Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Forum de spiritualitate

Subiecte similare
    Ultimele subiecte
    » Mai este cineva pe aici?
    Universul Holografic EmptyDum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

    » CRESTINI fara denominatiune
    Universul Holografic EmptySam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

    » Cine este in realitate Isus!
    Universul Holografic EmptyDum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

    » NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
    Universul Holografic EmptyDum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

    » Ok
    Universul Holografic EmptyMier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

    » ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
    Universul Holografic EmptyMar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

    » vizitati
    Universul Holografic EmptyLun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

    » REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
    Universul Holografic EmptyJoi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

    » SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
    Universul Holografic EmptyVin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

    » Cenzura istoriei!!!
    Universul Holografic EmptyJoi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

    » Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
    Universul Holografic EmptyMar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

    » Despre crestinismul originar
    Universul Holografic EmptyLun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

    » Dorurile mele
    Universul Holografic EmptySam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

    » VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
    Universul Holografic EmptyMier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

    » MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
    Universul Holografic EmptyMier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

    » APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
    Universul Holografic EmptyDum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

    » RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
    Universul Holografic EmptyMier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

    » Vishnuism-monoteismul hindus
    Universul Holografic EmptyMier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

    » Despre capitalismul salbatic
    Universul Holografic EmptyMar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

    » Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
    Universul Holografic EmptyMar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

    » E Omul urmasul lui Adam?
    Universul Holografic EmptyDum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

    » Bine v-am gasit!
    Universul Holografic EmptyDum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

    » POZE USERI
    Universul Holografic EmptyJoi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

    » Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
    Universul Holografic EmptyMar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

    » Arte martiale
    Universul Holografic EmptyLun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

    » Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
    Universul Holografic EmptyLun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

    Cine este conectat?
    În total sunt 3 utilizatori conectati: 0 Înregistrati, 0 Invizibil si 3 Vizitatori

    Nici unul

    [ Vizualizeaza toata lista ]


    Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
    Căutare
     
     

    Rezultate pe:
     


    Rechercher Cautare avansata


    Nu sunteti conectat. Conectati-vă sau înregistrati-vă

    Universul Holografic

    +3
    Vlad
    Heruer
    Marayna
    7 participan?i

    In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

    1Universul Holografic Empty Universul Holografic Dum Mai 25, 2008 1:50 am

    Marayna

    Marayna
    muritor de rand

    "Stai jos in fata realitatii precum un copil mic si fii pregatit sa renunti la orice notiune preconceputa, urmeaza umil Natura, oriunde si in oricare abis te conduce, altfel nu vei invata nimic." Zicea T.H. Huxley
    Din setea pentru intelegerea vietii am ajuns la un moment dat la exlicarea unor fapte si inclusiv la generarea unor revelatii. Fizica cuantica este cea care incepe sa explice tot mai mult din asa zisele fenomene inexplicabile despre care tot auzim. Insa teoria care explica cel mai bine aceste fenomene este teoria Universului holografic care nu este de fapt doar o teorie ci este o certitudine pe care incet incet o exploram.
    Exista dovezi care sugereaza ca lumea noastra si tot ceea ce este cuprins in ea sunt numai imagini fantomatice, proiecii ale unui nivel de realitate atat de departe de al nostru incat transcende spatiul-timp. Fizicianul David Bohm de la Universitatea din Londra, unul dintre protejatii lui Einstein, a ajuns sa se convinga de natura holografica a universului dupa ani de nemultumire fata de incapacitatea teoriilor standard de a explica toate fenomenele intalnite in fizica cuantica. Karl Pribram, neurofiziolog la universitatea din Standford, s-a convins din cauza esecului de a explica diferitele enigme neuro-fiziologice prin teoriile standard ale creierului.
    Ceea ce noi numim intamplari paranormale de fapt nu sunt nici decum paranormale ci foarte normale avand explicatii stiintifice solide. Un exemplu ar fi locul unde sunt localizate amintirile in creier. Se presupune ca amintirile sunt stocate in diferite parti ale creierului precum cartile intr-un raft. Cu toate acestea, un experiment de laborator efectuat de neurofiziologul Pribram pe un grup de soareci a dovedit contrariul. Pribram a antrenat grupul de soareci sa realizeze o multitudine de activitati, cum ar fi sa alerge printr-un labirint. Apoi a indepartat chirurgical diferite parti din creierul lor si ii testa din nou. Scopul era sa scoata portiune din creier care continea amintirea capacitatii soarecilor de a alerga prin labirint. Spre surprinderea lui, a descoperit ca indiferent ce portiune din creier scotea, nu le putea eradica amintirile. Deci daca amintirile ar avea un loc specific in creier, de ce jafurile chirurgicale ale lui Pribram nu aveau nici un efect?
    Raspunsul ar fi ca amintirile nu au locatii specifice in creier ci sunt cumva distribuite uniform in creier ca un intreg. Acest experiment practic dovedeste natura holografica a creierului.
    Sa nu mai vorbim de Realitatea grandioasa care in fond este acelasi lucru: o minutioasa si elevata holograma!
    Aceasta idee este sustinuta de faptul ca fizicienii au gasit dovezi care atesta faptul ca singura data cand electronii si alte "cuante" se manifesta ca si particule este cand ne uitam la ele
    . Laughing In toate celelalte cazuri ele se comporta ca si unde. Un alt studiu a aratat ca dupa ce matria se divide pana la nivele subatomice aceasta nu mai pastreaza nimic din proprietatile obiectului din care a fost "prelevata" .Deci practic totul se reduce la energia Vidului suprem care este modelat si animat de ....NOI....
    Noi practic ne manifestam inconstient ca niste creatori. Din nou fizica cuantica a resuit sa dovedeasca modul prin care noi ne influentam campul cuantic si felul in care ne creem realitatea. Singura problema este incapacitatea oamenilor de a isi extinde campul de constiinta si de manifestare a liberului arbitru. Practic noi ne creem realitatea zi de zi si minut de minut insa o facem la modul inconstient fapt ce poate fi distructiv pentru noi.
    Realitatea tangibila a vietii noastre de zi cu zi este este de fapt o iluzie, ca o imagine holografica. Dedesubt este o ordine mai adanca a existentei, un nivel vast si mai fundamental al realitatii, care da nastere la toate obiectele si aspectele lumii noastre fizice, intr-un mod foarte asemanator cu cel prin care un film holografic da nastere unei holograme. De asemenea exlicatia "comportamentului " unei cuante in prezenta unui observator este uimitoare. Practic campul observatorului este cel care influenteaza acest comportament al cuantei care devine fie particula fie unda. In functie de interactiunea noastra cu cuanta, aceasta poate ramane la nivelul implicit care se refera la acea ordine mai adanca a existentei sau se poate manifesta la un nivel explicit care se refera la existenta dezvaluita si care se manifesta in plan constient.
    A ne considera niste fiinte limitate si supuse esecului asa cum am fost "programati" inca de mici este cea mai mare greseala care o putem face si este cea care ne duce spre involutie si moarte. Neconstientizarea potentialului uman este un sacrilegiu si este modalitatea prin care sistemul ne manipuleaza si ne aboleste liberul arbitru. Aici nu este vorba de grandomanie ori de dezvoltarea unui ego absurd ci este vorba de constientizarea nivelului jos la care ne aflam si asta nu din imotenta ci din prostie.
    Un exemplu prin care se dovedeste potentialul fiintei umane este capacitatea de a trai in sincronizare cu Realitatea. Aceasta sincronizare este cea care dovedeste capacitatea omului de a-si crea realitatea constient.
    Un exemplu ar fi sincronicitatile. Sincronicitatile sunt "coincidente"care sunt atat de neobisnuite si atat de pline de intels incat ar putea fi cu greu atribuite intamplarii.
    Exemplul clasic ar fi povestea scarabeului a lui Jung. Acesta trata o femeie care aborda viata intr-un mod atat de "pragmatic" si neclintit incat era dificil sa beneficieze de pe urma terapiei. Dupa mai multe sedinte frustrante aceasta i-a zis lui Jung despre un vis cu un scarabeu. Jung stia ca in mitologia egipteana, scarabeul simboliza renasterea si a inceput sa se intrebe daca nu cumva mintea femeii anunta ca aceasta va trece printr-o schimbare la nivel psihologic.Cand era gata sa ii spuna, ceva a batut in fereastra iar el a vazut chiar un scarabeu verde-auriu pe partea cealalta a geamului( a fost prima oara cand un scarabeu a aparut la fereastra lui Jung).A deschis fereastra si i-a ingaduit scarabeului sa zboare in camera pe cand el isi prezenta interpretarea visului. Femeia a fost atat de uimita, in cat si-a temerat rationalitatea excesiva si din acel moment raspunsul la terapie s-a imbunatatit.

    Sincronicitatile nu sunt evenimente intamplatoare, ci au legatura cu procesele psihologice ale indivizilor care le experimenteaza.Acest fapt dovedeste inca o data existenta ordinii implicite, subtile si faptul ca nu exista diviziune intre minte si materie. Sincronicitatile sunt de fapt "slabiciuni" in tesatura realitatii, rupturi momentane care ne ingaduie o privire raida la ordinea imensa si unitara de dedesubtul intregii Naturi.
    Sincronicitatile dezvaluie absenta diviziunii intre lumea fizica si realitatea noastra psihologica interioara. Astfel, relativa lipsa a experientelor sincrone din viata noastra arata atat gradul in care ne-am fragmentat constiinta/sinele din campul unitar al constiintei cat si gradul in care ne-am izolat de potentialul orbitor si infinit al ordinii profunde ale mintii si realitatii. Atunci cand exerimentam o sincronicitate, ceea ce experimentam de fapt este mintea omeneasca operand pentru o clipa in ordinea s-a adevarata si extinzandu-se peste tot si ajungand mai presus decat mintea si materia, in insasi puterea creataoare.

    2Universul Holografic Empty Re: Universul Holografic Dum Mai 25, 2008 3:47 am

    Heruer


    inger

    Marayna a scris:"Stai jos in fata realitatii precum un copil mic si fii pregatit sa renunti la orice notiune preconceputa, urmeaza umil Natura, oriunde si in oricare abis te conduce, altfel nu vei invata nimic." Zicea T.H. Huxley
    Din setea pentru intelegerea vietii am ajuns la un moment dat l.......
    Este deosebit de interesant si incitant ceea ce ai postat. Ca sa pot participa la o discutie pe o tematica atat de vasta si de profunda cum este natura Universului as avea nevoie sa stiu, daca nu te superi, daca ceea ce ai postat iti apartine in exclusivitate, este o compilatie sau o preluare din una sau mai multe surse (daca au existat surse, te rog numeste-le).
    Multumesc.

    3Universul Holografic Empty Re: Universul Holografic Dum Mai 25, 2008 8:04 am

    Vlad


    muritor de rand

    Da Marayna,si eu cred aceleasi lucruri,sau in fine,in mare...ceea ce vedem noi nu este realitatea,de ce?pt simplu motiv ca noi ne cream lumea,iar lumea creata de noi este departe de cea reala...
    Si eu am inceput sa primesc diferite informatii,si sa ma mai clarific avand in vedere unele intrebari pe care le am despre viata..

    4Universul Holografic Empty Re: Universul Holografic Dum Mai 25, 2008 10:31 am

    Marayna

    Marayna
    muritor de rand

    Ceea ce am postat este ceea ce am trait in ultimii ani si aici ma refer foarte mult la sincronicitati si mai ales la constientizarea Realitatii Iluzorii pe care o traim. Practic la un nivel mai subtil formele dispar iar universul se transforma intr-o captivanta lume care contine elemente pe care mintea noastra inca nu le poate concepe, geometrii hiperspatiale, culori dincolo de spectrul celor 7. Totul este format doar din impletirea energiilor si din lumina pura. Totul este matematic perfect, impersonal si obiectiv. Aceasta este realitatea careia i-am dat niste atribute limitate pentru a o descrie dar de fapt acolo afara este infinit mai mult. Universul si Divinitatea este in primul rand Lege. lege care se aplica cu precizie matematica. De aceea este stupid sa atribuim divinitatii un caracter personal limitat asa cum se incapataneaza unii sa faca si asta din simplul motiv ca Dumnezeu nu este moral. Dumnezeu Este si atat.
    Este de ajuns sa ne uitam in jurul nostru ca sa il recunoastem pe Dumnezeu in orice parte a naturii, in fiecare fir de iarba, totul este perfect organizat si respecta acelasi pattern de creatie.



    Universul Holografic Water_10

    Universul Holografic 110

    Universul Holografic Dsc00710

    Universul Holografic Fibo110

    Universul Holografic Fibo210

    Universul Holografic Fibo410


    Universul Holografic Fibo510

    Universul Holografic Melc10

    Dupa cum se observa, natura este intradevar fascinanta respectand parca o ordine instalata inca de la baza ei genetica. Asta ca sa eliminam ideea de "intamplare" ori hazard. Nu exista asa ceva in contextul in care creatia este cu adevarat Perfecta.

    Sursa de studiu este chiar fizica cuantica. Exista carti care trateaza acest subiect.
    Filmul documentar "What the bleep do we know" trateaza subiectul fizicii cuantice si explica cum omul isi creaza realitatea si felul in care influenteaza campul cuantic.

    5Universul Holografic Empty Re: Universul Holografic Lun Mai 26, 2008 5:45 pm

    Heruer


    inger

    Marayna a scris:Ceea ce am postat este ceea ce am trait in ultimii ani .....
    Sunt de acord cu f. multe din punctele tale de vedere. Vin, doar si te intreb, daca nici acest aspect holografic nu este realitatea ? Daca nimic din ceea ce stiinta a descoperit pana acum nu este realitatea ? Daca acea ipoteza indrazneata cf. careia singura realitate este ZPE (zero point energy) acea "constiinta" care exista in afara oricaror forme de materie si energie ? Asta ar explica f.f.f. multe de neexplicat astazi, folosind chiar stiintele de granita sau stiintele spirituale sau doctrinele oculte/ezoterice, etc.

    6Universul Holografic Empty Re: Universul Holografic Lun Mai 26, 2008 6:34 pm

    Marayna

    Marayna
    muritor de rand

    Cand zici ZPE banuiesc ca te referi la energia Vidului care este BAZA orcarei forme de materie si energie. Vidul este de fapt constiinta Creatoare, masa infinita de energie din care toate lucrurile emerg. Si da, existenta acestei energii este o certitudine, fapt demonstrat de fizica cuantica in momentul in care au efectuat experimentul in care au divizat parti diferite de materie pana la nivel sub atomic, constatand ca la acel nivel, materia nu mai pastreaza informatia mediului din care a fost extrasa, ramanad aceeasi energie din parti diferite de materie.
    Daca este sa vorbim despre stiintele actuale spirituale si despre doctrinele oculte, pot sa afirm ca este foarte greu sa alegi din marea de informatii false ceea ce este valid. Recomnad in sensul studiului documentarul lui Bruce Lipton-Where mind and matter meet.

    7Universul Holografic Empty Re: Universul Holografic Dum Iun 01, 2008 10:51 pm

    Yahiya

    Yahiya
    zeu

    uite ce am gasit eu despre acest subiect
    [url][/url]

    8Universul Holografic Empty Re: Universul Holografic Dum Iun 01, 2008 10:52 pm

    Yahiya

    Yahiya
    zeu

    si aici partea a2-a


    [url][/url]

    9Universul Holografic Empty Re: Universul Holografic Joi Aug 14, 2008 11:07 am

    XXI

    XXI
    muritor de rand

    va iubesc pe toti Smile

    10Universul Holografic Empty Re: Universul Holografic Joi Mai 14, 2009 3:56 pm

    D

    D
    vrajitor

    Marayna a scris:Cand zici ZPE banuiesc ca te referi la energia Vidului care este BAZA orcarei forme de materie si energie. Vidul este de fapt constiinta Creatoare, masa infinita de energie din care toate lucrurile emerg.
    Cum arata energia Vidului?Ce este Vidul?

    11Universul Holografic Empty Re: Universul Holografic Joi Mai 14, 2009 4:00 pm

    D

    D
    vrajitor

    Marayna a scris:Ceea ce am postat este ceea ce am trait in ultimii ani si aici ma refer foarte mult la sincronicitati si mai ales la constientizarea Realitatii Iluzorii pe care o traim.De aceea este stupid sa atribuim divinitatii un caracter personal limitat asa cum se incapataneaza unii sa faca si asta din simplul motiv ca Dumnezeu nu este moral. Dumnezeu Este si atat.
    Ce-ai trait?Concret!Ce este Realitatea Iluzorie?Ce se intampla dupa ce murim?

    12Universul Holografic Empty Re: Universul Holografic Lun Mai 18, 2009 6:13 pm

    Anticristul


    eliberat

    Cum este mai corect spus,Realitate iluzorie sau Iluzie reala?
    Dupa ce murim se intimpla ca traiesc ceilalti,care nu au murit.

    13Universul Holografic Empty Re: Universul Holografic Mier Mai 20, 2009 5:22 am

    D

    D
    vrajitor

    Anticristul a scris:Cum este mai corect spus,Realitate iluzorie sau Iluzie reala?
    Dupa ce murim se intimpla ca traiesc ceilalti,care nu au murit.
    Vrei sa spui ca dupa moartea trupului nu mai exista nimic?Exista suflet? study

    Continut sponsorizat



    Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

    Permisiunile acestui forum:
    Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum