Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Forum de spiritualitate

Subiecte similare
Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Viata. EmptyDum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Viata. EmptySam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Viata. EmptyDum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Viata. EmptyDum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Viata. EmptyMier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Viata. EmptyMar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Viata. EmptyLun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Viata. EmptyJoi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Viata. EmptyVin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Viata. EmptyJoi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Viata. EmptyMar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Viata. EmptyLun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Viata. EmptySam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Viata. EmptyMier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Viata. EmptyMier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Viata. EmptyDum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Viata. EmptyMier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Viata. EmptyMier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Viata. EmptyMar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Viata. EmptyMar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Viata. EmptyDum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Viata. EmptyDum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Viata. EmptyJoi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Viata. EmptyMar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Viata. EmptyLun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Viata. EmptyLun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
În total sunt 2 utilizatori conectati: 0 Înregistrati, 0 Invizibil si 2 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata


Nu sunteti conectat. Conectati-vă sau înregistrati-vă

 » 
CULTURA, ARTA
 » CULTURA » Filosofia » Viata.

Viata.

+3
Artistu
Eu Unul
D
7 participan?i

Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 2]

1Viata. Empty Viata. Mar Mai 19, 2009 5:44 am

D

D
vrajitor

Ce este viata?

2Viata. Empty Re: Viata. Mar Mai 19, 2009 6:22 am

Eu Unul


admin

Ce anume determina formarea unei noi fiinte si modul in care ea este asamblata(ca om, animal sau alta vietate) ar fi mult mai important sa ne intrebam. Parerea mea!

3Viata. Empty Re: Viata. Mar Mai 19, 2009 4:21 pm

Artistu


demon

Intervalul de timp dintre prima inspiratie si ultima expiratie.

4Viata. Empty Re: Viata. Mier Mai 20, 2009 4:20 am

D

D
vrajitor

Artistu a scris:Intervalul de timp dintre prima inspiratie si ultima expiratie.
Cum a aparut primul organism celular?

5Viata. Empty Re: Viata. Mier Mai 20, 2009 11:46 pm

Artistu


demon

D a scris:Cum a aparut primul organism celular?

Spontan, in laborator - adica univers pentru necunoscatori. Dumnezeu a creat spontan - adica atunci cand a vrut membrul lui - RNA-ul.
Da' deja sunt oameni de stiinta care au reusit si ei asta. Dar nu plange. E o veste buna si una proasta pentru tine.
Vestea buna: Se confirma biblicul "dupa chipul si asemanarea lui dumnezeu". Oamenii sunt pe drumul cel bun.
Vestea proasta: Si dumnezeu e tot un fel de "om de stiinta".

6Viata. Empty Re: Viata. Vin Mai 22, 2009 1:28 pm

D

D
vrajitor

Artistu a scris:
Spontan, in laborator - adica univers pentru necunoscatori.
Sa zicem ca este asa cum spui,atunci spune-mi de ce nu se mai formeaza si azi pe planeta noastra alte feluri de plante,animale si alte fiinte rationale?Se stie ca sunt pe cale de disparitie multe feluri de plante si animale.De ce trupurile sunt muritoare?Raspunde savantule! study

7Viata. Empty Re: Viata. Vin Mai 22, 2009 1:54 pm

Fay


vrajitor

D a scris:
Artistu a scris:
Spontan, in laborator - adica univers pentru necunoscatori.
Sa zicem ca este asa cum spui,atunci spune-mi de ce nu se mai formeaza si azi pe planeta noastra alte feluri de plante,animale si alte fiinte rationale?Se stie ca sunt pe cale de disparitie multe feluri de plante si animale.De ce trupurile sunt muritoare?Raspunde savantule! study

Dar de ce nu raspunzi tu?
De ce persiflezi ce nu intelegi? Ma intelegi?

8Viata. Empty Re: Viata. Vin Mai 22, 2009 2:02 pm

D

D
vrajitor

Fay a scris:
Dar de ce nu raspunzi tu?
De ce persiflezi ce nu intelegi? Ma intelegi?
Nu te-nteleg dar parca ziceai ca te-ai cam plictisit sa vorbesti cu mine??!! Cool
Tu si ceilalti persiflati pe cei care cred in existenta lui Dumnezeu.Daca stii raspunde la intrebari caci de aceea este forum unii pun intrebari si altii raspund.Raspunde la intrebari! study

9Viata. Empty Re: Viata. Vin Mai 22, 2009 2:09 pm

Fay


vrajitor

D a scris:
Fay a scris:
Dar de ce nu raspunzi tu?
De ce persiflezi ce nu intelegi? Ma intelegi?
Nu te-nteleg dar parca ziceai ca te-ai cam plictisit sa vorbesti cu mine??!! Cool
Tu si ceilalti persiflati pe cei care cred in existenta lui Dumnezeu.Daca stii raspunde la intrebari caci de aceea este forum unii pun intrebari si altii raspund.Raspunde la intrebari! study

Nu te-a numit nimeni pe forum "punator de intrebari".
Deci poti raspunde si tu la ce te-am intrebat eu.
Si ca sa vezi ca stiu sa si respect, iti acord intaietate.

10Viata. Empty Re: Viata. Vin Mai 22, 2009 2:36 pm

D

D
vrajitor

Fay a scris:
Nu te-a numit nimeni pe forum "punator de intrebari".
Deci poti raspunde si tu la ce te-am intrebat eu.
Si ca sa vezi ca stiu sa si respect, iti acord intaietate.
Scrie in regulament ca exista functia de "punator de intrebari" si cine are dreptul sa puna sau sa nu puna intrebari? rolf Astept raspunsuri de la "raspunzatori" adica "punatori de raspunsuri".Ai cap? study

11Viata. Empty Re: Viata. Vin Mai 22, 2009 3:06 pm

Fay


vrajitor

D a scris:
Fay a scris:
Nu te-a numit nimeni pe forum "punator de intrebari".
Deci poti raspunde si tu la ce te-am intrebat eu.
Si ca sa vezi ca stiu sa si respect, iti acord intaietate.
Scrie in regulament ca exista functia de "punator de intrebari" si cine are dreptul sa puna sau sa nu puna intrebari? rolf Astept raspunsuri de la "raspunzatori" adica "punatori de raspunsuri".Ai cap? study

Halal intrebare...
Te-ai lovit la cap?
Este bine ca astepti raspunsuri de la raspunzatori...As vrea sa-i vad si eu pe aia de sunt capabili sa fie raspunzatori, dar aici...nu prea importa, colo, mai sus, prin parlament daca ar invata sa fie raspunzatori, poate am mai avea o speranta...

12Viata. Empty Re: Viata. Vin Mai 22, 2009 3:27 pm

D

D
vrajitor

Fay a scris:
Halal intrebare...
Te-ai lovit la cap?
Capul meu nu este lovit.Ai cap? study

13Viata. Empty Re: Viata. Sam Mai 23, 2009 12:27 am

Artistu


demon

D a scris:Sa zicem ca este asa cum spui,atunci spune-mi de ce nu se mai formeaza si azi pe planeta noastra alte feluri de plante,animale si alte fiinte rationale?Se stie ca sunt pe cale de disparitie multe feluri de plante si animale.

Daca ma uit la tine, esti deja o alta specie, una noua. Dar nu-s convins ca rationala. Deci se formeaza.

D a scris:De ce trupurile sunt muritoare?Raspunde savantule! study

Terra e cheia.

14Viata. Empty Re: Viata. Sam Mai 23, 2009 11:24 am

Mihai


vrajitor

D.=Ignorantul cheer1

15Viata. Empty Re: Viata. Sam Mai 23, 2009 2:54 pm

D

D
vrajitor

Mihai a scris:D.=Ignorantul cheer1
Unii ziceau ca as fi lupinii altii ca as fi simah iar tu zici ca sunt ignorantul.Ce aveti fratilor cu mine ca eu am venit aici sa va conving ca Dumnezeu exista si deci daca este vreunul in stare sa dovedeasca ca Dumnezeu nu exista atunci sa demonstreze acest fapt iar daca nu mai bine pentru el este sa taca si daca nu tace mai bine sa nu huleasca pe Dumnezeu caci este mare pacat.Am zis ca sa nu zici tu si nici ceilalti sa nu zica ca nu v-am zis.Amin! study

16Viata. Empty Re: Viata. Sam Mai 23, 2009 2:57 pm

D

D
vrajitor

Artistu a scris:
D a scris:Sa zicem ca este asa cum spui,atunci spune-mi de ce nu se mai formeaza si azi pe planeta noastra alte feluri de plante,animale si alte fiinte rationale?Se stie ca sunt pe cale de disparitie multe feluri de plante si animale.

Daca ma uit la tine, esti deja o alta specie, una noua. Dar nu-s convins ca rationala. Deci se formeaza.

D a scris:De ce trupurile sunt muritoare?Raspunde savantule! study

Terra e cheia.
Desi rationezi ca cel din care crezi ca iti este tie stramos adica o maimuta eu te consider ca fiind facut de Dumnezeu ca si mine si ceilalti oameni dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu. study
De ce nu esti serios?Eu am pus o intrebare serioasa?Tu crezi ca stramosul omului este o maimuta?Si daca tu crezi asta atunci nu ma mira ca rationezi astfel. rolf study
Ce cheie este Terra? Cool

17Viata. Empty Re: Viata. Sam Mai 23, 2009 5:23 pm

Fay


vrajitor

D a scris:
Mihai a scris:D.=Ignorantul cheer1
Unii ziceau ca as fi lupinii altii ca as fi simah iar tu zici ca sunt ignorantul.Ce aveti fratilor cu mine ca eu am venit aici sa va conving ca Dumnezeu exista si deci daca este vreunul in stare sa dovedeasca ca Dumnezeu nu exista atunci sa demonstreze acest fapt iar daca nu mai bine pentru el este sa taca si daca nu tace mai bine sa nu huleasca pe Dumnezeu caci este mare pacat.Am zis ca sa nu zici tu si nici ceilalti sa nu zica ca nu v-am zis.Amin! study

Cu un asemenea exemplu de gandire logica, adica de ratiune, nu ne poti convinge decat ca sigur ne tragem din maimute,unii nereusind sa se desprinda prea mult de stadiul de gandire al acestor dragalasi stramosi.
Cica ai venit sa ne dovedesti ceva...dar NU O FACI ! In schimb ai tupeul sa ne ceri noua sa-ti demonstram contrariul, altminteri ....dupa rationamentul tau, rezulta adevarul spus initial de tine.
Stupiditate mai mare ar fi fost greu sa aud, recunosc.

18Viata. Empty Re: Viata. Dum Mai 24, 2009 2:21 am

Artistu


demon

D a scris:Desi rationezi ca cel din care crezi ca iti este tie stramos adica o maimuta eu te consider ca fiind facut de Dumnezeu ca si mine si ceilalti oameni dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu. study
De ce nu esti serios?Eu am pus o intrebare serioasa?Tu crezi ca stramosul omului este o maimuta?Si daca tu crezi asta atunci nu ma mira ca rationezi astfel. rolf study
Ce cheie este Terra? Cool

Ultima oara cand iti mai raspund trollishor.
1. Se descopera specii noi in acelasi ritm in care sunt altele pe cale de disparitie. Dar pentru a avea informatia asta ar trebui sa si incerci sa te informezi, nu doar sa pui intrebari. Plus, TIMPUL este un factor care conteaza foarte mult, iar viata omului ca observator temporal este spre 0 la nivel cosmic. Omul poate vedea noul daca apare, nu-l poate vedea evoluand. De exemplu: Intr-o zi(poate) se va trezi ca sobolanii sunt mai destepti ca el. Dar nu va stii cum s-a intamplat. Am ales sobolanii pentru ca Einstein a spus despre ei ca daca erau cat cainii erau stapanii terrei - si ii dau dreptate dupa ce citesc despre ei.
2. Atat creationismul cat si evolutionismul sunt teorii care nu pot explica coerent viata pe terra, prin prisma informatiilor stiintifice detinute la momentul asta. Creationistii, pentru a se pune de acord cu stiinta au creat si un muzeu al creationismului in care iti arata omul traind in epoca dinozaurilor. Mi-ar fi rusine sa fiu dumnezeu si sa creez genul asta de specie - dupa chipul si asemanarea mea.
Iar evolutionistii nu pot explica picturile rupestre sau statuete cu reprezentari umane cu 4 sau 6 degete, asta ca sa nu zic de missing link-urile ( lipsa de informatie explicabila pana la un moment dat, totusi). Pe de alta parte, cine ti-a spus ca stramosul e o maimuta, si cine ti-a spus ca este o evolutie si nu o involutie in cazul omului? N-am ajuns inca la nivelul tehnologic al trecutului relativ apropiat, de exemplu, iar informatii pe care azi le calculam cu computerele si al tehnologiei spatiale, erau deja stiute acum 4-5000 de ani, sa nu zic 10000+.
3. Cheia la poarta ... materiei.
Si de acum incolo, esti de capul tau. Gol, pe firul internetului.

19Viata. Empty Re: Viata. Dum Mai 24, 2009 3:08 pm

D

D
vrajitor

Fay a scris:
Cu un asemenea exemplu de gandire logica, adica de ratiune, nu ne poti convinge decat ca sigur ne tragem din maimute,unii nereusind sa se desprinda prea mult de stadiul de gandire al acestor dragalasi stramosi.
Cica ai venit sa ne dovedesti ceva...dar NU O FACI ! In schimb ai tupeul sa ne ceri noua sa-ti demonstram contrariul, altminteri ....dupa rationamentul tau, rezulta adevarul spus initial de tine.
Daca un barbat nu pricepe atunci o femeie nici atat.Raspunde la intrebari si ai sa vezi ca iti vei schimba convingerea ca ai stramos o o dragalasa de maimuta dupa cum vad ca ai recunoscut. rolf fingers study

20Viata. Empty Re: Viata. Dum Mai 24, 2009 3:18 pm

D

D
vrajitor

Artistu a scris:
Ultima oara cand iti mai raspund trollishor.
1. Se descopera specii noi in acelasi ritm in care sunt altele pe cale de disparitie. Dar pentru a avea informatia asta ar trebui sa si incerci sa te informezi, nu doar sa pui intrebari. Plus, TIMPUL este un factor care conteaza foarte mult, iar viata omului ca observator temporal este spre 0 la nivel cosmic. Omul poate vedea noul daca apare, nu-l poate vedea evoluand. De exemplu: Intr-o zi(poate) se va trezi ca sobolanii sunt mai destepti ca el. Dar nu va stii cum s-a intamplat. Am ales sobolanii pentru ca Einstein a spus despre ei ca daca erau cat cainii erau stapanii terrei - si ii dau dreptate dupa ce citesc despre ei.
2. Atat creationismul cat si evolutionismul sunt teorii care nu pot explica coerent viata pe terra, prin prisma informatiilor stiintifice detinute la momentul asta. Creationistii, pentru a se pune de acord cu stiinta au creat si un muzeu al creationismului in care iti arata omul traind in epoca dinozaurilor. Mi-ar fi rusine sa fiu dumnezeu si sa creez genul asta de specie - dupa chipul si asemanarea mea.
Iar evolutionistii nu pot explica picturile rupestre sau statuete cu reprezentari umane cu 4 sau 6 degete, asta ca sa nu zic de missing link-urile ( lipsa de informatie explicabila pana la un moment dat, totusi). Pe de alta parte, cine ti-a spus ca stramosul e o maimuta, si cine ti-a spus ca este o evolutie si nu o involutie in cazul omului? N-am ajuns inca la nivelul tehnologic al trecutului relativ apropiat, de exemplu, iar informatii pe care azi le calculam cu computerele si al tehnologiei spatiale, erau deja stiute acum 4-5000 de ani, sa nu zic 10000+.
3. Cheia la poarta ... materiei.
Si de acum incolo, esti de capul tau. Gol, pe firul internetului.
Halal rationament dat de un urmas al unei maimute.Cum poti sa afirmi ca a mai existat pe Terra o civilizatie cand nu s-a descoperit niciun exemplar fosil de vreo fiinta rationala care sa fi avut tehnologii spatiale?Cum aratau fiintele rationale cu tehnologie asa de avansata acum 4-5000 de ani?Tu gandesti cand spui si mai si scrii ceea ce spui?S-au gasit cateva schelete de dinozauri si de fiinte rationale si tehnologii si habitaturi sofisticate corespunzatoare tehnologiei avansate pe care le aveau nu s-au gasit si cum mai explici asta mai savantule?Fa bine si raspunde la intrebarile mele sau pune-mi intrebari si uite asa vei afla tu si ceilalti atei adevarul.Raspunde! Crying or Very sad study

21Viata. Empty Re: Viata. Dum Mai 24, 2009 7:08 pm

Soimos


admin

D a scris:
Daca un barbat nu pricepe atunci o femeie nici atat.
Ai baut ceva ...sau ai impresia ca esti cu ceva mai superior ca o femeie?


Raspunde la intrebari si ai sa vezi ca iti vei schimba convingerea ca ai stramos o o dragalasa de maimuta dupa cum vad ca ai recunoscut. rolf fingers study
Tot e mai bine decat sa am ca stramos o galeata de noroi ...asa cum recunosti tu in mod implicit ca ai

22Viata. Empty Re: Viata. Dum Mai 24, 2009 7:37 pm

Anticristul


eliberat

Domnule D ,esti misogin cumva?Cauta ti o femeie buna si o sa vezi ca nu e chiar atit de rea cum crsezi.Chiar daca nu va fi asa de buna cum ai vrea.O vei putea face insa buna nu spunindu-i ci dindu-i exemplu.

23Viata. Empty Re: Viata. Lun Mai 25, 2009 2:32 pm

Fay


vrajitor

Anticristul a scris:Domnule D ,esti misogin cumva?Cauta ti o femeie buna si o sa vezi ca nu e chiar atit de rea cum crsezi.Chiar daca nu va fi asa de buna cum ai vrea.O vei putea face insa buna nu spunindu-i ci dindu-i exemplu.

O femeie buna pentru un misogin bigot?
Dar cu ea ce aveti ca sa o condamnati la o viata searbada si slugarnica alaturi de cineva care nu pricepe decat ce lasa sa se vada pe acest forum?
(In paranteza as vrea sa va spun ca, eu cred ca, deja una, cel putin..., l-a lasat deja...)

24Viata. Empty Re: Viata. Lun Mai 25, 2009 8:22 pm

Anticristul


eliberat

Poate nu numai una.De aceea l-am intrebat daca e cumva misogin.Poate exista o cale de revenire.

25Viata. Empty Re: Viata. Dum Mai 31, 2009 8:09 am

Soimos


admin

Fay a scris:
(In paranteza as vrea sa va spun ca, eu cred ca, deja una, cel putin..., l-a lasat deja...)
Si inca il vor lasa si altele !
se pare ca asta e "voia Domnului" atunci cand o femeie isi da seama ca s-a maritat cu un berbec ...bineinteles din "turma Domnului"!

In concluzie Femeilor le trebuiescca pereche OAMENI ...iar berbeci din turma ...se pot rasfata ca baciu Miorel din Miorita in varful muntelui ...alegand cate o oita tot din turma ..care chiar ii poate asculta si rabda toate prostiile indrugate ...ca tot nu e in stare sa priceapa nimic din ce aude!

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 2]

Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

 » 

CULTURA, ARTA
 » CULTURA » Filosofia » Viata.

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum