Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Forum de spiritualitate

Subiecte similare
Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
EXISTA DUMNEZEU EmptyDum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
EXISTA DUMNEZEU EmptySam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
EXISTA DUMNEZEU EmptyDum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
EXISTA DUMNEZEU EmptyDum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
EXISTA DUMNEZEU EmptyMier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
EXISTA DUMNEZEU EmptyMar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
EXISTA DUMNEZEU EmptyLun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
EXISTA DUMNEZEU EmptyJoi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
EXISTA DUMNEZEU EmptyVin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
EXISTA DUMNEZEU EmptyJoi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
EXISTA DUMNEZEU EmptyMar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
EXISTA DUMNEZEU EmptyLun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
EXISTA DUMNEZEU EmptySam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
EXISTA DUMNEZEU EmptyMier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
EXISTA DUMNEZEU EmptyMier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
EXISTA DUMNEZEU EmptyDum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
EXISTA DUMNEZEU EmptyMier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
EXISTA DUMNEZEU EmptyMier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
EXISTA DUMNEZEU EmptyMar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
EXISTA DUMNEZEU EmptyMar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
EXISTA DUMNEZEU EmptyDum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
EXISTA DUMNEZEU EmptyDum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
EXISTA DUMNEZEU EmptyJoi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
EXISTA DUMNEZEU EmptyMar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
EXISTA DUMNEZEU EmptyLun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
EXISTA DUMNEZEU EmptyLun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
În total sunt 3 utilizatori conectati: 0 Înregistrati, 0 Invizibil si 3 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata


Nu sunteti conectat. Conectati-vă sau înregistrati-vă

EXISTA DUMNEZEU

+13
D
Silver
Artistu
Der Bedeu
Tudorel666
HaymHerman
Stefania
Habibi
XXI
Delta
Cris
Heruer
Azazel
17 participan?i

Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 4]

1EXISTA DUMNEZEU Empty EXISTA DUMNEZEU Mier Aug 06, 2008 8:08 pm

Azazel


demon

Fizicianul britanic STEPHEN HAWKINK care si-a cistigat notorietatea in urma prezentari unor teori revolutionare privind aparitia Cosmosului considera ca omenirea se afla in acest moment la citiva pasi de raspunsul la intrebarile cine ,cum si in ce scop a creat UNIVERSUL
el si-a dezvoltat ideea in cadrul unei conferinte stiintifice pe care a sustinut-o la UNIVERSITATEA DE STIINTE SI TENICA DIN HONG KONG
Deasemenea intrebat daca crede in DUMNEZEU el a raspuns ca daca prin Dumnezeu se intelege fortele ce guverneaza universul atunci crede
Deci cine este Dumnezeu defapt?

2EXISTA DUMNEZEU Empty Re: EXISTA DUMNEZEU Joi Aug 07, 2008 6:09 am

Heruer


inger

Azazel a scris:Fizicianul britanic STEPHEN HAWKINK care si-a cistigat notorietatea in urma prezentari unor teori revolutionare privind aparitia Cosmosului considera ca omenirea se afla in acest moment la citiva pasi de raspunsul la intrebarile cine ,cum si in ce scop a creat UNIVERSUL
el si-a dezvoltat ideea in cadrul unei conferinte stiintifice pe care a sustinut-o la UNIVERSITATEA DE STIINTE SI TENICA DIN HONG KONG
Deasemenea intrebat daca crede in DUMNEZEU el a raspuns ca daca prin Dumnezeu se intelege fortele ce guverneaza universul atunci crede
Deci cine este Dumnezeu defapt?
Totul.
1. Conceptul de concept
2. Conceptul de a exista
3. Conceptul de Univers-uri
4. Conceptul de Legi
5. Universu-rile
6. Legile
...
n. Stephen Hawking
n+1. auditorii din Hong Kong
n+2. universitatea din Hong Kong
n+3. actul de a tine o prelegere
n+4. prelegerea insasi
...
Totul

3EXISTA DUMNEZEU Empty Re: EXISTA DUMNEZEU Joi Aug 07, 2008 6:10 am

Heruer


inger

Heruer a scris:
Azazel a scris:Fizicianul britanic STEPHEN HAWKINK care si-a cistigat notorietatea in urma prezentari unor teori revolutionare privind aparitia Cosmosului considera ca omenirea se afla in acest moment la citiva pasi de raspunsul la intrebarile cine ,cum si in ce scop a creat UNIVERSUL
el si-a dezvoltat ideea in cadrul unei conferinte stiintifice pe care a sustinut-o la UNIVERSITATEA DE STIINTE SI TENICA DIN HONG KONG
Deasemenea intrebat daca crede in DUMNEZEU el a raspuns ca daca prin Dumnezeu se intelege fortele ce guverneaza universul atunci crede
Deci cine este Dumnezeu defapt?
(bolduirea imi apartine)
Totul.
1. Conceptul de concept
2. Conceptul de a exista
3. Conceptul de Univers-uri
4. Conceptul de Legi
5. Universu-rile
6. Legile
...
n. Stephen Hawking
n+1. auditorii din Hong Kong
n+2. universitatea din Hong Kong
n+3. actul de a tine o prelegere
n+4. prelegerea insasi
...
Totul

4EXISTA DUMNEZEU Empty Re: EXISTA DUMNEZEU Joi Aug 07, 2008 6:13 am

Heruer


inger

Scuzele mele pentru dubla postare. Am dorit sa editez (bolduirea) si din neatentie am selectat Citeaza.
Rog admin-ul sa stearga Citarea propriei mele postari si prezenta postare.
Multumesc

5EXISTA DUMNEZEU Empty Re: EXISTA DUMNEZEU Joi Aug 07, 2008 6:31 am

Cris


inger

O intrebare mai corecta ar fi : ce este D-zeu de fapt?

6EXISTA DUMNEZEU Empty Re: EXISTA DUMNEZEU Joi Aug 07, 2008 7:15 am

Heruer


inger

Cris a scris:O intrebare mai corecta ar fi : ce este D-zeu de fapt?
Cine/ce este Dumnezeu, implica, in mod necesar si completarea ... pentru a putea discerne cine/ce NU este Dumnezeu. Ajungand insa in acest punct nu mai discutam despre Dumnezeu-omni(potent/prezent/scient) ci despre demi-urgi/zei, "surogate de Dumnezeu". De aceea, cu necesitate, Dumnezeu nu este cineva/ceva ci doar este. Mintea umana insa, pentru ca nu se poate descurca fara "etichete", clacheaza in acest punct si se invarte in cerc, intorcandu-se iar si iar la cine/ce. A fost o vreme in care am considerat ca mai oportun este sa ne intrebam de ce este/exista Dumnezeu ? Fiind insa o intrebare la care nu se poate raspunde, am ajuns la concluzia ca, desi este, poate cea mai potrivita intrebare, sau tocmai din aceasta cauza, a o pune si a astepta/cauta raspuns la ea este o eterna alergare "dupa propria coada".

7EXISTA DUMNEZEU Empty Re: EXISTA DUMNEZEU Joi Aug 07, 2008 11:03 am

Cris


inger

Heruer a scris: Ajungand insa in acest punct nu mai discutam despre Dumnezeu-omni(potent/prezent/scient) ci despre demi-urgi/zei, "surogate de Dumnezeu". De aceea, cu necesitate, Dumnezeu nu este cineva/ceva ci doar este. Mintea umana insa, pentru ca nu se poate descurca fara "etichete", clacheaza in acest punct si se invarte in cerc, intorcandu-se iar si iar la cine/ce. A fost o vreme in care am considerat ca mai oportun este sa ne intrebam de ce este/exista Dumnezeu ? Fiind insa o intrebare la care nu se poate raspunde, am ajuns la concluzia ca, desi este, poate cea mai potrivita intrebare, sau tocmai din aceasta cauza, a o pune si a astepta/cauta raspuns la ea este o eterna alergare "dupa propria coada".

Heruer ,si alergatul acesta dupa coada are rolul sau ,discutand din start in baza sinceritatii acestui alergat.Caci la un moment dat,cand demi-zeii sunt constientizati ,apare intr-un fel constienta vastitatii fiintarii divine.Un val se da la o parte,o poarta se deschide alene.Aceasta constienta deschide poarta spre universalizarea fiintei si atributele divine devin mai importante decat divinitatea in sine in aceasta cautare ,caci prin aceste atribute incognoscibilul poate fi " cunoscut" .

8EXISTA DUMNEZEU Empty Re: EXISTA DUMNEZEU Joi Aug 07, 2008 1:58 pm

Cris


inger

Sa revenim la subiect.
Incognoscibilul,nenumitul,eternul ...lumina primara simpla este constientizat prin atributele sale.
Aici trebuie sa ma intorc putin in trecut: un spirit preocupat sincer de divinitate creeaza un fundament in fiecare manifestare temporala a sa(viata,vieti pamantesti).Acest fundament se numeste "credinta"(pistis) sau baza sau fundatie, in evolutie spirituala.
Un spirit evoluat are fundamentul intelept si pe el construieste sau pe el isi asuma ridicarea nivelului spiritual al omenirii ,mai ales in momente temporale ca cele ale "viciului".

9EXISTA DUMNEZEU Empty Re: EXISTA DUMNEZEU Vin Aug 08, 2008 5:04 am

Azazel


demon

Dumnezeu ca un tot-interesanta idee ,dar totusi eu cred ca EL are si anumite trasaturi si calitati specifice,ceea ce il caracterizeaza si il face distinct,CRIS spune de atributele LUI si ca prin aceste atribute putem sa-l cunoastem,la aceeasi concluzie a ajuns si fizicianul STEFEN HAWKING cunoscind si intelegind legile ce guverneaza universul vom ajunge sa cunoastem cine la creat.
Eu cred ca in primul rind EL este informatie ,concept cum spui tu ,cuvintul cum spune biblia,iar in al doilea rind este energie,energie creatoare ce face ca aceasta informtie sa se manifeste prin materie

10EXISTA DUMNEZEU Empty Re: EXISTA DUMNEZEU Vin Aug 08, 2008 5:24 am

Heruer


inger

Azazel a scris:Dumnezeu ca un tot-interesanta idee ,dar totusi eu cred ca EL are si anumite trasaturi si calitati specifice,ceea ce il caracterizeaza si il face distinct,CRIS spune de atributele LUI si ca prin aceste atribute putem sa-l cunoastem,la aceeasi concluzie a ajuns si fizicianul STEFEN HAWKING cunoscind si intelegind legile ce guverneaza universul vom ajunge sa cunoastem cine la creat.
Eu cred ca in primul rind EL este informatie ,concept cum spui tu ,cuvintul cum spune biblia,iar in al doilea rind este energie,energie creatoare ce face ca aceasta informtie sa se manifeste prin materie
Pierzi din vedere aspectul cel mai important din postarea mea, dar nu esti singurul si este o manifestare specific umana si 3D[imensionala].
Revin cu precizarea Dumnezeu este Tot :
- nu se pune problema de a avea (tot-ul nu poate sa aiba pentru ca a avea [ceva] implica automat si a nu avea altceva, ori tot-ul este tot pentru ca nu-i lipseste nimic/nu este ceva ce sa nu aiba)
- este trasatura, calitate, informatie, energie
- este a fi, a face, a avea si toate derivatele lor
de aceea, in termeni absoluti nici nu poate fi vorba de o creatie pentru ca aceasta implica triada :Creator+actul de a crea+creatia, ori Dumnezeu [Totul] este toate elementele triadei sau cu alte cuvinte Totul ar fi creator, dar materia prima din care ar crea este parte din El, locul in care ar amplasa creatia este parte din El, timpul de vietuire a creatiei este parte din El (Totul este atat interiorul cat si exteriorul si frontiera dintre exterior si interior).

11EXISTA DUMNEZEU Empty Re: EXISTA DUMNEZEU Vin Aug 08, 2008 10:41 am

Cris


inger

Ma scuzati,dar discutia asta exista si mai sus la " discutii funny" .

12EXISTA DUMNEZEU Empty Re: EXISTA DUMNEZEU Vin Aug 08, 2008 11:29 am

Azazel


demon

CRIS ,la discutii funny va vorbi numai el,adica delta,noi continuam aici
va prezint un documentar interesant despre materie si antimaterie si modul cum ea a s-a creat e facut de BBC intitulat -Atom the ilusion of reality- are sase parti-universul are un inceput si s-a creat din materie si antimaterie
https://www.youtube.com/watch?v=5e_9NQc0IGc&feature=related

13EXISTA DUMNEZEU Empty Re: EXISTA DUMNEZEU Vin Aug 08, 2008 2:51 pm

Heruer


inger

Azazel a scris:CRIS ,la discutii funny va vorbi numai el,adica delta,noi continuam aici
va prezint un documentar interesant despre materie si antimaterie si modul cum ea a s-a creat e facut de BBC intitulat -Atom the ilusion of reality- are sase parti-universul are un inceput si s-a creat din materie si antimaterie
https://www.youtube.com/watch?v=5e_9NQc0IGc&feature=related
(bolduirea imi apartine)
Interesant filmul. Pacat ca eu nu stiu bine engleza, dar mi-am dat seama la ce se refera.
O remarca : universul NU s-a creat din materie si antimaterie. Universul ESTE format din materie si, probabil antimaterie. Deocamdata nu se stie cum si din ce s-a creat universul. asa cum il cunoastem noi. Exista diverse modele dar nimeni nu stie care este realitatea.

14EXISTA DUMNEZEU Empty Re: EXISTA DUMNEZEU Vin Aug 08, 2008 9:48 pm

Azazel


demon

Exista un consens ca sa-l numesc asa cu privire la teoria BING BANG ului,teorie ce spune
ca universul a aparut acum 14 miliarde de ani printr-un bang,la inceput se afla intr-o stare extrem de condensata de materie si antimaterie apoi a explodat si s-a extins pina la dimensiunile actuale,in urma exploziei mare ceva sau cineva a facut ca mare parte a antimateriei sa dispara si sa ramina materia din universul actual-cine a facut asta fizicieni nu vor sa caute raspuns -nu se stie daca aceasta expansiune va dura la infinit sau pina la urma se va opri si intreg universul va colapsa.Referitor la acesta teorie un fizician se intreba daca Dumnezeu a avut de ales cu alte cuvinte putea sa organizeze altfel universul sau cel prezent era singurul posibil.
O alta terie interesanta a universului atemporal -GROTE REBER sustine ca :
-Nu exista nici un inceput nici un sfirsit .Universul material se intinde dincolo de cele mai mari distante pe care le putem obseva prin metode optice sau cu ajutorul radiotelescoapelor.Este fara margini.Energia este reclicata prin procese electrodinamice.
Materialul de la galaxiile care mor este reciclat in noi galaxi.Detaliile organizarii materiei si energiei se schimba numai la o scara mai mica.La o scara mare de timp si luind in considerare distante foarte mari caracteristicile Universului ramin groso modo neschimbate-
Referitor la teoria BING BANGULUI normal se pun urmatoarele intrebari :
Ce a determinat marea explozie?Ce a fost dinainte?Cine a decis ,sau ce a determinat ca mare parte a antimateriei si o buna parte din materie sa dispara si sa ramina doar o mica parte din materie ce reprezinta universul actual?Unde au disparut antimateria si materia?
Acesta teorie implica existenta lui Dumnezeu.

15EXISTA DUMNEZEU Empty Re: EXISTA DUMNEZEU Sam Aug 09, 2008 4:44 am

Heruer


inger

[quote="Azazel"]
1. Exista un consens ca sa-l numesc asa cu privire la teoria BING BANG ului,teorie ce spune.....
2. O alta terie interesanta a universului atemporal -GROTE REBER sustine ca :
-Nu exista nici un inceput nici un sfirsit .Universul material se intinde dincolo de cele mai mari distante pe care le putem obseva prin metode optice sau cu ajutorul radiotelescoapelor.Este fara margini...../quote]
(numerotarea imi apartine)
1. teoria Big Bang-ului (nu bing ca nu e sonerie) nu este nici noua si nu mai indeplineste nici consensul
2. geneza si cu intinderea sunt chestiuni diferite
3. un exemplu de model este modelul M in care un univers ia nastere prin ciocnirea a altor 2 universuri, intr-o a 11-a dimensiune cu aspect de membrana (foarte intinsa dar de grosime f.f. mica)
4. nimeni, deocamdata, pe Pamant, nu a enuntat o teorie verificabila, verificata si unanim acceptata a genezei universului cunoscut.
5. atentie, in orice discutie se va intalni sintagma de "univers cunoscut" = partea de univers observabila, prin orice mijloace, la momentul discutiei.
6. revin si insist ca sa intelegi ca, deocamdata, modelele privind nasterea universului, sustin la unison ca universul este format din materie si probabil si antimaterie si NU
[quote="Azazel"] ... universul are un inceput si s-a creat din materie si antimaterie/quote]

16EXISTA DUMNEZEU Empty Re: EXISTA DUMNEZEU Sam Aug 09, 2008 4:44 am

Heruer


inger

pe forumul acesta nu se mai poate face editare ??????

17EXISTA DUMNEZEU Empty Re: EXISTA DUMNEZEU Sam Aug 09, 2008 4:46 am

Heruer


inger

alooooo Admin ... desteptareaaaaa !!!!
este pentru a 3-a oara cand dispar Edit si Sterge

18EXISTA DUMNEZEU Empty Re: EXISTA DUMNEZEU Sam Aug 09, 2008 5:30 am

Delta

Delta
demon

Heruer a scris:pe forumul acesta nu se mai poate face editare ??????
Ce rost ar avea? rolf

19EXISTA DUMNEZEU Empty Re: EXISTA DUMNEZEU Sam Aug 09, 2008 7:28 pm

Azazel


demon

Bine,sa vorbim deocamdata de universul cunoscut
Cele doua cosmologi prezentate de mine mai sus sunt foarte discutate intradevar la ora actuala ,dar plecind de la rationamente simple ajungem la cele doua cosmologii.
1.Universul cunoscut ,putea fi creat ,acum 14 miliarde de ani conform masuratorilor efectuate de oameni de stiinta,sau sa zicem acum n miliarde de ani,creatia presupunind existenta unui creator cu anumite calitati si insusiri-includ aici si teoria Bing Bangului-lumea separabila a lui EINSTEIN-amintesc si cosmologia lui Milne creata in 1950 ,pentru el universul este strins legat de legile abstracte care il guverneaza iar teoria cosmologica nu se poate separa de teologie,exact cum am cred si eu daca admitem aceasta teorie ,trebuie sa il admitem implicit si pe DUMNEZEU-binenteles ca teoria bing bangului nu recunoaste existenta creatorului dar are destule necunoscute care te duc la acest rationament.
2.Universul cunoscut nu a fost creat ,-universul se prezinta unul si acelasi pentru observator -pentru a impaca miscarea de expansiune a trebuit sa admita generarea continua de materie-cantitatea de materie si energie din universul observabil este constanta si pentru a compensa energia ce se pierde prin expansiune va trebui ca materia sa fie generata continuu-intrebarea cine o genereaza si de ce ?
Aici pot sa incadrez teoria ta HERUER ca Dumnezeu este totul,universul nu a fost creat este acelasi energia este recliclata generind materia necesara
Teoria ta este adevarata daca Dumnezeu face parte din sistem daca ii aplicam legile mecanici cuantice integrindul in realitatea fizica apare si paradoxul ca nu putem sa il analizam separat ceva asemanator ,am facut o paralela sa zicem intre lumea non- separabila a lui Bohm (pentru Bohm adevarata ontologie afirmata de fizica cuantica consta in faptul ca lumea trebuie perceputa ca o totalitate continua si indivizibila -la realitatea intriseca este conectata si constiinta)si modelul tau cu Dumnezeu ca un TOT-conform mecanicii cuantice se pare ca ai dreptate.
un material intresant pe care va rog sa- l cititi ,material din care am preluat unele citate
http://www.crestinortodox.ro/Noua_orientare_cosmologica_impusa_de_teoria_relativitatii_generalizate_si_de_fizica_cuantica-365-18281.html

20EXISTA DUMNEZEU Empty Re: EXISTA DUMNEZEU Sam Aug 09, 2008 7:57 pm

Delta

Delta
demon

Dacă subiectul ar fi fost lansat pe un forum de astronomie, mi-aș fi dat cu părerea.
Deoarece tematica este interesantă. Smile
Din păcate, din clipa în care o amestecați cu religia, Dumnezeu, ingeri, draci și laci, devine un ghiveci util mai degrabă pentru o dogma sau alta, dar nu pentru a explica un fenomen natural... shades

P.S. Cu scuzele de rigoare... Wink

21EXISTA DUMNEZEU Empty Re: EXISTA DUMNEZEU Dum Aug 10, 2008 4:56 am

Heruer


inger

Azazel a scris:.....
Teoria ta este adevarata daca Dumnezeu face parte din sistem ....
(bolduirea imi apartine)
In "teoria mea" Dumnezeu NU face parte din sistem ci sistemul face parte din Dumnezeu.
Delta a scris:Dacă subiectul ar fi fost lansat pe un forum de astronomie, mi-aș fi dat cu părerea.
Deoarece tematica este interesantă.
Din păcate, din clipa în care o amestecați cu religia, Dumnezeu, ingeri, draci și laci, devine un ghiveci util mai degrabă pentru o dogma sau alta, dar nu pentru a explica un fenomen natural...

P.S. Cu scuzele de rigoare...
Ai dreptate, aceasta discutie nu are ce cauta aici, la OZN-uri, religia poate fi considerata, alaturi de stiinta, ca una din "partile" implicate in analiza cosmogonica (sa nu uitam ca astronomi de marca, v. Tycho Brahe de exemplu, erau in egala masura "tributari" religiei si stiintei). Da sunt de acord nu trebuie transformata discutia intr-un ghiveci asezonat, eventual, cu citate din Biblie.
Ma voi opri aici cu postarile legate de cosmogonie, Dumnezeu si orice altceva ce nu are legatura cu fenomenul OZN.
P.S. Intr-adevar sunt cam multe topicuri carora li s-a cam "pierdut firul"
Multam fain Delta

22EXISTA DUMNEZEU Empty Re: EXISTA DUMNEZEU Dum Aug 10, 2008 7:09 am

Azazel


demon

Topicul se intituleaza Despre ozn uri si ALTE TEORII,eu zic ca putem sa incadram acesata discutie aici cosmologiile facind parte din alte teori despre existenta si univers.Faptul ca am vrut sa scot in evidenta ca majoritatea teoriilor cosmologice implica si existenta si lui DUMNEZEU nu are aface cu religiile cunoscute,am dorit sa aflam cine este DUMNEZEU asa cum ar putea reiesi din descoperilile stiintifice ci nu din religie,dimpotriva am dorit sa descoperim un altfel de DUMNEZEU decit cel prezentat in religii ,poate cel adevarat

23EXISTA DUMNEZEU Empty Re: EXISTA DUMNEZEU Lun Aug 11, 2008 6:27 pm

Vizitato


Vizitator

Dumnezeu = fenomene inexplicabile si neintelese inca de mintea omeneasca! (sau de anume minti omenesti...)

24EXISTA DUMNEZEU Empty Re: EXISTA DUMNEZEU Mier Aug 20, 2008 6:09 pm

Azazel


demon

In cosmogonie -cea care prezinta originea si geneza universului sunt doua mari teorii:
1.TEORIA CREATIONISTA-cea care presupune existenta lui DUMNEZEU deci daca si ei iau in discutie existenta lui eu nu inteleg noi de ce sa nu vorbim despre el,aici nu facem cosmologie stiinta care studiaza natura universului
2.TEORIA EVOLUTIONISTA
Deci sa mergem mai departe
a.Timpul si miscarea in univers sunt relative si nu absolute rezulta ca universul cunoscut nu poate fi absolut ,nu poate fi independent ,nu se poate produce pe el insusi ci presupune existenta unei CAUZE sa-i zicem
b.Universul nu este static in orice parte a spatiului si timp se produc fenomene si procese inclusiv materi aeste compusa din particule in continua miscare ,fapt ce preupune o CAUZA pentru a genera acesta miscare .
c. Orice exista in spatiu si timp este energie ,energie ce se converge -legea conservarii energiei -o chestie foarte interesanta din punctul meu de vedere acesta conservare a energie ,pentru ca presupune ca cineva face ca acesta energie sa fie constanta așfel s-ar disipa pur si simplu
d.Ordine -totul este foarte bine ordonat matematic incepind de la cele mai mici elemente atomul-acesta ordine presupune un organizator
e.FORTA-totul depinde de trei tipuri de forte -electromagnetica,gravitationala si nucleara ,cineva a vrut chiar sa le unifice in una singura -
Rezulta ca aceata CAUZA este in primul rind informatie bine structurata ,energie ce se manifesta prin forte si materie

25EXISTA DUMNEZEU Empty Re: EXISTA DUMNEZEU Mier Aug 20, 2008 6:45 pm

Azazel


demon

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 4]

Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum