimat a fost numai diferența de timp datorată greșelii de calcul. Calendarul a fost adoptat imediat și pentru calculul civil al datelor în țările catolice, dar nu în întregul occident. Regiunile protestante au făcut la început o puternică opoziție, din motive preponderent confesionale.
Țările est-europene, majoritar ortodoxe, au adoptat calendarul gregorian drept calendar civil de abia în secolul al XX-lea. Între timp decalajul devenise de 13 zile. În mai 1923 reuniunea panortodoxă de la Constantinopol hotărăște modalitatea în care Bisericile Ortodoxe ar putea aborda dificultatea calendaristică. Calendarul gregorian nu a fost acceptat tale quale, dar s-a propus un calendar iulian îndreptat care în fapt ducea la aceleași rezultate, chiar dacă mecanismele de calcul erau altele. Decizia nu a fost aplicată în toate Bisericile de tradiție bizantină și, astfel, avem astăzi Biserici care urmează „noul” sau, respectiv, „vechiul” calendar – „pe stil nou” sau „pe stil vechi”. Chiar și în cele în care calendarul îndreptat a fost îmbrățișat, Paștile continuă să fie calculate după calendarul iulian neîndreptat, pentru a nu scinda unitatea sărbătoririi între Bisericile Răsăritului.

pr. Eduard-William Fărtan

isus se stie ca a murit in ziua a 14 a lunii nissan

Calendarul iudaic este unul lunar-solar, iar corespondentele dintre acesta si calendarul gregorian sunt variabile. Astfel, ziua de 14 Nisan nu cade in aceeasi zi in calendarul gregorian de la un an la altul.

Ceea ce va pot oferi este o lista de corespondente pentru ziua de 14 Nisan pana in anul 2030: 2 aprilie 2007, 19 aprilie 2008, 8 aprilie 2009, 29 martie 2010, 18 aprilie 2011, 6 aprilie 2012, 25 martie 2013, 14 aprilie 2014, 3 aprilie 2015, 22 aprilie 2016, 10 aprilie 2017, 30 martie 2018, 19 aprilie 2019, 8 aprilie 2020, 27 martie 2021, 15 aprilie 2022, 5 aprilie 2023, 22 aprilie 2024, 12 aprilie 2025, 1 aprilie 2026, 21 aprilie 2027, 10 aprilie 2028, 30 martie 2029, 17 aprilie 2030.

http://dvartora.jewish.ro

2. din cate stiu eu cele 7 zile ale genezei s-au numit : ziua intai, ziua a doua...etc, denumire intalnita si in denumirea zileleor saptamanii in ivrit: ziua intai ( ion rishon), ziua doua( iom sheni)....a sasea( iom shishi) si shabat.

Cules si scris de Tily in alt forum

2Sarbatorile la Crestini Empty Re: Sarbatorile la Crestini Sam Iul 12, 2008 2:41 pm

Vizitato


Vizitator

Și ce legătură au sărbătorile iudaice cu noi, decât că sunt niște SEMNE?

3Sarbatorile la Crestini Empty Re: Sarbatorile la Crestini Lun Iul 14, 2008 7:53 pm

HIRAN


demon

Der Bedeu a scris:
Pentru evrei Paștile erau memorialul ieșirii din robia egipteană și a traversării miraculoase a Mării Roșii. După calendarul introdus de Moise (calendar solar) Paștile erau sărbătorite în prima lună a anului, luna Aviv: „Să păzești luna Aviv și să prăznuiești Paștile Domnului Dumnezeului tău, pentru că în luna Aviv te-a scos Domnul Dumnezeul tău din Egipt noaptea” (Deuteronomul 16, 1)
...............
Sărbătoarea începea în ziua de 14 a acestei luni și dura șapte zile, până pe 21 Aviv:
..............
Mântuitorul Iisus Hristos a fost rătignit și a murit pe cruce într-o zi de vineri, 14 Nissan (7 aprilie a anului 30 d.C – data cea mai probabilă, chiar dacă nu absolută).
................
isus se stie ca a murit in ziua a 14 a lunii nissan

Pai daca pe 14 nisan era pastele evreilor cum a fost Iisus rastignit tot atunci ?

Apoi Iisus a spus ca va sta in burta pamantului trei zile si trei nopti (adica 72 de ore) . Daca zici ca a murit vineri seara, cum numeri tu 72 ore pana duminica dimineata cand mormantul era gol ?

4Sarbatorile la Crestini Empty Re: Sarbatorile la Crestini Lun Iul 14, 2008 8:11 pm

Anticristul


eliberat

Zexelica a scris:Și ce legătură au sărbătorile iudaice cu noi, decât că sunt niște SEMNE?
..................................................................................................................................................
Pai nu au nici o legatura ,ca bine zici.Dar de unde scoti tu sarbatori crestine?Ca Isus a fost evreu si el a respectat sarbatorile evreiesti.Dovada ca mergea la templu ca orice evreu de 3 ori pe an.Isus nu a instituit nici macar o sarbatoare.Daca crestini respecta un fel de sarbatoare a pastelui,asta este un fel de nimic.Pentru ca nu stiu ce sarbatoresc si nici cind ar trebui sa sarbatoreasca.Daca sarbatoresc paste trebuie sa sarbatoreasca cum e scris.Dar daca sarbatoresc invierea,sa zicem trebuie s o sarbatoreasca in 15 nisan ca asa sar presupune ca a avut loc evenimentul.

5Sarbatorile la Crestini Empty Re: Sarbatorile la Crestini Lun Iul 14, 2008 8:18 pm

Anticristul


eliberat

Apoi Iisus a spus ca va sta in burta pamantului trei zile si trei nopti (adica 72 de ore) . Daca zici ca a murit vineri seara, cum numeri tu 72 ore pana duminica dimineata cand mormantul era gol ?
........................................................................................................................
Isus nu a spus asa ceva .Ca devenea mincinos.Asta a spus-o cineva despre el ca sa arate ca a fost prooroc,dar saracul l-a facut prooroc mincinos ,vrind sa i faca un bine.Daca lucrurile ar fi reale El Isus ar fi trebuit sa praznuiasca pastele in 13 nisan ca abia vineri era zia pregatiri adica 14 nisan dupa lege.Or este scris ca Sabatul acela era un sabat mare.Sabat hagadol.Asa i spune .Dar si aici e ste confuzie ca sabat hagadol e totdeauna sabatul de dinaintea pastelui.Deci or cel ce a scris nu cunostea legile ,sau Tanachul.,or sau scris la mult timp dupa eveniment si nimeni nu mai stia cum s au petrecut lucrurile.Dar de vineri seara pina simbata noaptea oricum am calcula nu se potriveste cu ce se zice ca ar fi zis Isus.

6Sarbatorile la Crestini Empty Re: Sarbatorile la Crestini Lun Iul 14, 2008 9:26 pm

Vizitato


Vizitator

HIRAN a scris:
Pai daca pe 14 nisan era pastele evreilor cum a fost Iisus rastignit tot atunci ?

Apoi Iisus a spus ca va sta in burta pamantului trei zile si trei nopti (adica 72 de ore) . Daca zici ca a murit vineri seara, cum numeri tu 72 ore pana duminica dimineata cand mormantul era gol ?
Păi, tocmai aici este treaba cu hermenutica bisericilor, că nu realizează înțelesul spiritual.
Se începe numărătoarea de joi, de când era în grădină și se ruga.

7Sarbatorile la Crestini Empty Re: Sarbatorile la Crestini Mar Iul 15, 2008 1:18 pm

No Name


inger

Credeti ca pe Dumnezeu il intereseaza polemica despre Sabat sau Sarbatori ?

10. Ascultați cuvântul Domnului, căpetenii ale Sodomei! Ia aminte la Legea Dumnezeului nostru, popor al Gomorei!
11. „Ce-Mi trebuie Mie mulțimea jertfelor voastre, zice Domnul. Sunt sătul de arderile de tot ale berbecilor, și de grăsimea vițeilor; nu-Mi place sângele taurilor, oilor și țapilor.
12. Când veniți să vă înfățișați înaintea Mea, cine vă cere astfel de lucruri, ca să-Mi spurcați curțile?
13. Nu mai aduceți daruri de mâncare nefolositoare, căci Mi-e scârbă de tămâie! Nu vreau luni noi, Sabate și adunări de sărbătoare, nu pot să văd nelegiuirea unită cu sărbătoarea!
14. Urăsc lunile voastre cele noi și praznicele voastre; Mi-au ajuns o povară, nu le mai pot suferi.
15. Când vă întindeți mâinile, Îmi întorc ochii de la voi; și oricât de mult v-ați ruga, n-ascult: căci mâinile vă sunt pline de sânge!”
16. „Spălați-vă deci și curățiți-vă! Luați dinaintea ochilor Mei faptele rele pe care le-ați făcut! Încetați să mai faceți răul!

8Sarbatorile la Crestini Empty Re: Sarbatorile la Crestini Mar Iul 15, 2008 1:26 pm

Vizitato


Vizitator

Credeti ca pe Dumnezeu il intereseaza polemica despre Sabat sau Sarbatori ?
Da, îl interesează enorm de mult doctrina.
Cei nesalvați nu au doctrina lui Hristos. Vezi liberul arbitru, carismaticii, etc.....

2 Ioan 1:9

9 Oricine greșește, și nu rămîne în învățătura lui Hristos, n'are pe Dumnezeu. Cine rămîne în învățătura aceasta, are pe Tatăl și pe Fiul.

9Sarbatorile la Crestini Empty Re: Sarbatorile la Crestini Mar Iul 15, 2008 1:29 pm

No Name


inger

Zexelica a scris:
Credeti ca pe Dumnezeu il intereseaza polemica despre Sabat sau Sarbatori ?
Da, îl interesează enorm de mult doctrina.
Cei nesalvați nu au doctrina lui Hristos. Vezi liberul arbitru, carismaticii, etc.....

2 Ioan 1:9

9 Oricine greșește, și nu rămîne în învățătura lui Hristos, n'are pe Dumnezeu. Cine rămîne în învățătura aceasta, are pe Tatăl și pe Fiul.

una este invatatura si alta este gargara sau polemica fara rost ... bounce

10Sarbatorile la Crestini Empty Re: Sarbatorile la Crestini Mar Iul 15, 2008 1:39 pm

Vizitato


Vizitator

Apocalipsa 14

7El zicea cu glas tare: ,,Temeți-vă de Dumnezeu, și dați -I slavă, căci a venit ceasul judecății Lui; și închinați-vă Celui ce a făcut cerul și pămîntul, marea și izvoarele apelor!``

8Apoi a urmat un alt înger, al doilea, și a zis: ,,A căzut, a căzut Babilonul, cetatea cea mare, care a adăpat toate neamurile din vinul mîniei curviei ei!``

9Apoi a urmat un alt înger, al treilea, și a zis cu glas tare: ,,Dacă se închină cineva fiarei și icoanei ei, și primește semnul ei pe frunte sau pe mînă,

10 va bea și el din vinul mîniei lui Dumnezeu, turnat neamestecat în paharul mîniei Lui; și va fi chinuit în foc și în pucioasă, înaintea sfinților îngeri și înaintea Mielului.


Am poruncă să anunț căderea Babilonului și să condamn idolatria, care sunt semnul lui satan, care vina ca un mesager (înger) al luminii (Evanghelia).

Apostolii lui satan au doctrină falsă și stau în biserici, unde tatăl lor conduce lejer.....

11Sarbatorile la Crestini Empty Re: Sarbatorile la Crestini Mar Iul 15, 2008 7:00 pm

HIRAN


demon

Zexelica a scris:
HIRAN a scris:
Pai daca pe 14 nisan era pastele evreilor cum a fost Iisus rastignit tot atunci ?

Apoi Iisus a spus ca va sta in burta pamantului trei zile si trei nopti (adica 72 de ore) . Daca zici ca a murit vineri seara, cum numeri tu 72 ore pana duminica dimineata cand mormantul era gol ?
Păi, tocmai aici este treaba cu hermenutica bisericilor, că nu realizează înțelesul spiritual.
Se începe numărătoarea de joi, de când era în grădină și se ruga.

Dupa cum am mai mentionat si cu alta ocazie, nu se observa ca hermeneutica ta ar fi tare departe de cea adventa sau a martorilor lui Iehova, ci doar cam cat de departe sare aschia de trunchi.

Ioan 2:19 Drept raspuns, Isus le-a zis: "Stricati Templul acesta, si in trei zile il voi ridica".
20 Iudeii au zis: "Au trebuit patruzeci si sase de ani, ca sa se zideasca Templul acesta, si Tu il vei ridica in trei zile?"
21 Dar El le vorbea despre Templul trupului Sau.

Dupa cum reiese si de mai sus, aici Domnul Iisus se referea chiar la trupul Sau pamantesc, si asa a fost si in realitatea aceasta nu numai in cea spirituala.

In sistemul ebraic ziua incepe cand asfinteste soarele si tine pana la urmatorul asfintit.
Astfel Domnul Iisus Hristos a fost rastignit pe 13 nisan intr-o zi de miercuri iar decesul a survenit la ceasul al 9-lea din zi, adica cu trei ore inainte de a incepe pastele evreiesc, (pe 14 nisan).
A fost ingropat mai tarziu in graba, astfel ca asezarea Sa in inima pamantului a fost facuta aproape chiar de inceputul lui 14 nisan.
A ramas acolo 72 ore sau trei zile complete 14, 15 si 16 nisan, adica joi, vineri si sambata
(conform Matei 12:40 Caci, dupa cum Iona a stat trei zile si trei nopti in pantecele
chitului, tot asa si Fiul omului va sta trei zile si trei nopti in inima pamantului.)
Invierea si iesirea din inima pamantului a survenit la sfarsitul sambetei chiar inainte de inceperea duminicii (zilei inatai) la asfintitul soarelui.
Femeile se duc la mormant duminica dimineata (17 nisan) si il gasesc gol, deoarece invierea avusese loc mai inainte.

Argumentele Scripturii:
1 - Pastele evreilor este o data calendaristica (14 nisan) care cade in fiecare an in diverse zile din cele 7 ale saptamanii. Deci sa nu se cada in capcana ca pastele evreilor ar fi in aceeasi zi a saptamanii ca la majoritatea denominatiunilor crestine care il sarbatoresc intotdeauna Duminica, dar data nu este una fixa.
2 - Ziua rastignirii era ajunul unui Sabat important (respectiv Pastele) si nu a unui Sabat normal, precum ziua a zaptea de odihna din fiecare saptamana. Deci nu este obligatoriu ca sabatul acela sa fie intr-o zi de sambata.
Ioan 19:31 De frica sa nu ramana trupurile pe cruce in timpul Sabatului, -caci era ziua Pregatirii, si ziua aceea de Sabat era o zi mare-Iudeii au rugat pe Pilat sa zdrobeasca fluierile picioarelor celor rastigniti, si sa fie luati de pe cruce.
3 - Mironositele au mers in ziua intai dimineata ca sa unga trupul lui Iisus cu miresme pregatite. Dar ele au asistat la introducerea Domnului Iisus in mormant, si la scurt timp a inceput Sabatul (Pastele), si prin urmare ele nu aveau de unde sa cumpere miresmele necesare deoarece orice act de negustorie la evrei inceteaza cu ceva timp inainte de a incepe un sabat oricare ar fi el.
4 - Scriptura adevereste ca ele au cumparat miresme abia in ziua urmatoare Pastelui, adica vineri:
Marcu 16:1 Dupa ce a trecut ziua Sabatului, Maria Magdalina, Maria, mama lui Iacov, si Salome, au cumparat miresme, ca sa se duca sa unga trupul lui Isus.
5 - tot Scriptura arata ca nu au mers in ziua cumpararii la mormant ci doar au preparat (prelucrat) acele miresme acasa, dupa care au pazit Sabatul zilei a saptea:
Luca 23:56 s-au intors, si au pregatit miresme si miruri. Apoi, in ziua Sabatului, s-au odihnit, dupa Lege.
6 – tot in ziua de vineri 15 nisan, preotii si fariseii merg in audienta la Pilat pentru a-i cere ajutorul cu privire la paza mormantului:
Matei 27:62 A doua zi care vine dupa ziua Pregatirii, preotii cei mai de seama si Fariseii, s-au dus impreuna la Pilat, 63 si i-au zis: "Doamne, ne-am adus aminte ca inselatorul acela, pe cand era inca in viata, a zis: „Dupa trei zile voi invia” 64 Da porunca dar ca mormantul sa fie pazit bine pana a treia zi, ca nu cumva sa vina ucenicii Lui noaptea sa-I fure trupul, si sa spuna norodului: „A inviat din morti!” Atunci inselaciunea aceasta din urma ar fi mai rea decat cea dintai".
Observatie: ei nu au mers la Pilat in ziua Pastelui deoarece le era interzis de legea lui Moise.
7 - mai adaug si un text de unde reiese mementul prezentarii mironositelor la mormant pe 17 nisan:
Luca 24:1 In ziua intai a saptamanii, femeile acestea, si altele impreuna cu ele, au venit la mormant dis de dimineata, si au adus miresmele, pe care le pregatisera.

RECAPITULATIE:
Miercuri 13 nisan – ziua Pregatirii, are loc rastignirea Domnului Iisus iar la sfarsitul zilei introducerea Sa in mormant;
Joi 14 nisan – sarbatoarea Pastelui la evrei;
Vineri 15 nisan – mironositele cumpara si prepara miresmele, iar preotii si fariseii cer lui Pilat paza militarizata a mormantului (observatie: este si aceasta o zi de pregatire);
Sambata 16 nisan – ziua a saptea a saptamanii, evreii se odihnesc dupa Lege, iar la sfarsitul ei Domnul Iisus inviaza si paraseste mormantul;
Duminica 17 nisan – pe cand rasarea soarele femeile se duc la mormant si il gasesc gol.

Dupa cum se vede ies si zilele la numaratoare si nici Domnul Iisus n-a fost prooroc mincinos.

12Sarbatorile la Crestini Empty Re: Sarbatorile la Crestini Mar Iul 15, 2008 10:36 pm

Vizitato


Vizitator

În loc să spui simplu, dacă ai fi avut habar de înțelesul spiritual, că plata păcatelor începuse deja în grădină, când încă nimeni nu pusese vreo mână pe El......

Însă, pt voi, moartea fizică e importantă, lucrurile fizice......

Dacă ai înțelegere spirituală, te mai întreb despre demonstrația versului din <daniel 12:12, cu cele 1335 de zile.
Dacă ai avea înțelepciune de la Duhul Sfânt, ai știi deja răspunsul. beach beach

13Sarbatorile la Crestini Empty Re: Sarbatorile la Crestini Mar Iul 15, 2008 11:29 pm

Emil Condor

Emil Condor
vrajitor

Zexelica a scris: dacă ai fi avut habar de înțelesul spiritual...
Dacă ai înțelegere spirituală...
Dacă ai avea înțelepciune de la Duhul Sfânt...
Dacă ai avea Duhul Sfânt (asa cum încerci să faci reclamă) ai sti că primul si primul lucru ce face Duhul pentru tine e să te conducă la Hristos care este Dragoste. Nu prea reiese aia din mesajele tale... Sorry!

14Sarbatorile la Crestini Empty Re: Sarbatorile la Crestini Mier Iul 16, 2008 9:54 am

Vizitato


Vizitator

Eu urăsc idolatria. Unde scrie că n-am voie? Cum să condamn inchinarea la fiară? Zâmbind?

15Sarbatorile la Crestini Empty Re: Sarbatorile la Crestini Mier Iul 16, 2008 9:57 am

MariaB


muritor de rand

HIRAN a scris:
Zexelica a scris:
HIRAN a scris:
Iisus a spus ca va sta in burta pamantului trei zile si trei nopti (adica 72 de ore) . Daca zici ca a murit vineri seara, cum numeri tu 72 ore pana duminica dimineata cand mormantul era gol ?

Păi, tocmai aici este treaba cu hermenutica bisericilor, că nu realizează înțelesul spiritual.
Se începe numărătoarea de joi, de când era în grădină și se ruga.
In sistemul ebraic ziua incepe cand asfinteste soarele si tine pana la urmatorul asfintit.


unde a spus Isus ceva de trei zile si trei nopti ?
Isus a spus ca va invia A TREIA ZI
asta inseamna ca, daca astazi este miercuri, a treia zi este vineri
dupa cum spui si tu, ziua tine pana la asfintit
cum rastignirea a avut loc inainte de asfinit, socotim si ziua aceea
asadar, avem: ziua rastignirii + ziua urmatoare rastignirii + ziua Invierii = trei zile

16Sarbatorile la Crestini Empty Re: Sarbatorile la Crestini Mier Iul 16, 2008 10:19 am

Vizitato


Vizitator

MariaB a scris: unde a spus Isus ceva de trei zile si trei nopti ?
Ahm.........aici-ișa beach beach

Matei 12

40Căci, după cum Iona a stat trei zile și trei nopți în pîntecele chitului, tot așa și Fiul omului va sta trei zile și trei nopți în inima pămîntului.

Scriptura este autoritatea.

17Sarbatorile la Crestini Empty Re: Sarbatorile la Crestini Mier Iul 16, 2008 1:16 pm

No Name


inger

Zexelica a scris:
MariaB a scris: unde a spus Isus ceva de trei zile si trei nopti ?
Ahm.........aici-ișa beach beach

Matei 12

40Căci, după cum Iona a stat trei zile și trei nopți în pîntecele chitului, tot așa și Fiul omului va sta trei zile și trei nopți în inima pămîntului.

Scriptura este autoritatea.

1Corinteni
1. Vă fac cunoscut, fraților Evanghelia, pe care v-am propovăduit-o, pe care ați primit-o, în care ați rămas,
2. și prin care sunteți mântuiți, dacă o țineți așa după cum v-am propovăduit-o; altfel, degeaba ați crezut.
3. V-am învățat înainte de toate, așa cum am primit și eu: că Hristos a murit pentru păcatele noastre, după Scripturi;
4. că a fost îngropat și a înviat a treia zi, după Scripturi;

Luati toate versetele ..ptr un anumit subiect !
A inviat a treia zi ..nu dupa trei zile ! bounce

18Sarbatorile la Crestini Empty Re: Sarbatorile la Crestini Mier Iul 16, 2008 2:55 pm

Vizitato


Vizitator

Sigur, cum să nu, hai să izolăm versuri de restul Biblieie și să facem doctrină pe ele. Așa s-au născut toate doctrinele mincinoase, diavolești, așa că........ ce să mai pierdem vremea.

Putem să spunem că avem probă biblică să omorâm homosexuali. Ce contează că avem versuri care ne contrazic concluzia? Noi vrem ca NOI să avem dreptate. pope

19Sarbatorile la Crestini Empty Re: Sarbatorile la Crestini Mier Iul 16, 2008 6:36 pm

HIRAN


demon

Zexelica a scris:1. În loc să spui simplu, dacă ai fi avut habar de înțelesul spiritual, că plata păcatelor începuse deja în grădină, când încă nimeni nu pusese vreo mână pe El......

2. Însă, pt voi, moartea fizică e importantă, lucrurile fizice......

3. Dacă ai înțelegere spirituală, te mai întreb despre demonstrația versului din <daniel 12:12, cu cele 1335 de zile.
Dacă ai avea înțelepciune de la Duhul Sfânt, ai știi deja răspunsul. beach beach

Sa o luam metodic:
1. Plata pacatului este moartea (Rom 6:23).
Iar moartea (despartirea de Dumnezeu) a survenit cand Iisus striga de pe cruce "Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentru ce M-ai parasit ?" nu din gradina cand Iisus a fost cuprins de intristarea de moarte.

Apoi a urmat trei zile salvarea celor inchisi in locuinta mortilor, care au iesit dupa invierea Lui in trup.
1 Petru 3:18 Hristos, de asemenea, a suferit odata pentru pacate, El, Cel neprihanit, pentru cei nelegiuiti, ca sa ne aduca la Dumnezeu. El a fost omorât în trup, dar a fost înviat în duh,
19 în care S-a dus sa propovaduiasca duhurilor din închisoare,

Mai intai a luat cheile mortii si ale locuintei mortilor si a descuiat usile:
Psalmii 24:7 Porti, ridicati-va capetele; ridicati-va, porti vecinice, ca sa intre Împaratul slavei! -
8 "Cine este acest Împarat al slavei?" -Domnul cel tare si puternic, Domnul cel viteaz în lupte.
Matei 27:52 mormintele s-au deschis si multe trupuri ale sfintilor care murisera, au înviat.

Mai apoi cei salvati au iesit de acolo si s-au stramutat:
Matei 27:53 Ei au iesit din morminte, dupa învierea lui, au intrat în sfânta cetate, si s-au aratat multora.

2. Depinde care "voi".

3. Am vazut in dreptul tau niste litere: W D J D. Daca recunosti ce-i cu literele acelea, mai stam de vorba.


4. că a fost îngropat și a înviat a treia zi, după Scripturi;
Da dragilor acesta este adevarul, si va indemn sa-l cercetati si voi:
Luam ca zi de referinta astazi (miercuri).
Prima zi care vine dupa stazi este maine (joi)
A doua zi care vine dupa astazi este poimaine (vineri)
A treia zi care vine dupa astazi este raspoimaine (sambata)
DECI DACA TRUPUL LUI IISUS A FOST INTRODUS IN MORMANT IN ULTIMA ORA A LUI MIERCURI, A IESIT IN ULTIMA ORA A LUI SAMBATA.
(Daca totusi cineva nu poate intelege, sa numere pe degete de trei ori cate 24 de ore)

unde a spus Isus ceva de trei zile si trei nopti ?
Isus a spus ca va invia A TREIA ZI
asta inseamna ca, daca astazi este miercuri, a treia zi este vineri
dupa cum spui si tu, ziua tine pana la asfintit cum rastignirea a avut loc inainte de asfinit, socotim si ziua aceea
asadar, avem: ziua rastignirii + ziua urmatoare rastignirii + ziua Invierii = trei zile

De ce nu citesti cu atentie Maria ?
La tine:
ziua rastigniri = 1 ora
ziua invierii = max. 12 ore
cum ai ajuns la concluzia ca 1 ora (sau cateva ore) este totuna cu o zi ?

APOI UNDE GASITI VOI IN BIBLIE SCRIS CA IISUS A INVIAT DUMINICA (IN ZIUA INTAI A SAPTAMANII) ?
CHIAR NU PRICEPETI CA ACEASTA DOGMA V-A FOST INTIPARITA IN MINTE DE MEDIUL SOCIAL SI VOI CU INCONSTIENTA FACETI DIN ACEASTA O PIATRA DE TEMELIE ?
Cu totii observati obiceiurile catolice si ortodoxe, dupa care logica dvs. va spune ca Duminica trebuie sa fie ziua invierii, Vineri a rastigniri, ca doar asa spune popa, va cimentati in aceaste idei neverificate, si apoi va dati si viata ca sa le aparati. Si uite asa devii mucenic si oasele tale vor face industrie de bani.

FOARTE INTERESANT ESTE CA UNII V-ATI DESPARTIT DE POPI SI CHIAR II CONTESTATI, DAR NU VA DEZLIPITI CU NICI UN CHIP DE INVATATURILE POPILOR.

20Sarbatorile la Crestini Empty Re: Sarbatorile la Crestini Mier Iul 16, 2008 7:37 pm

Anticristul


eliberat

Isus a strigat "Eli Eli Lama sabachta aniCeea ce tradus inseamna Dumnezeul meu Dumnezeul meu pentru ce mai incurcat
Sabachta ani =incurcat pe mine. Iar Azavta ani= mai parasit pe mine.
Asta i una din problemele de baza
Daca Isus a spus ca la incurcat Dumnezeu ,de ce toti mint si traducca La parasit
Isus a mai spus 3 zile si 3 nopti ca pestele lui Iona .Deci nu e loc de comentarii.Hermeneutica nu sta in picioare cind e vorba de a rastilmaci cuvinte clare spuse de insasi Isus.De vineri dupa masa :ceasul al noualea este 3 dupa masa cind a murit Isus.Pina au orimit aprobarea sa facut aproape seara .A fost noaptea sabatului ,una si in noaptyea zilei intiia a inviat. Cine minte acum Isus ca a spus 3 zile si 3 nopti sau cei ce au scris despre rastignire si inviere,ca nu stiau cind a fost .Ca au cules datele din traditia populara ,nimic concret?
..................................................................................................
P S.Sar putea gasi unul macar sa mi dea si mie un citata in scripturi unde sa reiese ca masiah trebuie sa stea 3 zile in mormint?.In Tanach la mine nu scrie asa ceva .As vrea sa vad si eu o astfel de biblie.Ca sa pot afirma ca a inviat a 3 a zi dupa scripturi.

21Sarbatorile la Crestini Empty Re: Sarbatorile la Crestini Mier Iul 16, 2008 7:41 pm

No Name


inger

FOARTE INTERESANT ESTE CA UNII V-ATI DESPARTIT DE POPI SI CHIAR II CONTESTATI, DAR NU VA DEZLIPITI CU NICI UN CHIP DE INVATATURILE POPILOR.

Asta cam asa e din pacate ...fiicele Curvei se intorc la Mama lor !

22Sarbatorile la Crestini Empty Re: Sarbatorile la Crestini Mier Iul 16, 2008 8:46 pm

Anticristul


eliberat

RECAPITULATIE:
Miercuri 13 nisan – ziua Pregatirii, are loc rastignirea Domnului Iisus iar la sfarsitul zilei introducerea Sa in mormant;
Joi 14 nisan – sarbatoarea Pastelui la evrei;
Vineri 15 nisan – mironositele cumpara si prepara miresmele, iar preotii si fariseii cer lui Pilat paza militarizata a mormantului (observatie: este si aceasta o zi de pregatire);
Sambata 16 nisan – ziua a saptea a saptamanii, evreii se odihnesc dupa Lege, iar la sfarsitul ei Domnul Iisus inviaza si paraseste mormantul;
Duminica 17 nisan – pe cand rasarea soarele femeile se duc la mormant si il gasesc gol.
.......................................................................................................................
Tot cocolosire se numeste si asta Hirame.Ca daca miercuri dupa masa a intrat in mormint ,in Sabat dupa masa trebuia sa iasa afara nu sa stea si noaptea a 4 a in mormint
Si mai mult de asta,trupurile celor ce au inviat cind sa rupt perdeaua a trebuit sa stea cam mult in mormint ,inviati ,ca este scris ca numai dupa invierea lui au iesit afara.Nu au murit cumva de frica cind sau vazut inviati si inchisi acolo fara sa poata iesi si fara sa stie ce se intimpla?Daca ai cunoaste putin mai bine rinduielile Torei ai vedea ca Sabat Hagadol sau un Sabat mare cum ii spune pe romaneste trebuie sa fie primul sabat de dinainte de Pesach .Deci cel ce a scris acolo a scris din auzite sau din gura in gura dupa mult timp de la intimplare.Ca au incurcat termeni.Mai cercetati dar cercetati cu atentie sau verificati cu originalul.

23Sarbatorile la Crestini Empty Re: Sarbatorile la Crestini Mier Iul 16, 2008 10:57 pm

HIRAN


demon

Anticristul a scris:RECAPITULATIE:
Miercuri 13 nisan – ziua Pregatirii, are loc rastignirea Domnului Iisus iar la sfarsitul zilei introducerea Sa in mormant;
Joi 14 nisan – sarbatoarea Pastelui la evrei;
Vineri 15 nisan – mironositele cumpara si prepara miresmele, iar preotii si fariseii cer lui Pilat paza militarizata a mormantului (observatie: este si aceasta o zi de pregatire);
Sambata 16 nisan – ziua a saptea a saptamanii, evreii se odihnesc dupa Lege, iar la sfarsitul ei Domnul Iisus inviaza si paraseste mormantul;
Duminica 17 nisan – pe cand rasarea soarele femeile se duc la mormant si il gasesc gol.
.......................................................................................................................
1. Tot cocolosire se numeste si asta Hirame.Ca daca miercuri dupa masa a intrat in mormint ,in Sabat dupa masa trebuia sa iasa afara nu sa stea si noaptea a 4 a in mormint

2. Si mai mult de asta,trupurile celor ce au inviat cind sa rupt perdeaua a trebuit sa stea cam mult in mormint ,inviati ,ca este scris ca numai dupa invierea lui au iesit afara.Nu au murit cumva de frica cind sau vazut inviati si inchisi acolo fara sa poata iesi si fara sa stie ce se intimpla?

3. Daca ai cunoaste putin mai bine rinduielile Torei ai vedea ca Sabat Hagadol sau un Sabat mare cum ii spune pe romaneste trebuie sa fie primul sabat de dinainte de Pesach .Deci cel ce a scris acolo a scris din auzite sau din gura in gura dupa mult timp de la intimplare.Ca au incurcat termeni.Mai cercetati dar cercetati cu atentie sau verificati cu originalul.

1. Cine te-a pacalit ca a stat si duminica noapte in mormant daca nu O IDEE PRECONCEPUTA ?
Trebuia sa citesti cu atentie. Am boduit si subliniat ce am scris despre cand a iesit.
Sau in cel mai fericit caz poti fi banuit ca nu stii ca sabatul se sfarseste la asfintitul soarelui, si nu la mizul noptii, desi ti-ai notat Israel la locatie.

2. Acolo vorbeste despre sufletele moarte care erau in locuinta mortilor si in moarte si care au fost salvate, si nu despre zombi. Ele au iesit si au intrat la mama noastra Ierusalimul cresc iar nu in cel pamantesc care este si acum in robie. De frica nu le mai era frica deoarece legaturile mortii au fost rupte si le-a fost gratiata pedeapsa si de aceea se bucurau nespus.

3. Sabat Hagadol este intr-adevar numele sambetei de dinaintea Pastelui evreiesc, si eu nu am contrazis nicaieri lucrul acesta, si nici nu l-am adus vre-odata in discutie deoarece n-are nici o legatura cu subiectul. Dar o alta idee preconceputa de-a dvs., vrea sa amestece smochine cu frunze de maslin.

Iisus era Mielul lui Dumnezeu. De aceea pentru a arata ca El este chipul adevarat al umbrei prefigurate de Lege, El vine
la Ierusalim pe drumul mieilor prin Betfaghe si Betania, si se jertfeste la momentul cand se jerfeau mieii de paste, si a dat Sangele salvarii care era preinchipuit in Tanach de sangele mieilor cu care au uns Israelitii usorii usilor in Egipt ca sa nu fie loviti cu moartea intailor nascuti. Toate aceste trebuiau sa se implineasca exact la vremea hotarata ca sa se adevereasca lucrarea Lui:
1 Cor 5:7 Maturati aluatul cel vechi, ca sa fiti o plamadeala noua, cum si sunteti fara aluat; caci Hristos Pastele noastre a fost jertfit.
Deci lucrurile au decurs astfel ca se poata intelege usor ca Iisus Hristos este Pastele sau Pesach.
Apropo: "aluatul cel vechi" este invatatura cea veche, cu care inca va hraniti si dvs.

Referitor la celalata postare: In Tanach este aratata umbra celor trei zile in cartea Iona 1:17, unde este aratata plata neascultarii.
Iisus Hristos a platit la fel neascultarea tuturor intai nascutilor.

24Sarbatorile la Crestini Empty Re: Sarbatorile la Crestini Mier Iul 16, 2008 11:12 pm

Vizitato


Vizitator

HIRAN a scris: Sa o luam metodic:
1. Plata pacatului este moartea (Rom 6:23).
Iar moartea (despartirea de Dumnezeu) a survenit cand Iisus striga de pe cruce "Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentru ce M-ai parasit ?" nu din gradina cand Iisus a fost cuprins de intristarea de moarte.
Ăsta e, iarăși, un postulat.
Plângea cu lacrimi de sânge, iar sângele în Scriptură nu are nicio treabă cu sacrificiul care simbolizează plata păcatelor lol2 cum să aibă, nu? Că așa zici tu și cu biserica ta, că nu are! lol2 rolf


Apoi a urmat trei zile salvarea celor inchisi in locuinta mortilor, care au iesit dupa invierea Lui in trup.
1 Petru 3:18 Hristos, de asemenea, a suferit odata pentru pacate, El, Cel neprihanit, pentru cei nelegiuiti, ca sa ne aduca la Dumnezeu. El a fost omorât în trup, dar a fost înviat în duh,
19 în care S-a dus sa propovaduiasca duhurilor din închisoare,

Mai intai a luat cheile mortii si ale locuintei mortilor si a descuiat usile:
Mai apoi cei salvati au iesit de acolo si s-au stramutat:
Matei 27:53 Ei au iesit din morminte, dupa învierea lui, au intrat în sfânta cetate, si s-au aratat multora.

Păi, dacă morții ăia sunt morți fizic. cum văd teologii tăi și cu biserica ta, atunci toți oamenii sunt morți și noi suntem niște proști care ne închipuim că suntem în viață, pt că biserica ta ia versurile numai literal și trebuie să aibă dreptate. rolf rolf
Efeseni 2
1Voi erați morți în greșelile și în păcatele voastre,
2în cari trăiați odinioară, după mersul lumii acesteia, după domnul puterii văzduhului, a duhului care lucrează acum în fiii neascultării.

3Între ei eram și noi toți odinioară, cînd trăiam în poftele firii noastre pămîntești, cînd făceam voile firii pămîntești și ale gîndurilor noastre, și eram din fire copii ai mîniei, ca și ceilalți.

4Dar Dumnezeu, care este bogat în îndurare, pentru dragostea cea mare cu care ne -a iubit,

5măcar că eram morți în greșelile noastre, ne -a adus la viață împreună cu Hristos (prin har sînteți mîntuiți).

6El ne -a înviat împreună, și ne -a pus să ședem împreună în locurile cerești, în Hristos Isus,

Știu că nu ai pic de rușine să emiți niște doctrine străine Bibliei și puțin te interesează de ce spune Scriptura.



2. Depinde care "voi".
Voi, cei care copiați fără să studiați. Voi, cei care stricați Cuvântul Domnului. Mai scriu? beach

3. Am vazut in dreptul tau niste litere: W D J D. Daca recunosti ce-i cu literele acelea, mai stam de vorba.
N-am văzut de când mama m-a făcut litere d-alea în jurul numelui meu. Misticisme d-astea sunt convins că țin la tine la biserică, unde vă mințiți unii pe alții că v-a trimis Dumnezeu cu un mesaj rolf rolf beach

Eu ți-am zis că tu nu ai cum să știi răspunsul la cele 1335 de zile, pt că tu nu ai Duhul. Știu sigur, pt că scrie că nu-l ai:

2 Ioan

9 Oricine greșește, și nu rămîne în învățătura lui Hristos, n'are pe Dumnezeu. Cine rămîne în învățătura aceasta, are pe Tatăl și pe Fiul.

Exact cum ți-am spus că o să începi cu întrebări ajutătoare și fel de fel de condiții interminabile ca să eviți un răspuns direct, care te dovedește de nelegiuit, cf Scripturii.

Măcar fii cinstit și recunoaște. Ca un bărbat. Dacă ești.

25Sarbatorile la Crestini Empty Re: Sarbatorile la Crestini Joi Iul 17, 2008 2:11 am

HIRAN


demon

Ăsta e, iarăși, un postulat.
Plângea cu lacrimi de sânge, iar sângele în Scriptură nu are nicio treabă cu sacrificiul care simbolizează plata păcatelor lol2 cum să aibă, nu? Că așa zici tu și cu biserica ta, că nu are! lol2

Minti cu obraznicie. Nu era vorba de lacrimi de sange ci de faptul ca transpiratia I se facuse ca niste picaturi mari de sange. Dar nici aici nu este vorba de sange, ci de o comparatie privind marimea broboanelor.
Luca 22:44 A ajuns intr-un chin ca de moarte, si a inceput sa Se roage si mai fierbinte; si sudoarea I se facuse ca niste picaturi mari de sange, care cadeau pe pamant.

Păi, dacă morții ăia sunt morți fizic. cum văd teologii tăi și cu biserica ta, atunci toți oamenii sunt morți și noi suntem niște proști care ne închipuim că suntem în viață, pt că biserica ta ia versurile numai literal și trebuie să aibă dreptate.

Nu stii ce vad sau gandesc altii dar vorbesti in numele lor.
Pai mortii spiritual care au murit si fizic in miile de ani pana la cruce, unde erau ? Cei alesi dintre ei nu trebuiau salvati ?

Știu că nu ai pic de rușine să emiți niște doctrine străine Bibliei și puțin te interesează de ce spune Scriptura.
Voi, cei care copiați fără să studiați. Voi, cei care stricați Cuvântul Domnului. Mai scriu? beach

Tinand cont de faptul ca pretul pastilelor este mare, iar noi suntem ingaduitori, mai scrie, poate iti trece asa fara medicatie.

N-am văzut de când mama m-a făcut litere d-alea în jurul numelui meu.

Vezi ca daca esti furios nu mai esti atent la citire ? Eu nu am pomenit nimic despre numele tau Ioane.

Eu ți-am zis că tu nu ai cum să știi răspunsul la cele 1335 de zile,

Esti sigur ? Daca ti-l dau, tu iti dai dreptul de intai nascut ?

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 10]

Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum