Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Terapia cu ajutorul arborilor EmptyDum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Terapia cu ajutorul arborilor EmptySam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Terapia cu ajutorul arborilor EmptyDum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Terapia cu ajutorul arborilor EmptyDum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Terapia cu ajutorul arborilor EmptyMier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Terapia cu ajutorul arborilor EmptyMar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Terapia cu ajutorul arborilor EmptyLun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Terapia cu ajutorul arborilor EmptyJoi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Terapia cu ajutorul arborilor EmptyVin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Terapia cu ajutorul arborilor EmptyJoi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Terapia cu ajutorul arborilor EmptyMar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Terapia cu ajutorul arborilor EmptyLun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Terapia cu ajutorul arborilor EmptySam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Terapia cu ajutorul arborilor EmptyMier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Terapia cu ajutorul arborilor EmptyMier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Terapia cu ajutorul arborilor EmptyDum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Terapia cu ajutorul arborilor EmptyMier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Terapia cu ajutorul arborilor EmptyMier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Terapia cu ajutorul arborilor EmptyMar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Terapia cu ajutorul arborilor EmptyMar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Terapia cu ajutorul arborilor EmptyDum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Terapia cu ajutorul arborilor EmptyDum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Terapia cu ajutorul arborilor EmptyJoi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Terapia cu ajutorul arborilor EmptyMar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Terapia cu ajutorul arborilor EmptyLun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Terapia cu ajutorul arborilor EmptyLun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
În total sunt 1 utilizatori conectati: 0 Înregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata


Nu sunteti conectat. Conectati-vă sau înregistrati-vă

Terapia cu ajutorul arborilor

4 participan?i

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Terapia cu ajutorul arborilor Empty Terapia cu ajutorul arborilor Joi Iun 18, 2009 10:33 am

Alice Bailey

Alice Bailey
vrajitor

Perioadele de activitate a arborilor


Mesteacanul.

Intre orele 2.00 si 3.00 (ora Bucurestiului), mesteacanul se afla in perioada de pauza. Perioada activa este cuprinsa intre orele 4.00 si 8.00 (valoare maxima - in restul timpului nu se obtine efectul maxim). Energia mesteacanului este moale, cu efect linistitor. Persoana apasata de stres se lipeste de scoarta mesteacanului, varsa lacrimile cuvenite, iar dupa ce a fost eliminat stresul, linistea sufleteasca revine.


Stejarul

Este in repaus intre orele 14.00 si 16.00. Perioada cea mai activa este intre orele 21.00 si 3.00 dimineata. Energia stejarului este puternica, atotstapinitoare. De stejar nu te poti apropia oricum. Cei ce sint iritati, plini de nervi, ar face mai bine sa nu se apropie de un stejar. In prima etapa este nevoie de energia unui plop tremurator sau a unui arin, pentru a scapa de starea de nervi si, abia dupa aceea, ne putem apropia si de stejar, pentru a beneficia de aportul energiei sale.


Pinul


La fel ca toate coniferele, pinul este in permanenta activ (fara pauze). Energia pinului este puternica. El este capabil sa preia orice depresie, preia si anihileaza socul psihico-emotional de la persoana afectata.


Artarul

Perioada de repaus a acestui arbore este intre orele 3.00 si 4.00, iar cea de activitate intre orele 6.00 si 9.00. Energia artarului este moale, relaxanta si aduce intr-o stare de armonie invelisul energetic (aura) al omului. De asemenea, deochiul este cel mai bine alungat sub coroana unui artar.


Frasinul

Are o energie pura, subtila. Aceasta purifica foarte bine cimpul energetic uman si redreseaza si psihicul. In apropierea unui frasin este recomandabil sa meditam, aici realizindu-se o concentrare puternica a atentiei. Frasinul inregistreaza un maxim al activitatii intre orele 10.00 si 12.00. Acest arbore se recunoaste usor dupa semintele ca niste elice.


Castanul (salbatic)

Este activ intre orele 12.00 si 14.00, perioada de pauza fiind intre 6.00 si 7.00. Energia castanului elibereaza, genereaza fantezie, dar exagerarea contactului cu acest arbore poate duce la halucinatii.


Teiul

Acest arbore se afla in repaus intre 5.00 si 6.00, fiind activ intre orele 1.00 si 5.00. Energia teiului este de factura moale, blinda. Senzatia pe care o da energia teiului este de caldura si pace. In China teiul este numit (si nu degeaba) copacul uitarii.


Salcia

Repausul salciei este intre 1.00 si 2.00, iar activitatea intre 17.00 si 20.00. Energia salciei este moale, calmanta, relaxanta, capabila sa refaca organismul ce revine in contact cu energia ei. In preajma salciei trece senzatiile de furie si oboseala. Salcia este capabila sa ne scape de durerile de cap si sa readuca armonia in intregul organism.


Plopul

Pauza este intre orele 3.00 si 4.00, iar activitatea intre 14.00 si 17.00. Energia este uniforma, moderata, mobilizeaza fortele din noi in directia dorita, realizeaza corectia psihicului. Daca imbratisam plopul pentru citeva minute, scapam de oboseala. Dar nu este bine sa exageram, caci se produce un retur al energiei, ceea ce da senzatia de ameteala.


Plopul tremurator

Acest arbore se odihneste intre 1.00 si 2.00 noaptea si este activ intre orele 13.00 si 16.00. Creste in zone umede. Plopul tremurator aspira energia ca un vampir, de aceea nu se recomanda stationarea in apropierea acestui arbore mai mult de 10 minute. In general, oamenii se resimt intr-o padure de plopi tremuratori, caci aici domneste disconfortul. Totusi, raminerea un scurt interval de timp linga un asemenea copac este benefica, deoarece el va pompa din organismul nostru tot stresul si surplusul de energie daunatoare. In doar 10 minute, cu o crenguta de plop tremurator putem scapa de durerea de masele, doar lipind ramurica de obraz. De fapt, plopul tremurator alina orice durere, in afara de durerile de cap si crizele cardiace.


Arinul

Creste, de asemenea, in zonele umede. Ramine in repaus intre orele 0.30 si 3.00. In rest este in permanenta activ. Energia arinului este negativa, deci nu trebuie sa ne sprijinim de acest copac. Dar, daca folosim o bucatica de lemn de arin, pe care o aplicam in zona ficatului, scapam de criza biliara. Totodata, arinul ne ajuta sa ne eliberam de durerile sufletesti, cauzate de suparari, iar in reumatism este bine sa se frictioneze locul dureros cu frunze de arin.


De retinut

Pentru a ne reface din punct de vedere energetic si emotional, trebuie sa alegem totdeauna copacii cei mai sanatosi, cu scoarta fara umflaturi sau cicatrice, pentru a avea certitudinea energiei lor de calitate (si a unei zone bioenergetic corespunzatoare).


Terapia cu ajutorul arborilor Fauna_flora

2Terapia cu ajutorul arborilor Empty Re: Terapia cu ajutorul arborilor Joi Iun 18, 2009 9:10 pm

Anticristul


eliberat

Multumim frumos de informatii.
Dar mie i mi lipsesc citeva specii ca aici la noi nu cresc toti copaci.

3Terapia cu ajutorul arborilor Empty Re: Terapia cu ajutorul arborilor Vin Iun 19, 2009 6:25 am

Alice Bailey

Alice Bailey
vrajitor

Anticristul a scris:Multumim frumos de informatii.
Dar mie i mi lipsesc citeva specii ca aici la noi nu cresc toti copaci.
Am dat cateva exemple de arbori. Tu poti insa testa arborii care cresc in regiunea unde stai sa vezi ce efecte au. Totul e sa iti insusesti lectia precum ca noi nu suntem mai importanti decat un copac sau o planta.

4Terapia cu ajutorul arborilor Empty Re: Terapia cu ajutorul arborilor Vin Iun 19, 2009 1:58 pm

Anticristul


eliberat

Noi asa invatam din Tora ca omul e ca pomul si nu invers.
Dupa Tora e interzis sa tai un pom daca nu este strict necesar.Chiar si o cconstructie se modifica in functie de pomi si nu invers,aici in Israel.

5Terapia cu ajutorul arborilor Empty Re: Terapia cu ajutorul arborilor Vin Iun 19, 2009 2:49 pm

Artistu


demon

Interesant filmul "The Happening" - asta apropos de cine e mai important si cum ar putea plantele sa reactioneze atunci cand se simt in pericol ...

6Terapia cu ajutorul arborilor Empty Re: Terapia cu ajutorul arborilor Dum Iun 21, 2009 10:11 am

Alice Bailey

Alice Bailey
vrajitor

O sa cautam filmul.

7Terapia cu ajutorul arborilor Empty Re: Terapia cu ajutorul arborilor Dum Iun 21, 2009 10:13 am

Alice Bailey

Alice Bailey
vrajitor

Uitati aici un studiu interesant:

Plantele biblice si terapia naturista

Mai multe plante, foarte cunoscute de altfel in randul crestinilor, sunt mentionate in Biblie cu diferite prilejuri. Ele sunt folosite deopotriva in cultul crestin si in medicina. Mentionarea lor in cartile sfinte, utilizarea la prepararea unor produse sacramentale, precum si rezultatele terapeutice obtinute in urma administrarii lor le-au creat o aura sfanta, motiv pentru care le descoperim sub titulatura de “plantele biblice”.

1) Scortisoara. O prima planta mentionata in Sfanta Scriptura este scortisoara. Adica scoarta aromatica a unor arbori, totdeauna verzi, care se dezvolta mai ales in Sri Lanka, India, Madascar, Jamaica si China. Despre aceasta planta se pomeneste in Iesirea 30, 23-25, la prepararea, alaturi de alte plante, a mirului pentru ungerea sfanta, precum si in Apocalipsa Sfantului Ioan la 18, 11-13, cand se prezinta episodul in care negustorii Pamantului vor plange pentru ca nimeni nu le va mai cumpara marfa… „si scortisoara, si balsam, si mirodenii, si mir, si tamaie, si vin, si untdelemn…”. In terapeutica, scortisoara este un antidiareic, antimicrobian si astringent, fiind folosit in mai multe afectiuni respiratorii, stomatologice etc.. Din 2002, uleiul de scortisoara este folosit la prepararea Sfantului si Marelui Mir.

2) Nardul. O alta planta mentionata in Biblie este nardul (Cantarea Cantarilor 1,11; Ioan 12, 1-8;), nume dat mai multor specii de plante erbacee originare din regiunea muntilor Himalaya. Nardul, alaturi de alte aproximativ 50 de ingrediente, intra in compozitia Sfantului si Marelui Mir, cel prin care se pune temelie sfinteniei in viata Bisericii si crestinismului. Cu acest Mare Mir se sfintesc bisericile, antimisele si obiectele de cult, fara de care nu se poate savarsi Sfanta Liturghie. Uleiul de nard se extrage din radacina plantei, are actiune antiinflamatorie, antiseptica, bactericida, fungicida, laxativa si purgativa. Cele mai cunoscute laboratoare unde se prepara acest ulei sunt cele din Egipt.

3) Maslinul este pomenit in Biblie mai mult de 40 de ori, in Facerea 8,11; Iesirea 30,24, Psalmul 22,6; Zaharia 4,3; Luca 7, 46, Deuteronomul 7,13 etc. Poate cea mai impresionanta mentionare a maslinului este cea referitoare la intoarcerea porumbelului cu ramura verde de maslin in cioc, in timpul Potopului lui Noe. Uleiul de maslin, alaturi de paine si vin, este cel de-al treilea articol al binecuvantarii lui Dumnezeu: ”Si te va iubi, te va binecuvanta, te va inmulti si va binecuvanta rodul pantecelui tau, rodul pamantului tau: painea ta, graul tau, vinul tau, untdelemnul tau.” (Deuteronomul 7,13). Maslinul este simbolul gloriei si pacii, iar pentru Palestina este chiar emblema ei. El este cultivat in multe tari, precum Grecia, Spania, Tara Sfanta etc. Frunzele, maslinului, totdeauna verzi, inchipuie nemurirea, iar lemnul lui, pretuit pentru finetea sa, a fost folosit pentru cioplirea heruvimilor, a usilor, corniselor si stalpilor Templului lui Solomon. Uleiul de masline este folosit pentru vindecarea ranilor, pentru mentinerea inimii sanatoase, inlaturarea diabetului etc., iar in crestinism, pentru la Taina Sfantului Botez, Taina Sfantului Maslu, la miruirea credinciosilor, la Litie, la prepararea Sfantului si Marelui Mir.

4) Cedrul. Alaturi de aceste plante si arbori, Biblia mai pomeneste si de cedru, un arbore din familia pinaceelor, cu lemnul tare, folosit la constructiile navale, fabricarea mobilelor, in sculptura. Acest arbore este cel mai laudat in Sfanta Scriptura, fiind pomenit de 75 de ori, fiind dat adesea ca exemplu de maretie, in Numerii 24, 6; III Regi 6,15, Cantarea Cantarilor 5, 15, Isaia 2, 13, Iezechiel 17, 22 etc. Din lemn de cedru a fost construita corabia lui Noe, templul lui Solomon si chiar lemnaria acoperisului Sfantului Mormant al Mantuiotrului Iisus. Cele mai renumite zone unde creste cedrul sunt Libanul, Siria, dar el mai creste si in Cipru, Algeria si Maroc. Din distilatul de frunze de cedru si conuri se obtine un ulei cu actiune antispetica, cu multe intrebuinatari terapeutice, folosit si ca sedativ nervos sau stimulent tonic.

5) Alte plante biblice: mirtul, isopul, vita-de-vie. Mirtul (Neemia 8, 14-15; Isaia 41, 19, 20 etc.), considerat de vechii evrei ca semn de placuta aducere aminte a vremurilor bune, iar de crestini ca simbol al biruintei asupra mortii, simbol al frumusetii, tineretii si fecioriei. El se gaseste in Palestina si in intregul Orient si intra in compozita mirului. Mai amintim aici isopul (Psalmul 50), cu un puternic efect antiseptic si astringent, folosit si el in prepararea mirului, si vita de vie, din care se prepara vinul ritualic, fara de care nu se poate sluji Sfanta Liturghie, cu efecte terapeutice foarte binecunoscute de credinciosi.

8Terapia cu ajutorul arborilor Empty Re: Terapia cu ajutorul arborilor Dum Iun 21, 2009 5:23 pm

Soimos


admin

Alice Bailey a scris:Uitati aici un studiu interesant:

[justify]Plantele biblice si terapia naturista

Mai multe plante, foarte cunoscute de altfel in randul crestinilor, sunt mentionate in Biblie cu diferite prilejuri.
Nu te supara ...dar ce sunt acele plante Biblice ?
Sau dupa logica ta daca unele plante se folosesc in birtul satului ...acestea sunt plante betive si deprvate?

Ce ar fi sa intelegem ca aproape toata plantele sunt descrise in lucrarile de specialitate din Stintele Naturii ...si asta este muuuult mai valoros decat mentionarea lor in Biblie ...adica o carte care nu are valoare fiind de fapt un Furt Intelectual comis la ordinul unui imparat roman care dorea sa isi santajeze si manec\vreze supusi folosind Santaju Divin!?

Asa ca nu e cazul sa afirmam denumiri si categorisiri absurde gen ... " plante biblice " !

Scuze ...nu vreau sa te ofensez ...ci doar sa te aduc la realitate!

9Terapia cu ajutorul arborilor Empty Re: Terapia cu ajutorul arborilor Dum Iun 21, 2009 5:50 pm

Anticristul


eliberat

Soimosescule .fii putin mai finut.Ca doamna sau domnisoara se straduie sa mi dea mie niste exolicatii,sa pot trai pina la 100 ca de 20.Si tu hop ii tai elanul.Ea nu a spus ca sint plante sfinte, ci biblice pentru ca sint pomenite in biblie cu ocazia anumitor ritualuri.
Proprietatile plantelor sint interesante si nu oricine se straduie sa le puna pe tapet.
Uite de ex proprietatile vinului eu deja le-am invatat pe de rost ,si le pun in practica ,si nu e rau. Daca ne intilnim cindva ,te servesc si pe tine cu un pahar de vin.Face minuni ,mai ales ca e preparat de mine dupa reteta lui Tata Noe.

10Terapia cu ajutorul arborilor Empty Re: Terapia cu ajutorul arborilor Lun Iun 22, 2009 5:46 am

Alice Bailey

Alice Bailey
vrajitor

Anticristul a scris:Uite de ex proprietatile vinului eu deja le-am invatat pe de rost ,si le pun in practica ,si nu e rau.

Vinul mareste aura si are, asadar, efecte benefice, similare unor exercitii de yoga. Problema lui este ca efectul dispare repede.

Soimos are un fix cu tot ce tine de religie, stiu.

11Terapia cu ajutorul arborilor Empty Re: Terapia cu ajutorul arborilor Sam Iun 27, 2009 6:49 pm

Anticristul


eliberat

Ce se intimpla cu mesajul meu de aici ,de ce dispare ca de 2 ori am scris.Ce ,dispare ca si efectul vinului?Eu am spus ca daca efectul dispare repede, eu am ocazia de mai multe ori sa-l refac,si mi produce si placere.Am in fata casei peste drum o padurice de brazi,conifere,nu stiu exact ce soi dar e o oaza de viata in mijlocul arsitei.Ce efecte benefice are asupra organismului dupa ce consum 2 pahare de zaibar de casa?
Si cum sa procedez ca efectul sa fie maxim,sa recurg la coltul mesei?

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum